Jump to content

Το Υφάλμυρο ενυδρείο μου


Manoskap

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Παιδια μου δινετε κουραγιο γιατι δεν ειναι και ευκολο να διατηρω δυο 350λιτρα ενυδρια σε αυτη την κατασταση οταν δουλευω 12ωρα καθημερινα!!!

Ευχαριστω και παλι, οποτε θα βρω χρονο θα προσπαθησω να κανω ενα προφιλ για τα μαγκροβια και για τους μονοδαχτυλους, ειναι εκπληκτικα ψαρια με απιστευτο χαρακτηρα!!

Link to comment
Share on other sites

φίλε Μάνο, συγχαρητήρια, είναι πραγματικά κάτι το διαφορετικό...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

χμμμμ ψαχνω ενυδριο καινουριο για να μετακομισω το 350αρι υφαλμυρο μου. Εχει κανεις να προτεινει τπτ; ψαχν ω για κατι κυλινδρικο....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πολυ καλη δουλεια!

περιμενουμε να το χαζεψουμε και στην καινουρια γυαλα!

Link to comment
Share on other sites

Μάνο το ενυδρείο σου παραμένει πανέμορφο και διαφορετικό, πραγματικά να το χαίρεσαι !!!! :):P;)

Όντως οι φετεινές θερμοκρασίες μας έχουν κάνει όλους ζημιές αλλά ας μην το βάζουμε κάτω !!

Link to comment
Share on other sites

Ααααχχχ αντε να ανοιξω το φυσικοθεραπευτηριο μου και θα το βαλω στη ρεσεψιον, θα σας καλεσω ολους να το δειτε κ απο κοντα στη ΝΕΑ γυαλα!!!

Δυο μαγκροβια μου εχουν μαραθει απο την ξηρασια που προκαλουσε το κλιματιστικο (αυτο μαντευω, δεν εξηγειται αλλιως). Τα μαγκροβια εχουν μεγαλη αναγκη για υγρασια...

Αν καποιος εχει δει κυλινδρικο ενυδριο για να τα μετακομισω ας βαλει κανενα link.... Μονο στο water inn εχω δει ενα αλλα εκτος απο λιγα λιτρα, ειναι απαγορευτικη κ η τιμη του...

Link to comment
Share on other sites

Ααααχχχ αντε να ανοιξω το φυσικοθεραπευτηριο μου και θα το βαλω στη ρεσεψιον, θα σας καλεσω ολους να το δειτε κ απο κοντα στη ΝΕΑ γυαλα!!!

Δυο μαγκροβια μου εχουν μαραθει απο την ξηρασια που προκαλουσε το κλιματιστικο (αυτο μαντευω, δεν εξηγειται αλλιως). Τα μαγκροβια εχουν μεγαλη αναγκη για υγρασια...

Αν καποιος εχει δει κυλινδρικο ενυδριο για να τα μετακομισω ας βαλει κανενα link.... Μονο στο water inn εχω δει ενα αλλα εκτος απο λιγα λιτρα, ειναι απαγορευτικη κ η τιμη του...

ενας μεγαλος κυβος δεν θα σου αρεσε?

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ανοιχτος σε προτασεις, πανω απο 350 λιτρα ομως!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φρεσκο σημερινό σπαρταράει!!!!! ;)

Πρωτα ομως ανοιξα το φίλτρο... Πλέον δεν εκανε καθόλου κυκλοφορία...

Και αφου εκανα και αλλαγή νερου...

2 σκατοφάγοι πλέον ζουν στο ενυδρίο μου!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο!

Μπράβο!

;);)

Το μόνο που σκέφτηκα όταν είδα την κοραλία ήταν άμα μπορείς να την βάλεις να ανάβει ανά κάποιο χρονικό διάστημα να προσομοιώσεις άμπωτη η κύματα. :thumbup:

Στην άμπωτη θα μπορούσες να έχεις και μια από την άλλη και να ανάβουν εναλλάξ κάθε 8-12 ώρες :blink:

Υ.Σ. Τι σου λέω και εγώ βραδιάτικα :)

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο!

Μπράβο!

;);)

Το μόνο που σκέφτηκα όταν είδα την κοραλία ήταν άμα μπορείς να την βάλεις να ανάβει ανά κάποιο χρονικό διάστημα να προσομοιώσεις άμπωτη η κύματα. :blink:

Στην άμπωτη θα μπορούσες να έχεις και μια από την άλλη και να ανάβουν εναλλάξ κάθε 8-12 ώρες :)

Υ.Σ. Τι σου λέω και εγώ βραδιάτικα ;)

Κοιτα τον κυκλοφορητη (κινεζικος sun sun) τον αναβω 1-2 ωρες καθε απογευμα οποτε μεσα εισαι!!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα τον κυκλοφορητη (κινεζικος sun sun) τον αναβω 1-2 ωρες καθε απογευμα οποτε μεσα εισαι!!!! ;)

Βάλε χρονοδιακόπτη :thumbup::blink:;)

Link to comment
Share on other sites

Εχω εναν κοκκινο σκατοφαγο στρμενο.Εαν θελεις στον χαριζω μια που εκανα αλλαγη ειδος ψαριων.

πετρος ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Ευχαριστώ!!! Σύντομα θα ανεβασω κ νέο υλικό!

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτα ψάρια!!!!!!!!! Αισθάνομαι πολύ τυχερός που τα έχω δει στο βιότοπο τους... Βλέπεις λόγο δουλείας (Ναυτικός) πάω πολύ συχνά στο Λάγος και ο Νίγηρας στις εκβολές του είναι γεμάτος!!!!!!!! οπότε που με έχανες που με έβρισκες στην προβλήτα να βλέπω και καλά τα βυθίσματα!!!!!!!! Τέλεια ψάρια!!!

Μια συμβουλή για να τελειοποιήσεις τον βιότοπο τους βρες ένα πτώμα και άστο να επιπλέει :):hysterical::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ωραιο το ενυδρειο σου ,νομιζω πως τα δεντρακια θελουν πιο πολυ φως για να μεγαλωνουν πιο γρηγορα τι λες;ισως για αυτο κιτρινιζουν τα φυλα τους

Link to comment
Share on other sites

Μου έχουν ήδη χαλάσει και μιας θα μεταφέρω στο άμεσο μέλλον τα ψάρια δεν τα έχω αντικαταστήσει. Χαλασανε επειδή τα είχα ξεπλυνει με νερό βρυσης σε μια αλλαγή...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Tο ενυδρίο μου σήμερα... Αν και απο τη φωτο που είναι τον Αυγουστο εχω κανει καποιες αλλαγες ακομα....

post-14216-0-98554000-1349610848_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Manoskap
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι πολύ φαν τον συγκεκριμένον ψαριών μου αρέσει πάρα πολύ το ενυδρείο σου και το aquascape του! Μπράβο να το χαίρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Tο ενυδρίο μου σήμερα... Αν και απο τη φωτο που είναι τον Αυγουστο εχω κανει καποιες αλλαγες ακομα....

Τις μαγγροβιες με τι τις φωτίζεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Στο συγκεκριμενο σημειο με φως απο το παραθυρο. Αντηλια χρειαζονται..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Βάλε ρε φιλέ καμία πρόσφατη φωτό να χαζεψουμε. Είναι πολύ διαφορετικό και προσεγμένο το ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...