Jump to content

Έχω κάνει κάποιο λάθος στο φύτεμα?


Exiz

Recommended Posts

Ο πετσοπάς είπε μόνο να κόψω λίγο της ρίζες και να τα βάλω όπως θέλω.Τι λέτε?

post-15964-1256901173_thumb.jpg

post-15964-1256901198_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο πετσοπάς είπε μόνο να κόψω λίγο της ρίζες και να τα βάλω όπως θέλω.Τι λέτε?

post-15964-1256901262_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν γνωριζω καποια φυτα που εχεις, μου αρεσει τρελα!!

Link to comment
Share on other sites

- Τα δύο φυτάκια στο κέντρο, είναι κάποιο είδος κρυπτοκορίνας ή εχινόδορου. Κόψε τις ρίζες του ώστε να έχουν γύρω στα τρία εκατοστά μήκος. Επίσης αν υπάρχουν φύλλα σε κακή κατάσταση απομάκρυνε τα. Με το κλάδεμα αυτό το φυτό θα αποκτύσει περισότερη ζωντάνια και θα πάρει πάνω του πιο γρήγορα. Όχι μόνο τα φύλλα του αλλάκαι το ριζικό του σύστημα.

- Τα φυτά στις άκρες και μπροστά (egeria densa) δεν αναπτύσουν σπουδαίο ριζικό σύστημα. Μπορείς να τα κόψεις σε όποιο μήκος θέλεις, και να τα ξαναφυτέψεις. Αν καταφέρουν να μείνουν φυτεμένα, σιγά σιγα θα ριζόσουν. Τρέφονται κυρίως από το νερό και λιγότερο από τις ρίζες τους

- Τα φυτά στις πίσω γωνίες είναι μάλλον hygrophilla polysperma. Οποιοδήποτε κλαδάκι και αν κόψεις και το φυτέψεις ή το αφήσεις να επιπλέει, πολύ σύντομα θα βγάλει ρίζες. Και εδώ το κόντεμα των ριζών θα βοηθήσει το φυτό να αναπτυχθεί πιο σωστά.

Από φωτισμό πως πας;

Link to comment
Share on other sites

1 λάμπα Τ8 στα 25W και 17:00 - 24:00 φωτοπερίοδο. Δεν θέλω να γίνει ζούγκλα μ αρέσει που είναι έτσι χαλαρά .

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να μετακινήσεις την υγροφίλια λίγο πιο κεντρικά, γιατί (οπως βλέπεις) θελει φως.

Link to comment
Share on other sites

την egeria densa εχω την εντύπωση πως πρέπει να είναι 5+ φυτακια μαζί φυτεμένα (στο ιδιο σημείο σαν ματσακι)

Link to comment
Share on other sites

την egeria densa εχω την εντύπωση πως πρέπει να είναι 5+ φυτακια μαζί φυτεμένα (στο ιδιο σημείο σαν ματσακι)

Αυτό είναι θέμα γούστου. Όπως αρέσει στον καθένα :blush: . Και εγώ πιστεύω ότι ένα ματσάκι δείχνει πιο όμορφο...

Link to comment
Share on other sites

οχι, δεν μιλάω για να δείχνει όμορφα! Νομίζω πως έτσι πρέπει για να "πιάσει" το φυτό!

Και εγώ στην αρχή έτσι τις έβαζα και τις έβρησκα στην επιφάνεια του νερού γιατί έιχαν σαπίσει στο κάτω μέρος οπου και ήταν θαμένες...

Δεν προλαβα να το διαπιστώσω ο ίδιος για το ματσάκι των 5+ που είπα παραπάνω αλλα το είδα με την cambompa caroliana

Link to comment
Share on other sites

την egeria densa εχω την εντύπωση πως πρέπει να είναι 5+ φυτακια μαζί φυτεμένα (στο ιδιο σημείο σαν ματσακι)

Όπως ανέφερε και ο theodor72 είναι καθαρά θέμα γούστου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...