Jump to content

ΝΕΟ Skimmer


jimmy19111977

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους τους φιλους και φιλες.

Πριν απο 3 ημερες αγορασα απο ενα Pet City ενα skimmer JAD DG2520 κρεμαστο εξωτερικο. Το παλικαρι που δουλευει εκει εχει ενα ιδιο σε λειτουργια σε ενα ενυδρειο που εχει φτιαξει και μετα απο 2 ημερες παρατηρησης ειδα οτι κανει πολυ καλη δουλεια. Το δικο μου μετα απο 3 ημερες λειτουργιας , δεν εχει βγαλει καθολου βρωμια παρα μονο λιγη κιτρινιλα. Μηπως θελει καποιο χρονο το skimmer για να στρωσει ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα jimmy 1911…….. :blush:

καλορίζικο

θέλει λίγο στρώσιμο στην αρχή για να αποκτήσει το γνωστό γλοιώδες φιλμ εσωτερικά ,

αλλά πρώτα – πρώτα πρέπει να υπάρχει και η σχετική <βρωμιά> στο νερό ,

σε τι κατάσταση είναι το ενυδρείο σου ?

Link to comment
Share on other sites

Tο ενυδρειο ειναι 200 λιτρα. Μεσα εχω ενα fox face μεσαιου μεγεθους και ενα blue tang. 2 peppermint shrimps, 1 μικρο αστακο debelius, 3 με 4 σαλιγκαρακια , ερημιτες και 1 bubble coral. Απο εξοπλισμο ειναι κανονικα εφοδιασμενο με την μονη εξαιρεση του οτι δεν εχω sump. Γυρω στα 35 κιλα βραχο και 30 ζωντανο αραγωνιτη. Με λιγα λογια το ενυδρειο δεν ειναι καθολου φορτωμενο με ζωντανα.Το ενυδρειο δουλευει 1,5 χρονο και παντα ειχα προβλημα με τα νιτρικα μου (ολα τα αλλα μια χαρα) και γιαυτο τον λογο δεν βαζω τιποτα μεσα προς το παρον για να το αφησω λιγο να ηρεμησει. Το προηγουμενο σκιμερ που ειχα νομιζω πως δεν εκανε καλη δουλεια (το πηρα μεταχειρισμενο) και γιαυτον τον λογο πιστευω ειχα αυξημενα νιτρικα. Χαλασε και η φτερωτη που ειχε μεσα η αντλια του και τελικα το αντικατεστησα με αυτο το καινουριο. Τωρα εχω βαλει τον αερα στο φουλ και η κορυφη του εχει μαυρισει απο την βρωμα. Το δοχειο εχει μαζεψει λιγη κιτρινιλα. Λετε να χρειαζεται λιγη υπομονη ακομα ?

Link to comment
Share on other sites

Υπομονη μόνο χρειάζεται, εγω χρησιμοποιω το 2516 της JAD και ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος,τα αξίζει τα χρήματα του,θα βρεις που δουλευει σωστα σιγα σιγα

Link to comment
Share on other sites

Υπομονη μόνο χρειάζεται, εγω χρησιμοποιω το 2516 της JAD και ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος,τα αξίζει τα χρήματα του,θα βρεις που δουλευει σωστα σιγα σιγα

Και εγω αυτο εχω και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.

Απο λαθος της εταιριας μου το εδωσαν με την αντλια που φοραει το μεγαλυτερο μοντελο και παει σουπερ!

Εχει ωραιες ρυθμισεις και εξυπνο σχεδιασμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...