Jump to content

Rsm130d νεοσ και ωραιος. ξεκινημα.


supernake

Recommended Posts

hi παιδες. καινουργιος. νομιζω θα κανουμε δουλεια εδω, και ξεκιναω,. αγορασα το rsm 130d. το σενιαρισα με βραχουσ και ιστοριες και προχοραμε,. Το ενα λαστιχακι-σωλινακι της αντλιας του skimmer το βαζουμε να ρουφαει αερα η νερο? οταν ρουφαει νερο ειναι οκ. οταν ρουφαει αερα μου πεταει bublles στο ενυδρειο, τοσεσ πολες που το νερο ειναι σαν ουζο. ειναι κανενας που ξερει τι γιναιτε? μην μου πειτε τωρα να αλαξω το ενα και το αλλο. φραγκα γιοκ. αργοτερα βλεπω. καποιος γνωστης?

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απ'ολα καλως ηρθες.Μηπως ειναι καλυτερα να μας πεις πρωτα δυο λογια για το ενυδρειο σου?Για το skimmer αν καταλαβα το σωληνακι ειναι του αερα και πρεπει να ειναι ελευθερο να τραβαει αερα αλοιως το skimmer δεν δουλευει καλα.Τι μαρκα ειναι?Και αν κανεις μετρησεις και τι επιπεδα εχεις.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι το red sea max 130d. τωρα αν ρωτασ για τα μηχανιματα. δεν ξερω. ειναι τησ μανασ του. το εχω 1 εβδομαδα και το στρωνο. το σωλινακι το ειχα στο νερω τοσες μαερες τωρα το εβαλα στον αερα και εχει γεμισει φουσκαλες το ενυδρειο. οταν κλεινω το skimmer σταματανε. καπου διαβασα οτι αυτο ειναι ελλατομα, ρε παιδια λογικο δεν ειναι ομως αφου το σαμπ εχει αερα και φουσκαλεσ, μετα οι κυκλοφοριτεσ να τουσ πετανε στο ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

Το σωληνακι , που λογικα θα είναι του skimmer , πρέπει να είναι στον αέρα .Το σωληνακι αυτο ρουφάει αερα ωστε να λειτουργεί το skimmer ! Λογικα το ότι σου βγάζει φυσαλλιδες στο ενυδρείο , ωφείλετε στο ότι είναι καινούργιο . Λογικα σε καμία μερα θα στρώσει .

Διαβασε λίγο τα βασικα

π.χ. τι είναι το σκιμμερ ... γιατι θα έχεις μπερδέματα .

Μπορεί ο καθένας να λέει οτι θέλει ,αλλα θα πρέπει να έχεις κάποια άποψη,ωστε να τα αξιολογείς .

Καλή επιτυχεία . :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω εμπειρια απο rsm για να σε βοηθησω.

Περιμενε συμβουλες απο κατοχους του ενυδρειου.

Το στησιμο του βραχου σου παντος μου αρεσει παρα πολυ :blush:

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο μου. θελω βοηθεια με τις bubles.

Καλημερα σε ολους. Sparos is back!! :blush:

τωρα για τα Bubbles... ειναι λιγο ζορι το κομματι.

το σωληνακι αυτο εχει εναν ρυθμιστη. αρχισε να ανοιγεις τον αερα ( το καταλαβαινεις αν βαλεις το αυτι σου κοντα στο σωληνακι) μεχρι να σταματησουν τα bubbles..

ΑΛΛΑ.......αν νομιζεις οτι ξεμπερδεψες κανεις MEGA λαθος :):thumbup:

αν η σταθμη του νερου μεσα στο ενυδρειο ειναι πολυ ψηλα τοτε θα σου γεμιζει το κουτακι του skimmer με νερο. πρεπει να βρεις την σταθμη του νερου που και το skimmer θα δουλευει και θα βγαζει αφρους, και δεν θα γεμιζει το κουτι με νερο.

για να μη σε κουραζω, ανοιξε τον αερα στο skimmer, ασε το κουτι (του skimmer) να μαζεψει νερο, και εκει που θα σταματησει εκει θα ειναι και η σταθμη που θα πρεπει να κρατας την σταθμη του νερου σου.

Φιλικα

JD :P

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω του παντες. θα το παλεψω για λιγες μερες. σπαρε μου ελεισες και απορια για την σταθμη. σε λιγο θα το ρωταγα και γιαυτο. εχω παρει και κατι υιαλοβαμβακες, θα δω ειμαι και σε ανοιχτη γραμη με waterinn. θα τα ξαναπουμε εεε;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου,να φροντισεις τωρα που ειναι νωρις να φτιαξεις λιγο τον βραχο σου σε οτι αφορα θεμα κυκλοφοριας αλλα και θεσεις για κοραλλακια στο μελλον.Καλο θα ηταν ο βραχος σου να μην ειναι σε απευθειας επαφη με τον αραγωνιτη αλλα στηριγμενος σε καποια σχαρα πλαστικη (υπαρχουν πολλα ποστ εδω για αυτο το θεμα).Αληθεια,η κυκλοφορια στο ενυδρειο σου με τι την κανεις?πες μας λιγο για τον εξοπλισμο σου.

Καλη συνεχεια!

Έγινε επεξεργασία - venom
Link to comment
Share on other sites

ο βραχος τωρα δεν παιζει να αλαξει. εχει θεσεις για κοραλακια, ειχει τουλαχιστον 10 θεσεις. αλλα θελω δυο κοματια ακομα, ενα αριστερα στην γωνια ,(δεν εχω βρει τον καταληλο ακομα) και εναν χαμηλα στο κεντρο,η πλακα που εχω βαλει πανο θα ερθει ολη δεξια και θα την κολισω και θα ειναι σαν μπαλκονακι. και θα εχω κιαλο μεροσ για βραχο. με τον βραχο δεν βιαζομαι,εχω καιρο να ασχολιθω με αυτο,αυτο πουμε καιει ειναι οι bubbles. τωρα για το σηκωμα του βραχου θα προσπαθισω να τα βαλω τα πλαστικα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω του παντες. θα το παλεψω για λιγες μερες. σπαρε μου ελεισες και απορια για την σταθμη. σε λιγο θα το ρωταγα και γιαυτο. εχω παρει και κατι υιαλοβαμβακες, θα δω ειμαι και σε ανοιχτη γραμη με waterinn. θα τα ξαναπουμε εεε;

Ωπα αρχοντα... Ξεχνα και σφουγκαρι και βατα και και και αλλιως θα εχεις προβλημα στο σαμπ στο σημειο που τραβανε νερο οι αντλιες. αν βαλεις και σφουγκαρι και βατα τοτε η σταθμη θα χαμηλωσει και θα τραβανε αερα. εγω πριν το skimmer μονο βατα εχω. τωρα στις αντλιες εχω βαλει ενα κομματι λαστιχο ποτισματος στο κατω σημειο εκει που τραβαει νερο η τρομπα για να τραβαει απο ποιο κατω και να μην εχω τετοια προβληματα, γιατι εχω αλλαξει τις αντλιες της μανας του με μια JBL 1000 l/h kai mia 750 l/h. xωρανε ισα ισα και τα water nozzles δεν βιδωνουν αλλα απλα μπαινουν λιγο σφηνωτα. Απο τα 1000 λ/ω στα 1750 λ/ω οπως καταλαβαινεις η σταθμη χαμηλωνει αρκετα και ο σουληνας ειναι πλεον απαραιτητος.

ελπιζω να βοηθησα

JD :blush:

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι μαματο ακομα. σιγα σιγα. αν δεν το ξερεις δες εδω γραφει τα παντα. Ευχαριστο για το ενδιαφερον σας. :blush:

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι μαματο ακομα. σιγα σιγα. αν δεν το ξερεις δες εδω γραφει τα παντα. Ευχαριστο για το ενδιαφερον σας. :P

?????????? Talking to me ??????? :blush::):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εβαλα ενα κοματι υαλοβαμβ. πολυ λεπτο πανο απο τον ανθρακα και ενα σφουγγαρακι, με την σταθμη δεν εχω προβλημα με τις φουσκαλες καπως καλητερα θα το αφησω να δουλεψει μια δυο μερες,. εσυ εβαλες λαστιχο στους κυκλοφοριτες; και το εχεις φτασει μεχρι τον πατο? και το μακαρονι και τον ανθρακα? ποσο εχουν αυτοι οι κυκλοφοριτες που πηρες; :blush::):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εβαλα ενα κοματι υαλοβαμβ. πολυ λεπτο πανο απο τον ανθρακα και ενα σφουγγαρακι, με την σταθμη δεν εχω προβλημα με τις φουσκαλες καπως καλητερα θα το αφησω να δουλεψει μια δυο μερες,. εσυ εβαλες λαστιχο στους κυκλοφοριτες; και το εχεις φτασει μεχρι τον πατο? και το μακαρονι και τον ανθρακα? ποσο εχουν αυτοι οι κυκλοφοριτες που πηρες; :blush::):thumbup:

ενα ενα

1.. λοιπον εβαλα ενα κοματι υαλοβαμβ. πολυ λεπτο πανο απο τον ανθρακα και ενα σφουγγαρακι

και καθε φορα που θα αλλαζεις θα βγαζεις και τις αντλιες?????

μπορεις να βαλεις λιγη βατα πανω απο το μαυρο σφουγκαρακι πριν το skimmer.

2.. με τις φουσκαλες καπως καλητερα θα το αφησω να δουλεψει μια δυο μερες

ανοιξε λιγο ακομα τον αερα στο σωληνακι

3.. εσυ εβαλες λαστιχο στους κυκλοφοριτες; και το εχεις φτασει μεχρι τον πατο? και το μακαρονι και τον ανθρακα?

μονο 3 ποντους. μακαρονι δεν εχω βαλει καθολου. δεν το χρειαζεσε

4.. ποσο εχουν αυτοι οι κυκλοφοριτες που πηρες;

40-45 ο 1000αρης και 30-35 ο 750αρης

PS: ο βραχος σου ειναι λιγος νομιζω. βαλε κι αλλο βραχο.

JD

Έγινε επεξεργασία - Sparos
Link to comment
Share on other sites

Ριξε και μια ματια εδω..

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=22063

και για βαση για τον βραχο στο RSM εδω..

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=20805

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=20803

για ποσοτητα βραχου......

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=20809

και εγω εχω προσθεσει και αλλο βραχο

photo tomorrow

JD :blush:

Link to comment
Share on other sites

καλο ξεκινημα φιλε !

πιστευω θες και αλλη κυκλοφορια απο τους μαμισιους κυκλοφορητες , εγω στο δικο μου εχω εναν Κοralia 3

και ενα koralia 1

Y.G Εχεις πμ

Έγινε επεξεργασία - olimpiakakias
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σε καλό δρόμο,ηρεμία και υπομονή τώρα. :blink:

Όσο περιμένεις για το στρώσιμο διάβασε και καταστάλαξε

στο τί θες να βάλεις στο ενυδρείο σου.

Υπάρχουν πολλά αρθρα και χρήσιμα posts εδώ μέσα που θα σε βοηθήσουν

σ' αυτό.

καλή επιτυχία.

:P:ninja:

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...