Jump to content

Επανεκκινηση ενυδρειου


Recommended Posts

Γεια σας.Θα ηθελα να μου πειτε τι πρεπει να κανω ωστε το ενυδρειο μου που περασε ασθενεια να ειναι παλι φιλοξενο για ψαρια.Ειχα εναν μονομαχο στον οποιο αρχισε να φουσκωνει η κοιλια.Του εκανα αγωγη με melafix και εκτοζον αλλα τελικα δεν εζησε.Υποθετω οτι ειχε καποιο παρασιτο.Υπαρχει πριπτωση να το κολλησε απο εισαγωγη φυτου με σαλιγκαρια;Ειχα παρατηρησει οτι τα μπιλακια Attisons απο ενα σημειο και μετα δεν τα ετρωγε.Τα αποξηραμενα bloodworms τα ετρωγε κανονικα.Μετα τα πρωτα συμπτωματα της ασθενειας δεν ετρωγε καθολου.Μηπως μπορειτε εστω και υποθετικα να πειτε τι συνεβη;Οι συνθηκες του νερου ηταν καθολη τη διαρκεια(περιπου 8 μηνες) σταθερες και ιδανικες για το ψαρι.Σας το λεω αυτο γιατι εψαξα πολυ στο forum ωστε να πετυχω τις σωστες συνθηκες.

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση εσωτερικής βακτηριακής μόλυνσης που σημαίνει οτι τα σκευάσματα που χρησιμοποίησες δεν θα μπορούσαν να βοηθήσουν, μπορείς να απολυμάνεις το ενυδρείο+φίλτρο από τα βακτήρια κάνοντας θεραπεία με το sera bactopur direct και να το ξαναστρώσεις (όχι με μπόλι από το φίλτρο σου).

Πολλές φορές τα ψάρια είναι φορείς ασθενειών και κάποια αδύναμη στιγμή ασθενούν.Το έχω παρατηρήσει σε μονομάχους και γκουράμι πολύ συχνά.

Δεν ξέρω πόσο ρισκάρεις αλλά θα μπορούσες στον νέο μονομάχο να κάνεις μια προληπτική θεραπεία σε ένα άλλο δοχείο μιας και το συγκεκριμένο ψάρι αντέχει για μερικές μέρες χωρίς φίλτρο, μπορείς επίσης να ταΐσεις τον πρώτο καιρό sera bactotabs που σκοτώνουν τα εσωτερικά βακτήρια χωρίς να καταστρέφουν τη βιολογία.

Στην τελευταία μου πρόταση θα ήθελα και τη γνώμη των εμπειροτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εκανα πληρη απολυμανση στα παντα με διαλυμα χλωρινης και καλο ξεπλυμα με αφθονο νερο και στο τελος να μεινουν σε νερο με αντιχλωριο (5πλη δοση) για μερικες ωρες.

Τελικος ελεγχος με τη μυτη να μη μυριζει καθολου χλωριο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσο ρισκάρεις αλλά θα μπορούσες στον νέο μονομάχο να κάνεις μια προληπτική θεραπεία σε ένα άλλο δοχείο μιας και το συγκεκριμένο ψάρι αντέχει για μερικές μέρες χωρίς φίλτρο, μπορείς επίσης να ταΐσεις τον πρώτο καιρό sera bactotabs που σκοτώνουν τα εσωτερικά βακτήρια χωρίς να καταστρέφουν τη βιολογία.

Στην τελευταία μου πρόταση θα ήθελα και τη γνώμη των εμπειροτέρων.

Εμπειρότερος δεν είμαι αλλά η δική μου άποψη είναι πιο απλή :blush:

Αν κι εφόσον το ψάρι είχε εσωτερική μόλυνση, δεν θεωρώ απαραίτητο να γίνει ολική απολύμανση! Αν βέβαια θέλουμε να κάνουμε, προσωπικά θα πρότεινα την λύση του vicious σε αντίθεση με αυτή του delta66. Δεν λέω πως είναι καλύτερη ή χειρότερη (δεν έχω κάνει ποτέ απολύμανση με χλωρίνη και δεν ξέρω) αλλά με τρομάζει αυτή η ιδέα, οπότε θα προτιμούσα την, ίσως, πιο επίπονη λύση του bactopur direct.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται με τι θα κάνεις απολύμανση, η χλωρίνη πάνω από κάποιο επίπεδο χαλάει τα φυτά, επίσης για να γίνει σωστά η απολύμανση σίγουρα θα πρέπει να απολυμανθεί και το χαλίκι.

Μπορείς να κάνεις το εξής:

Ξηλώνεις το χαλίκι, το βάζεις σε κουβά με χλωρίνη ή bactopur.

Τα φυτά σε άλλο κουβά με χλωρίνη ή bactopur

και το ενυδρείο με φίλτρα κλπ με χλωρίνη ή bactopur.

Για τη χρήση της χλωρίνης δες εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=29353

(για το χαλίκι και ενυδρείο μπορείς να χρησιμοποιήσεις και πάνω από 5% διάλειμμα)

Μετά όλα πολύ καλό πλύσιμο πολλές φορές και 1-2 φορές μούλιασμα σε νερό με αντιχλώριο σε πολλαπλάσια δόση από την προτεινόμενη.

Το νέο ψάρι θα έχει πολύ καλύτερες πιθανότητες να μείνει υγειές σε ένα καθαρό ενυδρείο αλλά αν δεις το παραμικρό σύμπτωμα τάισε το ψάρι τροφή μουλιασμένη σε πολτό από bactotabs.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...