Jump to content

Ζυγαρια ακριβειας και Screwcumber (βαρυδι για λαχανικα)


delta66

Recommended Posts

Σπύρο το δεξι θερμομετράκι το εχω και εγω στο ενυδρειο μου περίπου ενα χρόνο είναι και πού αξιοπιστο και δεν εχω κανενα παραπονο απολύτως!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το τετράγωνο το έχω κι εγώ (δύο τεμάχια).

Δείχνει και σε μένα συνήθως 0.3 έως 0.5 κάτω από τον eliwell.

Η πλάκα είναι ότι στο φυτεμένο έχω τρία ψηφιακά

Παράδειγμα:

1)Eliwell 905 για τη θέρμανση: 28

2)Τετράγωνο θερμόμετρο: 27.7

3)ENDA ρυθμιστής για τα ανεμιστηράκια: 26

Το αναλογικό συνήθως συμφωνεί με τον eliwell ή ελάχιστο πιο κάτω.

Καταλαβαίνεις τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο το δεξι θερμομετράκι το εχω και εγω στο ενυδρειο μου περίπου ενα χρόνο είναι και πού αξιοπιστο και δεν εχω κανενα παραπονο απολύτως!!
Τοτε θα ετυχε σε μενα αυτο που λεω πιο πανω.

Το συγκρινες με αλλα και δειχνει κοντα στην αληθινη θερμοκρασια?

Δεν σου αλλαζει ενδειξη στα δεκατα σχετικα γρηγορα? σαν να ειναι αρκετα "ευαισθητο"?

Link to comment
Share on other sites

Το τετράγωνο το έχω κι εγώ (δύο τεμάχια).

Δείχνει και σε μένα συνήθως 0.3 έως 0.5 κάτω από τον eliwell.

Η πλάκα είναι ότι στο φυτεμένο έχω τρία ψηφιακά

Παράδειγμα:

1)Eliwell 905 για τη θέρμανση: 28

2)Τετράγωνο θερμόμετρο: 27.7

3)ENDA ρυθμιστής για τα ανεμιστηράκια: 26

Το αναλογικό συνήθως συμφωνεί με τον eliwell ή ελάχιστο πιο κάτω.

Καταλαβαίνεις τι γίνεται.

Ναι.

Ακομα και ο eliwell μην εισαι σιγουρος οτι ειναι just. (εμενα πιστευω δειχνει 0.2-0.3 πανω απο την κανονικη με διασταυρωση απο συγκριση και σε αλλο ενυδρειο με αλλο eliwell κλπ )

Στο φυτεμενο που εχω τις φωτο απο πανω εκεινη τη στιγμη, εδειχναν (με πραγματικη υπολογιζω 24.8-24.9)

μικρο οβαλ 23.9

μικρο τετραγωνο 24.4

κινεζικο με αλαρμ 24.8

βυθιζομενο Marina ~25

Eliwell 25.1

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Τοτε θα ετυχε σε μενα αυτο που λεω πιο πανω.

Το συγκρινες με αλλα και δειχνει κοντα στην αληθινη θερμοκρασια?

Δεν σου αλλαζει ενδειξη στα δεκατα σχετικα γρηγορα? σαν να ειναι αρκετα "ευαισθητο"?

Απο θερμοκρασία περιπου +-0,3 που το εχω συγκρινει με κάμποσα άλλα και υδραργυρικά και ψηφιακά,τα δέκατα όντως αλλάζουν για την πλάκα....τη θεωρω πάντως αρκετά καλή αγορά για τα λεφτά που έδωσα,κάτι τετοια δεν θα πρεπει να τα χάνουμε!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω είχα 7 ηλκτρονικά και 2 γυαλινα στο ιδιο σημειο!!

Σαν το οβαλ πήρα 5... το 1 ειχε σφαλμα 0,6 ενω τα υπόλοιπα ειχα 0,1.

Στο ιδιο σημειο βεβαια ειχα και eliwell.

Σε θέμα τιμης απόδωσης.. ειναι για μενα οκ... αλλα το 1 πήγε στην προετοιμασια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τώρα είδα αυτό το θέμα.

Λαχανικά ποιοί τρώνε; :P τα σαλιγκάρια; Αντικαθιστούν τα υπολείμματα που τρώνε; Και τι είδους λαχανικά; Τα ψάρια αν φάνε δεν παθαίνουν τίποτα; Οι παράμετροι στο νερό δεν επιρεάζονται;

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά με ενδιαφέρει και θέλω να μάθω.

Link to comment
Share on other sites

Λαχανικα αλλα και φρουτα τρωνε ολα τα ψαρια και ολα τα ζωντανα του ενυδρειου.

Απλα τα φυτοφαγα θα τα πρτιμησουν ως πρωτη επιλογη ενω τα παμφγαγα και σαρκοφαγα ως δευτερη ή τελευταια αναλογα ποσο τα εχουμε καλομαθει.

Στη φυση παντως τρωγονται τα παντα απ ολα τα ψαρια οταν δεν υπαρχει διαθεσιμο αυτο που προτιμουν.

Οσο για την ποικιλια ή τον τροπο ταισματος αυτο ειναι συζητησιμο.

Πολυ καλος και εμπειρος συνχομπιστας μας που εχει μεγαλο ενυδρειο με πλεκοστομους κλπ φυταφαγα ψαρια, ριχνει οτι υπαρχει διαθεσιμο στο σπιτι απο φρουτα και λαχανικα και μαλιστα χυμα ετσι στην επιφανεια :blink:

Οσο για το χρονο παραμονης τους στο νερο παιζει σημαντικο ρολο αυτο που λεγαμε για λιγα και πολλα λιτρα ενυδρεια και ποσο ευκολα επιρρεαζονται :blink:

Σε μικρο ενυδρειο θα ελεγα να μη μενει πανω απο 2-3 ωρες

Σε μεγαλο λεγεται απο 6-12 ωρες αλλα και 2 μερες που ειχαν μεινει σε μεγαλο και καλα στρωμενο ενυδρειο δεν δημιουργηθηκε προβλημα. Ανελαβε η πλουσια βιολογια και τα πρωτοζωα του βυθου μετα απο λιγο :P

Μαλιστα οταν ταισουμε για πρωτη φορα φρεσκα λαχανικα τα ψαρια μας που εχουν μαθει σε ξηρα τροφη και ταμπλετες μπορει να παρει χρονο να συνειδητοποιησουν τι ειναι αυτο το πραγμα μεσα στο νερο και να πανε κοντα να δοκιμασουν. (μετα δεν θα προλαβαινεις το μαναβη :ninja:)

Οποτε ισως χρειαστουν πολλες ωρες παραμονης ή/και αναγκαστικα αντικατασταση με φρεσκο λαχανικο

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Λαχανικα αλλα και φρουτα τρωνε ολα τα ψαρια και ολα τα ζωντανα του ενυδρειου.

Ευχαριστώ πολύ για την τόσο αναλυτική απάντηση. :P Καλά θα το δοκιμάσω αύριο κιόλας.....πιστεύω να μην ενοχλεί αν απλά πλύνουμε το φρούτο ή λαχανικό και δεν καθαρίσουμε τη φλούδα του.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την τόσο αναλυτική απάντηση. :P Καλά θα το δοκιμάσω αύριο κιόλας.....πιστεύω να μην ενοχλεί αν απλά πλύνουμε το φρούτο ή λαχανικό και δεν καθαρίσουμε τη φλούδα του.

Καλο ειναι να καθαριζονται απο τη φλουδα τουλαχιστον απο τη μια μερια, για να φτανουν ευκολα στην ψυχα τα ψαρια καινα το τρωεν πριν χρεαιστει να σαπισει τι λαχανικο για να γινει πιο ευκολα προσβασιμη η ψυχα :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να καθαριζονται απο τη φλουδα τουλαχιστον απο τη μια μερια, για να φτανουν ευκολα στην ψυχα τα ψαρια καινα το τρωεν πριν χρεαιστει να σαπισει τι λαχανικο για να γινει πιο ευκολα προσβασιμη η ψυχα :ninja:

Αυτό εννοείται!

Καλέ δεν είμαι ξανθιά...!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Εδρα Hong Kong.

Παραλαβη (χωρις να θυμαμαι σιγουρα) σε 15 μερες περιπου.

Σπύρο σού ήρθε η ζυγαριά και πόσες μέρες έκανε τελικά ??

Γιατί εγώ ακόμη περιμένω .....

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο σού ήρθε η ζυγαριά και πόσες μέρες έκανε τελικά ??

Γιατί εγώ ακόμη περιμένω .....

Οτι γραφω.

Καμια 15αρια μερες εκανε να ερθει αν δεν κανω λαθος.

Στις ποσες μερες εισαο απο την ημερα παραγγελιας?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση.

Ολα τα θερμόμετρα που χρησιμοποιούμε δεν είναι ακριβείας οπότε για αυτό βλέπουμε διαφορές μεταξύ τους. Σε ορισμένα (όπως ο ELLIWEL) αυτό το πρόβλημα μπορεί να ξεπεραστεί με το καλιβράρισμα τους με ένα θερμόμετρο ακριβείας. Το πρόβλημα είναι ότι ένα θερμόμετρο ακριβείας κάνει πάνω από 100 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Οτι γραφω.

Καμια 15αρια μερες εκανε να ερθει αν δεν κανω λαθος.

Στις ποσες μερες εισαο απο την ημερα παραγγελιας?

Σήμερα κλείνω 14 μέρες από τότε που το έστειλε (17 από την παραγγελία).

Μπορεί να έρθει σήμερα καμιά ειδοποίηση.

Υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ανδρεα τι εγινε τελικά τα παρέλαβες??Κανείς άλλος?Εγω ακομα περιμένω..εχει περασει ενας μηνας σχεδόν...

Δυστυχώς Nick, όχι :thaman: .

Μετά από αρκετά μηνύματα τις τελευταίες δέκα μέρες ψιλοεκνευρίστηκα και στο χτεσινό μου μήνυμα τους απείλησα με paypal dispute και αντίστοιχο feedback στο ebay αν δεν το έχω πάρει μέχρι την επόμενη Παρασκευή (όπου σημειωτέον συμπληρώνονται οι 45 μέρες μέσα στις οποίες έχω δικαίωμα για dispute στο paypal). Γενικά δεν πήγε καλά από την αρχή, όταν μετά από τις 15 μέρες άρχισα να ρωτάω τι γίνεται, υπήξε μία συνεχής προσπάθεια καθυστέρησης του τύπου "περιμένετε μέχρι την επόμενη Δευτέρα" ή "επιβεβαιώστε μας πάλι τη διεύθυνση μήπως είναι λάθος" ή "έχετε ξαναπάρει στη διεύθυνση αυτή δέματα" (!!!!) και διάφορα άλλα ευτράπελα. Το αποκορύφωμα ήταν στο ν-οστό τους μήνυμα προχτές, μου ξαναπρότειναν να περιμένω μέχρι και την επόμενη Δευτέρα και αν δεν το πάρω μέχρι τότε μετά να το ξαναστείλουν (οπότε έτσι θα περνούσαν και οι 45 μέρες φυσικά και πάππαλα).

Στο Σπύρο όλα πήγαν καλά (έστω και σε 15 μέρες) αλλά μου φαίνεται ότι μάλλον δεν είχαν άλλα τεμάχια παρά μόνο το δείγμα που έστειλαν στο Σπύρο :):thumbup::band:

Ευτυχώς το ποσό δεν είναι σοβαρό, αλλά είναι και θέμα αρχής φυσικά.

Εσύ δεν είχες σχετική αλληλογραφία μαζί τους ???

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Περιεργο και εχει 99.5 feedback.

Δεν πιστευω να του εχετε αφησει feedback πριν παραλαβετε?

Του στελνεις mail μεσα απο το ebay account ετσι? γιατι απο το e-mail δεν απαντουν ποτε. (απ'οσο γνωριζω)

Link to comment
Share on other sites

Για όσους "εκνευρίζονται" και δεν θέλουν να παραγγείλουν απ έξω, υπάρχει αυτή εδώ η ζυγαριά ακριβείας με 15.00 ευρώ αν θυμάμαι καλά στη στοά ηλεκτρονικών (Θεσσαλονίκη) στο κατάστημα Διαμαντής.

Ψηφιακή ζυγαριά ακριβείας από 0,1 gr έως 500 gr

Το πλήκτρο MODE ρυθμίζει μονάδες μέτρησης.

Το πλήκτρο ΤAR αφαιρεί το απόβαρο.

Μ έχει βολέψει αφάνταστα σε μικρο-μετρήσεις χημικών.... το μόνο μείον είναι ότι κλείνει μετά από ένα διάστημα σχετικά σύντομο, αλλά μπορεί να οφείλεται ότι δεν άλλαξα ακόμη μπαταρίες.

Είναι λίγο μεγαλύτερη απ όσο ένα πακέτο τσιγάρα.

Και μια ακόμη που βρήκα στο νετ (Ελλάδα)

http://antoniou24.skroutzstore.gr/p.PSifia...-498.55166.html

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Για όσους "εκνευρίζονται" και δεν θέλουν να παραγγείλουν απ έξω, υπάρχει αυτή εδώ η ζυγαριά ακριβείας με 15.00 ευρώ αν θυμάμαι καλά στη στοά ηλεκτρονικών (Θεσσαλονίκη) στο κατάστημα Διαμαντής.

Ψηφιακή ζυγαριά ακριβείας από 0,1 gr έως 500 gr

Το πλήκτρο MODE ρυθμίζει μονάδες μέτρησης.

Το πλήκτρο ΤAR αφαιρεί το απόβαρο.

Μ έχει βολέψει αφάνταστα σε μικρο-μετρήσεις χημικών.... το μόνο μείον είναι ότι κλείνει μετά από ένα διάστημα σχετικά σύντομο, αλλά μπορεί να οφείλεται ότι δεν άλλαξα ακόμη μπαταρίες.

Είναι λίγο μεγαλύτερη απ όσο ένα πακέτο τσιγάρα.

Και μια ακόμη που βρήκα στο νετ (Ελλάδα)

http://antoniou24.skroutzstore.gr/p.PSifia...-498.55166.html

Και εγω "εκνευριζομαι" και δεν θελω να παραγγειλω απεξω οποτε το Screwcumber μπορουμε να το βρουμε σε καποιο καταστημα εδω?

Έγινε επεξεργασία - blackghost7
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς Nick, όχι :helpsmilie: .

Μετά από αρκετά μηνύματα τις τελευταίες δέκα μέρες ψιλοεκνευρίστηκα και στο χτεσινό μου μήνυμα τους απείλησα με paypal dispute και αντίστοιχο feedback στο ebay αν δεν το έχω πάρει μέχρι την επόμενη Παρασκευή (όπου σημειωτέον συμπληρώνονται οι 45 μέρες μέσα στις οποίες έχω δικαίωμα για dispute στο paypal). Γενικά δεν πήγε καλά από την αρχή, όταν μετά από τις 15 μέρες άρχισα να ρωτάω τι γίνεται, υπήξε μία συνεχής προσπάθεια καθυστέρησης του τύπου "περιμένετε μέχρι την επόμενη Δευτέρα" ή "επιβεβαιώστε μας πάλι τη διεύθυνση μήπως είναι λάθος" ή "έχετε ξαναπάρει στη διεύθυνση αυτή δέματα" (!!!!) και διάφορα άλλα ευτράπελα. Το αποκορύφωμα ήταν στο ν-οστό τους μήνυμα προχτές, μου ξαναπρότειναν να περιμένω μέχρι και την επόμενη Δευτέρα και αν δεν το πάρω μέχρι τότε μετά να το ξαναστείλουν (οπότε έτσι θα περνούσαν και οι 45 μέρες φυσικά και πάππαλα).

Στο Σπύρο όλα πήγαν καλά (έστω και σε 15 μέρες) αλλά μου φαίνεται ότι μάλλον δεν είχαν άλλα τεμάχια παρά μόνο το δείγμα που έστειλαν στο Σπύρο :):P:helpsmilie:

Ευτυχώς το ποσό δεν είναι σοβαρό, αλλά είναι και θέμα αρχής φυσικά.

Εσύ δεν είχες σχετική αλληλογραφία μαζί τους ???

Να σου πω την αλήθεια δεν εκανα τιποτα,πες το έλλειψη χρόνου,το ειχα ξεχασει ,αλλά θα ακολουθήσω και εγω τον δικό σου δρόμο...ο Delta μας πήρε στο λαιμό του :helpsmilie::helpsmilie: ..του έταξε ποσοστά :helpsmilie::(:( !!Πιστευω οτι δεν θα λάβουμε τιποτα δυστυχώς....

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια δεν εκανα τιποτα,πες το έλλειψη χρόνου,το ειχα ξεχασει ,αλλά θα ακολουθήσω και εγω τον δικό σου δρόμο...ο Delta μας πήρε στο λαιμό του :):P ..του έταξε ποσοστά :helpsmilie::helpsmilie::( !!Πιστευω οτι δεν θα λάβουμε τιποτα δυστυχώς....

Το πιθανότερο είναι ότι τελικά δεν τα βρήκαν στα ποσοστά και κάπου σκάλωσε το πράγμα και τη φάγαμε εμείς οι άσχετοι ! :helpsmilie::helpsmilie::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Και εγω "εκνευριζομαι" και δεν θελω να παραγγειλω απεξω οποτε το Screwcumber μπορουμε να το βρουμε σε καποιο καταστημα εδω?

Προσωπικα παντως δεν ειχα κανενα προβλημα!!Σε 12 μερες ηταν σπιτι μου! :)

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την πλάκα, εγώ απλά το αποδίδω σε σύμπτωση. Παραγγέλνω απ' έξω αρκετά χρόνια τώρα και νομίζω ότι και αυτά είναι μέσα στο πρόγραμμα. Ο καλύτερος προμηθευτής για έναν πελάτη Α μπορεί να είναι ο πλέον αφερέγγυος για κάποιον πελάτη Β. Μπορεί να φταίνε απλά και τα ΕΛΤΑ αλλά που να βρεις άκρη ?

Όταν κάποιος έχει posιtive feedback 99,5% ακριβώς αυτό σημαίνει, ότι δηλαδή η πιθανότητα να πάει κάτι στραβά είναι 0,5%. Ε λοιπόν έκατσε τώρα, τι να κάνουμε ? :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...