Jump to content

ΠΡΑΣΙΝΗ ΑΛΓΗ ΣΕ ΒΡΑΧΟΥΣ


Recommended Posts

παιδια γεια σας!μπορει να μοε ενημε ρωσει καποιος πως θα απαλλαγω απο την πρασινη αλγη που ποιανουν οι βραχοι μου?τα φωτα τα εχω ανα μμενα 10 περιπου ωρες εχω αντιφωσφορο στο φιλτρο,τι κανω λαθος? οι τιμες μου ειναι γενικα καλες.υπαρχει τροπος να αππαλαγω απο αυτη!!????

Link to comment
Share on other sites

Για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε,γιατι πολλα ειναι αυτα που μπορει να φταινε,κανε μας μια συνοπτικη παρουσιαση του ενυδρειου σου.

Ογκος,Κυκλοφορια νερου,Skimmer,φωτισμος,ειδος λαμπων,κατοικοι ενυδρειου και τιμες οπως ca,kh,mg,po4,no3,αλατοτητα και αν ειναι νεοτερο απο 6 μηνες το ενυδρειο και αμμωνια και ΝΟ2.Μην ξεχασεις να μας πεις και με τι μαρκας τεστ τα μετρας ολα αυτα.

Επισης μια φωτο γραφια με το προβλημα και μια με ολο το ενυδρειο θα βοηθουσε.

Link to comment
Share on other sites

Για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε,γιατι πολλα ειναι αυτα που μπορει να φταινε,κανε μας μια συνοπτικη παρουσιαση του ενυδρειου σου.

Ογκος,Κυκλοφορια νερου,Skimmer,φωτισμος,ειδος λαμπων,κατοικοι ενυδρειου και τιμες οπως ca,kh,mg,po4,no3,αλατοτητα και αν ειναι νεοτερο απο 6 μηνες το ενυδρειο και αμμωνια και ΝΟ2.Μην ξεχασεις να μας πεις και με τι μαρκας τεστ τα μετρας ολα αυτα.

Επισης μια φωτο γραφια με το προβλημα και μια με ολο το ενυδρειο θα βοηθουσε.

αυτες ειναι οι φωτο.μονο φωσφωρικα δεν μετραω οι τιμες απο ασβεστιο 420 μαγνησιο 1300 kh 11 120 l το ενυδρειο 2 κοραλιες νουμερο 1 και νουμερο 2 εσωτερικο φιλτρο με βιολογικα υλικα καιε εξωτερικα με βιολογικα και σφουγγαρι.νερο με αντιστροφη οσμωση φωτισμος 4 λαμπες τ8 2 λευκες blue sky 30 watt 2 deep blue 30 watt της σερα.τεστ της σερα.post-5736-1256830557_thumb.jpgpost-5736-1256830576_thumb.jpgpost-5736-1256830593_thumb.jpgpost-5736-1256830617_thumb.jpgpost-5736-1256830636_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάμε απο το γεγονός ότι δεν μετράς φωσφορικά!

Τα Ρο4 ειναι ο ΝΟ1 κύνδινος για το ξεσμπασμα άλγης σε ένα reef σύστημα!

Επίσης αν οι λάμπες σου ειναι παλιές επιράζει και αυτό!

Οι ώρες που αναβεις ειναι πολλές και η κυκλοφορία σου λίγη!

Όλα αυτά σου δημιουργούν το πρόβλημα που αναφέρεις.

Τέλος, θα ήθελα να μετρούσες και με κάποιο τεστ άλλης εταιρίας για να δουμε συγκριση!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάμε απο το γεγονός ότι δεν μετράς φωσφορικά!

Τα Ρο4 ειναι ο ΝΟ1 κύνδινος για το ξεσμπασμα άλγης σε ένα reef σύστημα!

Επίσης αν οι λάμπες σου ειναι παλιές επιράζει και αυτό!

Οι ώρες που αναβεις ειναι πολλές και η κυκλοφορία σου λίγη!

Όλα αυτά σου δημιουργούν το πρόβλημα που αναφέρεις.

Τέλος, θα ήθελα να μετρούσες και με κάποιο τεστ άλλης εταιρίας για να δουμε συγκριση!

ευχαριστωω

Link to comment
Share on other sites

Κάνε και καμία αλλαγή νερού θα βοηθήσει τη κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Nιτρικα ποσο εχεις?Αν εχεις μεσα ζωντανο βραχο,δεν θα πρεπει να εχεις βιολογικο υλικο στο φιλτρο σου.Ουτε καν σφουγγαρι,γιατι θα εχεις μονιμο προβλημα με ανεβασμενα νιτρικα (ΝΟ3).Θα πρεπει σταδιακα και σιγα-σιγα (λιγο καθε εβδομαδα) να αφαιρεις ενα μερος του βιολογικου υλικου μεχρι να μην μεινει καθολου.

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Nιτρικα ποσο εχεις?Αν εχεις μεσα ζωντανο βραχο,δεν θα πρεπει να εχεις βιολογικο υλικο στο φιλτρο σου.Ουτε καν σφουγγαρι,γιατι θα εχεις μονιμο προβλημα με ανεβασμενα νιτρικα (ΝΟ3).Θα πρεπει σταδιακα και σιγα-σιγα (λιγο καθε εβδομαδα) να αφαιρεις ενα μερος του βιολογικου υλικου μεχρι να μην μεινει καθολου.

:blush: Συμφωνω αλλα αν υπαρχει και η καταλληλη ποσοτητα βραχου.

Εχω την γνωμη οτι πρεπει να εχεις αρκετα φωσφορικα .

Αυξησε λιγο την ποσοτητα του αντιφως ειχα και εγω μεγαλο προβλημα παρολλου που το τεστ μου εδειχνε μηδεν .Πολλες φορες μας δειχνει μηδεν γιατι τα φωσφορικα τα τρωει η αλγη και ετσι μας δειχνει μηδεν . Αυτο που εκανα ηταν να χρησιμοποιησω αντιφως σιδηρου μαζι με αντιφως αλουμουνιου .

Του αλουμινιου το αλλαζα καθε 5 με 6 ημερες.

Καλη συνεχεια και υπομονη

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας!μπορει να μοε ενημε ρωσει καποιος πως θα απαλλαγω απο την πρασινη αλγη που ποιανουν οι βραχοι μου?τα φωτα τα εχω ανα μμενα 10 περιπου ωρες εχω αντιφωσφορο στο φιλτρο,τι κανω λαθος? οι τιμες μου ειναι γενικα καλες.υπαρχει τροπος να αππαλαγω απο αυτη!!????

τι αντιφωσφορο έχεις βάλει ( σιδήρου ή αλουμινίου ) ?

πόσο καιρό είναι μέσα ( μήπως ξέχασες να τον αντικαταστήσεις ) ?

τι ποσότητα έχεις βάλει , ( μήπως είναι λίγη ) ?

Έγινε επεξεργασία - NAVY
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...