Jump to content

ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΨΑΡΙΩΝ


Recommended Posts

:) Γειά χαρά σε όλους.Χρειάζομαι την βοηθεία σας για δύο καινούργιους ένοικους του ενυδρείου μου. Ο ένας είναι πλακόστομος θα ήθελα να ξέρω την ονομασία του, αλλά για το άλλο δεν έχω την παραμικρή ιδέα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

post-697-1146650852_thumb.jpgpost-697-1146650876_thumb.jpgpost-697-1146650901_thumb.jpgpost-697-1146650931_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο ψάρι είναι Parambassis Ranga και δυστυχώς είναι βαμμένο... λίνκ μπορείς να δείς ΕΔΩ!!!

Το πλέκο δέν φένεται ξεκάθαρα για να σου απαντήσω με σιγουριά.Έχω βέβαια στο μυαλό μου κάποια είδη αλλά καλύτερα να βάλεις ποιό καθαρές φωτό.Το σίγουρο είναι ότι πρέπει να το ταίσεις μιάς και φένεται ψιλοσκελετομένο....Τί το ταίζεις τώρα? :)

Link to comment
Share on other sites

:) Δημήτρη ευχαριστώ για την βοήθεια.Τα ψαράκια τα έχω δύο ημέρες. Μου τα έφεραν σε κακά χάλια. Νόμιζα ότι το ranga δεν θα την έβγαζε ούτε μία μέρα.Το Parambassis Ranga δοκιμάζει να φάει αλλά το φτύνει αμέσως. Και τα δύο πάντως τώρα είναι κινητικά και δείχνουν γενικά καλά.

Οι τροφές που χρεισιμοποιώ είναι Sera Flora , Sera bloodworms, Tetra prima granular food.

Βάζω μερικές φωτό ακόμα μήπως αναγνωρίσης τον πλέκο.

Ευχαριστώ και πάλι.

post-697-1146680207_thumb.jpgpost-697-1146680364_thumb.jpgpost-697-1146680391_thumb.jpgpost-697-1146680419_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτό που δημιουργεί προβληματισμό για το ranga είναι ότι η μπογιά έχει χυθεί και στο κάτω μέρος το ψαριού, πράγμα που σημαίνει ότι ο τύπος που του έμπηξε το σύριγγα της βαφής δεν τη τσιγουνεύτηκε! Μακάρι το ψαράκι, το οποίο παρεπιπτόντως ζει σε υφάλμυρα νερά, να μπορέσει να ξεπεράσει το σοκ και να αποβάλλει σιγά σιγά την μπογιά που του βάλανε. Τα βαμμένα ψαράκια είναι μία μόδα που ξεκίνησε τη δεκαετία του 80 και απ' ότι φαίνεται (δυστυχώς όπως είπε και ο husky jim) συνεχίζει ακάθεκτη. Όσο φρικτό και αν ακούγεται μία σύριγγα, που όσο μικρή και να είναι δεν παύει να είναι υπερβολικα μεγάλη για ένα ψαράκι, εισέρχεται στο σώμα του και αφήνει εκεί μέσα μία ποσότητα χρώματος. Αν κάποιος πιάσει το ψαράκι στα χέρια του και πιέσει ελαφρά στο βαμμένο σημείο θα δει το υγρό της βαφής να μετακινείται! Τέλος έχει διαπιστωθεί ότι περίπου το 50% των συγκεκριμένων βαμμένων ψαριών έχουν τον ιό της Λιμφοκύστης. Η ασθένεια μπορεί να εντοπιστεί στο σώμα των ψαριών ως μικρά προς το άσπρο στίγματα στο σώμα των ψαριών και τα πτερύγιά του. Και αυτό συμβαίνει είτε γιατί πολλά ψαράκια δέχονται ένεση με την ίδια βελόνα είτε γιατί το τεράστιο στρες το οποίο δέχεται το ψαράκι προκαλεί ανεπάρκεια στο ανοσοποιητικό του σύστημα. Πρόσφατα μία εταιρεία άρχισε να διαφημίζει ότι μπορεί να κάνει τατουάζ κατά παραγγελία στα ψάρια μας! Για να μην αρχίσουμε να συζητάμε και για τα γενετικά μεταλαγμένα danio...

Το γατόψαρο, χωρίς να είμαι σίγουρος, μου μοιάζει για ένα ταλαίπωρο Glyptopericthys sp. L 23, αν είναι τσέκαρέ το εσύ ο ίδιος που μπορείς να το δεις από κοντά και να κάνεις ανετότερα τις συγκρίσεις με τις ανάλογες φωτογραφίες που μπορείς να βρεις στο διαδίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Όσο φρικτό και αν ακούγεται μία σύριγγα, που όσο μικρή και να είναι δεν παύει να είναι υπερβολικα μεγάλη για ένα ψαράκι, εισέρχεται στο σώμα του και αφήνει εκεί μέσα μία ποσότητα χρώματος. Αν κάποιος πιάσει το ψαράκι στα χέρια του και πιέσει ελαφρά στο βαμμένο σημείο θα δει το υγρό της βαφής να μετακινείται! Τέλος έχει διαπιστωθεί ότι περίπου το 50% των συγκεκριμένων βαμμένων ψαριών έχουν τον ιό της Λιμφοκύστης. Η ασθένεια μπορεί να εντοπιστεί στο σώμα των ψαριών ως μικρά προς το άσπρο στίγματα στο σώμα των ψαριών και τα πτερύγιά του. Και αυτό συμβαίνει είτε γιατί πολλά ψαράκια δέχονται ένεση με την ίδια βελόνα είτε γιατί το τεράστιο στρες το οποίο δέχεται το ψαράκι προκαλεί ανεπάρκεια στο ανοσοποιητικό του σύστημα. Πρόσφατα μία εταιρεία άρχισε να διαφημίζει ότι μπορεί να κάνει τατουάζ κατά παραγγελία στα ψάρια μας! Για να μην αρχίσουμε να συζητάμε και για τα γενετικά μεταλαγμένα danio...

:thumbup: για κατι τετοιους θα επρεπε να υπαρχει νομος να τους κλεινουν μεσα!ειχα 2-3 τετοια ψαρακια παλια και μου ειχε εντυπωση κανει ο διαφορετικος χρωματισμος τους! κατι υποψιαζομασταν με τον τεκιλα ,αλλα οτι τους βαζουν μπογια με συριγγα δεν μπορουσα να το φανταστω ποτε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν πάει καλά ο κόσμος... λέτε να αρχίσουν να τους βάζουν και σκουλαρίκια εκτός από tattoo?

kill em all :thumbdown::o:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και η φρίκη δε σταματά εκεί αφού σε σχετικό άρθρο που διάβασα πρόσφατα, περιοδικό δημοσίευσε οδηγό διακοσμητικής χειρουργικής ψαριών! Δηλαδή πως ο καθένας μας μπορεί με ένα ψαλίδι να κόψει κομμάτια από το ψάρι του και να το ''φτιάξει'' όπως αυτός θέλει. Το άρθρο περιέχει οδηγίες πως κάποιος μπορεί να φτιάξει ένα flowerhorn χωρίς ουρά, ουσιαστικά κόβοντάς τη, καθώς και πως να βάψει τα υβρίδια που οι έμποροι τα έχουν βαφτίσει παπαγαλόψαρα. Μάλιστα το συγκεκριμένο περιοδικό προτείνει οτι τα ψάρια με την κομμένη ουρά θα πρέπει πρώτα να μείνουν σε ένα ενυδρείο με αντιβιοτικό έτσι ώστε να μη μολυνθεί το τραύμα που θα έχει σχηματιστεί στο σημείο που πιο πριν υπήρχε η ουρά το ψαριού. Και το ειρωνικό είναι πως το συγκεκριμένο περιοδικό της Σιγκαπούρης λέγεται Fish Love Magazine!

Link to comment
Share on other sites

Και η φρίκη δε σταματά εκεί αφού σε σχετικό άρθρο που διάβασα πρόσφατα,  περιοδικό δημοσίευσε οδηγό διακοσμητικής χειρουργικής ψαριών! Δηλαδή πως ο καθένας μας μπορεί με ένα ψαλίδι να κόψει κομμάτια από το ψάρι του και να το ''φτιάξει'' όπως αυτός θέλει. Το άρθρο περιέχει οδηγίες πως κάποιος μπορεί να φτιάξει ένα flowerhorn χωρίς ουρά, ουσιαστικά κόβοντάς τη, καθώς και πως να βάψει τα υβρίδια που οι έμποροι τα έχουν βαφτίσει παπαγαλόψαρα. Μάλιστα το συγκεκριμένο περιοδικό προτείνει οτι τα ψάρια με την κομμένη ουρά θα πρέπει πρώτα να μείνουν σε ένα ενυδρείο με αντιβιοτικό έτσι ώστε να μη μολυνθεί το τραύμα που θα έχει σχηματιστεί στο σημείο που πιο πριν υπήρχε η ουρά το ψαριού. Και το ειρωνικό είναι πως το συγκεκριμένο περιοδικό της Σιγκαπούρης λέγεται Fish Love Magazine!

25601[/snapback]

ΑΙΣΧΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και η φρίκη δε σταματά εκεί αφού σε σχετικό άρθρο που διάβασα πρόσφατα,  περιοδικό δημοσίευσε οδηγό διακοσμητικής χειρουργικής ψαριών! Δηλαδή πως ο καθένας μας μπορεί με ένα ψαλίδι να κόψει κομμάτια από το ψάρι του και να το ''φτιάξει'' όπως αυτός θέλει. Το άρθρο περιέχει οδηγίες πως κάποιος μπορεί να φτιάξει ένα flowerhorn χωρίς ουρά, ουσιαστικά κόβοντάς τη, καθώς και πως να βάψει τα υβρίδια που οι έμποροι τα έχουν βαφτίσει παπαγαλόψαρα. Μάλιστα το συγκεκριμένο περιοδικό προτείνει οτι τα ψάρια με την κομμένη ουρά θα πρέπει πρώτα να μείνουν σε ένα ενυδρείο με αντιβιοτικό έτσι ώστε να μη μολυνθεί το τραύμα που θα έχει σχηματιστεί στο σημείο που πιο πριν υπήρχε η ουρά το ψαριού. Και το ειρωνικό είναι πως το συγκεκριμένο περιοδικό της Σιγκαπούρης λέγεται Fish Love Magazine!

25601[/snapback]

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...