Jump to content

καινουργιος στο Aquazone


gemen

Recommended Posts

γεια σας και απο μενα.καινουργιος.θελω να αγορασω ενυδρειο.δεχομαι συμβουλες σας.η διασταση που μπορει να ειναι το ανωτερο σε μηκος στο σαλονι ειναι 1 μετρο και 30 εκατοστα.θα θελα της συμβουλες σας.δεν εχω ενυδρειο και θα ναι το πρωτο μου.θελω να υπαρχουν πολλα ψαρακια ομαδες.γλυκο για αρχη και βλεπουμε για θαλασσα μελοντικα.ευχαριστω.

gemen

Link to comment
Share on other sites

Καλως όρισες!!!Τα περισσότερα ενυδρεία που πλησιάζουν στις διαστάσεις του δικού σου χώρου ειναι σε μήκος 120 εκατοστα.Για παράδειγμα Rio 240 οπότε και αυτό θα σου πρότεινα εγω.Τώρα απο ψάρια καλό θα είναι να αρχίσεις το διάβασμα..Στα post αυτου του ενυδρειακού φορουμ θα βρεις παρα πολλές επιλογές και μέσα απο τα γούστα σου θα διαλέξεις.Ρίξε μια ματια στις παρουσιάσεις ενυδρείων και είμαι σίγουρος οτι κάτι θα βρεις που αν σου ταιριάζει!!

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Juwel Rio 300 http://www.juwel-aquarium.de/en/rio.htm?cat=7&mat=7300

121 x 51 x 66(υψος) cm

350 λιτρα ογκος ενυδρειου, 300 λιτρα νερο (σε αδειο απο διακοσμηση και αμμο), 270 λιτρα περιπου καθαρα νερο (για αφρικανικο νευδρειο λιγοτερα κιτρα καθαρα λογω πετρων)

Εχει ευκολο καπακι για μεταροπες για φωτα για ανεμηστηρακια κλπ

Συν ενα εξωτερικο φιλτρο ακομα για βοηθεια (eheim 2215) με sera siporax ή eheim substrat pro

Αν ξηλωσεις το εσωτερικο του φιλτρο τοτε ενα εξωτερικο 2217 (με sera siporax ή eheim substrat pro).

Αν δεν κοιτας το οικονομικο, τοτε ενα φιλτρο eheim 2080 ειναι το ιδανικοτερο.

Επισης προτεινω αλλο θερμαντηρα στην πορεια (jager 200-300W)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

καλως ορισες!! πιστευω οτι το RIO 240 η 300 της juwel είναι ιδανικά για το σαλόνι σου.Γερμανικής κατασκευής.Πολύ καλλής ποιότητας, με εσωτερικό φιλτρο. Να υπολογιζεις ομως και το κόστος της αγοράς τον εξοπλισμό και την διακοσμηση.Για αυτα τα ενυδρεία θα φτασουν τα 700-800 γιουρο το μινιμουμ.Για τα ψαρακια αρχισε το διαβασμα.

καλη αρχη και προπαντος ΥΠΟΜΟΝΗ.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω ολους για της συμβουλες που μου δινετε.ειδα σε site πολλη καλη προσφορα το cayman 110 της ferplast.πια η γνωμη σας γιαυτο?με αρεσε το οτι ανοιγη πολλη ωραια ολο το συνολο απο το καπακι και οτι ολα καταλιγουν σε μια μπριζα,ομορφα νοικοκυρεμενα.εχει και υποδοχες απο πισω εξτρα για αλλο φιλτρο.σαν διαστασεις 110χ45χ60 230 λιτρα.ειναι καλο?φιλτρο απο οτι βλεπω ολοι λετε για eheim.ενημερωστε με για υποστρομα η χαλικη για φυτα.τι υλικο ακριβως και πιας εταιριας ειναι το πιο καταλυλο για βυθο.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω ολους για της συμβουλες που μου δινετε.ειδα σε site πολλη καλη προσφορα το cayman 110 της ferplast.πια η γνωμη σας γιαυτο?με αρεσε το οτι ανοιγη πολλη ωραια ολο το συνολο απο το καπακι και οτι ολα καταλιγουν σε μια μπριζα,ομορφα νοικοκυρεμενα.εχει και υποδοχες απο πισω εξτρα για αλλο φιλτρο.σαν διαστασεις 110χ45χ60 230 λιτρα.ειναι καλο?φιλτρο απο οτι βλεπω ολοι λετε για eheim.ενημερωστε με για υποστρομα η χαλικη για φυτα.τι υλικο ακριβως και πιας εταιριας ειναι το πιο καταλυλο για βυθο.
Πολυ καλο και αυτο (αν οχι καλυτερο).

Απλα εχει αλλη φιλοσοφια κατασκευης (πιο μασιφ) και δεν ξερω αν ειναι τοσο ευκολο στις πατεντες και αναβαθμισεις που συνηθως κανουμε στην πορεια.

Προτιμω τα ανεξαρτητα parts σε ενα ενυδρειο για να μπορω αν θελω να τα αλλαζω με καλυτερα, να τα μετακινω ευκολα, να παρεμβαλω αλλα εξαρτηματα κλπ

Επισης το ριο300 ειναι περισσοτερα λιτρα (θα δεις στην πορεια οτι θα λες τις γνωστες φρασεις "να ειχα μερικα λιτρα παραπανω", "να ηταν λιγο πιο ψηλο το ενυδρειο" :blush:)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Καλως όρισες.....

Εγω θα σε συμβουλευα να δεις πρωτα τι ψαρακια θα ήθελες... και μετα παμε για τις μινιμουμ διαστασεις και απαιτησεις....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...