Jump to content

Νανοκιχλιδες σε 65αρι?


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Μπαίνω κατευθείαν στο θέμα και ευχαριστω ολους εκ των προτερων.

Εχω ένα 65αρι ενυδρειο στο οποιο ξαναφτιαχνω απο την αρχη. (65Χ40Χ25)

Το φιλτρο ειναι εσωτερικο.

Για στρωμα θελω να βάλω αμμο σε φυσικη αποχωση (μπεζ-καφε) και θέλω να βάλω και 2-3 ευκολα φυτα μιας και δεν εχω καλο φωτισμο (8W φθωριου). Σκεφτομαι να μη βαλω ουτε υποστρωμα για τα φυτα (μαλλον Ανουβιες θα βαλω.)

Θελω να βαλω μερικες νανοκιχλιδες μιας και τα λιτρα δεν επιτερπουν τπτ παραπανω. Κατα προτιμιση προτιμω τις αφρικανικες (αν υπαρχουν νανοκιχλιδες) γιατι αν δε κανω λαθος ειναι πιο ανθεκτικες στο PH.

Υπαρχει καμια να μου προτεινετε?

Να σκεφτώ καθολου κανονικες αφρικανικες? πχ Labidochromis caeruleus

Οτιδηποτε σε κιχλιδα τεσπα, γιατι με guppy, molly κτλ κτλ εχω περασει αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου.

Δυστυχως τα λιτρα σου ειναι απαγορευτικα για οτιδοιποτε αλλο αφρικανικο εκτος απο νανοκιχλιδες της λιμνης Τanganyika.

Ριξε μια ματια στο παρακατω λινκ,και θα βρεις τα ειδη και πληροφοριες.

Οτι αλλο θες μετα ρωτας. :thumbup:

http://www.cichlid-forum.com/profiles/category.php?cat=14

Link to comment
Share on other sites

Νανοκιχλιδες υπαρχουν μονο στην Tankanyika? Υπαρχει περιπτωση να μπορω να τις συνδιασω με αλλης περιοχης νανοκιχλιδες αν υπαρχουν? Πχ. Αμερικανικες κτλ κτλ..

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να βαλεις αφρικανικα και αμερικανικα ψαρια μαζι.........

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ οκ...καταλαβα...βλακεια ειπα! :thumbup: Ελπιζω παντως να μη μου λενε ψεματα στα pet shop οταν τις αγοραζω. Anyway...thanks...θα ανεβασω καποιες φοτο οταν το τελειωσω...ελπιζω συντομα!

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ οκ...καταλαβα...βλακεια ειπα! :thumbup: Ελπιζω παντως να μη μου λενε ψεματα στα pet shop οταν τις αγοραζω. Anyway...thanks...θα ανεβασω καποιες φοτο οταν το τελειωσω...ελπιζω συντομα!

Σε οποιοδήποτε μαγαζί κι αν πας, εαν είσαι διαβασμένος δεν σε κοροϊδεύει κανείς! Μην βιαστείς, ψάξ'το καλά. Το internet είναι πολύ χρήσιμο εργαλείο. Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με όσα είπε ο Dias.Επιπλέον θα σου προτείνω τα multifasciatus,τα οποία και έχω κρατήσει παλαιότερα.Είναι πολύ χαριτωμένα αλλά και εύκολα ψάρια.Καλή συνέχεια :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Μπορω να βαλω σε 120 λίτρα 2 οικογενειες νανοκιχλίδων (από 4-5) η θα σκοτωθούν.....υπάρχει καμια συμβατοτητα (μιλαμε πάντα για τανγκανικα)?

Αν ναι ποιες οικογένειες μπορω να βάλω?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για κοχυλόψαρα 2 είδη ή για 1 πετρόψαρα και 1 είδος κοχυλόψαρα?

Θα σου δώσω και ένα λινκ να διαβάσεις, μισό να το βρω..

Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

Μπορω να βαλω σε 120 λίτρα 2 οικογενειες νανοκιχλίδων (από 4-5) η θα σκοτωθούν.....υπάρχει καμια συμβατοτητα (μιλαμε πάντα για τανγκανικα)?

Αν ναι ποιες οικογένειες μπορω να βάλω?

Ευχαριστώ

Ριξε μια ματια...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=61115&st=0&p=550987entry550987

Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβες Στράτο.. :D

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά αλλα έχς και μια αφελή ερώτηση.....

Στις συνθεσεις που αναφέρει το αρθρο με διαφορετικά λίτρα εννούμε ότι μπαίνουν μαζί ολα αυτά δηλαδή 8 με 9 διαφορετικές οικογενειες η απλά εκεί οριζεται μονο η συμβατότητα οπότε για παραδειγμα διαλεγουμε 2-3 οικογένειες το πολυ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...