Jump to content

αρχαριος στο θεμα δισκου


imprezza

Recommended Posts

εχω ενα ενυδρειο 200lt κ θελω να βαλω δισκους.θελω να μου πειτε ποια ειναι τα βασικα σταδια που πρεπει να γινουν για να στησω το ενυδρειο(τι χρειαζεται απο εξοπλισμο).

Link to comment
Share on other sites

Μη σε επηρεασει η Δημοσίευση #2 :thumbup::bowdown:

Εγω προσωπικα δεν την ελαβα καθολου υπ'οψιν.........

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω σκεφτομαι αντιχτοιχο προτζεκτ και η απαντηση ηταν οτι σε αυτα τα λίτρα μπορώ να βάλω ένα ζευγαρι.....

Εσυ για πόσα σκεφτεσαι??

Link to comment
Share on other sites

Μη σε επηρεασει η Δημοσίευση #3 εδω.

Εγω προσωπικα δεν την ελαβα καθολου υπ'οψιν......... :thumbup:

Αν δεν εχεις μαθει να τρεχεις ενα ενυδρειο μη το κανεις με δυσκολα ψαρια. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να ξεκινησεις με αυτα τα λιτρα, βαζοντας 4-5 δισκους μικρους σε μεγεθος!

Πρεπει να εχεις ομως στα υπ'οψιν σου οτι οσο μεγαλυτερο το δισκοενυδρειο σου, τοσο το καλυτερο. Αρα καποια στιγμη (Συντομα) να ξερεις οτι τα 200 λιτρα θα ειναι λιγα.......................

Link to comment
Share on other sites

Μη σε επηρεασει η Δημοσίευση #3 εδω.

Εγω προσωπικα δεν την ελαβα καθολου υπ'οψιν......... :bowdown:

Αν δεν εχεις μαθει να τρεχεις ενα ενυδρειο μη το κανεις με δυσκολα ψαρια. :thumbup:

Διευκρινησε τα δυσκολα ψαρια Σπυρο............ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να ξεκινησεις με αυτα τα λιτρα, βαζοντας 4-5 δισκους μικρους σε μεγεθος!

Πρεπει να εχεις ομως στα υπ'οψιν σου οτι οσο μεγαλυτερο το δισκοενυδρειο σου, τοσο το καλυτερο. Αρα καποια στιγμη (Συντομα) να ξερεις οτι τα 200 λιτρα θα ειναι λιγα.......................

Νινταλ.... Ξεκινωντας με 4-5 δισκους μικρόυς..... σε αυτα τα λότρα με πόσους θα πρεπει να καταλήξει μόλις μεγαλώσουν??

Link to comment
Share on other sites

εγω σκεφτομαι να βαλω 2-3 το πολυ.δν ειναι το πρωτο μοθ ενυδρειο απλα ειχα κιχλιδες κ μου μπηκε η ιδεα να το γυρισω στους δισκους.οσα μου ειπατε καλα ειναι αλλα θελω να ξερω ατο τι χρειαζεται απο φαρμακα τι χαλικι να βαλω κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Νινταλ.... Ξεκινωντας με 4-5 δισκους μικρόυς..... σε αυτα τα λότρα με πόσους θα πρεπει να καταλήξει μόλις μεγαλώσουν??

Μα το ξεκαθαρισα.................

Με μεγαλυτερο ενυδρειο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μα το ξεκαθαρισα.................

Με μεγαλυτερο ενυδρειο :thumbup:

Αυτο ναι... αλλα εαν δεν εχει τη δυνατότητα μεγαλύτερου και βγει ένα ζευγαρι τελικά απο τα μικρά, στα ποσα να μεινει?

Link to comment
Share on other sites

Ασχετα αν θα με κραξουν καποιοι ειδημωνες, θα πω οτι προσωπικα σε 200 λιτρακια αν εξασφαλιζα καλη φιτρανση και συχνες αλλαγες νερου, θα κραταγα και τα 5. Τωρα αν ειχα σκοπους αναπαραγωγης, τοτε θα εδιωχνα τα υπολοιπα και θα κραταγα μονο το ζευγαρι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις ... εγω θα σε κραξω :bowdown::thumbup: ..... ωρε για πες .... σε ποσο χρονικο διαστημα θα εχουν μεγεθος 10-12 εκ. Θα τρεχει να αγορασει καινουργιο ενυδρειο η θα βγαλει οποιον τυχει; Πως θα του βγει το ζευγαρι σε αυτο το διαστημα; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, καλα παμε. Σε λιγο θα βαλουμε τους δισκους και σε ph 8+ !!!

Δεν τους βαζετε και λιγο αλατακι να τους κανετε σαρδελοδισκους.

Φιλε μου καλο θα ηταν αν μπορουσες απο τωρα να διπλασιαζες τα λιτρα σου.

Σωστες συνθηκες πιστευω οτι εννοει ο Σπυρος. Αυτο ειναι το δυσκολο. Τα 200 σου ειναι καθαρα?

Link to comment
Share on other sites

Μην γινεσαι Φαν :thumbup:

Eγω δε γινομαι τιποτα,αλλα δε μου διευκρινησες τα δυσκολα ψαρια...............

Link to comment
Share on other sites

Μην γινεσαι Φαν :blush:

:thumbup::ballistic:Ποιος τολμησε να προσπαθησει να .... "φαει" τη θεση μου; :P

:)

Link to comment
Share on other sites

:):PΠοιος τολμησε να προσπαθησει να .... "φαει" τη θεση μου; :thumbup:

:blush:

Μπα..., ενα πρωτυπο fan κυκλοφορησε και μετα εσπασε το καλουπι.

Α... και τσεκουρατος δυο σε ενα. :ballistic:

Link to comment
Share on other sites

ρε τσακαλια θα μου πει κανενας τι θελω απο φαρμακα φιλτρα κ τα σχετικα χωρις να μαλωνετε μεταξυ σας?

Δηλαδη το μεγεθος του ενυδρειου το θεωρεις αρκετο. Μπορει για λιγο. Μετα εισαι διατεθειμενος

να παρεις μεγαλυτερο (2πλασιο ογκο)?

Πας να βαλεις το μοτερ του imprezza' σε 600ρακι φιατ. Αν μπει θα κλαταρει μετα απο λιγο.(το 600ρακι)

Φαρμακα ακομα δεν αρχισες? :blush:

Link to comment
Share on other sites

Φαρμακα θα αρχισω να περνω εγω ... με αυτα που διαβαζω!!!! :)

:blush:

Link to comment
Share on other sites

Φαρμακα θα αρχισω να περνω εγω ... με αυτα που διαβαζω!!!! :thumbup:

:blush:

Ληγμενα να παιρνεις,κανουν καλη δουλεια :)

Link to comment
Share on other sites

εξυπναδα ηταν αυτο τωρα?οχι δν αρχισα τπτ πρωτα ψαχνομαι να δω αν γινεται κ μετα θα το φτιαξω κ γι αυτο ρωταω.δν γνωριζω τπτ γι αυτα τα ψαρια κ γι αυτο ρωταω αν ηξερα δν θα ρωταγα.

Link to comment
Share on other sites

ρε τσακαλια θα μου πει κανενας τι θελω απο φαρμακα φιλτρα κ τα σχετικα χωρις να μαλωνετε μεταξυ σας?
Για δισκους εκτροφης μιλαμε παντα.

Απο φαρμακα δεν θες κατι αν δεν αρρωστησουν.

Αν εννοεις "βελτιωτικα νερου" ενα αντιχλωριο seachem prime ειναι αρκετο και βιταμινες οπωσδηποτε.

Απο φιλτρανση θες πολλα και καλα υλικα (πχ τουλαχιστον 1 λιτρο σιποραξ για καθε δισκο) με χαμηλη ροη (πχ 3 φορες τα λιτρα του ενυδρειου σε πραγματικη ροη και οχι την ονομαστικη ροη της αντλιας του φιλτρου).

Ενα eheim 2217 γεματο μονο βιολογικο (ειναι 6 λιτρα υλικα και ονομαστικη ροη 1000 λιτρα/ωρα αλλα στουμπωμενο υλικα και μετα απο λιγο καιρο θα πεσει η ροη) και ενα 2215 (4 λιτρα υλικα) σε σειρα χωρις να λειτουργει η κεφαλη του, για μηχανικο φιλτραρισμα περισσοτερο, γεματο με σφουγγαρια και σιποραξ, θα κοβει κι αλλο τη ροη του 2217 θα κραταει καθαρα τα υλικα στο βιολογικο 2217 για να μη το πειραζεις συχνα και να συντηρεις μονο το μηχανικο 2215.

Οχι χαλικι, αλλα αμμο ουδετερη ασπρη ή μπεζ.

Ξυλα πολλα, και αν θες φυτα επελεξε γρηγορης αναπτυξης (για να τρωνε νιτρικα) και ευκολα φυτα που αντεχουν ψηλες θερμοκρασιες 29+ δεν θελουν διοξειδια λιπασματα δυνατα φωτα κλπ

Προτιμησε φυτα επιφανειας για να κανουν και την απαραιτητη σκια πχ Pistia stratiotes και απο απο φυτευτα Echinodorus (ολα τα ειδη)

Αεραντλια δυνατη με κουρτινα.

Δυνατο θερμαντηρα eheim 300αρη.

Ποικιλια ξηρων και κατεψυγμενων τροφων.

Ως βασικο εξτρα μπορεις να παρεις ενα βαρελι (χωρητικοτητας 1/3 του ενυδρειου, καταλληλο για τροφιμα πχ για ελιες) να προετοιμαζεις νερο απο αποψης θερμοκρασιας, αλλα και να το μαλακωνεις και να κατεβαζεις το πεχα με τυρφη σε ενα μικρο φιλτρακι πχ eheim 2211. (Και ενα θερμαντηρα για το βαρελι)

Μια eheim 1000αρα αντλια για να ανεβαζεις το νερο στο ενυδρειο απο το βαρελι.

Αλλο βασικο εξτρα ειναι μια ΑΟ (αντιστροφη οσμωση) πιο "ξεκουραστη" διαδικασια για μαλακο νερο και χαμηλο πεχα.

Αφου εχεις καψα λοιπον να ξεκινησεις δισκους στο 200αρι, βαλε 4-5 δισκους και εχε υπομονη για 1-2 φορες την εβδομαδα με αλλαγες νερου

(εγω θα εβαζα και 6-8 corydoras leucomelas ή sterbai και αν εβρισκα και κανενα original L-183 που ειναι πιο συμβατοι απο αλλα σε θερμοκρασιες δισκων)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...