Jump to content

Υψηλή τιμή Redox


fbs

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Έχοντας διαβάσει και κατανοήσει τα συν και πλην του όζοντος, αποφάσισα να το βάλω στο ενυδρείο μου.

Όμως πριν το κάνω αυτό πήρα έναν Controller Iks Aquastar καθώς και το αντίστοιχο module redox.

Αφού έγινε calibrate στο ηλεκτρόδιο ξεκίνησα τις μετρήσεις. Την πρώτη μέρα είχα redox 175mv. Ενώ περνούσαν οι μέρες το redox αυξανόταν σταδιακά και σήμερα 10 μέρες μετά την εγκατάσταση του Iks (και χωρίς να έχει γίνει αλλαγή νερού ή κάτι άλλο) έχω redox μεταξύ 410 – 440.

Φυσικά το όζον παραμένει εκτός λειτουργίας. Είναι λογικές τόσο υψηλές τιμές χωρίς χρήση όζοντος. Και με το όζον τελικά τι να κάνω? Να το βάλω? Και αν ναι μέχρι που να το φτάσω.

Οι υπόλοιπες μετρήσεις που έχω είναι οι εξής :

- NO2 – 0

- NO3 – 20

- NH4 – 0

- CA – 380 / 410

- MG – 1320 / 1370

- PH – 8.10 / 8.30

- SG – 1026

- PO4 – Μη μετρήσιμα

- KH – 8 / 10

Τα λίτρα του ενυδρείου είναι 350 με 60 λίτρα sump

Έγινε επεξεργασία - fbs
Link to comment
Share on other sites

Η τιμές που παίρνεις δεν είναι εξωπραγματικές αλλά συμφωνώ ότι είναι και ασυνήθιστα υψηλές για ενυδρείο χωρίς όζον. Το νερό σου πώς είναι? Το skimmer βγάζει πολύ πράμα? Αυτές οι τιμές που γράφεις, εμφανίζονται κατά τη διάρκεια της μέρας? Το βράδυ πριν κλείσουν τα φώτα, που το pH σου είναι το υψηλότερο του 24ωρου, τι redox έχεις?

Να ξέρεις (αν δε το ξέρεις ήδη) ότι το pH και το redox είναι μεγέθη αντιστρόφως ανάλογα. Δλδ, όταν το pH σου είναι στο minimum (το πρωί πριν ανάψουν τα φώτα) το Redox θα πρέπει να σου δίνει μέγιστη τιμή και αντίστροφα το βράδυ. Όσο αυξάνεται το pH τόσο μειώνεται το redox και αντίστροφα. Παρατήρησε το.

Σε αυτή τη φάση πάντως, δε θα έβαζα όζον αν δεν σιγουρευόμουν ότι όλα είναι ΟΚ. Εγώ αυτή τη στιγμή δουλεύω το όζον χωρίς controlling (μόνο metering) γιατί ξέρω τις ανάγκες του ενυδρείου μου πλέον, αλλά θεωρώ ότι όταν κάποιος ξεκινά τη χρήση όζοντος, η σωστή μέτρηση-ένδειξη του redox είναι επιβεβλημένη.

Κάνε ένα ακόμη καλιμπράρισμα στο ηλεκτρόδιο για να σιγουρευτείς ή μέτρα τώρα (μετά από 10 μέρες) το υγρό καλιμπραρίσματος για να δεις αν υπάρχει απόκλιση.

Link to comment
Share on other sites

Το skimmer βγάζει πολύ πράγμα όντως.

Το βράδυ πριν σβήσουν τα φώτα το PH είναι περίπου 8.30 και το redox κάπου στα 400

Το πρωί το PH είναι περίπου 8.10 και το redox 430. Περιμένω την άλλη εβδομάδα και το PH module του IKS ώστε να παίρνω ταυτόχρονα καταγραφές PH & Redox γιατί τώρα το PH το βλέπω από PH monitor. Έτσι θα έχω άμεση σύγκριση PH - Redox.

Θα κάνω ένα καλιμπράρισμα ξανά στο ηλεκτρόδιο.

Έγινε επεξεργασία - fbs
Link to comment
Share on other sites

Δες μην εχεις διαρροη ρευματος κοντα στο ηλεκτροδιο. Εγω ειχα απο ενα IP65 LED φως και μου διαβαζε το Redox 500! Οταν το αλλαξα θεση εδειχνε κανονικα παλι.

Παντος το 410 δεν ειναι περιεργο, το δικο μου ORP ειναι 400-420 χωρις Ozon.

Link to comment
Share on other sites

Εδω και αρκετό καιρό χρησιμοποιώ ozon στο reef και μόνο καλά πράγματα έχω δεί.

Πριν το ozon ποτέ δεν είχα τιμές πάνω απο 300.Στην συνέχεια έφτασα στο όριο που είχα δώσει στον controller μέχρι τα 420 και απο εκεί και πέρα πολλές φορές δεν το χρησιμοποιώ αφού πλέον είμαι σταθερά στο 400άρι.

Μην εμπιστεύεσαι τον controller πάντα εαν δεν είσαι σίγουρος γιά την κατάσταση που βρίσκεται.

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα το ηλεκτρόδιο και το έβαλα να μετρήσει το υγρό καλιμπραρίσματος. Μετά από 10 λεπτά έδωσε 230mv όσο και το υγρό.

Διαρροή δεν νομίζω ότι υπάρχει. Το ηλεκτρόδιο είναι καινούριο και είναι μέσα στο sump.

Εκεί κοντά είναι και το ηλεκτρόδιο του Ph. Να παίζει κάνα ρόλο αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα το ηλεκτρόδιο και το έβαλα να μετρήσει το υγρό καλιμπραρίσματος. Μετά από 10 λεπτά έδωσε 230mv όσο και το υγρό.

Διαρροή δεν νομίζω ότι υπάρχει. Το ηλεκτρόδιο είναι καινούριο και είναι μέσα στο sump.

Εκεί κοντά είναι και το ηλεκτρόδιο του Ph. Να παίζει κάνα ρόλο αυτό? Όχι, δε νομίζω. Και γω πλάι-πλάι τα έχω χωρίς πρόβλημα.

Σαν επόμενο βήμα, θα σου πρότεινα να κάνεις την προγραμματισμένη αλλαγή νερού και να παρατηρήσεις τις τιμές και τη συμπεριφορά του redox σου. Στη παρούσα φάση, το ότι ακουλουθείται η αντίστροφη διαδοχή υψηλών και χαμηλών τιμών μεταξύ του pH και του redox σημαίνει ότι, αν μη τι άλλο, η μεταβολή των τιμών αυτών είναι φυσιολογική και αναμενόμενη. Μένει να βρούμε τι ανεβάζει τόσο πολύ το redox σου...

Μπορείς να μας πείς λίγα περισσότερα πράγματα για το setup του ενυδρείου σου? Τι skimmer έχεις, τι χημικό φιλτράρισμα κάνεις, κλπ. Δεν βρήκα να έχεις δημοσιεύσει κάποιες σχετικές πληροφορίες εδώ... :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

Λίγα λόγια για το setup. Το ενυδρείο είναι ένα Juwel Trigon 350 με sump 60 λίτρα.

Skimmer έχω αυτό http://cgi.ebay.de/Dispergator-abschaeumer...=item58834b77e2 το οποίο για τα λεφτά του είναι αστέρι. Του έχω αλλάξει την αντλία του με μια eheim compact+ marine και βγάζει απίστευτη μπίχλα.

Δουλεύω ένα εξωτερικό φίλτρο Eheim το οποίο τροφοδοτείτε από μια αντλία eheim compact+ 3000 που στέλνει νερό προς το chiller το οποίο δουλέυει παράλληλα με το φίλτρο.

Στο φίλτρο μέσα έχω άνθρακα (Grotech) ο οποίος αλλάζεται κάθε 20 – 30 μέρες, καθώς και antiphos (Phosquard) το οποίο αλλάζεται κάθε 15 – 20 ημέρες.

Αλλαγή νερού γίνεται κάθε 30 ημέρες περίπου 50 λίτρα.

Αύριο θα κάνω την προγραμματισμένη αλλαγή νερού και θα παρατηρήσω την πορεία του redox.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Λίγα λόγια για το setup. Το ενυδρείο είναι ένα Juwel Trigon 350 με sump 60 λίτρα.

Skimmer έχω αυτό http://cgi.ebay.de/Dispergator-abschaeumer...=item58834b77e2 το οποίο για τα λεφτά του είναι αστέρι. Του έχω αλλάξει την αντλία του με μια eheim compact+ marine και βγάζει απίστευτη μπίχλα.

Δουλεύω ένα εξωτερικό φίλτρο Eheim το οποίο τροφοδοτείτε από μια αντλία eheim compact+ 3000 που στέλνει νερό προς το chiller το οποίο δουλέυει παράλληλα με το φίλτρο.

Στο φίλτρο μέσα έχω άνθρακα (Grotech) ο οποίος αλλάζεται κάθε 20 – 30 μέρες, καθώς και antiphos (Phosquard) το οποίο αλλάζεται κάθε 15 – 20 ημέρες.

Αλλαγή νερού γίνεται κάθε 30 ημέρες περίπου 50 λίτρα.

Αύριο θα κάνω την προγραμματισμένη αλλαγή νερού και θα παρατηρήσω την πορεία του redox.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

το Phosquard μου φαινεται οτι το κρατας μεγαλο διαστημα απο οτι ξερω το αλλαζεις καθε 5-6 μερες

Link to comment
Share on other sites

...

Αλλαγή νερού γίνεται κάθε 30 ημέρες περίπου 50 λίτρα.

...

IMO πρεπει να αλλαζεις λιγο παραπανω νερο.

Link to comment
Share on other sites

IMO πρεπει να αλλαζεις λιγο παραπανω νερο.

Ναι το ξέρω αλλά αλλάζω όσο χωράει στο sump. Ψάχνω ένα τρόπο να κατεβάζω παραπάνω νερό απο το ενυδρείο μετά το όριο της υπερχείλισης που έχω (Tunze) ώστε να μην βάζω λάστιχο μέσα στο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω αλλά αλλάζω όσο χωράει στο sump. Ψάχνω ένα τρόπο να κατεβάζω παραπάνω νερό απο το ενυδρείο μετά το όριο της υπερχείλισης που έχω (Tunze) ώστε να μην βάζω λάστιχο μέσα στο ενυδρείο

Τοτε μπορεις να αλλαζεις καθε 15 & 1η :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...