Jump to content

Recommended Posts

Ψαχνω για αυτον εδω τον κυριο http://media.photobucket.com/image/snail%2..._1228214930.jpg ,περισσοτερο θα ηθελα να μαθω για την διατροφη του και αν ασχολειτε με αλγη και αν τρωει φυτα???

http://www.youtube.com/watch?v=AKUkFjOGyK8...feature=related

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω για αυτον εδω τον κυριο http://media.photobucket.com/image/snail%2..._1228214930.jpg ,περισσοτερο θα ηθελα να μαθω για την διατροφη του και αν ασχολειτε με αλγη και αν τρωει φυτα???

http://www.youtube.com/watch?v=AKUkFjOGyK8...feature=related

Τον ειδα κι εγω χθες κατα τις 7 εκει που τον ειδες κι εσυ!!!! :blush:

Ρωτησα αυτου που τον πουλουσαν... και υποθετικά μου απαντησαν οτι δεν τρωει τα φυτα...

δοκιμασε το και μας λες!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε πατε καλα, τι να φαει η μινιατουρα? :blush:

Εχω και εγω ενα τετοιο καποτε ηταν δυο, κανει πολυ καλη δουλεια με την αλγη, Νikoloutso, αμα πας παρε μου δυο και στα δινω τα λεφτα στην συναντηση :)

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Ρε πατε καλα, τι να φαει η μινιατουρα? :blush:

Εχω και εγω ενα τετοιο καποτε ηταν δυο, κανει πολυ καλη δουλεια με την αλγη, Νikoloutso, αμα πας παρε μου δυο και στα δινω τα λεφτα στην συναντηση :)

Θα πάω... αλλα μαλλον παρασκευη....

Τι τελικό φθανουν μεγεθος??

έλεγα να τα βάλω στο κοινωνικο... αλλα φοβαμαι θα χαθουν αναμεσα στα 1456 apple snail....

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω... αλλα μαλλον παρασκευη....

Τι τελικό φθανουν μεγεθος??

έλεγα να τα βάλω στο κοινωνικο... αλλα φοβαμαι θα χαθουν αναμεσα στα 1456 apple snail....

Τιποτα, πολυ μικρα εγω το εχω στις γαριδες...

1cm διαμετρο το πολυ, αλλα ειναι πανεμορφα...

Θα σου ελεγα να το βαλεις σε μικρο ενυδρειο :blush:

(Τιμουλα?)

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα, πολυ μικρα εγω το εχω στις γαριδες...

1cm διαμετρο το πολυ, αλλα ειναι πανεμορφα...

Θα σου ελεγα να το βαλεις σε μικρο ενυδρειο :blush:

(Τιμουλα?)

Δε θυμαμαι... αλλα κατι ευτελες θα ηταν... οταν πάω θα σου παρω.. νομίζω ως αυτα θα τα βάλω με τα χρυσοψαρα!!!

Ποσα θες?

(αρκει να έχουν μεινει)

Link to comment
Share on other sites

Δε θυμαμαι... αλλα κατι ευτελες θα ηταν... οταν πάω θα σου παρω.. νομίζω ως αυτα θα τα βάλω με τα χρυσοψαρα!!!

Ποσα θες?

(αρκει να έχουν μεινει)

Πακετο αν δεν εχουν μεινει :thumbup:

Παρε 3 :)

Να βαλω δυο και δυο :blush:

Σε θερμοκρασιες ειναι οκ, δλδ εμενα ηταν ενταξει στους 22-23

Και το σκληρο νερο θα ειναι οτι πρεπει :P

(Εκτως αμα δεχτεις ανταλλαγη με καμια ανουβια πανω σε ξυλο γιατι ξεστησα το ενυδρειο και εστησα ενα αλλο τοπιο)

(Αυτος το βλεπεις επιτοπου και κρινεις)

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμη ψιλοφοβαμε να κανω για αυτο ρωτησα! :blush: Αμα κανουν καλη δουλεια με την αλγη μαλλον θα κανουν παρτυ!!!!!! Καλη ορεξη! post-13458-1257367936_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου πω το αλλο....

Τα 2 χρυσοψαρα μου δεν αφηνουν ορθιο οτιδιποτε φυτο υπαρχει στην επιφανεια...

Δλδ.. κερατοφυλο, πιστια, φακη την καθαριζουνν.... γενικα λοιπον ισχυει αυτο πουλενε για χρυσοψζαρα και φυτα.....

Όμως στο ιδιο ενυδρειο υαρχει καμπομπα, ανουβια, γρασιδι, βαλισνερια, φτερη... και δεν πειραζουν τπτ απο αυτα!!!

Που θελω να καταλήξω... οτι εαν δε δοκιμασει ο καθε ένας στο ενυδρειο του δε μπορει να ξερει τι θα γινει... βεβαια οταν ατο θα εχει μικρες επιπτωσεις...

Εγω σε αυτοτο ενυδρειο θα τα δοκιμασω!!

Υ.Γ. Μην τα αγορασεις όλα!!

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλω μην τα παρεις εσυ ολα γιατι θελω και εγω μερικα!!Αμα τελειωσουν δεχεσαι να κανεις ανταλαγη 3 bumble bee με 3 applee snail black???? :blush:

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλω μην τα παρεις εσυ ολα γιατι θελω και εγω μερικα!!Αμα τελειωσουν δεχεσαι να κανεις ανταλαγη 3 bumble bee με 3 applee snail black???? :blush:

Νομίζω μου κανεις πλάκα τωρα έτσι?? :)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=30477&hl=

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=30813&hl=

Link to comment
Share on other sites

Mεταφραση απο το google:

Horned Nerite Snail Horned Nerite Snail

Clithon corona Clithon corona

Overview Επισκόπηση

The Horned Nerite Snail is named after the horn like appendages that protrude outward from the shell. Το Μοσχιοί Nerite σαλιγκάρι είναι το όνομά του από τα κέρατα, όπως εξαρτήματα που εξέχουν προς τα έξω από το περίβλημα. It is a black and yellow striped coloration combining in a swirl patter. Είναι ένα μαύρο και κίτρινο ριγέ χρωματισμός που συνδυάζει σε ένα κορακίστικα στροβιλισμού. The shell of the Horned Nerite Snail is very sturdy and the "horns" are a definitely defense mechanism as they can even poke or prick a human during handling. Το κέλυφος του Μοσχιοί Nerite σαλιγκάρι είναι πολύ γερά και το «κέρατα» είναι σίγουρα ένας αμυντικός μηχανισμός, δεδομένου ότι μπορούν ακόμη και σακί ή πούτσος του ανθρώπου κατά το χειρισμό. It is an extremely docile creature and does not bother any other inhabitants. Είναι μια εξαιρετικά υπάκουο πλάσμα και δεν ενοχλεί κανένα άλλο κατοίκους.

Breeding Αναπαραγωγής

One downside to the Horned Nerite Snail, and this applies to most other nerite species, is its inability to breed in pure freshwater. Ένα μειονέκτημα στην Μοσχιοί Nerite Σαλιγκάρι, και αυτό ισχύει για τα περισσότερα άλλα είδη nerite, είναι η ανικανότητά της να αναπαράγονται στο καθαρό γλυκό νερό. The Horned Nerite Snail requires brackish water in order to breed successfully. Η Μοσχιοί Nerite Σαλιγκάρι απαιτεί υφάλμυρο νερό, ώστε να αναπαράγονται με επιτυχία. Some hobbyists have been somewhat successful in breeding nerite snails but it does not seem that the young snails survive for too long. Μερικοί χομπίστες έχουν κάπως επιτυχείς στην αναπαραγωγή nerite σαλιγκάρια, αλλά δεν φαίνεται ότι τα νεαρά σαλιγκάρια επιβιώνουν για μεγάλο χρονικό διάστημα. Some may look at this as a plus, meaning that the Horned Nerite Snail will not over populate a tank and become a pest in the aquarium. Ορισμένοι μπορεί να εξετάσει την υπόθεση αυτή ως ένα συν, που σημαίνει ότι η Μοσχιοί Nerite σαλιγκάρι δεν θα καταλαμβάνουν πάνω από μια δεξαμενή και να γίνει παρασίτων στο ενυδρείο.

Appearance Εμφάνιση

The Horned Nerite Snail is the smallest of the variety of Nerite's that I have kept. Η Μοσχιοί Nerite σαλιγκάρι είναι το μικρότερο από την ποικιλία των Nerite ότι μου έχουν κρατήσει. It's average size is approximately 1/4" in diameter but some older specimens can reach up to 1/2" in diameter. Είναι το μέσο μέγεθος είναι περίπου 1 / 4 "σε διάμετρο αλλά ορισμένα παλαιότερα δείγματα που μπορούν να φθάσουν έως και 1 / 2" σε διάμετρο. It's small size does not take away from the beauty of this snail however. Είναι μικρού μεγέθους δεν παίρνει μακριά από την ομορφιά αυτού του σαλιγκαριού ωστόσο. The Horned Nerite has a beautiful black and yellow swirl coloration. Η Μοσχιοί Nerite έχει ένα όμορφο μαύρο και κίτρινο χρώμα στρόβιλο. As the snail grows the color patter continues with the stripes of black and yellow becoming wider. Καθώς το σαλιγκάρι μεγαλώνει το κορακίστικα χρώμα συνεχίζεται με τις ρίγες της μαύρο και κίτρινο καθίσταται ευρύτερο. The coloration and swirl appears in even the smallest specimens. Ο χρωματισμός και στροβιλισμού εμφανίζεται ακόμη και τα μικρότερα δείγματα. There are other color varieties of the Horned Nerite Snail, some with interesting patterns and different swirl coloration. Υπάρχουν και άλλες ποικιλίες το χρώμα του Μοσχιοί Nerite Σαλιγκάρι, με μερικές ενδιαφέρουσες συνήθειες και διαφορετικό χρωματισμό στρόβιλο.

Horns Κέρατα

The horns, or spikes, of the Horned Nerite Snail appear at random and do not follow a certain positioning pattern when compared to other specimens of the Horned Nerite. Τα κέρατα, ή δρόμου, της Μοσχιοί Nerite Σαλιγκάρι εμφανίζονται τυχαία και δεν ακολουθούν έναν ορισμένο ρυθμό τοποθέτησης σε σύγκριση με άλλα δείγματα από τα κέρατα Nerite. What determines the size and positioning of the horns is unknown. Αυτό που καθορίζει το μέγεθος και την τοποθέτηση των κεράτων είναι άγνωστη. It is also unknown as to whether or not the horns continue to grow longer as the snail ages. Είναι επίσης γνωστό ως προς το κατά πόσον ή δεν τα κέρατα συνεχίσει να αυξάνεται πλέον ως ηλικίες σαλιγκαριού. The horns typically appear at the beginning and/or back of the shell. Τα κέρατα εμφανίζονται συνήθως στην αρχή και / ή πίσω από το περίβλημα. Even though the area where the horns appear is from older growth, the horns may still extend. Παρόλο που η περιοχή όπου εμφανίζονται τα κέρατα είναι από τα μεγαλύτερα της ανάπτυξης, τα κέρατα μπορεί να επεκταθεί ακόμη. Care should be given as to not grab the Horned Nerite Snail too hard or else the spikes have the potential to break skin. Προσοχή πρέπει να δοθεί ώστε να μην αρπάξει το Μοσχιοί Nerite Σαλιγκάρι πάρα πολύ σκληρά ή αλλιώς οι αιχμές έχουν τη δυνατότητα να σπάσει το δέρμα.

Feeding Διατροφή

Even though the Horned Nerite Snail is small its algae eating abilities are extraordinary. Ακόμη και αν η Μοσχιοί Nerite σαλιγκάρι είναι μικρό φύκια ικανότητές του φαγητό είναι εξαιρετικό. This snail will clean your tank glass spotless and also clean algae off of rocks and even leaves. Αυτό το σαλιγκάρι θα δεξαμενή καθαρό ποτήρι πεντακάθαρα σας και επίσης καθαρά φύκια στα ανοικτά των βράχων και ακόμη και τα φύλλα. Its small size is a great benefit for those who wish to clean algae off of leaves. Μικρό μέγεθός του είναι ένα μεγάλο πλεονέκτημα για εκείνους που επιθυμούν να καθαρίσει τα φύκια στα ανοικτά των φύλλων. The Horned Nerite Snail is very lightweight and will not fall off of leaves like other algae eating snails may. Η Μοσχιοί Nerite σαλιγκάρι είναι πολύ ελαφρύ και δεν θα πέσει από φύλλα όπως και τα άλλα άλγη μπορεί να τρώει σαλιγκάρια. It is also recommended to feed the Horned Nerite Snail algae wafers or similar type food to supplement its captive diet as it can quickly clean a tank of all its algae. Συνιστάται επίσης να τροφοδοτήσει τα κέρατα Nerite Σαλιγκάρι γκοφρέτες φύκια ή παρόμοια τρόφιμα τύπου δεσμευμένη να συμπληρώσει τη διατροφή του, δεδομένου ότι μπορεί να καθαρίσει γρήγορα μια δεξαμενή όλων των φυκών του.

Behavior Συμπεριφορά

The Horned Nerite Snail can tend to escape from a tank and make its way outside of the tank. Η Μοσχιοί Nerite σαλιγκάρι μπορεί να τείνουν να ξεφύγουν από μια δεξαμενή και να κάνει το δρόμο του εκτός της δεξαμενής. It is considered a tidal snail and can live outside of water. Θεωρείται ένα παλιρροϊκό σαλιγκάρι και μπορούν να ζήσουν έξω από το νερό. Simply pick them up and put them back inside of the tank. Απλά να επιβιβάζουν και να τους φέρουν πίσω στο εσωτερικό της δεξαμενής. The Horned Nerite Snail will survive as long as they have not been out of the tank for too long. Η Μοσχιοί Nerite Σαλιγκάρι θα επιβιώσει εφόσον δεν έχουν έξω από τη δεξαμενή για πάρα πολύ καιρό. It is recommend to keep an eye on them and look around the tank occasionally for possible escapes. Είναι συνιστούμε να προσέχουν τους και να κοιτάξουμε γύρω από τη δεξαμενή κατά καιρούς για πιθανές αποδράσεις. It is thought that when the snail is uncomfortable it will escape, but will not when happy. Θεωρείται ότι όταν το σαλιγκάρι είναι δυσάρεστη, θα διαφύγουν, αλλά δεν θα όταν ευτυχισμένος.

Απο οτι καταλαβα ειναι καλος καθαριστης αλγης η το αντιθετο???

Link to comment
Share on other sites

Nαι ειναι, εμενα μου το κραταγε καθαρο το ενυδρειο, και οταν το εβγαλα βγηκε πρασινη αλγη πανω στο τζαμι..

Link to comment
Share on other sites

Mεταφραση απο το google:

Horned Nerite Snail Horned Nerite Snail

Clithon corona Clithon corona

Overview Επισκόπηση

The shell of the Horned Nerite Snail is very sturdy and the "horns" are a definitely defense mechanism as they can even poke or prick a human during handling. Το κέλυφος του Μοσχιοί Nerite σαλιγκάρι είναι πολύ γερά και το «κέρατα» είναι σίγουρα ένας αμυντικός μηχανισμός, δεδομένου ότι μπορούν ακόμη και σακί ή πούτσος του ανθρώπου κατά το χειρισμό.

Εξαιρετική μετάφραση ειδικά η παραπάνω παράγραφος :blush:

Εσύ Νίκο από την παραπάνω αυτόματη μετάφραση κατάλαβες τίποτα ?

Link to comment
Share on other sites

:ballistic::thumbup:;):ninja::thumbup::w00t::w00t:

Πεθανα ρε, δεν υπαρχω

:thumbup::thumbup::thumbup:

:blush::):thumbup::P

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Σπύρο φαντάζομαι ότι μάλλον κι εσύ μάλλον κάνεις πλάκα :blush:

http://www.ldoceonline.com/dictionary/prick_1

http://www.ldoceonline.com/dictionary/poke_1

Γενικά οι αυτόματες μεταφράσεις από το google είναι για κλάματα (και για γέλια απ' ότι φαίνεται)

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο φαντάζομαι ότι μάλλον κι εσύ μάλλον κάνεις πλάκα :thumbup:
Δεν το'πιασες αλλα ηταν και δυσκολο, δεν πειραζει. :blush:

Το "σακι του ανθρώπου κατά το χειρισμό" πως αλλιως το εννοει η μεταφραση?

"δεδομένου ότι μπορούν ακόμη και σακί ή πούτσος του ανθρώπου κατά το χειρισμό."

Τι ηθελες να γραψω οτι η μεταφραση ειναι για τον ... και οχι για το σακι? :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το'πιασες αλλα ηταν και δυσκολο, δεν πειραζει. :blush:

Το "σακι του ανθρώπου κατά το χειρισμό" πως αλλιως το εννοει η μεταφραση?

"δεδομένου ότι μπορούν ακόμη και σακί ή πούτσος του ανθρώπου κατά το χειρισμό."

Τι ηθελες να γραψω οτι η μεταφραση ειναι για τον ... και οχι για το σακι? :)

τι να πιάσω, εδώ μερικές φορές δεν πιστεύουν τα μάτια μου τι διαβάζω εδώ μέσα :thumbup:

άλλο το γραπτό και άλλο το μιλητό

Link to comment
Share on other sites

Πηρα 4 σαλιγκαρακια του ειδους!!Και ειμαι πολυ ευχαριστημενος αντιθετα με τον nikoloutso(ασχετο)!Τα δικα μου με το που τα εβαλα στο ενυδρειο επεσαν με τα μουτρα στην πρασινη αλγη!!!!!Τωρα θα δουμε εξελιξεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...