Jump to content

Κοι και γάλα !!!


Recommended Posts

post-62-1256929944_thumb.jpg

Τα ψάρια Koi Carp με προέλευση την Κίνα, μπορεί να κοστίζουν πολλές χιλιάδες ευρώ, αν έχουν τον κατάλληλο χρωματισμό και ο Ding Feng, ιδιοκτήτης του ενυδρείου «Hanzhou» στην επαρχία Zhejiang της Κίνας, αποφάσισε να «εξασφαλίσει» ότι τα δικά του ψάρια θα αναπτύσσονταν γρήγορα, ώστε να πωληθούν συντομότερα και να του αποφέρουν μεγαλύτερο κέρδος.

Έτσι δοκίμασε να ακολουθήσει μια πρακτική που είδε σε άλλους συναδέλφους του και άρχισε να δίνει στα ψάρια Koi Carp, γάλα με το μπιμπερό.

Μέσα σε λίγο καιρό τα ψάρια όχι μόνο συνήθισαν το γάλα και το αποζητούσαν ακόμα περισσότερο, αλλά άρχισαν αν μεγαλώνουν και γρηγορότερα!

Τώρα πια, ο 47χρονος Feng έχει σταματήσει να δίνει στα ψάρια κανονική τροφή και τα ταΐζει μόνο με γάλα!

Απ το www.zougla.gr

Link to comment
Share on other sites

Παντως πλακα πλακα με το γαλα κατι παιζει.

Παλια ειχα παπαγαλακια (που οπως και ψαρια δεν εχουν σχεση με το γαλα) και γεννησαν.

Ενας παπους που ειχε πουλια μου ειπε να βαλω σε μια ταιστρα λιγο ψωμι μουλιασμενο σε γαλα.

Οι γονεις σταματησαν να ταιζουν τοσο με σπορια και λαχανικα τα μωρα και απο μονα τους αρχισαν να τους δινουν ψωμι με γαλα.

Τα μικρα πουλια μεγαλωσαν κανονικα και υγειη.

Οι γονεις συνεχισαν να γεννουν μικρα και να τα μεγαλωνουν με ψωμι και γαλα για βασικη τροφη.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

μεταβολιζετε ομως η λακτοζη στο σωμα τους ?

η οπως το πινουν το βγαζουν κιολας?

γιατι το γαλα ειναι σε υγρη μορφη. συνηθως η τροφη ειναι στερεη για τα

ψαρια, αλλο τοσο οταν ειναι και μεγαλα σαν τα κοι.

εκτως αν πιζει στο σωμα τους με συνδιασμο τροφης μαζι.

Link to comment
Share on other sites

Παντως πλακα πλακα με το γαλα κατι παιζει.

Παλια ειχα παπαγαλακια (που οπως και ψαρια δεν εχουν σχεση με το γαλα) και γεννησαν.

Ενας παπους που ειχε πουλια μου ειπε να βαλω σε μια ταιστρα λιγο ψωμι μουλιασμενο σε γαλα.

Οι γονεις σταματησαν να ταιζουν τοσο με σπορια και λαχανικα τα μωρα και απο μονα τους αρχισαν να τους δινουν ψωμι με γαλα.

Τα μικρα πουλια μεγαλωσαν κανονικα και υγειη.

Οι γονεις συνεχισαν να γεννουν μικρα και να τα μεγαλωνουν με ψωμι και γαλα για βασικη τροφη.

Κοιτα, το γαλα παρεχει πολλα βασικα συστατικα..

Εγω το εκανα αυτο σε κατι παπακια που ειχα μικρος....

Στο τελος με ακολουθουσαν οπου πηγαινα, κλασσικες παπιες :blush:

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Εγω εξακολουθω να έχω την ιδια απορια.

τι γαλα ειναι?

Απο ποιο θυλαστικο??

Ειναι επεξεργασμενο??

Ειναι κατεθειαν χωρις επεξεργασια?

Ειναι το κοινο που βρισκουμε στα ψυγεια?

Ειναι πλήρες? :blush:

Link to comment
Share on other sites

Παντως πλακα πλακα με το γαλα κατι παιζει.

Παλια ειχα παπαγαλακια (που οπως και ψαρια δεν εχουν σχεση με το γαλα) και γεννησαν.

Ενας παπους που ειχε πουλια μου ειπε να βαλω σε μια ταιστρα λιγο ψωμι μουλιασμενο σε γαλα.

Οι γονεις σταματησαν να ταιζουν τοσο με σπορια και λαχανικα τα μωρα και απο μονα τους αρχισαν να τους δινουν ψωμι με γαλα.

Τα μικρα πουλια μεγαλωσαν κανονικα και υγειη.

Οι γονεις συνεχισαν να γεννουν μικρα και να τα μεγαλωνουν με ψωμι και γαλα για βασικη τροφη.

Σπυρο ψωμι μουλιασμενο σε γαλα δεν μπορει να ειναι βασικη τροφη,απλα δινουμε που και που

για ποικιλια στην διατροφη τους.Το ιδιο πιστευω και για τα koi, δεν μπορει το γαλα να ειναι η

βασικη τους τροφη.Απλα ο τυπος βολευτηκε επειδη τα ψαρια του μεγαλωνουν γρηγορα και

τα πουλαει .

Link to comment
Share on other sites

λοιπον καταλιγουμε να πουμε οτι ολα για τα λεφτα τα κανουν σημερα

παντος ενδιαφερον θεμα θα το ψαξω λιγο στο νετ γενικα

και αν βρω καμια παραπανω πληροφορια απο αλλη σελιδα θα το ανεβασω.

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο ψωμι μουλιασμενο σε γαλα δεν μπορει να ειναι βασικη τροφη,απλα δινουμε που και που για ποικιλια στην διατροφη τους...
Καλα τα λες αλλα αν καταλαβες, τα πουλια μονα τους επελεξαν και το εκαναν βασικη τροφη για τα νεογνα (οχι για δικη τους) :blush:
Link to comment
Share on other sites

τελικα εμαθα μια πληροφορια οτι το γαλα ειναι σε σκονη (powder milk)

http://www.austriantimes.at/news/Around_th...7567/Fish_bitty

Link to comment
Share on other sites

Καλα τα λες αλλα αν καταλαβες, τα πουλια μονα τους επελεξαν και το εκαναν βασικη τροφη για τα νεογνα (οχι για δικη τους) :blush:

Πιθανον να την θεωρουν ως τροφη αναπτυξης,οπως τα καναρινια το αυγο και την αυγοτροφη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...