Jump to content

σάπισμα και διάλυση φύλλων


Recommended Posts

Πάνω στα φύλλα των φυτών μου εμφανίζονται κάποια καφέ στίγματα (σαν αρχή σαπίσματος) και αυτά σιγά σιγά αρχίζουν να χάνουν το χρώμα τους, να φαίνονται τα νεύρα τους και τέλος να διαλύονται. Εχει αρχίσει να εξαπλώνεται στα περισσότερα φυτά του ενυδρείου. Που μπορεί να ωφείλεται? Υποπτεύομαι έλειψη σιδήρου ή καλίου. Γενικώς οι τιμές σε N03, GH κτλ. είναι ok. Λίπασμα ρίχνω το γενικό της seachem και ταμπλέτες. Μπορείτε να βοηθήσετε?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, GH 8, KH 6 και φως έχω 2 Τ5 των 39W με φωτοπερίοδο 8 ώρες

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά που έχουν το πρόβλημα είναι διάφορα είδη Eχινόδορων.. Δεν υπάρχει πρόβλημα με άλγη, έχω 2 ancistrus sp. αλλά δεν δημιουργούν αυτοί το πρόβλημα. Θα κοιτάξω να ανεβάσω σε λίγο καμιά φωτογραφία για να καταλάβεις

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες φωτογραφίες των φυτών με το πρόβλημα.

post-11126-1257099802_thumb.jpg

post-11126-1257099937_thumb.jpg

post-11126-1257100341_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για έλλειψη σιδήρου όπως λες μου φαίνεται, υπάρχει περίπτωση να ρίχνεις μικρή ποσότητα λιπάσματος? Επίσης αλλαγές νερού κάθε πότε γίνονται και πόσο?

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Κάνω αλλαγές κάθε 2 βδομάδες περίπου 20%. Ναί, μάλλον για έλλειψη σιδήρου και καλίου μου κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Υποστρωμα εχεις βάλει? μου φαινεται απο τις φωτογραφίες οτι απο ελειψη σιδήρου πάσχουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σιγουρος για την ελλειψη σιδήρου γιατι τα νευρα των φυλλων ειναι κιτρινα και οχι πρασινα.

Visious για ελεγξε λιγο τα βιβλια σου (γιατι τα δικα μου μετα απο τοσα χρονια ουτε ξερω που ειναι :blush: )

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σιγουρος για την ελλειψη σιδήρου γιατι τα νευρα των φυλλων ειναι κιτρινα και οχι πρασινα.

Visious για ελεγξε λιγο τα βιβλια σου (γιατι τα δικα μου μετα απο τοσα χρονια ουτε ξερω που ειναι :blush: )

Κατά την τροφοπενία σιδήρου παρατηρείται χλώρωση (κιτρίνισμα) που ξεκινάει από τα σημεία μεταξύ των νεύρων αρχικά περιφερειακά και στη συνέχεια προς το κέντρο του φύλλου, άρα σωστή η παρατήρησή σου απλά αν δεν είναι σίδηρος τότε είναι άζωτο που σημαίνει οτι ο φίλος μας θα πρέπει να μετράει νιτρικά=0, ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Υπόστρωμα δεν έχω, χρησιμοποιω ταμπλέτες. Τα νιτρικά μου βρίσκονται στο 15.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω και πολλές τρυπούλες, μήπως είναι έλλειξη καλίου (potasium) ;

Άλλα είδη φυτών έχεις και ποιά; Σε τι κατάσταση είναι αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά που έχουν το πρόβλημα είναι 2 είδη εχινόδορων (bleheri, tenellus) Που έχω. Μετά έχω και μια nymphaea η οποια προς το παρών δεν έχει κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι 240 λίτρα. Τώρα από λίπασμα ρίχνω 5ml από το γενικό της seachem κάθε 2 εβδομάδες και μια ταμπλέτα στο καθένα, της dennerle.

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά αυτά τρέφονται ΚΥΡΙΩΣ από τις ρίζες. Απλά έχουν πρόβλημα διατροφής λόγο ελλείψεως υποστρώματος. Και σίγουρα το στήσιμο του ενυδρείου είναι μικρότερο του έτους.

Link to comment
Share on other sites

Από δική μου εμπειρία σε 180άρι ενυδρείο με αρκετά φυτά αλλά όχι φουλ φυτεμένο και χρήση μόνο flourish γενικό 1-2ml τη μέρα χωρίς κανένα πρόβλημα άλγης, θα έλεγα οτι η υδρολίπανσή σου είναι πολύ μικρή.

Σπάσε τη δόση σε 2-3 φορές την εβδομάδα αν βαριέσαι το καθημερινό και αύξησέ τη σταδιακά παρατηρώντας την άλγη και τα φυτά. Μέσα σε ένα μήνα θα δείξει ότι είναι να δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Όντως αυτό το ενυδρείο δεν έχει κλείσει ακόμα χρόνο λειτουργίας.

Πήγα και πήρα λοιπόν σίδηρο και κάλιο της Seachem. Θα δοκιμάσω να αυξήσω τότε τη λίπανση μου σε περισσότερες φορές την εβδομάδα. Ας ελπίσουμε να υπάρξει βελτίωση.

Link to comment
Share on other sites

Κανε ότι σου λένε οι παραπάνω και εγώ παλιότερα είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και πήρα σίδηρο και κάλιο της seachem το πρόβλημα σταμάτησε μετά από 2 βδομάδες.

Με λίπανση αυτή που λέει ο κατάλογος της seachem.

Link to comment
Share on other sites

Καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου?

Ποσο καιρο λειτουργουν οι λαμπες?

Εχω αυτα τα φυτα σε βυθο χωρις υποστρωμα και μαλιστα σταματησα και τις ταμπλετες εδω και μηνες, ακομα και flourish και καλιο οποτε θυμαμαι βαζω.

Κατι αλλο παιζει.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

"Εχω αυτα τα φυτα σε βυθο χωρις υποστρωμα και μαλιστα σταματησα και τις ταμπλετες εδω και μηνες, ακομα και flourish και καλιο οποτε θυμαμαι βαζω.

Κατι αλλο παιζει."

Σωστά. Brown spot with yellow halo. Συμβαίνει σε όλα τα φυτά υδρόβια και μη. Είναι θέμα έλλειψης μαγνησίου ή pest. Βγάζεις τον εχινόδωρο του κόβεις τα χαλασμένα φύλλα ψαλιδίζεις λίγο τις ρίζες (αφού τσεκάρεις ότι όλες είναι λευκές) και τον ξαναβάζεις στη θέση του. Περιμένεις 5-6 μέρες (όλα τα φυτά θέλουν το χρόνο τους) και παρακολουθείς τον εχινόδωρο.

Link to comment
Share on other sites

"Εχω αυτα τα φυτα σε βυθο χωρις υποστρωμα και μαλιστα σταματησα και τις ταμπλετες εδω και μηνες, ακομα και flourish και καλιο οποτε θυμαμαι βαζω.

Κατι αλλο παιζει."

Σωστά. Brown spot with yellow halo. Συμβαίνει σε όλα τα φυτά υδρόβια και μη. Είναι θέμα έλλειψης μαγνησίου ή pest. Βγάζεις τον εχινόδωρο του κόβεις τα χαλασμένα φύλλα ψαλιδίζεις λίγο τις ρίζες (αφού τσεκάρεις ότι όλες είναι λευκές) και τον ξαναβάζεις στη θέση του. Περιμένεις 5-6 μέρες (όλα τα φυτά θέλουν το χρόνο τους) και παρακολουθείς τον εχινόδωρο.

Είσαι σωστός αλλά σκέφτηκα με gh=8 δεν είναι παράδοξο να λείπει μαγνήσιο?

Πάντως μια μεγάλη αλλαγή νερού κακό δεν θα κάνει. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...