Jump to content

Το Υφάλμυρο ενυδρείο μου


Manoskap

Recommended Posts

Ειναι πραγματικά απίστευτα ψάρια και έξυπνα... Λιγο δειλά! Δεν το ρισκάρω για puffer, ουτος ή αλλως εχω ξενερώσει από οταν εμαθα πως είναι αρκετά στεσογώνο το pufαρισμα του, και πως σπάνια, αν ποτε, το κάνει...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ειναι πραγματικά απίστευτα ψάρια και έξυπνα... Λιγο δειλά! Δεν το ρισκάρω για puffer, ουτος ή αλλως εχω ξενερώσει από οταν εμαθα πως είναι αρκετά στεσογώνο το pufαρισμα του, και πως σπάνια, αν ποτε, το κάνει...

Επισης δεν μπορει να το κανει πολλες φορες...Μιας κ ο αδενας που ''φουσκωνει'' μετα απο μερικες φορες δεν μπορει να ξαναφουσκωσει κ πεθαινει.

Link to comment
Share on other sites

Καλη προσπάθεια αν και θα προτιμούσα να φτιάξεις λίγες ακόμα κρυψώνες αλλά γενικά είσαι σε καλό δρόμο.

Επίσης καλό είναι να απομακρύνεις τον μεγάλο σκατοφαγο αφού θα είναι μόνιμα πηγή στρες.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μονοδάχτυλος sebae οχι σκατοφάγος. Ο κακομοίρης είναι ο πιο ησυχος, τα μικρά τον πειράζουν και τρέχει!!! Ψαχνω σαν τρελλός για οτιδηποτε mangrove αλλα στην Ελλάδα γιοκ.....

Link to comment
Share on other sites

Μονοδαχτυλο ήθελα να πω. :P

Η διαφορά μεγέθους θα είναι πρόβλημα ειδικά στο μέλλον.

Μαγκροβια είχα δει πιο παλιά στην Γαλλία και τα έδιναν και σε πολύ χαμηλή τιμή τα μαγαζιά εκεί...

Στην Ελλάδα δεν έχουν φέρει ποτέ... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Με τη βοηθεια του ΑΚΗ βρηκα μαγαζι απο Γερμανία και μάλλον θα παραγγείλω από εκει... Θελω να είναι οσο πιο κοντα γίνεται στο φυσικό τους περιβάλλον!!!

Link to comment
Share on other sites

Με τη βοηθεια του ΑΚΗ βρηκα μαγαζι απο Γερμανία και μάλλον θα παραγγείλω από εκει... Θελω να είναι οσο πιο κοντα γίνεται στο φυσικό τους περιβάλλον!!!

Απλά φρόντισε να μην πολύ μικρές διότι το φύλλωμα θα πρέπει να είναι κάποιους πόντους έξω από το νερό...

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει ιδιοκατασκευη όπου τα τοποθετούν στην επιφάνεια με φελιζολ, σκέφτομαι κάτι τέτοιο!!

Link to comment
Share on other sites

Λόγω ασθένειας fungus που περνάει το ενυδρίο, ισως πρόωρα, αρχισα να ρίχνω αλάτι, σήμερα άλλαξα 80 λίτρα στο 1.010 αλατότητα οπότε ανέβασα λίγο και την αλατότητα των 350 λίτρων.....

Ακόμα το υπόλοιπο του όγκου το συμπλήρωσα με αλάτι για γλυκό νερο...

Σημειώνω πως ήταν η δεύτερη έξαρση, η πρώτη μου σκότωσε 3 sebae και τώρα 1 argentus και άλλο ενα είναι χάλια.... Ελπίζω το αλατάκι να κάνει τη δουλειά του!!!!

Υ.Γ.: Το post το γράφω για το αλάτι και όχι για την ασθένεια, ας μην εξελιχθεί το θεμα της πορείας του ενυδρίου σε θέμα για fungus

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τοποθετησα ριζες mangrove και περιμενω και 12 φυτάκια mangrove από γερμανία ως το τέλος της εβδομαδας!!!

Εχει αρχίσει πραγματικά να δείχνει ομορφο και διαφορετικό από οτι εχω δει, λίγο απόκοσμο αλλά μου αρέσει!!!

Σύντομα θα ανεβάσω και φωτος!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ηρθαν και τα mangroves ολοζώντανα από Γερμανια αν και ταξίδευαν 20 ολόκληρες ημέρες!!!!

Τα τοποθέτησα όλα στις θέσεις τους να κρέμονται προκειμένου να μεγαλώσουν οι ρίζες πρός τα κάτω!!!

Σορρυ για φώτος σύντομα θα ανεβάσω!!!

Ειμαι ενθουσιασμένος :)

Link to comment
Share on other sites

Ηρθαν και τα mangroves ολοζώντανα από Γερμανια αν και ταξίδευαν 20 ολόκληρες ημέρες!!!!

Τα τοποθέτησα όλα στις θέσεις τους να κρέμονται προκειμένου να μεγαλώσουν οι ρίζες πρός τα κάτω!!!

Σορρυ για φώτος σύντομα θα ανεβάσω!!!

Ειμαι ενθουσιασμένος :hysterical:

Πες απο που!!!!!!!!!!!!!!!!

:):thumbup::band::thaman::thaman:

Και βαλε φωτο, γιατι με εβαλες σε αναμμενα καρβουνα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χρήστης dancing1977 από eBay τα στέλνει από Γερμανία αργούν αλλά έρχονται ολοζωντανα!! Πείτε του ότι σας τον πρότεινα εγώ (kapsonam στο eBay).

Λίγο τσιμπημενη η τιμή με τα έξοδα αποστολής 40€ περίπου, αλλά αξίζει αφού δεν τα βρίσκεις ΠΟΥΘΕΝΑ αυτά.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

:hysterical: Όπως είναι σήμερα!!!

Τα μαγκρόβια μεγαλώνουν, .ομπως και τα ψαράκια!!

Η γυάλα θα αποκτήσει σύντομα ενα ακόμα κλειστό υπερυψωμένο καπάκι γιατί εχουμε απώλιες θερμοκρασίας - υγρασίας και θα το πληρώσω ακριβά.... στη ΔΕΗ αυτό!!! ;)

Ακούω σχόλια! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο!

Απο τιμές νερού τι γίνεται?

Εαν μπορείς κρύψε πιο πολύ τον θερμαντήρα(ίσως με κάποιο ξύλο)

Καλή συνέχεια ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο...

Πραγματικα διαφορετικο ενυδριο και νομιζω πως ειναι απο τα πετυχημενα διαφορετικα ενυδρεια...;)

Εχεις σκευτει να αφησεις μονο ενα ειδος μονοδακτυλων..??(Νομιζω πως ειδα 2 διαφορετικα ειδη..)

Link to comment
Share on other sites

delta 66: ναι φυτεύονται και κάτω οποτε δεν δημιουργούν air roots!!!

αλλα νομίζω πως πρεπει εξ αρχης να φυτευτούν!!

Dimitrios : 8 ph με αραγωνίτη ζωντανο και ψοφιο, 25 βαθμοι η ζέστη, ΝΟ3 δεν μετραω απλά γιατί τα τρώνε τα μαγκρόβια, οποτε ειχα μετρησει ακόμα και μετά απο 3 βδομάδες χωρις αλλαγή ημουν κάτω από 10!!!

Τον ειχα κρύψει αλλα το πήρα το ξύλο για να μεγαλώσουν τα μαγκρόβια!

Koing koing: Τους θελω και τους 2!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά και εύχομαι το ενυδρείο σου να γίνει σημείο αναφοράς στα υφάλμυρα στην χωρα μας.. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα καλα σας λογια!!

Πραγματικα το εχω ψαξει αρκετα πριν το φτιάξω... Και σκεφτειτε πως το εχω σε προσωρινη γυαλα αφου επρεπε να το φτιαξω ωστε να βγαλω τους μονοδαχτυλους από το Ν.Αμερικάνικο που εχω!!

Προσωρινη γιατι σε βαθος 2ετιας θα μετακομισω οποτε θα περιμενω να παρω κατι και για το καινουριο σπίτι!! :P

Οι ριζες μεγαλώνουν απίστευτα γρήγορα!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

post-14216-1266755779_thumb.jpg post-14216-1266755799_thumb.jpg post-14216-1266755816_thumb.jpg post-14216-1266755834_thumb.jpg

Ετσι ήταν στα μέσα του Γενάρη.....

Σύντωμα θα βάλω φρέσκες για σύγκριση....

Μεγαλώνουν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ γρηγορα.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικό project πολύ ενδιαφέρουσα και όχι συνηθισμένη δουλειά.

Μπράβο αγαπητέ φίλε, ένα πραγματικά διαφορετικό και ταυτόχρονα ωραίο αποτέλεσμα.

Είμαι περίεργος να δω την εξέλιξη των ριζών !!

:thumbup::thumbup::D:blink::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...