Jump to content

αρχάριος ζητά βοήθεια


karrot

Recommended Posts

θέλω να αγοράσω έναν μονομάχο και μου είπαν να τού βάζω 1 φορά την ημέρα από 3-4 σκουλήκια.δεν είναι λίγο? επίσης τι περιβάλλον θέλει(φυτά,ξύλα,πέτρες)?και τι στρώμα στον πυθμένα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά χρειάζεσαι:

Ενυδρείο 25-30 λίτρα με καπάκι και φως

Θερμαντήρα για αυτά τα λίτρα

Εσωτερικό φίλτρο με ρυθμιζόμενη ροή και να χωράει σφουγκαράκι ή και βιολογικό υλικό.

Άμμος ή χαλίκι 1-2 χιλιστά 3-4 εκατοστά

Αντιχλώριο

Υγρό τεστ αμμωνίας

Κατεψυγμένα bloodworms και άλλη μια ξηρή τροφή για μονομάχους

Αρχικά πρέπει να στρώσεις το ενυδρείο, επίσης μπορείς παράλληλα να βάλεις και μερικά εύκολα φυτά για τα οποία θα χρειαστείς και κάποιο υγρό λίπασμα.

Για στρώσιμο ενυδρείου και άλλα δες εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=108162

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Καλό διάβασμα Νίκοοοο!!! :blush:

Link to comment
Share on other sites

σε ένα ενυδρείο στα λίτρα που μου λες ...άμα βάλω μονομάχο μπορώ να βάλω και άλλα ψάρια?διάβασα ότι δεν μπορώ να βάλω παραπάνω από ένα αρσενικά πώς θα τα ξεχωρίσω από τα θηλυκά.

Link to comment
Share on other sites

http://www.jjphoto.dk/fish_archive/aquariu...a_splendens.htm

Τα αρσενικά έχουν τεράστια ουρά (αριστερά)

Στα λίτρα αυτά μπορεί να μπει μόνο ένα αρσενικό και από άλλα ψάρια ούτε καν το θηλυκό του ίδιου είδους, αυτό είναι πολύ αυστηρό για το συγκεκριμένο ψάρι καθώς θέλει τον χώρο του και την ησυχία του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

μετά από καιρό κατάφερα να φτιάξω το ενυδρείο μου πού είναι 30λ και έβαλα μέσα έναν μονομάχο.Φυσικά δεν θα είχαν γίνει όλα αυτά άμα δεν είχα τη βοήθεια του viciouscircle....τον οποίο φυσικά ευχαριστώ πολύ.Ορίστε μια φωτογραφία :lmao::P:lmao:

Link to comment
Share on other sites

επιτέλους τα κατάφερα :P:lmao::lmao:;)

post-15620-1263235768_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

σαν αρχάριος δεν ξέρω τι άλλα φυτά θα μπορούσα να βάλω?μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει?Τέλος ,έχω βάλει σωστά το φίλτρο και τον θερμοστάτη ?

Link to comment
Share on other sites

σήμερα έβαλα τον μονομάχο στο ενυδρείο.... πόσες φορές την ημέρα πρέπει να τον ταΐζω και με πόσα σκουλήκια την φορά?επίσης μου είπαν να αγοράσω και κατεψυγμένα σκουλήκια κάθε πότε πρέπει να το ταΐζω από αυτή την τροφή ? :P:lmao:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το εστησες.

Ισως ηθελε λιγη λιγοτερη αμμο.

Απο φυτα, επελεξε ευκολα χωρις απαιτησεις (Difficulty : easy) και αργης αναπτυξης.

Φτιαξε τη λιστα σου και αναλογα τι θα βρεις στα καταστηματα και σε κλαδεματα απο συνχομπιστες στις αγγελιες.

Δες εδω για φυτα

http://www.aquaticplantcentral.com/forumap...tfinder/all.php

http://www.plantgeek.net/plantguide.php

http://www.tropica.com/default.asp?languageguid=en

Επειδη το ενυδρειο ειναι καινουριο και το φιλτρο πιθανοτατα αστρωτο, ταιζε με τσιγγουνια 1-2 φυλαρακια την ημερα ή/και bloodwarms αποξηραμενα ή κατεψυγμενα.

Να μη μενει αφαγωτη τροφη καθολου.

Αν κρατας την τροφη κοντα και πανω απο το νερο με το χερι σου, θα ερθει πιθανως να την παρει μονος του ο ψάρης και θα εισαι σιγουρος τι εχει φαει.

Παντως να ξερεις οτι δεν θελει πολυ φαι και αν χρειαστει μπορουν τα ψαρια να μεινουν και μερες νηστικα αφου ρυθμιζουν το μεταβολισμο τους αναλογα την επαρκεια τροφης.

Αναζητησε στο φορουμ και πληροφοριες για το στρωσιμο κλπ

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

χθες έβαλα το ψάρι και έκανα το τεστ NH3 και έβγαλε 0.5μγ/l. τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

χθες έβαλα το ψάρι και έκανα το τεστ NH3 και έβγαλε 0.5μγ/l. τι να κάνω?

αλλαγη νερου οχι όλο το 1/5 και πρόσθεσε ζωντανα βακτήρια

και μην ταιζεις καθόλου.

Αυτό το link θα σε βοηθησει

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

είχα κάποιο πρόβλημα με το βιολογικό υλικό μου που ήταν siporax(είχα μικρή ποσότητα στο φίλτρο γιατί δεν χώραγε πολύ)και αγόρασα το siporax mini...πώς να το αντικαταστήσω?δλδ με τη ρυθμό?επίσης αγόρασα σκουλήκια για μονομάχο πού είναι κατεψυγμένη .τι ποσότητα να ρίχνω γιατί είναι σε μορφή κύβων και πόσες φορές την εβδομάδα ?

Link to comment
Share on other sites

επίσης αγόρασα μια amano και όταν πήγα σπίτι είδα δυστυχώς ότι δεν είχε ένα μάτι(ουδέν σχόλιον) :rasp::blink:κρίμα για την γαρίδα :D:unsure::blink:

τσπ δεν θέλω να την πάω πίσω γιατί άμα είναι να ψοφήσει ας ψοφήσει σε ένα καλό περιβάλλον και όχι σε ένα pet shop

είχα δει σε κάτι ντοκιμαντέρ άμα θυμάμαι καλά ότι μερικά ασπόνδυλα έχουν την ικανότητα να ξαναφτιάχνουν διάφορα όργανα όπως πχ τα μάτια.Υπάρχει αυτή η πιθανότητα ή δεν θυμάμαι καλά?

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

είχα κάποιο πρόβλημα με το βιολογικό υλικό μου που ήταν siporax(είχα μικρή ποσότητα στο φίλτρο γιατί δεν χώραγε πολύ)και αγόρασα το siporax mini...πώς να το αντικαταστήσω?δλδ με τη ρυθμό?επίσης αγόρασα σκουλήκια για μονομάχο πού είναι κατεψυγμένη .τι ποσότητα να ρίχνω γιατί είναι σε μορφή κύβων και πόσες φορές την εβδομάδα ?

Θα το αντικαθιστας λιγο λιγο 10-20% καθε φορα και καθε 15 μερες.

2-4 σκουληκακια φτανουν αναλογα και το μεγεθος των bloodworms (εχω δει και τεραστια), και αναλογα και το μεγεθος του μονομαχου. Να μη στουμπωσει η κοιλια του.

Δεν θα ξεπαγωσεις ολο τον κυβο, θα κοψεις ισα ισα τα σκουληκακια απο πανω του.

Link to comment
Share on other sites

Η γαρίδα δεν είναι απαραίτητο να πεθάνει, ο μονομάχος πως συμπεριφέρεται στις γαρίδες?

Όσο για το βιολογικό όπως τα λέει ο Σπύρος, αργά-αργά. :D

Link to comment
Share on other sites

μέχρι στιγμής μια χαρά τα πάνε δεν ενοχλούν ο ένας τον άλλον

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο πόσες φορές την εβδομάδα πρέπει να του δίνω από τα ζωντανά σκουλήκια και την ημέρα που του δίνω από αυτά να του δίνω και ξηρή την υπόλοιπη μέρα ζωντανά σκουλήκια ή τπτ?

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Σπύρο πόσες φορές την εβδομάδα πρέπει να του δίνω από τα ζωντανά σκουλήκια και την ημέρα που του δίνω από αυτά να του δίνω και ξηρή την υπόλοιπη μέρα ζωντανά σκουλήκια ή τπτ?

1-2 φορες μαξ εβδομαδιαιως κατεψυγμενα, αν κανεις και δευτερο ταισμα την ιδια μερα με τα κατεψυμγενα, ενα φυλλαρακι ξηρα φτανει.

1 φορα την εβδομαδα (οχι παραπανω και μονο μετα απο τυχων ασθενεια, μεχρι 2 μαξ την εβδομαδα) τα αποξηραμενα σκουληκια μουλιαζε τα σε βιταμινη για ψαρια πχ sera fishtamine.

Αν δεις φουσκωμενη κοιλια βρασμενο για δεκα λεπτα σε μπρικι λιγο αρακα και μετα ξεφλουδισμα και ταισμα την ψυχα (βοηθαει να καθαρισει το εντερο, μπορεις και προληπτικα να το κανεις αυτο)

ή/και καμια φορα νηστεια πχ 1 μερα την εβδομαδα ή οποτε το θυμασαι ή οταν δεν προλαβεις λογω δουλεια να ταισεις κανα δυο μερες. Καλο κανει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

αντικατέστησα το σφουγγάρι που είχε από τη μάνα του το φίλτρο και έβαλα υαλοβάμβακα...έκανα καλά?δεν πιστεύω να έχω πρόβλημα με τα βακτήρια και με την nh3

Link to comment
Share on other sites

αντικατέστησα το σφουγγάρι που είχε από τη μάνα του το φίλτρο και έβαλα υαλοβάμβακα...έκανα καλά?δεν πιστεύω να έχω πρόβλημα με τα βακτήρια και με την nh3

Γιατί το έκανες αυτό? Δηλαδή αντικατέστησες όλο το υλικό που είχε μέσα το φίλτρο?

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν έβγαλα το το βιολογικό υλικό(siporax mini)μόνο το σφουγγάρι.το έκανα γιατί μου είπαν ότι ήταν πιο καλός ο υαλοβάμβακας..

Link to comment
Share on other sites

έβγαλα όλο το σφουγγάρι...δεν γινόταν να βγάλω το μισό.

Link to comment
Share on other sites

έβγαλα όλο το σφουγγάρι...δεν γινόταν να βγάλω το μισό.

ΟΚ... Εγώ κατάλαβα λάθος. Νόμιζα ότι το σφουγγάρι ήταν το μοναδικό υλικό του φίλτρου σου! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...