Jump to content

ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ - ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ


redbetta

Recommended Posts

Θα ηθελα παρακαλω να μου πειτε οταν κανετε αλλαγη νερου στο δισκοενυδρειο σας, αν φροντιζετε κατα την προετοιμασια του νερου η θερμοκρασια του να ειναι ιδια η με καποια μικρη αποκληση σε σχεση με του ενυδρειου.

Εχει παρατηρηθει οτι η αυξομοιωση της θερμοκρασιας βοηθα στο ζευγαρωμα. Περα απο αυτο μεχρι

ποσους βαθμους προς τα κατω κρινεται μια αλλαγη ασφαλης και σε ποσο χρονικο διαστημα?

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα παρακαλω να μου πειτε οταν κανετε αλλαγη νερου στο δισκοενυδρειο σας, αν φροντιζετε κατα την προετοιμασια του νερου η θερμοκρασια του να ειναι ιδια η με καποια μικρη αποκληση σε σχεση με του ενυδρειου.

Εχει παρατηρηθει οτι η αυξομοιωση της θερμοκρασιας βοηθα στο ζευγαρωμα. Περα απο αυτο μεχρι

ποσους βαθμους προς τα κατω κρινεται μια αλλαγη ασφαλης και σε ποσο χρονικο διαστημα?

Εγω θα ηθελα να συνεχισω το ερωτημα και να πω οτι και στα αφρικανικα με 2 βαθμους πιο κρυο το νερο της αλλαγης, βοηθα kαι εκει στο ζευγαρωμα...

Και εκει πόσο ειναι το max??

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ηθελα να συνεχισω το ερωτημα και να πω οτι και στα αφρικανικα με 2 βαθμους πιο κρυο το νερο της αλλαγης, βοηθα kαι εκει στο ζευγαρωμα...

Και εκει πόσο ειναι το max??

Πολύ ενδιαφέρον αυτό εάν συμβαίνει. Θα ήθελα κι εγώ να μάθω γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Μου έχουν πει πως το ζευγάρωμα γίνεται την περίοδο των βροχών.

Υποθέτω την περίοδο αυτή το νερό είναι πιο κρύο.

Link to comment
Share on other sites

Μου έχουν πει πως το ζευγάρωμα γίνεται την περίοδο των βροχών.

Υποθέτω την περίοδο αυτή το νερό είναι πιο κρύο.

Σαφως κατα την περιοδο των βροχων υπαρχει διακυμανση της θερμοκρασιας προς τα κατω σταδιακα βεβαια

αυτο που ενδιαφερει ομως περισσοτερο ειναι ποσοι βαθμοι πτωση ειναι ασφαλεις και τι προκαλειται στην υγεια

των δισκων (αντε και αφρικανες) οταν αυτο το <<οριο>> υπερβαινεται αναλογα με το χρονικο διαστημα.(Και ανοδος αντιστοιχα σε μικρο παντα χρονικο διαστημα και ποσο).

Link to comment
Share on other sites

Κατα την περιοδο των βροχοπτωσεων, σε μερικα λεπτα κατεβαζει αμετρητους τονους νερου. Λογικο ειναι να παρατηρειται μια αποτομη πτωση της θερμοκρασιας!

Απο εκει και περα στο ενυδρειο μας, καλο θα ηταν να μην εχουμε θεαματικες και αποτομες μεταβολες. Ενδεικτικα να πω οτι μειωση της θερμοκρασιας κατα 2-3 βαθμους, δεν θα προκαλεσει και προβλημα. Καποιες φορες ειναι ανεκτες μεταβολες της ταξης των 5 βαθμων αρκει να ειναι σταδιακη η μειωση(Ωρες) και οχι αποτομη(Λεπτα) :blush:

Link to comment
Share on other sites

Αφου μας εκανε την τιμη ο redbetta και μιλησε και για αφρικανες... :blush:

Νινταλ... αυτο ισχυει για όλα τα ειδη υποθετω, σωστα??

Κατα την αλλαγη νερου όμως η θερμοκρασια θα πεσει 2-3 βαθμους σε μερικα λεπτα..... οποτε... ειναι καλο ή κακο?? το προτηνεις?

Link to comment
Share on other sites

Αφου μας εκανε την τιμη ο redbetta και μιλησε και για αφρικανες... :blush:

Νινταλ... αυτο ισχυει για όλα τα ειδη υποθετω, σωστα??

Κατα την αλλαγη νερου όμως η θερμοκρασια θα πεσει 2-3 βαθμους σε μερικα λεπτα..... οποτε... ειναι καλο ή κακο?? το προτηνεις?

Για τις αφρικανες μια τετοια μεταβολη δεν θα δημιουργησει προβλημα,για τους δισκους δεν μπορω να πω.............

Link to comment
Share on other sites

Για τις αφρικανες μια τετοια μεταβολη δεν θα δημιουργησει προβλημα,για τους δισκους δεν μπορω να πω.............

Για τις αφρικανες, αυτή η μεταβολή πιστεύετε οτι επηρεάζει με οποιοδήποτε τρόπο την αναπαραγωγή τους;

Link to comment
Share on other sites

Για τις αφρικανες, αυτή η μεταβολή πιστεύετε οτι επηρεάζει με οποιοδήποτε τρόπο την αναπαραγωγή τους;

Ουτε γι'αυτο μπορω να κατι με σιγουρια,καθως και με των δυο λιμνων ψαρια που διατηρουσα(ξεχωριστα ενυδρεια φυσικα),ειχα αρκετες γεννες.

Ποτε ομως δεν εδωσα σημασια στην παρατηρηση αν μετα απο μεγαλες αλλαγες νερου το χειμωνα οι θυληκες μπουκωθηκαν πιο ευκολα η γρηγοροτερα απο αλλες φορες............

Link to comment
Share on other sites

Σε σχεση με τους δισκους λοιπον εχουν γινει μετρησεις κατα τους μηνες των βροχων και η διαφορα θερμοκρασιας επιφανειας-βαθους 1-2μ ηταν2-3 βαθμοι και σε καποιες περιπτωσεις και 6(πηγη Πολλατος)

αλλα αυτη η διακυμανση διηρκεσε 24 ωρες.

Κατα την διαρκεια αλλαγων στο ενυδρειο παρατηρηθηκε οτι οι δισκοι πηγαιναν προς το φρεσκο κρυο νερο.

(διαφορας 4 βαθμων κατω). Η αντιδραση αυτη πιστευουμε οτι εχει σχεση με το φρεσκο νερο και οχι το οτι

ηταν κρυο. Συνχομπιστας εκανε ενα πειραμα. Πηρε νερο απο το ενυδρειο το αφησε να κρυωσει και το

εριξε παλι στο ενυδρειο βλεποντας οτι η αντιδραση των δισκων ηταν η ιδια. Αν ηταν μονο θεμα φρεσκου νερου

απλα θα απομακρυνοντουσαν απο το σημειο αυτο πραγμα το οποιο δεν εγινε.(Μιλαμε για δισκοπουλα μικρα!.

Πηγη Yiannis59).

Βγαλτε τα συμπερασματα σας και πειτε την αποψη σας.

Τις επιπτωσεις αποτομων αλλαγων ας τις πουν οι πιο ειδικοι.

Εγω προσωπικα δεν ειχα διαφορα ποτε πανω απο 1-1,5 βαθμο λογω θερμοστατη στο βαρελι.

Υ.Γ. Δεν συστηνεται τιποτα απλα αναφερουμε.

Αντε γιατι οι Αφρικανοι μας πηρανε φαλαγγι. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανοιγες το θεμα στα αφρικανικα να τελειωνεις; :blush: Δεν πιστευω να περιμενεις απαντηση .... απο μενα; :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανοιγες το θεμα στα αφρικανικα να τελειωνεις; :blush: Δεν πιστευω να περιμενεις απαντηση .... απο μενα; :)

Νικο εγω την ξερω αλλα καλο θα ειναι να την ξερουν και οι αλλοι.

Ολοι πρεπει να λενε την αποψη τους ειδικα αυτοι με την μεγαλυτερη εμπειρια

ωστε να μαθαινουμε οι νεοφωτιστοι. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εσυ δεν εχεις τι να κανεις ... εγω θα πρεπει να γραφω την ιδια απαντηση ... οπου ανοιγεις θεμα με την ιδια ερωτηση; :P Αλλωστε η απαντηση μου (οπως θα προσεξες) ειναι ιδια με αυτη που εγραψε ο Nidal.- :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα Julidochromis trascriptus γέννησαν αφού άρχισαν τα κρύα... δεν νομίζω όμως οτι στη Ταγκανίκα η θερμοκρασία θα πέφτει αυτή την εποχή, εκτός αν μιλάμε για περιοχή κοντά σε ποτάμι, μήπως παίζει περισσότερο ρόλο το βαρομετρικό? :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετα απο μια αναζητηση για απαιτησεις Απιστο και διαφορες αλλες πληροφοριες έπεσα σε αυτη τη σελίδα:

http://www.aquariumfishexperts.com/fish/tr...ma-cacatuoides/

Εδω λοιπόν λέει:

Tip: Feed live black worms for a week the do a 30% cold water change, this will almost guarantee them to spawn.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια αναζητηση για απαιτησεις Απιστο και διαφορες αλλες πληροφοριες έπεσα σε αυτη τη σελίδα:

http://www.aquariumfishexperts.com/fish/tr...ma-cacatuoides/

Εδω λοιπόν λέει:

Tip: Feed live black worms for a week the do a 30% cold water change, this will almost guarantee them to spawn.

Ποσο κρυο εννοει να ειναι το νερο της αλλαγης?

Στους ποσους βαθμους κατεβαινει η θερμοκρασια με την αλλαγη?

Σε ποση ωρα?

Μετα ξανανεβαζει τη θερμοκρασια?

Μετα απο ποση ωρα? και σε τι ρυθμο?

Μια φραση "ριξε κρυο νερο" δεν ειναι οδηγια ειναι ....

Εγω στο βαρελι εχω 10- βαθμους θερμοκρασια το χειμωνα (εξ. χωρο), αν αλλαξω το 30% θα εχουμε το αντιθετο απο γεννησεις.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ποσο κρυο εννοει να ειναι το νερο της αλλαγης?

Στους ποσους βαθμους κατεβαινει η θερμοκρασια με την αλλαγη?

Σε ποση ωρα?

Μετα ξανανεβαζει τη θερμοκρασια?

Μετα απο ποση ωρα? και σε τι ρυθμο?

Μια φραση "ριξε κρυο ενερο" δεν ειναι οδηγια ειναι ....

Εγω στο βαρελι εχω 10 βαθμους θερμοκτασια το χειμωνα αν αλλαξω το 30% θα εχουμε γεννησεις αναποδες

Ελα ντε... :excl:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα Julidochromis trascriptus γέννησαν αφού άρχισαν τα κρύα... δεν νομίζω όμως οτι στη Ταγκανίκα η θερμοκρασία θα πέφτει αυτή την εποχή, εκτός αν μιλάμε για περιοχή κοντά σε ποτάμι, μήπως παίζει περισσότερο ρόλο το βαρομετρικό? :excl:

Σε αυτο δεν εχουμε καποια απαντηση?

Η προσομοιωση φωτισμου μεχρι και των καιρικων φαινομενων την αντιστοιχη ωρα και περιοχη,

αναλογα με τον βιοτοπο του ειδους, (fish room) ειναι τυχαια, η εχει τελικα συγκεκριμενο λογο που κατασκευαζοντε απο καποιες εταιριες? (Συζητηση με vicious & salvator στην συγκεντρωση).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...