Jump to content

Στρωσιμο ενυδρειου


Recommended Posts

οχι! 15 λεπτα

Εχεις την καινούργια σειρα απο τα test της τοτε, αντι να μειωσει το χρονο τον αυξησε η JBL.Τελος παντως βγηκαμε και λιγο off topic.Το υγρο τεστ που μετρας αμμωνία δεσποινις νεραιδα ποιας εταιρειας ειναι???

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας!!!

Τα στικ ειναι 1 λεπτου και για την αμμωνια 10 λεπτα. Ειναι της JBL και τα δυο. Για την αμμωνια

το τεστ ειναι υγρο.

delta66 δεν πειραξα καθολου το φιλτρο ουτε καθαρησα κατι...

Ετοιμαζομαι να κανω αλλη μια μεγαλη (50%) αλλαγη νερου και μετα να μετρησω ξανα...

Εχω παρει κατι βακτηρια της JBL (FilterStart Bacteria Starter)

Μου ειπαν οταν το ριξω να σταματησω το φιλτρο για μιση ωρα...

Μεσα στο φιλτρο εχω το σφουγγαρι και κατι μπιλιτσες που ειχαμε βαλει απο την αρχη.

Να σηκωσω τις μπιλιες και να ριξω τα βακτηρια πανω στο σφουγγαρι???

Και ποτε να το κανω αυτο?? Οταν 8α εχω βγαλει το μισο νερο???

Και μετα??? Αφηνω το ενυδρειο για μιση ωρα μισογεματο με το φιλτρο κλειστο???

Και κατι ακομα... Δεν εχω που να προετοιμασω τοσο νερο.. Τι να κανω???

Να ριξω το αντιχλοριο απο πριν μεσα στο ενυδρειο???

....Και μαλλον εχουν μερικα ψαρακια μου ick... :P

Συγνωμη αν σας κουρασα..... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

:P Τι να κανω για το ick ???

Να κανω αυτο που λεει εδω http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Thema...multifiliis.htm

η' να παρω φαρμακο????

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας!!!

Τα στικ ειναι 1 λεπτου και για την αμμωνια 10 λεπτα. Ειναι της JBL και τα δυο. Για την αμμωνια

το τεστ ειναι υγρο.

delta66 δεν πειραξα καθολου το φιλτρο ουτε καθαρησα κατι...

Ετοιμαζομαι να κανω αλλη μια μεγαλη (50%) αλλαγη νερου και μετα να μετρησω ξανα...

Εχω παρει κατι βακτηρια της JBL (FilterStart Bacteria Starter)

Μου ειπαν οταν το ριξω να σταματησω το φιλτρο για μιση ωρα...

Μεσα στο φιλτρο εχω το σφουγγαρι και κατι μπιλιτσες που ειχαμε βαλει απο την αρχη.

Να σηκωσω τις μπιλιες και να ριξω τα βακτηρια πανω στο σφουγγαρι???

Και ποτε να το κανω αυτο?? Οταν 8α εχω βγαλει το μισο νερο???

Και μετα??? Αφηνω το ενυδρειο για μιση ωρα μισογεματο με το φιλτρο κλειστο???

Και κατι ακομα... Δεν εχω που να προετοιμασω τοσο νερο.. Τι να κανω???

Να ριξω το αντιχλοριο απο πριν μεσα στο ενυδρειο???

....Και μαλλον εχουν μερικα ψαρακια μου ick... :P

Συγνωμη αν σας κουρασα..... :ninja:

Καλό θα ηταν να πάρεις ενα δοχειο προετοιμασίας νερού,θα σε βοηθησει αρκετά,το FilterStart Bacteria Starter θα το ρίξεις αφού κανεις την αλλαγή νερού σου μέσα στο φίλτρο σου,αν δε βρεις δοχείο θα ρίξεις το αντιχλώριο αφου βάλεις το καινουργιο νερό στο ενυδρέιο σου.Το φίλτρο δεν θα το σταματήσεις,τα βακτήρια θα βρουν που πρέπει να κατοικήσουν.Απο που συμπεραίνεις οτι εχουν ick??εχουν γεμίσει ασπρα στίγματα??Οι μπιλίτσες μεσα στο φίλτρο σου τι χρώμα έχουν??είναι κεραμικές??

Δεν κουρασες κανεναν :blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

:P Τι να κανω για το ick ???

Να κανω αυτο που λεει εδω http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Thema...multifiliis.htm

η' να παρω φαρμακο????

Το ick εχει προέρθει απο το κακής ποιότητας νερό που υπάρχει στο ενυδρει σου και ταλαιπωρεί τα ψάρια σου,οπότε μόλις στρώσεις το ενυδρείο σου με μια μικρή θεραπεία, εγω σου προτείνω το EXIT,τα ψάρια σου θα επανέλθουν στα φυσιολογικά τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ηταν να πάρεις ενα δοχειο προετοιμασίας νερού,θα σε βοηθησει αρκετά,το FilterStart Bacteria Starter θα το ρίξεις αφού κανεις την αλλαγή νερού σου μέσα στο φίλτρο σου,αν δε βρεις δοχείο θα ρίξεις το αντιχλώριο αφου βάλεις το καινουργιο νερό στο ενυδρέιο σου.Το φίλτρο δεν θα το σταματήσεις,τα βακτήρια θα βρουν που πρέπει να κατοικήσουν.Απο που συμπεραίνεις οτι εχουν ick??εχουν γεμίσει ασπρα στίγματα??Οι μπιλίτσες μεσα στο φίλτρο σου τι χρώμα έχουν??είναι κεραμικές??

Δεν κουρασες κανεναν :blink::blink:

Θα παω να παρω τωρα ενα βαρελακι να το εχω διπλα απο το ενυδρειο για τις αλλαγες και την προετοιμασια..

Ελπιζω να βρω!!

Ναι εχουν γεμισει στιγματα.. μερικα ψαρακια πολλα και εντονα :ninja:

Ειναι μπεζ αλλα δεν ξερω αν ειναι κεραμικες...

Σ'ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου και τις συμβουλες σου :P

Link to comment
Share on other sites

Θα παω να παρω τωρα ενα βαρελακι να το εχω διπλα απο το ενυδρειο για τις αλλαγες και την προετοιμασια..

Ελπιζω να βρω!!

Ναι εχουν γεμισει στιγματα.. μερικα ψαρακια πολλα και εντονα :ninja:

Ειναι μπεζ αλλα δεν ξερω αν ειναι κεραμικες...

Σ'ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου και τις συμβουλες σου :P

Συνήθως αγοράζουμε δοχεία για το λάδι και γενικά αποθήκευσής υγρών,θα βρεις σε καταστήματα με πλαστικά αλλα και ενας κουβάς μια χαρα θα ειναι για τα λίτρα σου.Αν εχεις χώρο στο φίλτρο θα προτεινα να προσθεσεις λίγα μακαρονάκια και να τα τοποθετήσεις στο κατω μέρος του φίλτρου για να μην κοψεις την ροη σου...

οι μπεζ μπίλιες ειναι πορωδεις??δεν ειναι πλαστικές???

Έγινε επεξεργασία - NickTheFish
Link to comment
Share on other sites

:P Τι να κανω για το ick ???

Να κανω αυτο που λεει εδω http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Thema...multifiliis.htm

η' να παρω φαρμακο????

[/quo

Ακολουθησε τις οδηγιες που δινει η ιστοσελιδα για την θεραπεια του Ick με αλατι.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως αγοράζουμε δοχεία για το λάδι και γενικά αποθήκευσής υγρών,θα βρεις σε καταστήματα με πλαστικά αλλα και ενας κουβάς μια χαρα θα ειναι για τα λίτρα σου.Αν εχεις χώρο στο φίλτρο θα προτεινα να προσθεσεις λίγα μακαρονάκια και να τα τοποθετήσεις στο κατω μέρος του φίλτρου για να μην κοψεις την ροη σου...

οι μπεζ μπίλιες ειναι πορωδεις??δεν ειναι πλαστικές???

[/quote

κατι τετοιο ειχα και εγω στο μυαλο μου :P (για το δοχειο)

Πλαστικες αποκλειετε να ειναι οι μπιλιες...μαλλον κεραμικες ειναι :ninja:

Link to comment
Share on other sites

ενα βαρελακι τροφιμων ειναι ιδανικο για τις αλαγες νερου.

θα χρειαστεις οπωσδηποτε θεραπεια για τα ψαρια σου.

εκειμεσα θα ριξεις το αντιχλωριο.

παρομοιο προβλημα το αντιμετωπισα με επιτυχια με το super ick cure της api.

Link to comment
Share on other sites

Stav ειμαι αρχαρια.....

Δεν ειναι επικινδυνο να κανω κατι τετοιο εγω????

Δεν έχεις άλλη επιλογή,αν κάνεις χρήση φαρμάκου θα επηρεάσεις την βιολογία σου και είναι και το ενυδρείο φρέσκο οπότε......

Link to comment
Share on other sites

αφου ειναι νεο το ενυδρειο ξεκινα την θεραπεια με το αλατι οπως σου ειπαι ο nick, προσοχη στη δοσολογια καλη επιτυχεια.

Link to comment
Share on other sites

Stav ειμαι αρχαρια.....

Δεν ειναι επικινδυνο να κανω κατι τετοιο εγω????

Καθολου επικινδυνο,ακολουθα τις οδηγιες και ολα θα πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα το 1/3.... Ανεβασα θερμοκρασια στους 28...

Δεν εριξα τα βακτηρια ουτε αλατι γιατι ειχα γεννητουρια!!!

Γεννησε η μολυ μου!!! Το μεσημερι την ωρα που ελειπα...

Εχω δει μονο 3 μικρα :ninja: λετε να τα φανε τα μωρακια???

Θα κανω και μετρησεις σε λιγο και σας ενημερωνω ξανα :P

Link to comment
Share on other sites

αφου ειναι νεο το ενυδρειο ξεκινα την θεραπεια με το αλατι οπως σου ειπαι ο nick, προσοχη στη δοσολογια καλη επιτυχεια.

Η διαδικασία για την θεραπεία με αλάτι είναι η εξής. Μόλις δούμε τα πρώτα σημάδια της ασθένειας ανεβάζουμε την θερμοκρασία τουλάχιστον στους 30°C. Σε ψάρια που δεν έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα με την υψηλή θερμοκρασία, μπορούμε να φτάσουμε στους 33°C, αλλά αυτό είναι προτιμότερο να το κάνουμε μέσα σε 1-2 μέρες και όχι με την πρώτη, για να γίνει η απαραίτητη προσαρμογή των ψαριών σε αυτή τη θερμοκρασία.

Αφού η θερμοκρασία φτάσει στο σημείο που θέλουμε, σε 3 - 4 δόσεις ρίχνουμε το αλάτι, μια δόση κάθε 3 ώρες. Πρέπει να ρίχνουμε το αλάτι σε δόσεις για να εξασφαλίσουμε ότι θα προσαρμοστούν σε αυτό και τα βακτηρίδια που έχουμε στο φίλτρο μας. Συνήθως η δόση είναι 1 - 2 κουταλιές σούπας ανά 10 λίτρα νερού.

Για να έχουμε ένα μέτρο, να πούμε ότι μια μέτρια κουταλιά του γλυκού είναι περί τα 3 g, ενώ μια μέτρια κουταλιά της σούπας αντιστοιχεί με 10 g αλάτι.

:P Δηλαδη για τα 100 λιτρα πρεπει να ριξω 10 κουταλιες της σουπας???? :ninja:

Link to comment
Share on other sites

ΝΕΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7.6

- KH: 3-6d

- GH: >7d

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0-0.1

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0-0.5

- ΝΟ3 (νιτρικά): 10-25

- Θερμοκρασία: 26 απο σημερα στους 28

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: αμμωνιας της JBL

-Strips: τα υπολοιπα της JBL

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας παιδια!!

Γεννησε η μολυ μου και 2 μικρα που βρηκα τα εβαλα σε ενα μπολ με νερο του ενυδρειου μεχρι αυριο που θα παω να παρω μικρο ενυδρειακι!!

Εκανα καλα???

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας!!! Ποσο αλατι πρεπει να ριξω?????

καλημερα ξεκινησε με 4 κουταλιες της σουπας σε δοσεις οπως σου γραφει,φροντισε να το ριξεις μπροστα απο τον κυκλοφορητη για να διαλυθει κ μια μικρη ποσοτητα πανω στα ψαρια σου για πιο αμεση θεραπεια...μην τρελαινεσαι ειναι απλα τα πραγματα!καλη επιτυχια!
Link to comment
Share on other sites

Το αλατι θα το διαλυσεις μεσα σε ενα μπολακι που θα εχει νερο απο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...