Jump to content

Σωστό κλάδεμα


kaeir

Recommended Posts

Θα κάνω μια ( ίσως χαζή) ερώτηση. :thumbup:

Η cabomba (που μου έστειλε ο μαγαζάτορας μάλλον κατα λάθος αντί για κερατόφυλλο), μεγαλώνει 1 πόντο την ημέρα!!! :bowdown: Και φυσικά πρέπει να την κλαδεύω συνεχώς...

Απλά κόβουμε τον κεντρικό κορμό εώς το σημείο που θέλουμε ή υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος τρόπος για τα φυτά ενυδρείου ή για το κάθε είδος;

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα υπάρχει διαφορά απο είδος σε είδος!

Εγώ στην δικη μου campomba κόβω απο μισχο σε μίσχο στην μέση του χωρίς να έχω κάποιο πρόβλημα, απλά κοιτα το ψαλίδη στου να είναι stainless steel, μην εχεις και προβλήματα στο μέλλον με τα ψαράκια...

Link to comment
Share on other sites

για μενα βγαλτην, γιατι τρωει πολλα νιτρικα και δεν αφηνει για τα αλλα φυτα σου. ετσι δεν θα εχεις καλη και γρηγορη αναπτυξη στα υπολοιπα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

οχ! αυτο δεν το ηξερα! αυτός είναι ο λόγος που έχω 0 νιτρικα τοσους μηνες;

μπράβο ρε συ fishaki! ουτε που μου πέρασε απο το μυαλό!

Kaeir και εσύ απο οτι θυμάμε το ίδιο προβλημα έχεις! δεν ανεβαίνουν τα νιτρικά σου! Σωστα;

Και για να έχουμε καλό ερώτημα, οπως λέει ο ποιητής, εάν αυξήσω τον αριθμό των ψαριών θα δώ νιτρικά ήηηηη μόνο με λιπάσματα που περιέχουν Ν;

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ούτως ή άλλως είχα νιτρικά μηδέν και πριν την cabomba.

Έχω 1 anubia μια σταλίτσα και πάρα, μα πάρα πολύ java moss. Και να φανταστείς δεν έχει αναπτυχθεί και όλη στην πλάτη που έφτιαξα. Έχει να γίνει...ζούγκλα!!! :thumbup:

Ζήτησα κερατόφυλλο για να κάνω σκια μήπως και έφταιγε αυτό για την μαύρη άλγη επάνω στην java, αλλά εντέλλει έχω πολλά ΡΟ4= 0,9-1.

Κατά λάθος ή μπερδεύτηκε ο άνθρωπος ( λόγω του ότι περιμέναμε αρκετό καιρό να έρθει από εξωτερικό ο πλαστικός θερμοστάτης που του παρήγγειλα) και έστειλε cabomba. Δεν με πειράζει γιατί είναι πιο όμορφη από το κερατόφυλλο. Απλά είναι πολύ και άφησα 2 κλαδάκια από ένα μπροστά από το φίλτρο και τον θερμοστάτη, για να τα κρύβει κιόλας.

Θα δω πως θα πάει η java moss και θα δω αν θα την βγάλω...

Εμένα μου είπαν να αυξήσω λίγο την τροφή, γιατί έριχνα μόνο 1 φορά την ημέρα και ελάχιστη και 1 φορά την εβδομάδα νηστεία. Τώρα ( έχω 3η ημέρα) ρίχνω 2 φορές την ημέρα και λίγο περισσότερο, αλλά δεν την τρώει όλη και πέφτει πολύ στον βυθό...και ανησυχώ τι θα γίνει...Δεν μέτρησα ακόμη ΝΗ4, να δω τι γίνεται...

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

οχ! αυτο δεν το ηξερα! αυτός είναι ο λόγος που έχω 0 νιτρικα τοσους μηνες;

μπράβο ρε συ fishaki! ουτε που μου πέρασε απο το μυαλό!

Kaeir και εσύ απο οτι θυμάμε το ίδιο προβλημα έχεις! δεν ανεβαίνουν τα νιτρικά σου! Σωστα;

Και για να έχουμε καλό ερώτημα, οπως λέει ο ποιητής, εάν αυξήσω τον αριθμό των ψαριών θα δώ νιτρικά ήηηηη μόνο με λιπάσματα που περιέχουν Ν;

βαση λογικης μου, οσο και ανα αυξησεις τα ψαρια καποια στιγμη δεν θα περισσευει ΝΟ3 γιατι θα αναπτυσσεται και το κερατοφυλλο, οποτε θα καταναλωνει περισσοτερο.

η λυση ειναι (για μενα) τακτικο κλαδεμα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ούτως ή άλλως είχα νιτρικά μηδέν και πριν την cabomba.

Έχω 1 anubia μια σταλίτσα και πάρα, μα πάρα πολύ java moss. Και να φανταστείς δεν έχει αναπτυχθεί και όλη στην πλάτη που έφτιαξα. Έχει να γίνει...ζούγκλα!!! :thumbup:

Ζήτησα κερατόφυλλο για να κάνω σκια μήπως και έφταιγε αυτό για την μαύρη άλγη επάνω στην java, αλλά εντέλλει έχω πολλά ΡΟ4= 0,9-1.

Κατά λάθος ή μπερδεύτηκε ο άνθρωπος ( λόγω του ότι περιμέναμε αρκετό καιρό να έρθει από εξωτερικό ο πλαστικός θερμοστάτης που του παρήγγειλα) και έστειλε cabomba. Δεν με πειράζει γιατί είναι πιο όμορφη από το κερατόφυλλο. Απλά είναι πολύ και άφησα 2 κλαδάκια από ένα μπροστά από το φίλτρο και τον θερμοστάτη, για να τα κρύβει κιόλας.

Θα δω πως θα πάει η java moss και θα δω αν θα την βγάλω...

Εμένα μου είπαν να αυξήσω λίγο την τροφή, γιατί έριχνα μόνο 1 φορά την ημέρα και ελάχιστη και 1 φορά την εβδομάδα νηστεία. Τώρα ( έχω 3η ημέρα) ρίχνω 2 φορές την ημέρα και λίγο περισσότερο, αλλά δεν την τρώει όλη και πέφτει πολύ στον βυθό...και ανησυχώ τι θα γίνει...Δεν μέτρησα ακόμη ΝΗ4, να δω τι γίνεται...

μην μενει τροφη.

κλαδεψε τη καπομπα σου (που κι εμενα αρεσει περισσοτερο απο το κερατοφυλλο) και αφησε πολυ λιγη μεσα στο ενυδρειο ωστε να μην καταναλωνει πολλα ΝΟ3. ετσι θα εχεις και τη καπομπα διαθεσιμη. παντα μπορει να φανει χρησιμη!!!!

μην αφηνεις να αναπτυχθει ειδικα τωρα που θελεις ΝΟ3!!!

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα υπάρχει διαφορά απο είδος σε είδος!

Εγώ στην δικη μου campomba κόβω απο μισχο σε μίσχο στην μέση του χωρίς να έχω κάποιο πρόβλημα, απλά κοιτα το ψαλίδη στου να είναι stainless steel, μην εχεις και προβλήματα στο μέλλον με τα ψαράκια...

Μίσχος=κοτσάνι, εννοείς κόμβο (ή κόμπο).

Link to comment
Share on other sites

Μίσχος=κοτσάνι, εννοείς κόμβο (ή κόμπο).

:thumbup::bowdown::thumbup:

ολα τα ίδια μου ακουγωντε! δεν καταλαβαίνω την διαφορά ρε Γιωργο! Για βοήθα!

Link to comment
Share on other sites

Το φυτό έχει πολλά όργανα, ρίζες, κοτσάνι (μίσχος), φύλλα... όσο αναπτύσσεται το κοτσάνι εμφανίζει και τους κόμβους από τους οποίους (μόνο) αναπτύσσονται και τα υπόλοιπα όργανα όπως ρίζες, νέος μίσχος και φύλλα.

Οπότε αν λες οτι κόβεις ανάμεσα στο κοτσάνι δεν βγάζει νόημα, πρέπει να πεις ανάμεσα στους κόμπους.

(Σημείωση: οι κόμβοι είναι πιο γνωστοί ως "μάτια" ή οφθαλμοί όπως πχ στο αμπέλι)

Αυτά, ελπίζω να μην είναι πολύπλοκα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ο μισχος- κοτσανι ειναι διαφορετικο απο το κορμο(για δεντρο)?

Link to comment
Share on other sites

Το φυτό έχει πολλά όργανα, ρίζες, κοτσάνι (μίσχος), φύλλα... όσο αναπτύσσεται το κοτσάνι εμφανίζει και τους κόμβους από τους οποίους (μόνο) αναπτύσσονται και τα υπόλοιπα όργανα όπως ρίζες, νέος μίσχος και φύλλα.

Οπότε αν λες οτι κόβεις ανάμεσα στο κοτσάνι δεν βγάζει νόημα, πρέπει να πεις ανάμεσα στους κόμπους.

(Σημείωση: οι κόμβοι είναι πιο γνωστοί ως "μάτια" ή οφθαλμοί όπως πχ στο αμπέλι)

Αυτά, ελπίζω να μην είναι πολύπλοκα. :thumbup:

Μην ανησυχείς. Το κατάλαβα γιατί ασχολούμαι πολύ με τα εκτός ενυδρείου φυτά... :bowdown:

ο μισχος- κοτσανι ειναι διαφορετικο απο το κορμο(για δεντρο)?

fishaki, το κοτσάνι που λες στα φυτά είναι ο κεντρικός κορμός τους. Για το δέντρο δεν θα πούμε ποτέ ότι έχει κοτσάνι, αλλά κορμό.

Link to comment
Share on other sites

μην αφηνεις να αναπτυχθει ειδικα τωρα που θελεις ΝΟ3!!!

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αν αυξηθούν τα νιτρικά, θα μειωθούν αυτόματα και τα φωσφορικά μου; Ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

ο μισχος- κοτσανι ειναι διαφορετικο απο το κορμο(για δεντρο)?

Υπάρχει το κεντρικό σκελετικό σύστημα του φυτού (κορμός, κεντρικός βλαστός) και τα δευτερεύοντα (κλαδιά, δευτερεύοντες βλαστοί που εκπτύσσονται από τον κεντρικό).

Το θέμα βέβαια δεν είναι να εντρυφήσουμε στην επιστημονική ορολογία αλλά να μπορούμε να συνεννοηθούμε με μια κοινή γλώσσα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...