Jump to content

Νεο Reef


sokram

Recommended Posts

Καλημερα,σας στελνω την πρωτη μου προσπαθεια για ενα Reef στα 400 lt

και ενα sub-refugium περιπου στα 400 lt επισης.

Μετα απο 2 μηνες στρωσιματος εχω καλες παραμετρους.

temp:27c

ph:8.1-8.2

alk:8.6

nitrate:<5

phosphates:0.5

nitrite-ammonia:0

Φωτισμος cfl+leds περιπου στα 600W

Δυο eiheim 5000lt

Δυο nano tunze 6025

Skimmer ATB 1500lt

DSB 14cm αραγωνιτης

Στην παρουσα φαση εχω 20 σαλιγκαρια astrea, turbo κλπ

Μια ερωτηση που εχω ειναι αν μπορει καποιος να με βοηθησει να ενεργοποιησω το DSB μου.

post-12443-1257419149_thumb.jpg

post-12443-1257419168_thumb.jpg

post-12443-1257419180_thumb.jpg

post-12443-1257419250_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - sokram
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφη δουλειά και προσεγμενη!

Μου αρεσει το sump στο μπαλκόνι!

Στην θέση θα έβαζα ορισμένα μαγκρόβια φυτά να βγαίνουν απο κάποιες τρύπες την βάσης! θα ειχε ωραίο αποτελεσμα

Οι τιμες σου ειναι καλες εκτός απο τα PO4. φροντησε να τα μειώσεις με χημικό φιλτράρισμα (αντιφωσφορο)

Το DSB σου θα ενεργοποιηθεί μόνο του με τον καιρό!!!

Πόσο υψος έχει το DSB σου?

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ωραίο το σύστημα σου .

Εαν κατάλαβα σωστά το dsb είναι στο samp

Σε συμπλήρωμα αύτων που είπε ο Mitrizakis Nikos μπορείς να βάλεις seagrass ,που εάν τα βρείς πες και σε μένα . (Ψαχνω ένα χρόνο) .

δες εδω http://www.chucksaddiction.com/seagrass.html

εδω http://www.chucksaddiction.com/The%20Natur...20Aquarium.html

εδω http://www.reefkeeping.com/issues/2006-04/sl/index.php

Μετα αντι για refiugium θα έχεις seagrass aquarium :blush:

(Ta seagrass χρησιμοποιούν το dsb 100% )

Παρα πολυ ωραίο > καλη συνέχεια !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα καλα σας λογια...

για τα po4 εβαλα caeto πριν δυο μερες θα τα αφησω ενα μηνα και αν δεν κατεβουν βαζω αντιφωσφωρο το υψος του dsb ειναι 14 cm και στο dt 2 cm

to dsb τροφοδοτειται απο ακατεργαστο νερο με χωριστο σωληνα απο το ενυδρειο. Καλη ιδεα το sea grass θα το ψαξω .

Link to comment
Share on other sites

Πολύ προσεγμένη και ψαγμένη δουλειά....είμαι σίγουρος ότι γρήγορα τα πάντα θα κυλίσουν πολύ καλά...λίγη υπομονή μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Να μου επιτρέψεις να επιμείνω!

Βαλε αντιφώσφορο!!!

Με το που ανοίξεις φως θα γεμίσεις άλγη!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία περιποιημένη δουλειά εύχομαι να πάνε όλα καλά και να το χαρείς.Η συγκεκριμένη εταιρία που ζητάς υπάρχει στη Ελλάδα, όπως και άλλες με αντιφωσφόρο αρκετά καλό.

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

Επειδη διακρινω το skimmer της zeovit(κανω λαθος?) μηπως θα ακουλουθησεις το συστημα αυτο?

Σε αυτην την περιπτωαη δεν θα πρεπει να βαλεις αντιφωσφορο.

Αλλιως βαλε παραλληλα με την αλγη οπως σου ειπε ο Mitrizakis Nikos.

Η ιδεα με τα μαγκροβια μου αρεσε.Θα ομορφηνει και το μπαλκονι :blush:

Το ενυδρειο γιατι ειδους κοραλια το προοριζεις?

Link to comment
Share on other sites

To skimmer ειναι της atb ειμαι πολυ ευχαριστημενος Οσον αφορα τα φωσφορικα εκανα

ενα πειραμα καπου διαβασα οτι αν δουλεψη κανεις το skimmer στο φουλ "wet skimming"κατεβενουν τα PO4 το εκανα για μια εβδομαδα αλλα επρεπε να συμπληρονω 20lit την ημερα αλατονερο (αρκετη μανουρα) το αποτελεσμα μολις μετρησα po4 στα 0.20 ....μεγαλη διαφορα ... οποτε θα περιμενω λιγο ακομα δεν εχω σκοπο να χρησιμοποιησω το συστημα zeovit kai δεν θελω να ριξω οσο με παιρνει χημεικα "more biology less tehnologie"

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι αρχαριος (μετα απο εκατονταδες ωρες διαβασμα ....)θα ξεκινησω με μ****α κοραλλια μανιταρια κλπ και απο ψαρια μεχρι 10 μικρα herbivores .

Link to comment
Share on other sites

Επομενως ο αντιφωσφορος απαραιτητος για να εχεις μονιμως 0.Βαλτον απο τωρα γιατι οταν στο ενυδρειο εχουμε για αρκετο καιρο φωσφορικα,ενα μερος τους δεσμευτεται απο το βραχο και την αμμο και αποδεσμευεται αργοτερα που θα εχεις 0,σταδιακα ξανα πισω στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Προσεξε τα PO4 γιατι ειναι ο θανατος του υφάλου!!!

Και της Tunze o αντιφωσφορος ειναι πολυ καλος

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

To skimmer ειναι της atb ειμαι πολυ ευχαριστημενος Οσον αφορα τα φωσφορικα εκανα

ενα πειραμα καπου διαβασα οτι αν δουλεψη κανεις το skimmer στο φουλ "wet skimming"κατεβενουν τα PO4 το εκανα για μια εβδομαδα αλλα επρεπε να συμπληρονω 20lit την ημερα αλατονερο .................... :blush:γιατί έβαζες αλατόνερο ????????.......................[/quote]

Link to comment
Share on other sites

Γιατι Αποστόλη μου με το wet skimming του πετουσε στο κύπελο θαλασσινο νερο

η ερώτηση δεν ήταν για εσένα.... :blush:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τα chaeto δουλεψαν μετα απο δεκα ημερες τα φωσφορικα κατεβηκαν στα 0.05 περιπου...Τωρα θα βαλω μπρος την καραντινα ..Εχω ομως μια απορια για ενα καινουργιο ψαρι βαζω προληπτικα φαρμακα coper κλπ 'η κανω αυτο που λεει η λεξη ...περιμενοντας και βλεποντας...και τι γνωμη εχετε για το DIP σε γλυκο νερο??

Link to comment
Share on other sites

Η ένοια της καραντίνας ειναι να προλάβεις το ψάρι πρωτού σου εκδηλώσει ασθένεια στο κυρίως ενυδρείο!

Σαφώς και θα μπορουσες να κανεις μια προοληπτική θεραπεία στην καραντίνα σου!!!

Το μπάνιο με γλυκό νερο ειναι ιδιέτερα αποτεεσματικό για εξωπαράσιτα!

Link to comment
Share on other sites

Σωστό αυτό που σου λέει ο Νίκος. Καλό είναι να έχουμε καραντίνα και κάθε οργανισμό καινούργιο που αγοράζουμε να τον τοποθετούμε εκεί για κάποιο διάστημα.Το μπάνιο σε γλυκό νερό είναι αποτελεσματικό και αποδεδειγμένα λειτουργικό, αλλά στρεσάρει έναν οργανισμό.Για ψάρια θεωρώ καλύτερο η καραντίνα να την έχουμε σε χαμηλή αλατότητα όπου και θα μείνει εκεί το ψάρι για κάποιο καιρό και σταδιακά θα αρχίσουμε να ανεβάζουμε την αλατότητα έως ότου φτάσει στο επιθυμητό επίπεδο και να το βάλουμε στο ενυδρείο μας.

Link to comment
Share on other sites

ok ..αν καταλαβα καλα για λιγοτερο stress βαζω το ψαρι σε αλατοτητα 1. 010 αντι για DIP και για διαστημα 2 εβδομαδων ανεβαζω στα 1.026 το αφηνω 10 ημερες ακομα και αν ολα καλα το βαζω στο main tank ποιες μαρκες θεωρητε αποτελεσματικες για copper αντιπαρασιτικα (η οτι αλλο βαζουμε στο νοσοκομειο )???

ευχαριστω για τη βοηθεια.....

Μαρκος (το αναποδο απο το skram )

Link to comment
Share on other sites

sorry λαθος!!

Έγινε επεξεργασία - Sparos
Link to comment
Share on other sites

Ακομα καλυτερα να βαζεις νερό απο το κυρίως ενυδρειο σου προκειμενου να μην του αλλαξεις συνθηκες κατα την μεταφορά στο κυρίως

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...