Jump to content

To Malawi ενυδρείο μου δεν είναι πια Malawi


Andreas301

Recommended Posts

Σας παρουσιάζω τις πρώτες φωτογραφίες από τους νέους κατοίκους του πάλαι ποτέ malawi ενυδρείου μου.

Πρόκειται για δώδεκα μικρά (2-2.5 εκατοστά) tropheus ikola (kaiser) τα οποία μπήκαν πριν από τρεις μέρες στο κύριο ενυδρείο και προς το παρόν όλα πάνε καλά (από πλευράς υγείας τουλάχιστον).

Οι φωτογραφίες δεν είναι τόσο καθαρές όσο θα ήθελα αλλά νομίζω ότι δίνουν μια εικόνα. Όλες οι φωτογραφίες είναι εδώ (όπως πάντα στο photobucket σε μορφή slideshow)

Ακολουθούν μερικές από αυτές και πρώτα μία πανοραμική του ενυδρείου, που υπέστη και αρκετές αλλαγές στη διακόσμηση (π.χ. προστέθηκε επιπλέον νέα άμμος, αφαιρέθηκαν βράχια στο κέντρο για να ανοίξει ο χώρος για κολύμπι, και άλλαξε η διαμόρφωση της αριστερής πλευράς)

DSC02711.jpg

DSC02680.jpg

DSC02704.jpg

DSC02705.jpg

DSC02707.jpg

DSC02716.jpg

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 151
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ωραία η μετατροπή απο malawi σε Ταγκανίκα.Καλή Επιτυχία.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά και πανέμορφα ψάρια Ανδρέα :bowdown:

Τόσο όμορφα απο μικρά,φαντάσου τα όταν μεγαλώσουν..... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη τα ψαρια ειναι tropheus moori η ειναι η ιδεα μου.....

ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο!? και σε τι αριθμο τα ψαρια!?

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη τα ψαρια ειναι tropheus moori η ειναι η ιδεα μου.....

ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο!? και σε τι αριθμο τα ψαρια!?

Δημοσιευση #1

Link to comment
Share on other sites

Σας παρουσιάζω τις πρώτες φωτογραφίες από τους νέους κατοίκους του πάλαι ποτέ malawi ενυδρείου μου.

Πρόκειται για δώδεκα μικρά (2-2.5 εκατοστά) tropheus ikola (kaiser) τα οποία μπήκαν πριν από τρεις μέρες στο κύριο ενυδρείο και προς το παρόν όλα πάνε καλά (από πλευράς υγείας τουλάχιστον).

Οι φωτογραφίες δεν είναι τόσο καθαρές όσο θα ήθελα αλλά νομίζω ότι δίνουν μια εικόνα. Όλες οι φωτογραφίες είναι εδώ (όπως πάντα στο photobucket σε μορφή slideshow)

Ακολουθούν μερικές από αυτές και πρώτα μία πανοραμική του ενυδρείου, που υπέστη και αρκετές αλλαγές στη διακόσμηση (π.χ. προστέθηκε επιπλέον νέα άμμος, αφαιρέθηκαν βράχια στο κέντρο για να ανοίξει ο χώρος για κολύμπι, και άλλαξε η διαμόρφωση της αριστερής πλευράς)

Φιλικά

Ανδρέας

για λιτρα δεν βλεπω να λεει.... αυτα δλδ δεν ειναι morri!? μα ειναι ολοιδια... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

για λιτρα δεν βλεπω να λεει.... αυτα δλδ δεν ειναι morri!? μα ειναι ολοιδια... :bowdown:

Στάθη διάβασε αυτό http://www.cichlid-forum.com/profiles/category.php?cat=15 , πολλά απο τα εμπορικά τους ονόματα περιέχουν και το όνομα moori , επαναλαμβάνω εμπορικά ονόματα ,ανήκουν στη μεγάλη οικογένεια των tropheus.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ριο 300 απο οτι βλεπω , δηλαδη 300 ΚΑΘΑΡΑ(120Χ50Χ60)

πολυ ομορφα τα μικρα , εχεις ξεχωρισει φυλα?

Στάθη διάβασε αυτό http://www.cichlid-forum.com/profiles/category.php?cat=15 , πολλά απο τα εμπορικά τους ονόματα περιέχουν και το όνομα moori , επαναλαμβάνω εμπορικά ονόματα ,ανήκουν στη μεγάλη οικογένεια των tropheus.

:thumbup:

Οκ συμφωνα με αυτα που βλεπω τα 300 λιτρα για μια 12 δεν ειναι λιγο οριακα ως πολυ δισκολα... τα ψαρια αυτα ειναι καλο να εχουν καμια 500 λιτρα... επισης το setup δεν ειναι λιγο λαθος...!?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να είστε καλά.

Έχουμε δρόμο μπροστά μας

Το ενυδρείο των 120 εκατοστών θεωρείται μήκος εισόδου (entry length) για τη φυλή αυτή.

Φυσικά και θα ήταν καλύτερα σε 500 λίτρα αλλά με βάση αυτά που διάβασα και διασταύρωσα θεωρώ ότι μία φυλή μπορεί να πάει καλά στα 300 λίτρα.

Πάντως, αν είχα 500 λίτρα θα είχα βάλει δύο φυλές από 15 άτομα ή 30 άτομα της ίδιας φυλής.

Λάθος στο στήσιμο ? Δηλαδή ?

Πέτρες άμμος και valisneries (μεταξύ άλλων) έχει και στην Tanganyika.

Τώρα αν οι πέτρες δεν είναι στο σχήμα που συνήθως βλέπουμε στο βυθό της λίμνης αυτό δεν με ενοχλεί.

Αν υπάρχει κάτι άλλο ευχαρίστως να το ακούσω.

Το μόνο πιθανό λάθος είναι ίσως το πλήθος της αποικίας, που κατά κάποιους συγγραφείς αλλά και φίλους, έπρεπε να είναι ίσως μεγαλύτερο για να μοιράζεται η επιθετικότητα καθώς θα μεγαλώνουν. Ελπίζω αυτό να μην αποβεί μοιραίο, αν και προλαβαίνω ακόμη να προσθέσω μερικά άτομα όσο είναι νωρίς και δεν δημιουργήθηκαν φανερές κλίκες.

Τέλος, για το ερώτημα της ονοματολογίας των ψαριών αυτών νομίζω ότι το αποσαφήνισαν οι moderators

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Ανδρεα... παρα πολυ καλο!!

Εμενα μου αρεσει πολυ αυτη η πετρα!

Ειχα τη ιδια απορια για τα λίτρα αφου οι αποψεις διηστανται... αλλα ευκαιρια να μας πεις κι εσυ απο την δική σου πλεον εμπειρια εαν θα δημιουργηθει καποιο ποβλημα στο μελλον.

Λες οτι τα ψαρακια ειναι καλα... απο υγεια.... τι εννοεις??

Οτι ειναι στρασαρισμενα λόγο αρχής η εχεις καυγαδες??

Ξερεις απο την 12αδα ποσα male και ποσα female υπαρχουν??

Θα με ενδιεφερε η αποψη σου στο

" αν είχα 500 λίτρα θα είχα βάλει δύο φυλές από 15 άτομα ή 30 άτομα της ίδιας φυλής. "

Θα ηταν όλα τροφεους ή κατι αλλο?

Υ.Γ. Επειδη στο αμεσο μελλον ετοιμαζω κατι μεγαλο... και σκουτομαι κοινωνικό ταγκανικα, θα με ενδιεφερε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να είστε καλά.

Έχουμε δρόμο μπροστά μας

Το ενυδρείο των 120 εκατοστών θεωρείται μήκος εισόδου (entry length) για τη φυλή αυτή.

Φυσικά και θα ήταν καλύτερα σε 500 λίτρα αλλά με βάση αυτά που διάβασα και διασταύρωσα θεωρώ ότι μία φυλή μπορεί να πάει καλά στα 300 λίτρα.

Πάντως, αν είχα 500 λίτρα θα είχα βάλει δύο φυλές από 15 άτομα ή 30 άτομα της ίδιας φυλής.

Λάθος στο στήσιμο ? Δηλαδή ?

Πέτρες άμμος και valisneries (μεταξύ άλλων) έχει και στην Tanganyika.

Τώρα αν οι πέτρες δεν είναι στο σχήμα που συνήθως βλέπουμε στο βυθό της λίμνης αυτό δεν με ενοχλεί.

Αν υπάρχει κάτι άλλο ευχαρίστως να το ακούσω.

Το μόνο πιθανό λάθος είναι ίσως το πλήθος της αποικίας, που κατά κάποιους συγγραφείς αλλά και φίλους, έπρεπε να είναι ίσως μεγαλύτερο για να μοιράζεται η επιθετικότητα καθώς θα μεγαλώνουν. Ελπίζω αυτό να μην αποβεί μοιραίο, αν και προλαβαίνω ακόμη να προσθέσω μερικά άτομα όσο είναι νωρίς και δεν δημιουργήθηκαν φανερές κλίκες.

Τέλος, για το ερώτημα της ονοματολογίας των ψαριών αυτών νομίζω ότι το αποσαφήνισαν οι moderators

Ανδρέας

Κατα την γνωμη μου εχεις τα πιο ομορφα αλλα και απο τα πιο δισκολα ψαρια αφρικης....

ειναι πολυ λιγα τα λιτρα γιαυτα τα ψαρια... εγω δεν θα επελεγα τροπεους σε κατω απο 500 λιτρα...

επισης αυτο που ειπα για τις πετρες... νομιζω δεν ειναι σωστα τοποθετημενες με αποτελεσμα να μην παρεχουν αρκετες κριψονες.. (τουλαχιστον αυτο βλεπω απο τις φωτο)

οσο για τις βαλισνεριες Γνωμη μου παλι ειναι παρα πολλες χωρις λογο... να μπει μια ετσι για να σπασει την "πετριλα" ναι, αλλα οχι τοσο πολλες κ μεγαλες....

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι αντιθετως,διακρινω αρκετες κρυψωνες.

Εκει που εχω μια ενσταση,αν μπορουμε να το πουμε ετσι,ειναι στον αριθμο των ψαριων.

Εγω θα εβαζα 3-4 ακομα,καθως τα πιο αδυναμα στην πορεια θα αποδημισουν εις Κυριον.........

Link to comment
Share on other sites

Αν δει κάποιος το ενυδρείο αυτό από κοντά θα δει αυτό που σημαίνει κρυψώνες και περάσματα οι φωτογραφίες κάποτε αδικούν.Αυτό που γράφει ο Dias έχει βάση δηλ. να έμπαιναν περισσότερα άτομα ακόμα και μαλιστα το είχαμε συζητήσει αρκετα με τον Ανδρέα,θα δείξει.Οσον αφορά το μέγεθος του ενυδρείου ,σίγουρα όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερα αλλά πιστεύω οτι και έδω θα πάμε καλά εξάλλου οι συγγραφείς δίνουν διάφορα ελάχιστα μεγέθη ενυδρείου για αυτά τα ψάρια.Εξάλλου ο χομπίστας που το χειρίζεται δεν είναι χθεσινός.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν δει κάποιος το ενυδρείο αυτό από κοντά θα δει αυτό που σημαίνει κρυψώνες και περάσματα οι φωτογραφίες κάποτε αδικούν.Αυτό που γράφει ο Dias έχει βάση δηλ. να έμπαιναν περισσότερα άτομα ακόμα και μαλιστα το είχαμε συζητήσει αρκετα με τον Ανδρέα,θα δείξει.Οσον αφορά το μέγεθος του ενυδρείου ,σίγουρα όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερα αλλά πιστεύω οτι και έδω θα πάμε καλά εξάλλου οι συγγραφείς δίνουν διάφορα ελάχιστα μεγέθη ενυδρείου για αυτά τα ψάρια.Εξάλλου ο χομπίστας που το χειρίζεται δεν είναι χθεσινός.

:thumbup:

Πολυ βασικο αυτο............... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

θυμαμαι οταν ειχα το 550λιτρο και πηγαινε για τανγανικα μου ειχατε πει για 12 τροπεους.... πως στα 300 λιτρα μιλαμε για 12 αλλα και παραπανω που λεει ο Στρατος....

Αν απαντήθηκε η ερώτηση σου όπως λες ,τότε έγινε λάθος εκτός αν δεν επιτρέπεις λάθη.Μάλλον και εμείς δεν διαβάσαμε τα μαθήματα μας καλά.Θα ήταν όμως καλά να μας βρείς και το πόστ να το δούμε για να διορθωθούμε.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα τη ιδια απορια για τα λίτρα αφου οι αποψεις διηστανται... αλλα ευκαιρια να μας πεις κι εσυ απο την δική σου πλεον εμπειρια εαν θα δημιουργηθει καποιο ποβλημα στο μελλον.

Λοιπόν τον τελευταίο καιρό διάβασα πολύ γύρω από το θέμα (βιβλία και ιστοσελίδες) και πράγματι οι απόψεις διίστανται. Σε πολλούς το ελάχιστο όριο είναι τα 240 λίτρα για μία φυλή και μήκος 120 εκατοστά τουλάχιστον, και σίγουρα δεν διαφωνώ ότι για άλλους (και για μένα) το ιδανικό ενυδρείο είναι εκείνο των 150 εκατοστών τουλάχιστον, με ανάλογη φυσικά αύξηση στα λίτρα. Πάντως είναι αλήθεια ότι ο Konings δεν ανήκει σε αυτούς που προτείνουν λιγότερα από 500 λίτρα. Θα δούμε πώς θα πάει.

Λες οτι τα ψαρακια ειναι καλα... απο υγεια.... τι εννοεις??

Οτι ειναι στρασαρισμενα λόγο αρχής η εχεις καυγαδες??

Εννοώ ότι απ' ότι είδα, άκουσα και διάβασα, τις πρώτες μέρες υπάρχει κίνδυνος για διάφορες ασθένειες ακόμη και bloat. Παρόλο που κρατήθηκαν λιγάκι εκτός κύριου ενυδρείου για παρατήρηση

ο κίνδυνος πάντα ελλοχεύει. Προς το παρόν ταΐζω ελάχιστα γιατί την έχουν πέσειμε μανία στην άλγη που βρίσκεται παντού στο ενυδρείο και κυρίως στις βαλισνεριες (ψιλοτριχοειδής)

Ξερεις απο την 12αδα ποσα male και ποσα female υπαρχουν??

Δεν ξέρω, αλλά 2-3 έχουν επιδείξει ήδη πιο έντονους χρωματισμούς και διαχωρισμό μαύρου κίτρινου αλλά και δείχνουν τη διάθεση για κυριαρχία.

Θα με ενδιεφερε η αποψη σου στο

" αν είχα 500 λίτρα θα είχα βάλει δύο φυλές από 15 άτομα ή 30 άτομα της ίδιας φυλής. "

Θα ηταν όλα τροφεους ή κατι αλλο?

Ναι θα έβαζα 15 άτομα duboisi και 15 άτομα ikola για παράδειγμα. Επίσης είδα ότι κάποιοι βάζουν και ένα κοπαδάκι leptosoma για να λειτουργούν και ως dither fish.

Υ.Γ. Επειδη στο αμεσο μελλον ετοιμαζω κατι μεγαλο... και σκουτομαι κοινωνικό ταγκανικα, θα με ενδιεφερε αυτό.

Κατα την γνωμη μου εχεις τα πιο ομορφα αλλα και απο τα πιο δισκολα ψαρια αφρικης....

ειναι πολυ λιγα τα λιτρα γιαυτα τα ψαρια... εγω δεν θα επελεγα τροπεους σε κατω απο 500 λιτρα...

Σεβαστές όλες οι γνώμες. Εγώ απλά πήρα την απόφαση αυτή μετά από πολλή μελέτη, συζήτηση και με βάση την εμπειρία που θεωρώ ότι έχω. Θα δείξει.

επισης αυτο που ειπα για τις πετρες... νομιζω δεν ειναι σωστα τοποθετημενες με αποτελεσμα να μην παρεχουν αρκετες κριψονες.. (τουλαχιστον αυτο βλεπω απο τις φωτο)

Έχει πολλές κρυψώνες και περάσματα, απλά δεν διακρίνονται εύκολα.

Από την άλλη πλευρά βέβαια από κάποιους που διατηρούν tropheus λέγεται ότι η ύπαρξη πολλών συστάδων πέτρας έχει το αντίθετο αποτέλεσμα ως προς την επιθετικότητα γιατί δημιουργεί χώρους που προκαλούν τα αρσενικά να αμυνθούν για αυτούς. Αντίθετα, χώροι με μέτρο (που να αρκούν για ένα μόνο κυρίαρχο αρσενικό ας πούμε) ή και λιγότεροι συνολικά, ίσως να έχουν θετικό αποτέλεσμα στη μείωση της επιθετικότητας. Όπως ξέρουμε στα αφρικάνικα η ειρήνη είναι θέμα ισορροπίας: μήκους, λίτρων, κρυψώνων και πληθυσμού. Θα δούμε και εδώ.

Πρακτικά αν έχεις ένα μεγάλο πληθυσμό σε ένα γυμνό ενυδρείο μειώνεις την επιθετικότητα πλήρως απ' ότι φαίνεται. Αλλά φυσικά δεν είναι αυτό το ζητούμενο γιατί τι ενυδρείο Αφρικής θα είναι αυτό?.

οσο για τις βαλισνεριες Γνωμη μου παλι ειναι παρα πολλες χωρις λογο... να μπει μια ετσι για να σπασει την "πετριλα" ναι, αλλα οχι τοσο πολλες κ μεγαλες....

Οι βαλισνέριες που απέμειναν είναι ήδη οι μισές από όσες είχαν από μόνες τους φυτρώσει από 3-4 αρχικές που μπήκαν στο ενυδρείο αυτό πριν από τρία περίπου χρόνια. Δεν φυτεύτηκε τίποτα τώρα, αντίθετα ξεριζώθηκαν πολλές. Από κει και πέρα είναι και θέμα γούστου. Άλλσωτε είναι φορτωμένες με νόστιμη άλγη την οποία έχουν ήδη τσακίσει.

Κατά τα άλλα, νομίζω ότι θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου Στράτο και αύριο θα προσθέσω ακόμη τέσσερα άτομα στην αποικία πριν προλάβουν αυτά που είναι ήδη μέσα να δημιουργήσουν κλίκα και τα σκοτώσουν.

Άλλωστε διάβασα σε αρκετές σελίδες, ότι ο αριθμός 15 είναι το ελάχιστο όριο ομάδας (σε τουλάχιστον 240 λίτρα με μήκος 120 εκατοστά).

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Κατά τα άλλα, νομίζω ότι θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου Στράτο και αύριο θα προσθέσω ακόμη τέσσερα άτομα στην αποικία πριν προλάβουν αυτά που είναι ήδη μέσα να δημιουργήσουν κλίκα και τα σκοτώσουν.

Άλλωστε διάβασα σε αρκετές σελίδες, ότι ο αριθμός 15 είναι το ελάχιστο όριο ομάδας (σε τουλάχιστον 240 λίτρα με μήκος 120 εκατοστά).

Καταρχην ευχαριστουμε για τις κατατοπιστικές απαντησεις.

Δευτερον.... μπορεις να μας ποσταρεις καποια λινκ??

Link to comment
Share on other sites

Κατά τα άλλα, νομίζω ότι θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου Στράτο και αύριο θα προσθέσω ακόμη τέσσερα άτομα στην αποικία πριν προλάβουν αυτά που είναι ήδη μέσα να δημιουργήσουν κλίκα και τα σκοτώσουν.

Άλλωστε διάβασα σε αρκετές σελίδες, ότι ο αριθμός 15 είναι το ελάχιστο όριο ομάδας (σε τουλάχιστον 240 λίτρα με μήκος 120 εκατοστά).

Ετσι νομιζω θα ειναι καλυτερα Αντρεα. :bowdown:

Σου ευχομαι καλη επιτυχια(που ειναι σιγουρη),καλη συνεχεια,και να μας ενημερωνεις με φωτογραφιες.

Ειναι πραγματικα πανεμορφα πλασματα!!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Να τα χαίρεσαι Ανδρέα, σίγουρα έκανες καλή επιλογή. από τα πιο όμορφα αφρικανικά ψαρια. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Επισης για να αφησουμε το θεμα του φιλου μας του Αντρεα καθαρο,οποιος θελει ας ανοιξει αλλο θεμα..........

Ευχαριστω. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...