Jump to content

Πληροφοριες για κοραλια


jimmy19111977

Recommended Posts

Επειδη εχω διαβασει πολλες αποψεις αλλα κανενας δεν εχει αναφερθει συγκεκριμενα πανω σε αυτο το θεμα....

Μηπως εχει καποιο καλο παιδι πληροφοριες ,καποιο αρθρο ,καποιον πινακα η οτιδηποτε αλλο μπορει να βοηθησει που να μιλαει για τα κοραλια, σε τι κατηγοριες χωριζωνται οσον αφορα το ταισμα και την συντηρηση τους. Να ξερουμε ολοι ποια θελουν, ποια οχι και καθε ποτε ταισμα ?

Νομιζω οτι ειναι πολυ σημαντικο για εμας που εχουμε reef ενυδρεια να μαζευτουμε εδω και να συγκεντρωσουμε πληροφοριες που αφορουν αυτο το θεμα.

Δεν ξερω αν εχει αναφερθει κατι παρομοιο στο παρελθον. Παντως οποιαδηποτε πληροφορια εμενα προσωπικα θα μου ητανε πολυτιμη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έχεις δει?

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=422

Είναι μικρό μεν αλλά αρκετά καλό για να τα ταξινομήσεις .

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου salamander σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου αλλα αυτο που μου προτεινες το εχω διαβαει αρκετες φορες. Μαλλον δεν καταλαβες τι ειναι αυτο που ζηταω .

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου salamander σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου αλλα αυτο που μου προτεινες το εχω διαβαει αρκετες φορες. Μαλλον δεν καταλαβες τι ειναι αυτο που ζηταω .

Πριν μερικές μέρες ξεκίνησα τις Silver list (Blue - Green - Reed) που κατά κάποιο τρόπο αναφέρονται σ αυτό που νομίζω ότι θα ήθελες. Βέβαια δεν αναφέρονται (ακόμη) για κοράλλια...

Βασικά περίμενα κάποια συμμετοχή από τον καθένα μας που έχει διάφορους οργανισμούς σχετικούς με τις λίστες, ώστε να καταθέτει ο καθένας τις δικές του εμπειρίες για το κάθε είδος, και όχι απλά να έβρισκα τις πληροφορίες στο δίκτυο.

Με το σκεπτικό αυτό θα μεγάλωνε η λίστα (και όποια λίστα στο μέλλον) με γνώσεις και προσωπικές εμπειρίες από τον καθένα μας, για συγκεκριμένους οργανισμούς που υπάρχουν στα ΔΙΚΑ μας ενυδρεία και όχι μια λίστα με κάποια είδη που ούτε τα έχουμε και ίσως δεν τα δούμε ή δεν τα αποκτήσουμε ποτέ.

Ρίξε μια ματιά π.χ. στην Silver Blue List ( http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=32240&hl= )

...και αν μπορέσουμε να δημιουργήσουμε (αναφέρομαι σε όσους γνωρίζουν), ακόμη μια λίστα/χρώμα για κοράλλια με τις απαραίτητες πληροφορίες όπως περίπου είναι στις λίστες που προανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

τις ειδα τις λιστες φιλε μου και πιστευω οτι ειναι πολυ καλες. ετσι και μαζεψουμε ολοι απο λιγο τις γνωσεις μας θα μπορουσαμε να φτιαξουμε ντοκουμεντα ανεκτιμητα. Ευχαριστω και τους υπολοιπους για την βοηθεια που μου δωσανε.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις ακριβως οτι περιμενες καποια συμμετοχη πανω στις λιστες αυτες ? Καντο πιο λιανο για να δουμε μηπως μπορουμε να βοηθησουμε .....

Link to comment
Share on other sites

ο Αίολος εννοεί ότι ο καθένα μπορεί να γράψει και να δήλωση την εμπειρία του.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις ακριβως οτι περιμενες καποια συμμετοχη πανω στις λιστες αυτες ? Καντο πιο λιανο για να δουμε μηπως μπορουμε να βοηθησουμε .....

Σκοπός δεν είναι να αρχίσουμε να ανοίγουμε τις άπειρες σελίδες του δικτύου με τις πληροφορίες για εκατοντάδες - χιλιάδες είδη... (θα το κάνουμε και αυτό μόνο για τις απαραίτητες "στάνταρ" πληροφορίες).

Το σκεπτικό είναι να οργανωθεί αυτή η λίστα με τα ζωντανά που διατηρούμε στα δικά μας ενυδρεία, εμπλουτισμένες με τις προσωπικές γνώσεις και εμπειρίες.

Η συμμετοχή λοιπόν είναι σχετικά εύκολη... πάνω-κάτω χρειάζονται τα στοιχεία που αναφέρονται στη Silver Blue List, συν τις προσωπικές εμπειρίες ... όπως πολύ σωστά επισήμανε ο Ορέστης.

Από εκεί και μετά θα τα διαμορφώσω (εφ όσον μου δοθούν αυτά τα στοιχεία), σύμφωνα με τις λίστες που ξεκίνησα να κάνω.

ο Αίολος εννοεί ότι ο καθένα μπορεί να γράψει και να δήλωση την εμπειρία του.

:blush:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...