Jump to content

Refugium


kostas disc

Recommended Posts

εχω ενα lido 120 και σκεφτομε στο ντουλαπακι του να φτιαξω ενα refugioum και να βαλω και το skimmer..ανθρακας και αντιφ θα υποστιριζονται απο εξωτερικο φιλτρο ο χωρος διαθεσιμος ειναι 35cm μηκος 30 φαρδος και 40 υψος...γινετε??και αν θα μπορουσε καποιος ενα καλο σχεδιο να μου εδειχνε...ευχαριστω εκ των προτερων αδερφια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα lido 120 και σκεφτομε στο ντουλαπακι του να φτιαξω ενα refugioum και να βαλω και το skimmer..ανθρακας και αντιφ θα υποστιριζονται απο εξωτερικο φιλτρο ο χωρος διαθεσιμος ειναι 35cm μηκος 30 φαρδος και 40 υψος...γινετε??και αν θα μπορουσε καποιος ενα καλο σχεδιο να μου εδειχνε...ευχαριστω εκ των προτερων αδερφια :bowdown:

Για να κρύψεις το skimer και να βάλεις τα υλικά φίλτρανσης είναι μια χαρά,το ιδιο εχω κάνει και εγω στο δικο μου ενυδρειο της juwel τώρα για refugium οταν εψαχνα και εγω δεν καταφερα να βρω κάτι καλό, καθώς ο χώρος είναι περιορισμένος,στην ουσία νομίζω πως θελεις να κανεις sump :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Tι διαστασεις εχει το skimmer?Για να δουμε αν χωραει το skimmer η αντλια επιστροφης και το refugium στις διαστασεις αυτες

Link to comment
Share on other sites

Tι διαστασεις εχει το skimmer?Για να δουμε αν χωραει το skimmer η αντλια επιστροφης και το refugium στις διαστασεις αυτες

ακομα ψαχνω...εχετε δικιο για των χορο.....μαλλων παει για sub,γινετε να εχω και λιγο chaeto εκει????shuran μαλλων ακομα ψαχνω για skimmer..μπορειτε να μου κανετε ενα σχεδιακι πως ειναι σωστα να φτιαχτει???ευχαριστω εκ των προτερων αδερφια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ξερουμε τις διαστασεις του skimmer,μιας και αυτο ειναι το βασικο που θελεις να κρυψεις,δεν μπορουμε να σου πουμε αν χωραει η chaeto.Επισης ενα γενικο σχεδιο μπορεις να δεις σε αυτο το προσφατο θεμα,αλλα εσενα λογω περιορισμενων διαστασεων,δεν θα μπορει να γινει ετσι.Ισως να γινει μονο με 2 διαμερισματα αν δεν χωραει η chaeto.

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ξερουμε τις διαστασεις του skimmer,μιας και αυτο ειναι το βασικο που θελεις να κρυψεις,δεν μπορουμε να σου πουμε αν χωραει η chaeto.Επισης ενα γενικο σχεδιο μπορεις να δεις σε αυτο το προσφατο θεμα,αλλα εσενα λογω περιορισμενων διαστασεων,δεν θα μπορει να γινει ετσι.Ισως να γινει μονο με 2 διαμερισματα αν δεν χωραει η chaeto.

Αν θελεις να χωράει μέσα στο επιπλο σου, απλα θα μπει το skimmer και αντλια επιστροφης και αυτα με μελετη :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...