Jump to content

Ζωηφια-σκουλικακια??? σε πλαστική δεξαμενη


Recommended Posts

Εχω στο μπαλκονι εδω και 15 μερες μια πλαστικη δεξαμενη 60λτρ γεμάτη με νερο.

Τη γεμισα και έβακα κατι καινουργια ξύλα μέσα για να βυθιστουν πριν μπουν στο ενυδρειο.

Καθε 2-3μερες η μητερα προσθετε νερο βρυσης για να ειναι συνεχεια βυθησμενο το ξύλο.Οτι εξατμηζοταν δλδ.

Σημερα πήγα να δω τι γίνεται.... και παρατηρησα μικρα ζωήφια διαφανα... μήκους 10mm να κολυμπουν.

Πριν μπει το ξυλο στο ενυδρείο πρεπει να το βρασω??

Αυτα.. μπορω να τα ταισω στα ψαρακια???

Και στα μικρα (νεον-ροδοστομους)?? και στα μεγάλα (αφρικανες)?? Και στα χρυσοψαρα??

Link to comment
Share on other sites

Καλά το έχουμε πει είσαι τυχερός... :blush: αφού γέννησαν κουνούπια με τέτοιο κρύο απλά εκμεταλλεύσου το τάιζε αβέρτα σε όλα τα ψάρια που θέλουν πρωτεΐνη, θα τρελαθούν, κίνδυνος παθογόνων δεν παίζει αφού δεν είναι από λίμνη με ψάρια και απλά είναι η τροφή που καρδάμωσε τις Ταγκανίκες μου και γέννησαν! :) Μην φοβάσαι να τα ψαρεύεις όσα θες αφού θα έρθουν κι άλλα κουνούπια να ξαναγεννήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλά το έχουμε πει είσαι τυχερός... :blush: αφού γέννησαν κουνούπια με τέτοιο κρύο απλά εκμεταλλεύσου το τάιζε αβέρτα σε όλα τα ψάρια που θέλουν πρωτεΐνη, θα τρελαθούν, κίνδυνος παθογόνων δεν παίζει αφού δεν είναι από λίμνη με ψάρια και απλά είναι η τροφή που καρδάμωσε τις Ταγκανίκες μου και γέννησαν! :thumbup: Μην φοβάσαι να τα ψαρεύεις όσα θες αφού θα έρθουν κι άλλα κουνούπια να ξαναγεννήσουν.

Εγω??? Τι λες τωρα??? :)

Παντως ειμαι πολλα!!

Παρα πολλα!!

Εχει και μερικα νεκρα κουνουπια....

Και αρκετα απο αυτα δεν κουνιουνται.... παιζει πρόβλημα εαν ειναι νεκρα να γινουν τροφη??

Το ξύλο που ειναι μέσα θα μπει σε νεο ενυδρειο που στηνεται την Τριτη.... το βαζω μαζί με όλες τις προνυμφες χωρς πρόβλημα??

Link to comment
Share on other sites

Μην τις ρίξεις όλες και σκάσουν τα ψάρια... :blush: τα ψόφια καλύτερα όχι καθώς ίσως να παίζουν μυκητιάσεις, άσε το δοχείο έξω με το παλιό νερό για να έχεις τροφή.

Link to comment
Share on other sites

Μην τις ρίξεις όλες και σκάσουν τα ψάρια... :blush: τα ψόφια καλύτερα όχι καθώς ίσως να παίζουν μυκητιάσεις, άσε το δοχείο έξω με το παλιό νερό για να έχεις τροφή.

Θα τα ριχνω σα συμπλήρώματα διατροφης!!

Η δεξαμενη ειναι 60λτρ.... εννοειται οτι θα το αφησω γεματο ακομα και όταν βγάλω το ξύλο!!!

Ήδη εχει και 4-5 κομματια πίστια μεσα!!!!!

Αυριο θα προσπαθησω να αφαιρω τα νεκρα... και να κάνω καλλιεργεια.... κουνουπο μεζε!!! :)

Γιωργη... ευχαριστω πάλι ρε φιλε!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...