Jump to content

ΦΥΤΕΜΑ Java Moss ΜΕ ΠΛΕΓΜΑ ΣΤΟ ΒΥΘΟ


ROBIN

Recommended Posts

Παιδιά

Φύτεψα σήμερα java moss με πλαστικό πλέγμα στο βυθό με βεντούζες. Για να τοποθετήσω το πλέγμα αναγκάστηκα να βγάλω χαλίκι το οποίο το επανατοποθέτησα πάνω από το πλέγμα με τη java moss.Είναι σωστό αυτό; θα αναπτυχθεί η πρέπει να το βγάλω για να τη βλέπει το φώς. Τοτε όμως δεν θα φαίνεται όλο το πλέγμα;

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν το έδεσες πάνω σε μια πέτρα είναι ποιο απλό

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά

Φύτεψα σήμερα java moss με πλαστικό πλέγμα στο βυθό με βεντούζες. Για να τοποθετήσω το πλέγμα αναγκάστηκα να βγάλω χαλίκι το οποίο το επανατοποθέτησα πάνω από το πλέγμα με τη java moss.Είναι σωστό αυτό; θα αναπτυχθεί η πρέπει να το βγάλω για να τη βλέπει το φώς. Τοτε όμως δεν θα φαίνεται όλο το πλέγμα;

Εγώ φίλε μου έκανα το εξής: πήρα οδοντογλυφίδες, τις τσάκισα στην μέση, πήρα τη moss και την έστρωσα κάτω στο σημείο που ήθελα και μετά κάρφωσα τις οδοντογλυφίδες από πάνω και στερεώθηκε η moss, μετά επειδή δεν ήξερα αν παίζει να σαπίσουν οι οδοντογλυφίδες, τις άφησα λίγο καιρό μέχρι να πιάσει κάτω η moss και μετά τις έβγαλα με προσοχή για να μη βγει και το φυτό μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Αν την εχεις σκεπασει,δεν θα σου αναπτυχθει......

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς την σκέπασα. Δεν έχω υπόστρωμα σκέτο χαλίκι και έβαλα και άλλα φυτά και είναι δύσκολο να την ξεσκεπάσω. Εχω παροχή διοξειδίου με καλή παραγωγή και όχι καλή διάχυση.Μήπως ξέρει κανείς σε πόσο καιρό αναπτύσεται;

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τις συνθήκες του ενυδρείου (φωτισμός, διοξείδιο & λιπάσματα)

Σε μένα κάθε εξάμηνο το πολύ, διπλασιάζεται.

Πάει σίγουρα καλά όταν βλέπεις να έχει πιο ανοιχτόχρωμα "κεφαλάκια" στις κορυφές.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τις φωτογραφίες εδώ που δείχνουν πως φτιάχνεις πλέγμα βυθού. Αν πάλι θελήσεις πλέγμα πλάτης, να σου πω, γιατί το έχω φτιάξει.


 

Link to comment
Share on other sites

Κάτω από το υπόστρωμα δεν θα αναπτυχθεί!!! Εγώ την έβαλα με πλέγμα στην επιφάνεια του υποστρώματος και για να μην κουνιέται έβαλα μικρά βότσαλα διάσπαρτα πάνω στο πλέγμα. Όταν με το καλό μεγαλώσει αρκετά δεν θα φαίνονται τα βότσαλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...