Jump to content

Το Υφάλμυρο ενυδρείο μου


Manoskap

Recommended Posts

Αφου λοιπον εμαθα από εσας για τους μονοδάχτυλους και τους απομάκρυνα από το Αμερικάνικο ενυδρίο μου τους πήρα ένα νεο σπίτι..... Εχουμε και λέμε:

Περισσότερες πληροφορίες σύντομα!!

Έγινε επεξεργασία - Manoskap
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καλό ξεκίνημα φίλε μου.Θες ρίζες καθώς ταιριάζουν σε ένα τέτοιο ενυδρείο και εγώ θα έβαζα πιο σκούρο υπόστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Μεσα στο ενυδριο κατοικουν:

7 Monodactylus sebae

2 Common archers

2 Goby knights

Το ενυδρίο είναι 350 λιτρα (140x50x50) με φιλτρο rena εξωτερικό, Θερμαντήρα 250W και αεραντλία

Φυσικά δεν εχω τελειώσει ούτε τη διακόσμηση ούτε την τοποθέτηση ψαριών αφού δεν είναι εύκολη η ανεύρεση τους για υφάλμυρο, τουλάχιστον αυτό που έχω εγώστο μυαλό μου.

Ηθελα αραγωνίτη για υπόστρωμα αφου θελω το ph να μενει πανω απο 7,5, αλλα ουτος ή αλλως εχω βαλει ελάχιστο, ισως αργότερα το μπερδέψω με κατι πιο σκούρο, αν και μου αρεσεθι ετσι...

Ψαχνω προς το παρόν για 2 bumble bee gobies και για mangroove roots.... δυσεύρετα ομως...

Link to comment
Share on other sites

4 monodactylus argentus ακομα μπήκαν, το αλλο σκ θα παρω και αλλα 2 bumble bee gobies και θα αρχισω να ριχνω αλατάκι...

Το υπόστρωμα λειτουργεί ως buffer για το ph, σωστά; Πλησιάζουν οι μέρες που θα κάνω την πρωτη αλλαγή νερού....

Πρέπει να το ετοιμάσω αφου το ph στο ενυδρίο είναι 8 και η βρύση βγάζει 7αρι....???

Και αν ναι πως να το αυξησω μεσα στο δοχείο;; Εχω 4-5 κιλά ψόφιο ζωντανό βράχο από reef, θα βοηθήσει;;

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι τα καλυτερα. :blush:

Θα προτεινα σιγα σιγα ενδυναμωση της φιλτρανσης με ακομα ενα φιλτρο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Απορια ... γιατι αφρικανικοι και ασιατικοι μονοδακτυλοι μαζι; Το ενυδρειο σου παντως στο βιντεο δεν ειναι και οτι θα ζηταγε ενα κοπαδι μονοδακτυλοι (για τους τοξοτες ... αστο καλυτερα). :blush:

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε στο google:

http://www.fishandtips.com/displaydb.php?ID=12

Και εδω

http://www.aquahobby.com/gallery/e_mono.php

Και εδω

http://en.wikipedia.org/wiki/Silver_moony

Εμφανίζεται και στην αφρικη και εχει πανομοιοτυπες αναγκες.

Τη γυαλα θα τη κρατησω μεχρι να ενηλικιωθουν και να τα μετακομισω σε ενυδριο με μεγαλυτερο υψος.

Θες να μου πεις ομως τον λογο, περα απο το υψος, που δεν κανει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι δεν κανει (ασχετως αν εγω το θεωρω πολυ μικρο) αλλα οτι .... οπως το εχεις φιαξει (διακοσμησει) δεν ειναι και οτι θα ηθελαν. Γνωριζεις αν αυτα τα ειδη συναντονται στην φυση και τα εβαλες μαζι; :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι δεν κανει (ασχετως αν εγω το θεωρω πολυ μικρο) αλλα οτι .... οπως το εχεις φιαξει (διακοσμησει) δεν ειναι και οτι θα ηθελαν. Γνωριζεις αν αυτα τα ειδη συναντονται στην φυση και τα εβαλες μαζι; :blush:

Στα κοινονικα ενυδρεια τα ψαρια εχουν συνταθει στην φυση?

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Νοιωθω πως με θεωρεις καθυστερημενο ετσι οπως τονιζεις τις λεξεις. Μπορω να διαβασω και να καταλαβω τι λες χωρις εντονα γραμματα και χρωματα :blush:

Παμε στο θεμα μας, και σε ευχαριστω που ασχολεισαι. Οντως η διακοσμηση ειναι λιτη ομως δεν βρισκεις ευκολα ριζες, τηλεφωνω καθε βδομαδα σε καταστηματα για να δω αν εχουν παραλαβει....

Ουτος ή αλλως, πολλα απο οσα γινονται στα ενυδρια δεν γινονται στη φυση... Προσπαθουμε ομως για το καλυτερο.

Για τους τοξοτες δεν μου ειπες γιατι ειδικα δεν κανει, εκτος και αν και για αυτους εννουσες τη διακοσμηση....

Link to comment
Share on other sites

Νοιωθω πως με θεωρεις καθυστερημενο ετσι οπως τονιζεις τις λεξεις. Μπορω να διαβασω και να καταλαβω τι λες χωρις εντονα γραμματα και χρωματα :blush:

Παμε στο θεμα μας, και σε ευχαριστω που ασχολεισαι. Οντως η διακοσμηση ειναι λιτη ομως δεν βρισκεις ευκολα ριζες, τηλεφωνω καθε βδομαδα σε καταστηματα για να δω αν εχουν παραλαβει....

Ουτος ή αλλως, πολλα απο οσα γινονται στα ενυδρια δεν γινονται στη φυση... Προσπαθουμε ομως για το καλυτερο.

Για τους τοξοτες δεν μου ειπες γιατι ειδικα δεν κανει, εκτος και αν και για αυτους εννουσες τη διακοσμηση....

Εμενα μου αρεσε παντως η διακοσμηση...

Τα ξυλα παραπεμπουν στις ριζες απο τα δεντρα στα δελτα των ποταμων...

http://showcase.aquatic-gardeners.org/2000...ol=-1&id=93

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου αρεσε παντως η διακοσμηση...

Τα ξυλα παραπεμπουν στις ριζες απο τα δεντρα στα δελτα των ποταμων...

http://showcase.aquatic-gardeners.org/2000...ol=-1&id=93

Εκτος αυτου ,η συγκεκριμενη διακοσμιση κανει το ψαρι να νοιωθει πιο κοντα στο φυσικο του περιβαλλον ,μιας και για τροφη εχει τα εντομα που καθονται πανω στα φυλλα των δεντρων .Πετωντας μια ποσοτητα νερου απο το στομα και στοχευοντας στα εντομα καταφερνει και τα αποκολλα απο τα φυλλα,εκεινα πεφτουν στο νερο και τα τρωει. :blush::):thumbup:

Έγινε επεξεργασία - iki28
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου αρεσε παντως η διακοσμηση...

Τα ξυλα παραπεμπουν στις ριζες απο τα δεντρα στα δελτα των ποταμων...

http://showcase.aquatic-gardeners.org/2000...ol=-1&id=93

Πανο mangrove ειναι στο λινκ?

Link to comment
Share on other sites

Πανο mangrove ειναι στο λινκ?

Ναι

A = Raised Beaches

1 = Mangroves

Έγινε επεξεργασία - iki28
Link to comment
Share on other sites

Πανο mangrove ειναι στο λινκ?

oops το εγραφε κατω-κατω :blush:

Link to comment
Share on other sites

Εσυ μπορει να καταλαβαινεις ... εμενα μου αρεσει να τονιζω τις λεξεις που θελω να εστιασει οποιος διαβαζει (προσωπικη συνηθεια ... δεν εχει να κανει με το δεικτη νοημοσυνης οπως το εθεσες). Για τους τοξοτες διαβασες ηδη οποτε δεν χρειαζεται να επεκταθω.- :blush:

Link to comment
Share on other sites

Ήδη οι τοξοτες άρχισαν να στοχεύουν αφού τους τοποθετώντας τη τροφή(γαρίδες) με ανοιχτό το καπάκι στο πλάι του ενυδριου και την πυροβολουν...! Θα ανεβασω βίντεο σύντομα!!

Αν ξέρετε από που μπορώ να βρω mangrove θα με βοηθουσατε πολύ. Μόνο από eBay προς το παρόν έχω βρει από Αμερική αλλά δεν ξέρω αν θα φτάσουν, ποτέ και πως....

Link to comment
Share on other sites

Ήδη οι τοξοτες άρχισαν να στοχεύουν αφού τους τοποθετώντας τη τροφή(γαρίδες) με ανοιχτό το καπάκι στο πλάι του ενυδριου και την πυροβολουν...! Θα ανεβασω βίντεο σύντομα!!

Αν ξέρετε από που μπορώ να βρω mangrove θα με βοηθουσατε πολύ. Μόνο από eBay προς το παρόν έχω βρει από Αμερική αλλά δεν ξέρω αν θα φτάσουν, ποτέ και πως....

Θα μπορουσες να βαλεις ριζες που να μοιαζουν με αυτα τα δεντρα, οχι ζωντανα φυτα δλδ :blush:

Γινονται πολυ μεγαλα...

Link to comment
Share on other sites

Ας μου πει κάποιος που θα τα βρω... Τα πάω καλά με το κλαδεμα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω δει να φερνουν στη Ελλαδα ..... μονο στο διαδυκτιο βρηκα ... αλλα μερικα τηλεφωνα στα γνωστα μαγαζια που φερνουν καλες ριζες .... ισως σε βοηθησει.- :blush:

Link to comment
Share on other sites

Το κακο με το ενυδρειο σου ειναι οτι ο μεγαλος μονοδαχτυλος δεν θα σταματησει να κυνηγαει τους αλλους με αποτελεσμα αυτος να μεγαλωνει κ οι αλλοι οχι...επισης 7 μονοδαχτυλοι ειναι αρκετοι για ενα ενυδρειο 350 λιτρων κ να εχεις στο νου σου πως για να αναπαραχθουν κ να φτασουν στο τελικο τους μεγεθος πρεπει να ''φτασουν'' στο αλμυρο νερο.Πολυ καλη προσπαθεια παντως εαν κ πιστευω πως η αεραντλια δεν ειναι χρησιμη ισα ισα μπορει να ενοχλει κιολας τους μονοδαχτυλους μιας κ ειναι πολυ γρηγορα ζωα.Τελος θα ηθελα να σου αναφερω πως μπορεις να προσθεσεις κ καποιο πολυ ομορφο κ παρα μα παρα πολυ χρησιμο scat η αλλιως scatofagus argus που σιγουρα θα βρεις στην αγορα η εαν εχεις αμμο κατω μπορεις να προσθεσεις καποια γλωσσα.

Link to comment
Share on other sites

Κανει οντως επιθέσεις ο μεγάλος ομως εχω ηδη φτιαξει αρκετες κρυψώνες και ολα ειναι καλύτερα! :thumbup:

Το γνωριζω για το πλήρες αλμυρο νερό ομως μπορω και απλά να το κρατήσω αρκετά υφάλμυρο, δεν θα τα πειράξει τόσο, συμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει. :P

Το ενυδρίο όντως δεν είναι κατάληλο ουτε για 7 λόγω του χαμηλού βάθους του, οι μονοδάχτυλοι χτειάζονται βαθύ ενυδρίο. Αυτό είναι μολις 50cm και εντελώς ακατάλληλο. :blush:

Η αεραντλία, πάλι σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει, όχι απλά δεν είναι χρήσιμη αλλά είναι ΕΝΤΕΛΩΣ υποχρεωτική αφου οι μονοδάχτυλοι έχουν τρελλές απαιτήσεις σε οξυγώνο, είναι ψάρια που ζουν εκεί που σκάει το κύμα και υπάρχει οξυγώνο σε μεγάλα ποσοστά :thumbup:

Οι σκατοφάγοι δεν μου αρέσουν... Αλλα 2 bumble bee gobies θελω και τέλος...

Για γλώσσα ομως δεν το ήξερα!!! Ωραίο μου ακούγεται αλλα δεν ξέρω απαιτήσεις....... :)

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές σου!!! :ballistic:

Link to comment
Share on other sites

Κανει οντως επιθέσεις ο μεγάλος ομως εχω ηδη φτιαξει αρκετες κρυψώνες και ολα ειναι καλύτερα! :thumbup:

Το γνωριζω για το πλήρες αλμυρο νερό ομως μπορω και απλά να το κρατήσω αρκετά υφάλμυρο, δεν θα τα πειράξει τόσο, συμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει. :P

Το ενυδρίο όντως δεν είναι κατάληλο ουτε για 7 λόγω του χαμηλού βάθους του, οι μονοδάχτυλοι χτειάζονται βαθύ ενυδρίο. Αυτό είναι μολις 50cm και εντελώς ακατάλληλο. :blush:

Η αεραντλία, πάλι σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει, όχι απλά δεν είναι χρήσιμη αλλά είναι ΕΝΤΕΛΩΣ υποχρεωτική αφου οι μονοδάχτυλοι έχουν τρελλές απαιτήσεις σε οξυγώνο, είναι ψάρια που ζουν εκεί που σκάει το κύμα και υπάρχει οξυγώνο σε μεγάλα ποσοστά :thumbup:

Οι σκατοφάγοι δεν μου αρέσουν... Αλλα 2 bumble bee gobies θελω και τέλος...

Για γλώσσα ομως δεν το ήξερα!!! Ωραίο μου ακούγεται αλλα δεν ξέρω απαιτήσεις....... :)

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές σου!!! :ballistic:

Θα οξυγονωσεις πολυ περισσοτερο εαν βαλεις τον κυκλοφοριτη σου να αναταρασει την επιφανεια παρα απο την αεραντλια με τις μπουρμπουληθρες που μονο τα στρεσαρει.Οσο για τις κρυψωνες πιστευω πως δεν παιζουν κ πολυ ρολο σε κοπαδιαστα ψαρια.Νομιζω πως εαν τον μεγαλο sebae τον δωσεις,τα πραγματα θα ηρεμησουν.Επισης να προσεχεις τους argentus μιας κ ειναι επιθετικοι εναντια στουs sebae οταν μεγαλωσουν(μιλαω απο προσωπικη εμπειρια).Οσο για την γλωσσα/flounder εαν εχεις αμμο θα ειναι μια χαρα.Τα bumble bee ειναι πολυ μικρα για τα ψαρια/συγκατοικους που εχεις ηδη μεσα κ μαλλον θα τα χασεις εαν τα προσθεσεις στο συστημα σου.Οσο για τα scat κανουν καταπληκτικη δουλεια στο να σου καθαριζουν το ενυδρειο κ πιστεψε με θα τα χρειαστεις αργα η γρηγορα μιας κ σε αλλατοτητα των 1010 δεν ζει κανενας καθαριστης του γλυκου ουτε του αλμυρου εμπορειου...Μπορεις επισης να προσθεσεις καποιο υφαλμηρο puffer εκτος απο τα πολυ αγρια οπως το green spotted puffer.Οσο για το βαθος δεν παιζει παρα πολυ μεγαλο ρολο μιας κ εγω μεγαλωσα 3 sebae σε 280 λιτρα με 60 ποντους βαθος κ τους κρατησα χρονια χωρις κανενα προβλημα.

Έγινε επεξεργασία - Andreas kika
Link to comment
Share on other sites

Εχω ηδη 2 φιλτρα που αναταράσσουν την επιφάνεια και ενα κυκλοφορητη. Οι φουσκάλες επιπλέον :blush:

Γιατί στρεσάρονται από την αεραντλία :) ; Πρωτη φορά το διαβάζω.....

Για τον μεγάλο sebae που ειχα από παλιά το εφταξα, δεν τον δίνω με τίποτα!!! Ακόμα και αν είναι (που ειναι) λάθος.... :P

Εω ήδη 2 knight gobies και ειναι μια χαρα! Τα αλλα θα είναι και κίτρινα οπότε μακριά και αγαπημένοι!!!! :thumbup:

Puffer μου είπαν και εχω διαβάσει πως δεν μπορώ να βαλω, θα βρίσκω ολο κομμένες ουρες..... :ballistic:

Λόγω του οτι τα ψάρια αυτά έχουν υψος χρειάζονται ψηλό ενυδρίο. Σιγουρα ζουν και σε πιο κοντό.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εχω ηδη 2 φιλτρα που αναταράσσουν την επιφάνεια και ενα κυκλοφορητη. Οι φουσκάλες επιπλέον :blush:

Γιατί στρεσάρονται από την αεραντλία :thumbup: ; Πρωτη φορά το διαβάζω.....

Για τον μεγάλο sebae που ειχα από παλιά το εφταξα, δεν τον δίνω με τίποτα!!! Ακόμα και αν είναι (που ειναι) λάθος.... :ballistic:

Εω ήδη 2 knight gobies και ειναι μια χαρα! Τα αλλα θα είναι και κίτρινα οπότε μακριά και αγαπημένοι!!!! ;)

Puffer μου είπαν και εχω διαβάσει πως δεν μπορώ να βαλω, θα βρίσκω ολο κομμένες ουρες..... :thumbup:

Λόγω του οτι τα ψάρια αυτά έχουν υψος χρειάζονται ψηλό ενυδρίο. Σιγουρα ζουν και σε πιο κοντό.... :P

Eαν ο μονοδαχτυλος εχει συναισθηματικη αξια τοτε σε καταλαβαινω απολυτα :) ...Οσο για τις μπουρμπουληθρες δεν το γραφει πουθενα για να το εχεις διαβασει στο λεω απο πρωσοπικη μου εμπειρια.Για το puffer τωρα εαν επερνες ενα 8 figure που δεν γινονται πολυ μεγαλα τους μονοδαχτυλους δεν θα τους εφτανε με τιποτα τωρα για τα gobys κ για τα archers δεν ξερω.Εγω ειχα puffer οχι ομως 8 figure αλλα με scat,μονοδαχτυλους,bumblebee κ μια γλωσσα κ ενα toadfish κ δεν ειχα κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...