Jump to content

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ!!!!


Recommended Posts

An δεν φτιάξεις τις συνθήκες, τα φάρμακα δεν θα κάνουν τίποτα.

Ερωτήσεις? Ημερομηνίες λήξης των τεστ έλεγξες? Ημερομηνίες λήξης των φαρμάκων?

Ο κουβάς σου τι κουβάς είναι. Τον χρησιμοποιείς για σφουγγάρισμα και λοιπές εργασίες? Αν ναι πόσο σίγουρη είσαι πως είναι απόλυτα καθαρός?

Κάθε κουβάς είναι περίπου 15L. Με 15L αλλαγή δεν κάνεις τίποτα. Στην δική σου περίπτωση πρέπει να πάρεις βαρέλι τροφίμων 80-100 λίτρα το οποίο θα το χρησιμοποιείς για όλες σου τις αλλαγές! με 15-20 ευρώ καθάρισες. Αλλιώς θέλεις 6-7 κουβάδες και σίγουρα δεν είναι καθόλου πρακτικό!

Λογικά τα ΝΟ3 είναι πολύ πάνω από 100. Θα σου πρότινα να σκεφτείς όλα τα παραπάνω και το Σ/Κ που μας έρχεται να κανείς δραστικές και σωστές κινήσεις!

Ημερομηνιες ληξης κοιταξα στα φαρμακα και το ενα εχει ληξει.Τα αλλα 2 δεν γραφουν ημερομηνια ληξης.Τα τεστ δεν τα κοιταξα αλλα δεν νομιζω να εχουν ληξει.Θα τα κοιταξω ομως για να ειμαι σιγουρη.Ο κουβας μου ειναι 15 λιτρα και σημερα δανειστηκα εναν ακομα μεγαλο 32 λιτρα,απο μια φιλη μου που εχει και αυτη κουβα και το χρησιμοποιει γι αυτη τη χρηση.Το επλυνα καλα με το σφουγγαρι που χρησιμοποιω για το δικο μου κουβα με σκετο νερο και στη συνεχεια το γεμισα.Το εβαλα να δουλευει οπως μου προτεινες.Τωρα τα λιτρα παλι δεν φτανουν,αλλα δεν μπορω να κανω κατι αλλο προς το παρον.Επεισης ψωνισα και 4 απιονισμενα για να συμπληρωσω οσο γινεται τα λιτρα και για να μην χασω την τιμη του ph που ηδη εχω.Σημερα το βραδυ θα κανω την αλλαγη.Αυριο το πρωι θα κανω παλι μετρησεις και θα σας στειλω τα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηθελα να ρωτησω αν τελικα το αρρωστο γκουραμι πρεπει να παραμεινει μεσα στο ενυδρειο ή οχι..!?Ολα σωστα αυτα που μου λετε,αλλα μηπως γινεται ασκοπα ολο αυτο,εννοω οτι μηπως να το ξεκινουσα απο την αρχη παλι?Μηπως μολυνθουν τα παντα μεσα στο ενυδρειο μου και χανω τσαμπα χρονο τωρα?Επισης ηθελα να ρωτησω τι μπορω να κανω με τα χιλιαδες μικρα σαλιγραρια που υπαρχουν στο ενυδρειο μου?? :blush: Διαβασα οτι αυτο το ειδος κανει καλο στο ενυδρειο αλλα σε μεγαλο αριθμο μπορει να προκαλεσει προβληματα.Θελω οποσδηποτε να κανω κατι με τα σαλιγκαρια γιατι δεν προλαβαινω να καθαρισω το ενυδρειο και πανε και τρυπωνουν στον κυκλοφοριτη και τον βουλωνουν!!!Εχω κουραστει με αυτη την κατασταση..!!Πειτε μου σας παρακαλω αν υπαρχει καποια λυση,αν κι εγω ειμαι ετοιμη να το αδειασω τελειως για να ησυχασω..!Θα ηθελα να σας πω οτι εχω και δυο αδεια ενυδρεια τα οποια μπορω να τα χρησιμοποιησω αν μου πειτε οτι θα χρειαστει.Το 1 ειναι 120 L και το αλλο 30 L.Το 30 L μπορω να το χρησιμοποιησω για καραντινα για το γκουραμι.Περιμενω απαντησεις σας παιδια.Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι το αυτο σαλιγγαρι.

Αλλοι τα αγοραζουν για να τα βαλουν στο ενυδρειο.

Καθαριζει το χωρο και αεριζει το βυθο να μη δημιουργηθουν αναεροβιες περιοχες.

Αν ειναι πολλα που να δημιουργηειται προβλημα, σημαινει οτι κατι αλλο λαθος συμβαινει πρωτα.

πχ πολυ ταισμα, πολλα σκουπιδια κλπ

Μπορεις να τα μειωσεις αμεσα με παγιδα για σαλιγγαρια αλλα καλο ειναι να εξαλειψεις και την αιτια της μεγαλης αναπαραγωγης τους.

Το γκουραμι σε τι κατασταση ειναι?

Υπαρχει καμια αλλαγη ειτε προς το καλυτερο ειτε προς το χειροτερο?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Το γκουραμι σε τι κατασταση ειναι?

Υπαρχει καμια αλλαγη ειτε προς το καλυτερο ειτε προς το χειροτερο?

H κατασταση του παραμενει σταθερη.Καμια αλλαγη ουτε προς το καλυτερο ουτε προς το χειροτερο.

Εχθες εκανα αλλαγη νερου 50% με προετοιμασια.Σημερα θα κανω και τα τεστ για να δουμε που βρισκομαστε.Θα σας ενημερωσω για τα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...