Jump to content

[b] [/b] ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ ΨΑΡΙΑ...ΑΛΛΑ ΠΩΣ?


Recommended Posts

Μπορώ να βάλω κανένα ζευγάρι ακόμα γκουράμι αλλο ειδος? (πχ blue,pearl)

Επίσης τώρα που θα έχω 6 κορυ, θα μπορώ να βάλω 4-5 Acanthophthalmus kuhli (kuhli loach) ???

Επίσης θέλω να βάλω και ενα πλακόστομο. Καποιος παραπάνω μου είπε να βάλω sp3. Δεν μπορώ να τον βρω πουθενα. Ούτε στο ιντερνετ. Ετσι λέγεται? sp3? Απο οτι φαντάζομαι δεν μεγαλώνει πολύ.... (και δεν θελω)...

Και με αλλα ειδη γκουραμι παλι το ιδιο προβλημα θα εχεις, θα μαλωνουν τα αρσενικα μεταξυ τους.

Τα Kuhli παλι, θελουν στρωμμενο καλα βυθο (γιατι ζουν κυριολεκτικα μεσα του και σπανια τα βλεπεις εκτος) και πρεπει να ειναι μαλακος (δλδ αμμος) για να χωνεται ευκολα.

Καλα σου ειπαν για τα Sp3 (τωρα λεγονται πλεον Ancistrus cf. cirrhosus), ειναι απο τα μικροτερα και χρησιμα πλεκοειδη. Ειναι ευκολα ψαρια και στην διατηρηση και στην αναπαραγωγη τους και βρισκονται ευκολα ακομα και χαριζονται απο συνχομπυστες. Συνηθως τα μαγαζια τα πωλουν (ΚΑΚΙΣΤΑ) ως Ancistrus dolichopterus αλλα δεν εχουν σχεση.

Στην επιλογη των ψαριων μη ξεχνας οτι το ενυδρειο ειναι μολις 90 λιτρα.

(αληθεια καθαρα 90 λιτρα νερο, ή ογκος ενυδρειου?)

Ενας γενικος μπουσουλας για τον αριθμο των "κοινων" ψαριων που χωρανε σε ενα ενυδρειο χωρις προβληματα ειναι :

1 λιτρο για καθε εκατοστο ψαριου (απο τα μικρα που φτανουν τελικο μεγθος μεχρι 5-7 εκ)

και 1,5 λιτρο για καθε εκατοστο ψαριου μεγαλυτερο απο 5-7 εκ. τελικο μεγεθος.

Παντα υπολογιζεις το τελικο μεγεθος που θα φτασει το ψαρι και οχι το μεγεθος τη στιγμη της αγορας του (αφου πωλουνται συνηθως μωρα).

Πχ. τα κορυ ειναι απο τα μικρα ψαρια και φτανουν τα 7 εκ

Αν εχεις 6 ψαρια το συνολικο τελικο μηκος τους ειναι 6 Χ 7 = 42 εκ

Οποτε μονο γι'αυτα υπολογισε 40 λιτρα.

Οσο μικραινει η παροχη λιτρων σχετικα με την ιχθυοφορτωση, αρχιζουν αναλογικα και μεγαλωνουν οι "δυσκολιες".

πχ θελεις α) πιο ισχυρη φιλτρανση, β) πιο συχνες αλλαγες γιατι θα λερωνει το νερο πιο συντομα, γ) υπαρχει περιπτωση να στρεσαρονται τα ψαρια λογω συνωστισμου και το στρες μειωνει το ανοσοποιητικο τους με αποτελεσμα να εκδηλωνονται ασθενειες, δ) μαχες για το χωρο

Σου εδωσα λοιπον τα δεδομενα, ο καθενας αναλογα και την εμπειρια του κανει τις επιλογες του και παιρνει τα ρισκα του στο στησιμο ενος ενυδρειου.

Απο φιλτρανση υπολογισε για ενυδρειο με κανονικη ιχθυοφορτωση (με το μπουσουλα που σου εδωσα πιο πανω) μινιμουμ 1 λιτρο βιολογικο υλικο (χωρις να υπολογιζεις τα μηχανικα υλικα, σφουγγαρια κλπ) ποιοτητας τουλαχιστον siporax για καθε 200 λιτρα.

Εγω προτιμω και χρησιμοποιω για απολυτη σιγουρια μινιμουμ 2 λιτρα υλικο για καθε 200 λιτρα και δεν εχω συναντησει ποτε προβλημα ακομα και οταν παραταιζω οτι οταν ειχα 11ωρη διακοπη ρευματος, ακομα και οταν ειχα παραφορτωσει το ενυδρειο με ψαρια καποιες στιγμες, αφου ολα ειναι στο προγραμμα.

επίσης θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να βάλω κανα δυο σκαλάρια....
Ισχυει οτι και παραπανω συν οτι τα σκαλαρια ειναι κοπαδοψαρα και δεν μπαινουν 1-2 μονα τους (εκτος αν ειναι ζευγαρι και τα εχεις σε ενυδρειο για γεννες) συν οτι θελουν ενυδρειο με υψος 60 εκ και πανω (λογω πτερυγιων).

Υπολογισε γενικοτερα οτι κοπαδακι σκαλαρια μπορουμε να βαζουμε σε 300-400 λιτρα και πανω.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Κανά θηλυκό γκουραμι μπορώ να βάλω;;εφόσον βέβαια πληρω τα παραπάνω . Τι μου προτείνεις για κοπαδακι ; Τα τετρα δεν μου αρέσουν. Τα μελανοταινια μου αρέσουν λίγο όπως και οι ροδοστομοι. Γιατί όλοι έχουν αρσενικά ψάρια; Αμαν πια ..

Link to comment
Share on other sites

έχω ενα φίλτρο εσωτερικό το οποίο έχει ενα λαστιχάκι που το βγάζω εκτος νερού και τραβάει αέρα ώστε από την εξοδο να βγάζει και αέρα(φυσαλίδες).

Σήμερα το πρωί το εβγαλα διοτι εκανε λίγο θόρυβο και πιστέυω ότι δεν ειναι απαραίτητο διότι εχω καλη κυκλοφόρια νερού και πιστευω αρκετη αναταραξη.

Πριν λίγο που γυρισα απο την βόλτα μου πήγα να δω τι κανουν τα ψαράκια μου.....

και είδα πάνω απο το φίλτρο πολλές φυσαλίδες μαζί αλλά και στην αλλή διαγώνια γωνία που εχω κάτι ψευτικα φυτά να επιπλέουν. Εκει λιγότερες βεβαια.

Το αρσενικό γκουράμι ήταν συνεχεια μέσα εξω ώστε να αφήνει τις φυσαλίδες. και οταν εβλεπε την θηλυκια, φυσικά την κυνηγούσε!!! Γιατί κάνει φυσαλίδες? ξέρω ότι ειναι φωλιά, αλλά γιατι τις κανει? θα γεννήσει η θηλυκια? οχι φυσικα, γιατι αποκλειεται να εχει κάνει σεξ με την θηλυκια :blush: Αφού όλο την πειράζει :)

Βέβαια οι φυσαλίδες δεν μένουν πολύ εκει, γιατι οπως ειπα ειναι πάνω απο το φίλτρο και κάποιες τις παρασέρνει η ροή του νερού.....

Πρέπει επειγώντος να βρω αλλη μια θηλυκιά!!! Αλλά που? Αυριο θα πάρα Λάρισα και αν βρω μάλλον θα παω το απογευμα.....

Link to comment
Share on other sites

Ηρεμησε,αφησε τα ψαρια στην ησυχια τους και μην βαζεις αλλα.

Link to comment
Share on other sites

...έχω ακριβώς μία εβδομάδα που αλλαξα το 80% νερού. Την προηγούμενη κυριακη.

Την επομένη (την προηγούμενη Δευτέρα) έβαλα τα δυο γκουράμι. Και την πέπμτη εβαλα τα δύο κόρυ.

και έχω απο την παρασκευή και 2-3 ριζούλες cabomba.

Πριν λίγο είπα ας κάνω μια μέτρηση. Σχεδόν μηδέν Αμμωνία και ΝΟ2. Αλλά ΝΟ3 βάση το χρωματολόγιο (υγρό τεστ ΑΡΙ) έχω πάνω από 40. Είναι λογικό ρε παιδιά? Μεσα σε μια εβδομάδα? και με φυτό με γρηγορη αναπτυξη που υποτιθεται τραβαει ΝΟ3? και με easy balance τις tetra που υποτιθεται μειώνει τις αλλαγες νερου?

Παράξενο μου φαινεται με αυτά τα λίγα βεβαια που ξέρω....

Αυριο θα λείπω όλη μέρα. Τετάρτη απόγευμα κάνω ενα ακομα τεστ και αν ειναι τα ιδια πάω για αλλαγη νερου (30% και βλέπουμε)......

Link to comment
Share on other sites

...επίσης και κάτι αλλο....

τωρα που κοιτάω τον ενυδρείο μου, δεν μου αρεσει πολύ ο φωτισμός....ειναι πολύ λευκός...μου θυμιζει το φωτιστικο της κουζίνας απο το πατρικό μου......

Υπάρχει κατί καλύτερο?

επίσης υπάρχει κάτι που οταν σβήνει το φως το βράδυ, να φωτιζει λίγο το ενυδρείο? ή καλύτερα σκοτάδι?

Link to comment
Share on other sites

και έχω απο την παρασκευή και 2-3 ριζούλες cabomba.

??? Γιατί σου έμειναν 2-3? Ήταν 6-7 κλωνάρια. Σου χαλάσαν τα υπόλοιπα; :P

Link to comment
Share on other sites

....Αλλά ΝΟ3 βάση το χρωματολόγιο (υγρό τεστ ΑΡΙ) έχω πάνω από 40. ..
Κανε μερικη αλλαγη νερου, κρατα τα κατω απο 25. Καλυτερα 5-15 για να μην εχει και αλγες.

Το οτι "γεμιζει" γρηγορα ΝΟ3 το ενυδρειο μπορει να οφειλεται σε πλουσιο ταισμα ή μεγαλυτερη ιχθυοφορτωση (που σημαινει πολλα ψαρια που τρωνε και αναπνεουν οποτε και περισσοτεροι ρυποι) απ'οτι αρμοζουν στα λιτρα του.

Link to comment
Share on other sites

...επίσης και κάτι αλλο....

τωρα που κοιτάω τον ενυδρείο μου, δεν μου αρεσει πολύ ο φωτισμός....ειναι πολύ λευκός...μου θυμιζει το φωτιστικο της κουζίνας απο το πατρικό μου......

Υπάρχει κατί καλύτερο?

επίσης υπάρχει κάτι που οταν σβήνει το φως το βράδυ, να φωτιζει λίγο το ενυδρείο? ή καλύτερα σκοτάδι?

Ψαξε να βρεις λάμπα ιδια βατ και μηκος αλλα με λιγοτερα Κ (kelvin).

Τα ψαρια χρειαζονται σκοταδι τις περισσοτερες ωρες της νυχτας για να ξεκουραζονται (δεν εχουν βλεφαρα να τα κλεισουν και να κοιμηθουν).

Αν θες μπορεις να φτιαξεις ενα συστημα απο ελαφρυ Moonlight για καμια ωρα αφου σβησουν τα μεγαλα φωτα του ενυδρειου.

Αν το ρυθμισεις να αναβει λιγο πριν κλεισουν τα μεγαλα φωτα θα κανει και καλο στα ψαρια αφου θα μειωσει το στρες απο το αποτομο σβησιμο του φωτος.

Αλλος ευκολος τροπος για αποφυγη στρες απο αποτομο σβησιμο φωτος ειναι να βαλεις μια μικρη λαμπα (φωτιστικο, προβολακι κλπ) κοντα στο ενυδρειο με χρονοδιακοπτη που να αναβει και να κλεινει πριν και μετα τα μεγαλα φωτα.

Link to comment
Share on other sites

??? Γιατί σου έμειναν 2-3? Ήταν 6-7 κλωνάρια. Σου χαλάσαν τα υπόλοιπα; :ninja:

εντάξει... :P περίπου λέω...

αλλά δυο κλωναράκια μου τα εβγαλε το γκουράμι....μου τα τραβάει.....

βέβαια τα βρήκα χύμα μέσα στο νερό..... θα τα ξαναφυτέψω αργότερα....απο οτι ειδα μεγαλώνουν και έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε να βρεις λάμπα ιδια βατ και μηκος αλλα με λιγοτερα Κ (kelvin).

Τα ψαρια χρειαζονται σκοταδι τις περισσοτερες ωρες της νυχτας για να ξεκουραζονται (δεν εχουν βλεφαρα να τα κλεισουν και να κοιμηθουν).

Αν θες μπορεις να φτιαξεις ενα συστημα απο ελαφρυ Moonlight για καμια ωρα αφου σβησουν τα μεγαλα φωτα του ενυδρειου.

Αν το ρυθμισεις να αναβει λιγο πριν κλεισουν τα μεγαλα φωτα θα κανει και καλο στα ψαρια αφου θα μειωσει το στρες απο το αποτομο σβησιμο του φωτος.

Αλλος ευκολος τροπος για αποφυγη στρες απο αποτομο σβησιμο φωτος ειναι να βαλεις μια μικρη λαμπα (φωτιστικο, προβολακι κλπ) κοντα στο ενυδρειο με χρονοδιακοπτη που να αναβει και να κλεινει πριν και μετα τα μεγαλα φωτα.

τι εννοείς "συστημα από ελαφρύ monnlight?"

Link to comment
Share on other sites

Απλά νόμιζα ότι σου χάλασαν και παραξενεύτικα, γιατί αντέχει πολύ το φυτό από ότι έχω δει εώς τώρα.

Μπορείς να το αφήσεις και στην επιφάνεια. Γιατί στο τράβηξε; Το τρώει; :P

Link to comment
Share on other sites

Απλά νόμιζα ότι σου χάλασαν και παραξενεύτικα, γιατί αντέχει πολύ το φυτό από ότι έχω δει εώς τώρα.

Μπορείς να το αφήσεις και στην επιφάνεια. Γιατί στο τράβηξε; Το τρώει; :P

απλά πάει και το τραβάει..... μαλλον το ηθελε για να κάνει φωλιά με φυσαλίδες....

γιατι κατι αλλα μικρά κομματακια τα ειχε βάλει στην ακρη πάνω απο το φιλτρο εκει που εκανε και τις φυσαλιδες...

Link to comment
Share on other sites

απλά πάει και το τραβάει..... μαλλον το ηθελε για να κάνει φωλιά με φυσαλίδες....

γιατι κατι αλλα μικρά κομματακια τα ειχε βάλει στην ακρη πάνω απο το φιλτρο εκει που εκανε και τις φυσαλιδες...

Χμμμμ...τώρα που το λες και ο μονομάχος μου κάνει φυσαλίδες πάνω στο φυτό και δίπλα.

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς "συστημα από ελαφρύ monnlight?"

και που γράφει τα k?

εγω βλέπω watt, volt και Τ8 F18

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς "συστημα από ελαφρύ monnlight?"

κατι σαν αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=27851

ή καποιο με λιγα led

και που γράφει τα k?

εγω βλέπω watt, volt και Τ8 F18

θα το γραφει στο κουτι της αλλιως με την μαρκα της ψαχνει στο ιντερνετ

Πες οτι στοιχεια υπαρχουν μπας και βρουμε κατι.

Link to comment
Share on other sites

κατι σαν αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=27851

ή καποιο με λιγα led

θα το γραφει στο κουτι της αλλιως με την μαρκα της ψαχνει στο ιντερνετ

Πες οτι στοιχεια υπαρχουν μπας και βρουμε κατι.

xing xing (μαρκα)

f18 t8 w15

Link to comment
Share on other sites

αμα βάλω καλαμάκι μέσα στο ενυδρείο, λέτε να υπάρχει πρόβλημα?

τοξικό είναι?

θέλω να βάλω μικρα κομματάκια κάτω απο τα φυτά ώστε να μπορω να τα βάλω μεχρι κάτω χωρις να βγαίνουν.....

Link to comment
Share on other sites

τα κορυ εγω τα ηξερα για ψαρια βυθού....

γιατι τα δικά μου συνεχεια ειναι στην επιφανεια?

αφροψαρα !!!

post-16016-1258063468_thumb.jpg

post-16016-1258063484_thumb.jpg

post-16016-1258063501_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν εχεις καθολου αναταραξη επιφανειας και απο οτι βλεπω ουτε αεραντλια...

Φροντισε συντομα να βαλεις την εξοδο του φιλτρου να αναταρασει την επιφανεια γιατι θα σου ψοφησουν τα ψαρια απο ελειψη οξυγωνου...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την συμβουλή. Ήδη έβαλα το σωληνακι στο φιλτρο που πετάει αέρα μέσα στο ενυδρειο. Παραπάνω διαβάσατε για τα καλαμακια ;;

Link to comment
Share on other sites

....Παραπάνω διαβάσατε για τα καλαμακια ;;
Ναι αλλα δεν καταλαβαμε μαλλον τι καλαμακι εινα αυτα και τι θες να κανεις ακριβως.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την συμβουλή. Ήδη έβαλα το σωληνακι στο φιλτρο που πετάει αέρα μέσα στο ενυδρειο. Παραπάνω διαβάσατε για τα καλαμακια ;;

Εαν εννοεις αυτα που υπαρχουν στα σουβλακια δεν εχεις κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

καλαμάκια πλαστικα΄.... αυτά που πινουμε φραπε!!!

θέλω να κοψω μικρα κομματακια και να τα κάνω κατι σαν γλαστρα.....

δηλαδη να τα χωσω στο χαλικι και μεσα εκει να βάλω τα φυτα.....

ο λογος που το λέω ειναι ότι δεν μπορω να βάλω βαθιά τα φυτά με αποτελεσμα με το παραμικρο να ξεφυτευονται!!!

Εχετε εσεις να μου προτεινετε κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...