Jump to content

"ΘΟΛΩΜΕΝΑ ΝΕΡΑ"


ΝΙΚΟΣ84

Recommended Posts

Όπως ανεφερα και σε άλλο post,στήνω νέο "αφρικάνικο" ενυδρείο. Έχω τοποθετήσει λευκή άμμο και λευκές πέτρες τις οποίες έπλυνα με ζεστό νερό. Εδώ και 5 μέρες το νερό δεν λέει να ξεθολώσει (εχω κάνει και μια αλλαγή νερού). Τι μπορώ να κάνω? Πόσο ακόμη να περιμένω?

Link to comment
Share on other sites

Όπως ανεφερα και σε άλλο post,στήνω νέο "αφρικάνικο" ενυδρείο. Έχω τοποθετήσει λευκή άμμο και λευκές πέτρες τις οποίες έπλυνα με ζεστό νερό. Εδώ και 5 μέρες το νερό δεν λέει να ξεθολώσει (εχω κάνει και μια αλλαγή νερού). Τι μπορώ να κάνω? Πόσο ακόμη να περιμένω?

Καποια φωτογραφια ειναι ευκολο;

Ποια διαδικασια ακολουθησες στο γεμισμα;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γυρισα απο τη δουλεια,το απόγευμα, ειδα μεγάλη βελτίωση. Θα περιμένω λίγο ακόμη.

Όσον αναφορά τη διαδικασία, έπλυνα άμμο και πέτρες με ζεστό νερό και μετά το γέμισα με τη μέθοδο του "κουβά".

(Η φωτογραφία είναι πριν από 3 μέρες)

post-13890-1257449928_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις ένα φίλτρο γεμάτο με filterwool,ώστε να σου πάρει την θολούρα.Οταν λές κουβά τι ακριβώς εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα έναν κουβα μέσα, κι έβαλα το λάστιχο μέσα,ώστε όταν πέφτει το νερό να μην αναταράσει την άμμο και θολώνει περισσότερο το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως υπάρχει πολύ μεγάλη κυκλοφορία και δεν "καθεται" το σύννεφο;

Το είχα πάθει αυτό στο υφαλμυρό μου, μέιωσα τις αναταρράξεις και μεσα σε ενα απόγευμα εκατσε το σύννεφο..

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις ένα φίλτρο γεμάτο με filterwool,ώστε να σου πάρει την θολούρα.Οταν λές κουβά τι ακριβώς εννοείς?

:blush:

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα δεν είχα βάλει το φίλτρο εν λειτουργία. Σήμερα ξεκινάω. Σας ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις. Και κάτι άλλο πρέπει να έρθει σε σωστή θερμοκρασία το νερό και μετά να βάλω βαλισνέρια ή μπορώ και τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα δεν είχα βάλει το φίλτρο εν λειτουργία. Σήμερα ξεκινάω. Σας ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις. Και κάτι άλλο πρέπει να έρθει σε σωστή θερμοκρασία το νερό και μετά να βάλω βαλισνέρια ή μπορώ και τώρα?

Βάλε το φίλτρο να λειτουργήσει ,βάλε και τον θερμαντήρα σε λειτουργία ( θερ.26 βαθμούς) και φυτεύεις μετά.

:blush:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχουμε καποια εξελιξη;

Ενημερωσε μας,και ανεβασε και καποια φωτογραφια........... :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...