Jump to content

Το Υφάλμυρο ενυδρείο μου


Manoskap

Recommended Posts

Δυστυχως το εχασα γιατι γεννηθηκαν σαλιγκαρια απειρα μεσα στο φιλτρο οπου ψωφουσαν κιολας και τραβηξαν το οξυγωνο αλλα και εκαναν το νερο σαν γαλα με αποτελεσμα να ψωφησουν ολα. Ηταν κριμα πραγματικα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Κριμα για τα ζωντανα σου..

Μου γεννηθηκε ομως μια απορια,ποσο καιρο ειχες να ανοιξεις το φιλτρο και ποιο ειδος σαλιγκαριων στην εκανε την δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Η φιλοσοφια μου ειναι να μην ανοιγω ποτε το φιλτρο εκτος και αν μειωθει δραματικα η ροη.

Τα σαλιγκαρια ηταν τετοια:

Δημοσιευμένη  εικόνα

Το νερο ειχε γινει ασπρο σαν γαλα.

Εκανα αλλαγες σχεδον ολο το νερο (οριακα δεν πλαγιαζαν τα ψαρακια απο τη σταθμη) αλλα μεσα σε ενα 24ωρο παλι ηταν σαν γαλα.

Ειχα ρωτησει και εδω και αλλου για ασθενεια αλλα δεν ειχα βγαλει ακρη. Μεχρι που το εκανα γλυκο το νερο για ενα 24ωρο και αμεσως μετα τελειως αλμυρο (τα καημενα τα ψαρακια) αλλα ακομα συνεχιζε να γινεται ετσι.

Αντεξαν περιπου 2 εβδομαδες μεχρι που ελειψα σκ, και τη δευτερα τα βρηκα ολα πνιγμενα λογικα απο ελλειψη οξυγωνου....

Το προβλημα δεν βρεθηκε παρα μονο οταν διαλυσα το ενυδριο και ανοιξα το φιλτρο... Ηταν ΓΕΜΑΤΟ απο κελυφη, μαλιστα καποια ηταν ακομα ζωντανα... Υπεθεσα πως αυτος ηταν ο λογος....

Καποια στιγμη θα το ξαναστησω. Υπεροχο ενυδριο.

Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγκαρια ευεργετικοτατα αλλα μεγαλο λαθος να μην ανοιγεις ποτε το φιλτρο..Οσα εμπαιναν μεσα καταλαθος απο την ροη δεν ειχαν τροπο να βγουν απο τα σφουγγαρια και τα βαμβακια.Λογικο να μαζευτουν ολα εκει και να αρχισουν να ψωφανε.

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ αλλα ποτε στη ρουτινα συντηρισης δεν ανοιγω το φιλτρο. Και παλι μετα απο αυτο, αν εχω ροη δεν το ανοιγω!

Απλα θα ειμαι υποψιασμενος απο δω και μπρος!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...