Jump to content

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ!!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολους.Με λενε Ματινα και δεν ειμαι καθολου καλα..,ουτε εγω ουτε τα ψαρακια μου..! :)

Νοιωθω πολυ ασχημα που η αρχη μου στο φορουμ σας ξεκιναει ετσι..!Θα προτιμουσα να ηταν αλλιως,αλλα, δυστηχως συμβαινουν αυτα και γι αυτο υπαρχετε κι εσεις αλλωστε,για να μας βοηθατε σε οτι δεν γνωριζουμε.

Λοιπον,θα σας κανω καποια αλλη στιγμη παρουσιαση του ενυδρειου μου και της σχεσης μου με το χομπι.Αυτη τη στιγμη θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας για την ασθενεια που παρουσιαζουν τα γκουραμι μου.Ειχα 6 γκουραμι εδω και 1,5 χρονο.Τις τελευταιες εβδομαδες ομως εχασα τα 2 απο τα 6 και η αιτια τους αγνωστη.Θα σας πω ομως για να μην κρυβομαι πισω απ το δαχτυλο μου,οτι το ενυδρειο μου ηθελε επειγοντως καθαρισμα.Εχω εδω και 8 μηνες,καποιο ειδος μικρων σαλιγκαριων,δεν ξερω την ονομασια τους,που εχουν φτασει σε αριθμο, περισσοτερο κι απο το χαλικι του ενυδρειου!!!Ετσι λοιπον υπαρχουν παντουυυ!!!Τρυπωνουν στο φιλτρο και το βουλωνουν!Εγω ομως,εχοντας πολλες δουλειες αυτο τον καιρο,δεν προλαβαινα να το καθαρισω και το αφησα ετσι βουλομενο 3 ολοκληρες μερες..!!Ειμαι απαισια το ξερω,αλλα δεν προλαβαινα ουτε και το φιλτρο να καθαρισω..!Για να μην τα πολυλογω λοιπον,μετα το καθαρισμα που εκανα διαπιστωσα οτι το ενα γκουραμι μου ειναι χαλιααα!!Ειναι σιγουρα αρρωστο και δεν ξερω τι εχει και απ οτι βλεπω και τα υπολοιπα σαν να πανε να κολλησουν κι αυτα..!Θα σας στειλω φωτο για καλυτερα.Περιμενω συντομα απαντηση σας!!! :blush:

post-16193-1257288550_thumb.jpg

post-16193-1257288564_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Συμπλήρωσε αυτό για να γίνει ευκολότερη η διάγνωση.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:175

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):Εσωτερικο φιλτρο Αtinan 885,κυκλοφορητης 1200 l/h,θερμοστατης 300 W,χαλικι 15 κιλα,2 φυσικες ριζες (ξυλο) και πεντε ριζες ανουμπια.

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 2 χρονια με αγορα πολλων διαφορων φυτων και ψαριων

- Ψάρια (είδη και αριθμός):3 Three spot gourami και 2 Gold Gourami, 2 Tiger barb, 2 γλυφτες,1 Clown Loach, 1 alpine Corydoras,1 καρχαρια (δεν θυμαμαι την ονομασια του) και 1 knife fish.

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):Ταισμα 1 φορα την ημερα με τροφη οχι καλης ποιοτητας,προετοιμασια νερου για αλλαγη μισα απιονισμενα μισα βρυσης με αντιχλωριο και αλλαγη το 1/3 του ενυδρειου μια φορα το μηνα.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ Δεν εχω κανει μετρησεις εδω και ενα χρονο περιπου.

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία:27 βαθμοι

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:Υγρα τεστ

-Υγρά Τεστ:

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:Three spot gourami

- Ιστορικό Ψαριού:Το αγορασα στα μεσα της πρωτης χρονιας του ξεκινηματος του ενυδρειου απο πετ σοπ της περιοχης μου σε πολυ καλη κατασταση.

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):Τα περιττώματά του δεν τα εχω παρατηρησει,ο χρωματισμος του στις περιοχες που υπαρχει το προβλημα ειναι γκρι με ασπρο,η ορεξη του ειναι φυσιολογικη μπορω να πω,η αναπνοη του επισης και η κινητικοτητα του θα ελεγα οτι κινειται αργα χωρις καποια αλλη επιπλεον παρατηρηση.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:Ιστορικο ασθενιας του ιδιου ψαριου δεν υπηρξε αλλα ουτε και του ενυδρειου ή αν υπηρξε δεν το αντιλληφθηκα.Απωλειες ψαριων υπηρξαν πολλες απο το ξεκινημα του ενυδρειου μεχρι και σημερα.

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:Θα ηθελα να πω πως θα κανω τα τεστ αυριο και θα τα συμπληρωσω στη φορμα.Οσο αναφορα για την ασθενια που παρουσιαζει το ψαρι,θα ηθελα να συμπληρωσω πως οπτικα φαινεται σαν να φευγουν τα λεπια του.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Συμπλήρωσε αυτό για να γίνει ευκολότερη η διάγνωση.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

Συμπλήρωσε οπωσδήποτε το συντομότερο την φόρμα που σου έδωσε ο Alpha.

Επίσης ΑΜΕΣΑ προετοιμάζει νερό με αντιχλώριο στο 50% των λίτρων σου και κάνεις αλλαγή! Προετοιμάζει σημαίνει πως σε καθαρούς και καθαρά για ενυδρειακή χρήση κουβάδες/λεκάνες βάζεις νερό, ρίχνεις αντιχλώριο, τα αφήνεις να δουλέψουν με μία αεραντλία για μισή ώρα, ελέγχεις την θερμοκρασία να μη σου ξεφύγει παραπάνω ή παρακάτω από 2 βαθμούς από αυτούς που έχεις ήδη μέσα στο ενυδρείο και μετά κάνεις την αλλαγή! ΑΜΕΣΑ.

Περιμένουμε το συντομότερο νέα σου και όσα ζητάει η φόρμα του παραπάνω λινκ!

Link to comment
Share on other sites

Ok, τώρα είδα πως συμπλήρωσες την φόρμα! Ακολούθα την παρακάτω σειρά:

1) Αλλαγή νερού όπως είπα παραπάνω

2) Προμηθεύσου τα τεστ που ζητάει η φόρμα. Τα καλά τεστ είναι τα υγρά και είναι ακριβά. Προσπάθησε τουλάχιστον να πάρεις υγρά τεστ PH και GH και για αρχή μπορείς να πάρεις strips (καρτέλες) για τα υπόλοιπα (πιο οικονομικά και όχι αξιόπιστα). Αν τυχόν κάποιες από τις τιμές ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3 δεν είναι καλές θα πρέπει να προμηθευτείς υγρά τεστ και να έχουμε ακρίβεια!

3) Προμηθεύσου βιταμίνες σε υγρή μορφή... της όποια γνωστής εταιρίας βρεις, όπως επίσης πάρε και καλή τροφή, πάλι γνωστής εταιρίας. Καλό είναι να έχεις ποικιλία τροφής.

4) Μας ενημερώνεις για τις τιμές που θα δείξουν τα τεστ και θα μας αναφέρεις ποιες είναι με υγρά και ποιε με strips.

Γενικές παρατηρήσεις:

Το ενυδρείο σου έχει ασύμβατα ψάρια! Θέλει αλλαγές άμεσα μετά την αντιμετώπιση της ασθένειας.

Είναι καλό που αναγνωρίζεις τα λάθη σου αν και είναι κακό που τα γνώριζες και συνέχιζες να τα κάνεις. Όλοι μαζί θα βρούμε την άκρη και χαίρομαι που δείχνεις να έχεις την διάθεση να το αντιμετωπίσεις!

Καλώς ήρθες στο φόρουμ μας και με υπομονή και συνέπεια όλα θα γίνουν καλά! Στην συγκεκριμένη περίπτωση πάντως βιάσου για να μην θρηνήσεις τα ψαράκια σου :blush:

Link to comment
Share on other sites

2) Προμηθεύσου τα τεστ που ζητάει η φόρμα. Τα καλά τεστ είναι τα υγρά και είναι ακριβά. Προσπάθησε τουλάχιστον να πάρεις υγρά τεστ PH και GH και για αρχή μπορείς να πάρεις strips (καρτέλες) για τα υπόλοιπα (πιο οικονομικά και όχι αξιόπιστα). Αν τυχόν κάποιες από τις τιμές ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3 δεν είναι καλές θα πρέπει να προμηθευτείς υγρά τεστ και να έχουμε ακρίβεια!

Εχω σχεδον ολα τα υγρα τεστ.Τα αγορασα οταν πηρα το ενυδρειο.Στην αρχη εκανα συχνα τα τεστ,αλλα τωρα εχω ενα χρονο που δεν εχω κανει.Οσο για τα strips (καρτελες),εχει μια φιλη μου που μπορει να μου δωσει.Τροφη εδινα επωνυμη για αρκετο καιρο αλλα δεν με συμφερε οικονομικα και τη σταματησα.Ηταν μενου,δλδ ποικιλια τεσσαρων διαφορετικων τροφων.Η αληθεια ειναι οτι οσο καιρο εδινα την επωνυμη τροφη,τα ψαρια μου ειχαν υπεροχο χρωμα και ηταν πολυ κινητικα,αντιθετα με τωρα.Λοιπον θα κανω ολα οσα μου ειπατε,αφου δεν τα εκανα στην ωρα τους..!Θα σας στειλω συντομα νεα.

Link to comment
Share on other sites

To μαχαιρόψαρο πόσο μεγάλο είναι ; και ποιο ;

Link to comment
Share on other sites

To μαχαιρόψαρο πόσο μεγάλο είναι ; και ποιο ;

To μαχαιροψαρο μου ειναι 7 εκατοστα και ονομαζεται Apteronotus albifrons.

post-16193-1257341682_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - matinaki
Link to comment
Share on other sites

To μαχαιροψαρο μου ειναι 7 εκατοστα και ονομαζεται Apteronotus albifrons.

Τώρα είναι ωραίο, αλλά σύντομα θα είναι επικίνδυνο για τα υπόλοιπα ψάρια σου και σίγουρα δεν κάνει για τα λίτρα σου. Θα πρέπει να το ξεφορτωθείς με το καλό, μετά την θεραπεία. Να ξέρεις ότι η καλύτερη δυνατή κοινή ονομασία του είναι Black Ghost. Βέβαια το Albifrons είναι το απόλυτα σωστό :blush:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι θα ειναι επικινδυνο???Παντως τοσο καιρο που το εχω,ειναι πολυ υσηχο,σχεδον ανυπαρκτο!Κρυβεται πισω απο τη μεγαλη ριζα (ξυλο) και δεν βγαινει παρα μονο για να φαει..!Αν θελεις εξηγησε μου το λογο που το θεωρεις επικινδυνο,θα με βοηθουσες πολυ σε κατι που εσυ γνωριζεις παραπανω.Ευχαριστω και περιμενω απαντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι θα ειναι επικινδυνο???Παντως τοσο καιρο που το εχω,ειναι πολυ υσηχο,σχεδον ανυπαρκτο!Κρυβεται πισω απο τη μεγαλη ριζα (ξυλο) και δεν βγαινει παρα μονο για να φαει..!Αν θελεις εξηγησε μου το λογο που το θεωρεις επικινδυνο,θα με βοηθουσες πολυ σε κατι που εσυ γνωριζεις παραπανω.Ευχαριστω και περιμενω απαντηση σου.

Φτάνει το μισό μέτρο μήκος και ότι χωράει στο στόμα του... απλά το καταπίνει (σαρκοφάγο)! Δεν είναι από τα ήσυχα και αδιάφορα ψάρια, όσο κι αν σου φαίνεται πως είναι. Το βράδυ σίγουρα κάνει τις "αταξίες" του... Ότι μπορεί να κάνει στο μέγεθος που είναι τώρα. Είναι πανέμορφο ψάρι, αλλά θέλει πολλά λίτρα! Και δεν μιλάω ούτε για 300 ούτε για 400. Και φυσικά πάντα με τις κατάλληλες συνθήκες και κρυψώνες!

Link to comment
Share on other sites

Και για να μη ξεφεύγουμε από το θέμα...

Τι έχεις κάνει μέχρι τώρα από τα παραπάνω! Η κατάσταση κρίνει άμεσης δράσης για να μη χειροτερέψουν τα πράγματα! Παρακαλώ ενημέρωσέ μας! Στα υπόψη πως θα χρειαστείς οπωσδήποτε φάρμακα, αλλά πριν φτάσουμε εκεί, πρέπει να βελτιώσεις τις συνθήκες διαβίωσης. Αλλιώς δεν κάνουμε τίποτα!

Είπαμε ως πρώτο βήμα αλλαγή νερού και καθαρισμό φίλτρου για να έχεις καλή ροή (το 2ο δεν το είπα πιο πάνω, αλλά το θεωρώ δεδομένο).

Link to comment
Share on other sites

Και για να μη ξεφεύγουμε από το θέμα...

Τι έχεις κάνει μέχρι τώρα από τα παραπάνω! Η κατάσταση κρίνει άμεσης δράσης για να μη χειροτερέψουν τα πράγματα! Παρακαλώ ενημέρωσέ μας! Στα υπόψη πως θα χρειαστείς οπωσδήποτε φάρμακα, αλλά πριν φτάσουμε εκεί, πρέπει να βελτιώσεις τις συνθήκες διαβίωσης. Αλλιώς δεν κάνουμε τίποτα!

Είπαμε ως πρώτο βήμα αλλαγή νερού και καθαρισμό φίλτρου για να έχεις καλή ροή (το 2ο δεν το είπα πιο πάνω, αλλά το θεωρώ δεδομένο).

Μεχρι στιγμης δυστηχως δεν μπορεσα να κανω τπτ απο τα παραπανω,λογω δουλειας.Το βραδυ ομως οποσδηποτε θα κανω ολα τα τεστ που εχω,θα κανω και αλλαγη νερου και θα σας ενημερωσω αμεσως.Σημερα κιολας αγορασα τροφη καλης ποιοτητας,αυτην που χρησιμοποιουσα (granulate menu).Βιταμινες σε υγρη μορφη θα χρειαστει να παω σε αλλη περιοχη για να βρω αμεσα,αλλιως θα πρεπει να το παραγγειλω απ το πετ σοπ της περιοχης μου και αναγκαστηκα θα κανω 3 μερες περιπου για να το εχω στα χερια μου.Θα φροντισω για την πιο συντομη λυση.Ευχομαι ολα να πανε καλα,και να μην εχω αλλες απωλιες..! :blush: Θα προσπαθησω για το καλυτερο...!!!!Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον που δειχνετε,το οποιο με κανει να νοιωθω πως θα βρουμε την ακρη ..!Αγαπω πολυ τα ψαρια μου και απεχθανομαι τον εαυτο μου που εκανα το λαθος να τα αφησω εκτεθημενα σ εκεινο το περιβαλλον για 3 ολοκληρες μερες!!!Δεν το εχω ξανακανει ποτε μα ποτε,γι αυτο και νοιωθω τοσο ασχημα...!Ελπιζω να μην ξαναεπαναληφθει..!Λοιπον,θα σας ενημερωσω το βραδυ για τα νεοτερα και σημαντικοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Οι βιταμίνες δεν είναι για άμεση χρήση. Μπορείς να περιμένεις 2-3 μέρες ίσως και παραπάνω! Μία διευκρίνηση. Παραπάνω ανάφερα τί σημαίνει προετοιμασμένο νερό... Λόγο ώρας που το έγραψα δεν είχα το μυαλό να το γράψω ξεκάθαρα...

Η προετοιμασία του νερού χρειάζεται από πολλές ώρες έως και μέρες. Αυτό που σου πρότεινα είναι λύση έκτακτης ανάγκης. Οπότε καλό είναι να προετοιμάσεις το νερό ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ περισσότερη ώρα. Απλά έθεσα το μισάωρο ως minimum.

Περιμένουμε εξελίξεις :blush:

Link to comment
Share on other sites

Οι βιταμίνες δεν είναι για άμεση χρήση. Μπορείς να περιμένεις 2-3 μέρες ίσως και παραπάνω! Μία διευκρίνηση. Παραπάνω ανάφερα τί σημαίνει προετοιμασμένο νερό... Λόγο ώρας που το έγραψα δεν είχα το μυαλό να το γράψω ξεκάθαρα...

Η προετοιμασία του νερού χρειάζεται από πολλές ώρες έως και μέρες. Αυτό που σου πρότεινα είναι λύση έκτακτης ανάγκης. Οπότε καλό είναι να προετοιμάσεις το νερό ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ περισσότερη ώρα. Απλά έθεσα το μισάωρο ως minimum.

Περιμένουμε εξελίξεις :blush:

Αν το αφησω το νερο για 2 ωρες με τη διαδικασια που μου ειπες παραπανω,ειναι καλα??

Link to comment
Share on other sites

Αν το αφησω το νερο για 2 ωρες με τη διαδικασια που μου ειπες παραπανω,ειναι καλα??

Είπα όσο μπορείς περισσότερη ώρα! Καλά είναι... Αν μπορείς και 3 ακόμα καλύτερα... Πρόσεξε τη θερμοκρασία!

Link to comment
Share on other sites

Καλη τυχη ευχομαι.

Και ασχετα με το πως θα πανε τα πραγματα με την αντιμετωπιση του προβληματος, θα πρεπει να βρεις μια καλυτερη ρουτινα συντηρησης του ενυδρειου για να μη τρεχεις κατοπιν εορτης.

Θα βγω λιγο εκτος θεματος αλλα νομιζω θα σε βοηθησει στη πορεια να μην εχεις προβληματα.

Θα προτεινα μετα το περας της θεραπειας, να διορθωνες τη συνθεση των ψαριων οσο γινεται, και να εκανες ενα προγραμμα συντηρησης πιο τακτικο.

Ισως αν εβρισκες ενα τροπο να γινεται πιο ευκολα η συντηρηση να σου εκανε τη ζωη πιο ευκολη και να το πραγματοποιουσες πιο ευκολα.

Αυτο που χρειαζεσαι πιστευω ειναι μια μερικη αλλαγη καθε 15 μερες (τουλαχιστον) και συντηρηση φιλτρου μονο οταν επεφτε η ροη του.

Με καταλληλη τοποθετηση καλων υλικων στο φιλτρο, ισως δεν χρειαζοταν πιο συχνα απο 6 μηνες να συντηρειται.

Ισως πρεπει να ανοιξεις ενα αλλο θεμα για να βοηθηθεις στο θεμα φιλτρανσης.

Οσο για τις αλλαγες αναλογα πως τις κανεις μπορει να σου φαινεται η διαδικασια βουνο.

Ισως αν ειχες μια αντλια με καταλληλο μανομετρικο και ενα αλφαδολαστιχο και ανεβαζες το νερο ευκολα απο ενα δοχειο ενω πιο πριν με το αλφαδολαστιχο (και ενα κοματτι ενυδρειακο "υαλοβαμβακα" στην ακρη για να μη ρουφηξει κανενα ψαρακι) ειχες αφαιρεσει το νερο κατευθειαν στην αποχετευση, να ηταν πιο ευκολη η διαδικασια.

Link to comment
Share on other sites

Ισως πρεπει να ανοιξεις ενα αλλο θεμα για να βοηθηθεις στο θεμα φιλτρανσης.

:blush:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,σας παραδιδω τα τεστ νερου και περιμενω τις απαντησεις σας το συντομοτερο!!!

PH:7.0

KH:2.0

NO2:0,0 mg/l

NO3:100 mg/l

NH3 NH4:0,0mg/l

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,σας παραδιδω τα τεστ νερου και περιμενω τις απαντησεις σας το συντομοτερο!!!

PH:7.0

KH:2.0

NO2:0,0 mg/l

NO3:100 mg/l

NH3 NH4:0,0mg/l

Ποια είναι η υψηλότερη βαθμίδα του τεστ των ΝΟ3???

Αν είναι το 100 τότε μάλλον έχει περισσότερο από 100 και αυτό σημαίνει πως τα ψαράκια σου δυσανασχετούν σε αυτό το περιβάλλον...

Οπωσδήποτε αλλαγή νερού το συντομότερο δυνατό και αν μπορείς και περισσότερο από το 50%. Επίσης καθαρισμό του φίλτρου. Καθάρισμα στα σφουγγάρια και ελαφρά θα ξεπλύνεις τα βιολογικά υλικά με νερό του ενυδρείου (πριν την αλλαγή). Επίσης να έχεις βακτήρια να ρίξεις, γιατί με αυτή τη διαδικασία θα εξασθενήσεις την βιολογία του φίλτρου σου, οπότε θα χρειαστείς ενίσχυση!

Την επόμενη μέρα θα ξανακάνεις τεστ! Θα αλλάζεις περίπου το 30% του νερού σου καθημερινά ή ανά 2 μέρες (ΠΑΝΤΑ με προετοιμασμένο νερό), μέχρι τα ΝΟ3 να πέσουν κάτω από 50 και ιδανικά να κυμαίνονται 10-20.

Αυτά για αρχή...

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η υψηλότερη βαθμίδα του τεστ των ΝΟ3???

Αν είναι το 100 τότε μάλλον έχει περισσότερο από 100 και αυτό σημαίνει πως τα ψαράκια σου δυσανασχετούν σε αυτό το περιβάλλον...

Η υψηλοτερη βαθμιδα των NO3 ειναι τα 100mg/l.Οσο για την αλλαγη νερου εχω γεμισει εναν κουβα και το αφησα να δουλευει με αεραντλια και θερμοστατη.Τη θερμοκρασια την ελεγχω με το θερμομετρο.Τα λιτρα του κουβα ομως δεν ειναι αρκετα για την αλλαγη που μου ειπατε.Λεω λοιπον αυριο,να παω να παρω αλλον ενα καινουργιο κουβα,να ακολουθησω την ιδια διαδικασια και να κανω την αλλαγη.Τι λετε?Επεισης θα ηθελα να με βοηθησετε στην ασθενεια του γκουραμι.Υπαρχει καποιος που μπορει να μου πει τι ασθενεια παρουσιαζει τελικα?

Εχω προμηθευτει απο το ξεκινημα του ενυδρειου μου,3 φαρμακα για πιθανες ασθενειες που μπορει να εμφανιστουν.Θα σας γραψω τις ονομασιες τους και αν καποιος γνωριζει ας μου πει αν μπορουν να βοηθησουν στη συνγκεκρημενη ασθενεια που παρουσιαζει το γκουραμι.

ANTI-ICH

ANTI-PARASITE

GENERAL AID

Link to comment
Share on other sites

An δεν φτιάξεις τις συνθήκες, τα φάρμακα δεν θα κάνουν τίποτα.

Ερωτήσεις? Ημερομηνίες λήξης των τεστ έλεγξες? Ημερομηνίες λήξης των φαρμάκων?

Ο κουβάς σου τι κουβάς είναι. Τον χρησιμοποιείς για σφουγγάρισμα και λοιπές εργασίες? Αν ναι πόσο σίγουρη είσαι πως είναι απόλυτα καθαρός?

Κάθε κουβάς είναι περίπου 15L. Με 15L αλλαγή δεν κάνεις τίποτα. Στην δική σου περίπτωση πρέπει να πάρεις βαρέλι τροφίμων 80-100 λίτρα το οποίο θα το χρησιμοποιείς για όλες σου τις αλλαγές! με 15-20 ευρώ καθάρισες. Αλλιώς θέλεις 6-7 κουβάδες και σίγουρα δεν είναι καθόλου πρακτικό!

Λογικά τα ΝΟ3 είναι πολύ πάνω από 100. Θα σου πρότινα να σκεφτείς όλα τα παραπάνω και το Σ/Κ που μας έρχεται να κανείς δραστικές και σωστές κινήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Αντιχλωριο οπωσδηποτε στο δοχειο και καλυτερα να ηταν seachem prime (Δεσμευει χλωριο, χλωραμινη, βαρεα μεταλλα και εξουδετερωνει την τοξικοτητα της αμμωνιας, νιτρωδων και νιτρικων. Επισης προστατευει και αναγεννα την μεμβρανη των ψαριων. Αλλο πλεονεκτημα ειναι η καταναλωση : 5 ml στα 200 λιτρα νερο)

Μεχρι πενταπλη δοση δρα και ως αντιτοξικο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...