Jump to content

Μετ6ρησεις κ Τεστ!


Recommended Posts

Καλημέρα, επιτέλους πήρα ενυδρείο! Είναι 130 λίτρα (110 καθαρά) και βρίσκομαι στη διαδικασία στρωσίματος. Έκανα κ τις πρώτες μου μετρήσεις κ βγήκαν όλα σε φυσιολογικές τιμές. Το προβλημα μου είναι το εξης:

Διάβασα οτι χρειάζεται να ξέρω τις τιμές NH3 και NH4. Λοιπόν πήγα σήμερα σε όλα τα pet shop του Πύργου για να αγοράσω ανάλογο τεστ... το αποτέλεσμα ήταν να μη βρώ πουθενά και σε ένα πήραν κ τηλέφωνο στον προμηθευτή τους να τον ρωτήσουν αν χρειάζεται. Αυτός τους είπε οτι εαν οι τιμές NO3 και NO2 είναι φυσιολογικές τότε δε χρειάζεται να κάνω τεστ αμμωνίας........ Τι πρέπει να κάνω? Και πως θα βρώ τεστ αμμωνίας αφου δεν έχει κανένας εδω?????

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται και το τεστάκι της αμμωνίας.

Ποιά τεστ αγόρασες και τί εννοείς φυσιολογικές τιμές??

Για να προμηθευτείς ότι χρειάζεσαι, μπορείς να παραγγείλεις μέσω των e-shop γνωστών ενυδρειακών καταστημάτων. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Λέγοντας οτι οι μετρήσεις σου είναι καλές τι εννοείς??Πόσο καιρό βρίσκεται το ενυδρείο σε διαδικασία στρωσίματος.Το συγκεκριμένο test είναι πολύ βασικό καθώς τα 'φρέσκα΄ενυδρεία συνήθως απο αμμωνία ταλαιπωρούνται εαν δεν εχει στρωθεί σωστά.Πες μας λίγα λόγια για το ενυδρείο σου,την φίλτρανση να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε.Όσο για τεστακι αμμωνιας απο κάποιο pet shop της Πάτρας και να στο εστελναν με courier...λέω εγω τωρα..Καλή αρχή :blush::) και οχι βιαστικές κινήσεις!!

Link to comment
Share on other sites

Μου εδωσαν ενα υλικο της dennerle και σαν σφουγγαρακι ειναι της Sera. Τα τεστ ειναι της eSHa και οι μετρησεις ειναι

ph:7

KH:10

GH: 11

No2: 0

NO3: 10

το ενυδρειο μου δουλευει απο το Σάββατο

Οκ θα το ψάξω να παραγγείλω απο e-shop

Link to comment
Share on other sites

ναι της Tetra το Aquasafe start και αντιχλωριο παλι της Tetra

:blush:

προσπάθησε να βρεις και τεστ αμμωνίας.

αν σου βγει και αυτό 0 τότε είσαι οκ!

Link to comment
Share on other sites

:blush:

προσπάθησε να βρεις και τεστ αμμωνίας.

αν σου βγει και αυτό 0 τότε είσαι οκ!

Μα λογικο δεν ειναι να βγαλει αμμωνια 0????

Αφου ουτε με αμμωνια εκανε στρωσιμο ,ουτε ψαρακια εχει μεσα!!!

(μηπως δε καταλαβα εγω κατι σωστα???)

Αρα , βακτηρια δεν εχεις τιποτα αυτη τη στιγμη γιατι τα εριχνες στο ενυδρειο αλλα χωρις να εχουν να τραφουν!!

Ολα αυτα που ειπα ισχυουν με την υποθεση που κανω οτι εστρωσες χωρις αμμωνια !!!

Link to comment
Share on other sites

Μα λογικο δεν ειναι να βγαλει αμμωνια 0????

Αφου ουτε με αμμωνια εκανε στρωσιμο ,ουτε ψαρακια εχει μεσα!!!

(μηπως δε καταλαβα εγω κατι σωστα???)

Αρα , βακτηρια δεν εχεις τιποτα αυτη τη στιγμη γιατι τα εριχνες στο ενυδρειο αλλα χωρις να εχουν να τραφουν!!

Ολα αυτα που ειπα ισχυουν με την υποθεση που κανω οτι εστρωσες χωρις αμμωνια !!!

ταΐζει κανονικά.... άρα η αμμωνία ανεβαίνει και καταναλώνεται...(ίσως)

γιαυτό το λόγο και της είπα να βρει τεστάκι αμμωνίας....

Link to comment
Share on other sites

ταΐζει κανονικά.... άρα η αμμωνία ανεβαίνει και καταναλώνεται...(ίσως)

γιαυτό το λόγο και της είπα να βρει τεστάκι αμμωνίας....

To τεστ αμμωνιας ειναι απαραιτητο ετσι και αλλιως!!!

Αλλα σε 4 μερες να ολοκληρωθηκε ο κυκλος με τη μεθοδο του ταισματος το θεωρω δυσκολο!!!

Ας μας πει και η φιλη πως εστρωσε το ενυδρειο γιατι το να ριχνουμε βακτηρια δε θεωρειται στρωσιμο.

Link to comment
Share on other sites

To τεστ αμμωνιας ειναι απαραιτητο ετσι και αλλιως!!!

το ίδιο λέμε...

και εννοείται ότι δεν είπα πως ολοκληρώθηκε ο κύκλος.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα οτι χρειάζεται να ξέρω τις τιμές NH3 και NH4. Λοιπόν πήγα σήμερα σε όλα τα pet shop του Πύργου για να αγοράσω ανάλογο τεστ... το αποτέλεσμα ήταν να μη βρώ πουθενά και σε ένα πήραν κ τηλέφωνο στον προμηθευτή τους να τον ρωτήσουν αν χρειάζεται. Αυτός τους είπε οτι εαν οι τιμές NO3 και NO2 είναι φυσιολογικές τότε δε χρειάζεται να κάνω τεστ αμμωνίας........ Τι πρέπει να κάνω? αμμωνίας αφου δεν έχει κανένας εδω?????

Να τους παρεισ με τις πετρες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...