Jump to content

Billy Reef


k.billy

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά...

Επιτέλους μετά από πολύ καιρό καταφέρνω με την βοήθεια του φίλου του Χρήστου(ΖΧ) να σας παρουσιάσω τον ΥΦΑΛΟ μου....

Κατα αρχήν θα ήθελα να ευχαριστήσω πολύ όλα τα παιδιά του φόρουμ, αλλά ιδιαίτερα τους ΦΙΛΟΥΣ μου Θοδωρή Tank of the Month - October 2009,επίσης τον φίλο μου ΖΧ και όλοι την άλλη ΤΡΕΛΟ ΠΑΡΕΑ εδώ στα Βόρια που χωρίς την πολύτιμη βοήθεια τους δεν θα είχα καταφέρει τίποτα...

Λοιπόν το ενυδρείο τρέχει περίπου από τον 11/07 και οι διαστάσεις του είναι 130 μάκρος 60 βάθος 55 ύψος. Το σαμπ είναι 70 μάκρος 45 βάθος 47 ύψος περίπου λοιπόν στα 400 λίτρα καθαρά...

Κυκλοφορία.

Απο κυκλοφορία υπάρχουν δυο Tunze Turbelle 6000 συνδεόμενοι με Multicontroller Tunze 7095, 2 Tunze 6025 και 2 Eheim compact 3000 για επιστροφή από το σαμπ.Δηλαδή 68 φορές τα λίτρα μου.

Φίλτρανση.

Ζωντανός βράχος γύρω στα 40 με 45 κιλά.Ζωντανός αραγωνίτης γύρω στα 6cm.Skimmer Schuran jetskim 150.Επίσης στο σαμπ υπάρχει μακροάλγη με 24 ώρες φωτισμό.

Φωτισμός ενυδρείου.

Το φωτιστηκο ειναι το Giesemann infinity με 2 metal halide των 150 watt + 4 T-5 των 54 watt ακτινικες Aqua medic.Τελος το Multicontroller Tunze 7095 αναλαβαίνει με το λεντ Blue night αφού σβήσει το φωτιστικό...

Παραμέτρου ενυδρείου.

Θερμοκρασία 27,5

PH 8,1 με 8,3

CA 420

KH 9,6

MG 1200 με 125O

Αμμωνία 0

NO2 0

NO3 0

Πυκνότητα 1025

Συμπληρώματα.

Kent Marine Zoomax

Kent Phyton max

Ιώδιο kent

Kent grome max

Zeo 7

Reef plaus

Reef trece

Μια και όμως τα πολλά λογία είναι φτώχεια ας πάμε να δούμε και μερικές φώτο...

reef28-10-09016.jpg

reef28-10-09006.jpg

reef28-10-09009.jpg

reef28-10-09008.jpg

reef28-10-09002.jpg

reef28-10-09007.jpg

reef28-10-09015.jpg

Link to comment
Share on other sites

γεια σου ρε βασιλη.μαυρη πετρα εριξες βρε φιλαρακι.

φαινεται πως το ζεοβιτ φερνει απωλεια μνημης σε οσους το δουλευουν. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αυτά για αρχή θα υπαρξει και συνέχεια....

Ευχαριστώ...

Γεια σου Κώστα...

Ζεοβιτ δεν δουλεύω βρε φίλε... :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - k.billy
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο Billy να το χαίρεσαι!!

Link to comment
Share on other sites

Υπεροχος ο υφαλος σου πραγματικα!

να τον χαιρεσαι φιλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο Βασιλη.Ποτε θα με καλεσεις να περασω με το Γιωργο (nervas) για καφε?Θελω να το δω απο κοντα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την θετική ενέργεια που μου δίνεται... :thumbup::helpsmilie:

Ακη όποτε θες φίλε θα κανονιστεί με το Γιώργο...

Πάμε και για τις φώτο που σας υποσχέθηκα.... :thumbup::bowdown:

Μερικές και από πάνω...

reef28-10-09010.jpg

reef28-10-09011.jpg

reef28-10-09013.jpg

reef28-10-09012.jpg

reef28-10-09003.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και τέλος λίγα λόγια και για τον Εξοπλισμό...

Τσίλερ TECO TR15..

IMG_4878.jpg

Schuran Ριακτορας Maxi-jet 1000 pico+wice.

Α/Ο 5 σταδίων.

IMG_4876.jpg

Αναπλήρωση Osmolaton Tunze συνδεόμενη αυτόματα με ηλεκτρομαγνητική βάνα και φλοτέρ σε δοχείο για να συμπληρώνεται αυτόματα από την Α/Ο.

IMG_4873.jpg

IMG_4875.jpg

Επίσης υπάρχει δυνατότητα η ηλεκτρομαγνητική βάνα με το γύρισμα ενός διακόπτη να γεμίζει με 150 λίτρα νερό από την Α/Ο στην δεξαμενή για την επόμενη αλλαγή του ενυδρείου.Τέλος αφού ετοιμαστεί η αλατότητα και η θερμοκρασία στην δεξαμενή το νερό μεταφέρεται από μια μόνιμη εγκατάσταση που έχει γίνει από λάστιχο με μια Eheim compact 3000 απευθείας μέσα στο σαμπ.όποτε κουβάλημα τέλοςςςς

IMG_4905.jpg

IMG_4907.jpg

Και εδώ είναι η καρδιά του ενυδρείου....

5.jpg

Ελπίζω να το ευχαριστηθήκατε όπως και εγώ :roll: :roll: και να μην σας κούρασα με τις τόσες πολλές φώτο....

I

Link to comment
Share on other sites

Απο τα ενυδρεία κοσμήματα που τιμούν και το Forum αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφη δουλειά φίλε μου!!!

Τα συγχαρητήρια μου και για την υγεία αλλά και την νοικοκυροσύνη σου!

Μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Βασίλη, σίγουρα το "Μπράβο" δεν είναι αρκετά επαινετικό για τη περίπτωση σου! :thumbup:

Έχεις κάνει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ δουλειά σε όλα τα επίπεδα και αυτό φαίνεται! Τα κοράλλια σου είναι μοναδικά και πρέπει να είναι διαλεγμένα και επιλεγμένα με πολύ προσοχή και υπομονή. Ένα κι ένα, όπως λέμε. :P

Τα χρώματα είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ για non-zeovit μέθοδο και οι ΤΡΟΜΕΡΕΣ λήψεις του έμπειρου ZX, αναδεικνύουν τόσο τη λεπτομέρεια και τη μοναδικότητα, όσο και τα χρώματα των κοραλλιών και των ψαριών σε όλο τους το μεγαλείο!

Φίλε μου με αυτό το σύστημα σου, ανεβάζεις πολύ ψηλά το πήχη του reefkeeping (και όχι μόνο στην Ελλάδα) και γίνεσαι έμπνευση για εμάς τους υπόλοιπους. Πιστεύω ότι η όλη προσπάθεια σου αξίζει σίγουρα να είναι RC-TOTM και στη συνείδηση τη δική μου τουλάχιστον, ΕΙΝΑΙ!!! :)

Καλή συνέχεια και γράφε περισσότερο για να μαθαίνουμε και οι υπόλοιποι από σένα... :blush:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλους σας παιδιά για τα καλά σας λόγια μου δίνεται κουράγιο για την συνέχεια..... :blush::)

REEF KEEPING φίλοι μου..

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά θα πρέπει να πω και εγώ ότι το ενυδρείο δεν παίζεται, το έχω δει αρκετές φορές απο κοντά και ο Billy είναι ένας πάρα πολύ καλός μου φίλος :blush: .

Το ενυδρείο έχει το εξής φανταστικό ατού. Ισορροπία σε όλο του το μεγαλείο. Με την έννοια ότι οι οργανισμοί του έχουν προσαρμοστεί πάρα πολύ καλά.

Άσε που σύντομα θα σας παρουσιάσει και το φανταστικό fish only που ετοιμάζει(τρέχει ήδη) στην δουλειά του :P

Keep reefing man!! :)

p.s. Άκη θα κανονίσουμε απο βδομάδα να πάμε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

να το χαιρεσε το στολιδι σου , πολυ ομορφο , και οι φωτο το z.x οπως παντα αψογες. με το chelmon rostratus εχεις καθολου προβληματα?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...