Jump to content

Γαριδοενυδρειο 24 λιτρα


Raven

Recommended Posts

Αυτη τη φορα σας εχω ενα ενυδρειακι αχταρμας :blush: εριξα μεσα ο,τι βρηκα απο moss και βρυοφυτα, καμια 20αρια red cherry και κατι νεογεννητα CPD's και Pseudomugil furcata.

Aquascape : Ο,τι ναναι ! :)

Το ενυδρειο αυτο ετρεχε ως υφαλμυρο απο περσι με bbgoby και endlers αλλα εδωσα τα goby γιατι χρειαζομαι χωρο για να μεγαλωνω τους γονους , και το ξανα εκανα γλυκου νερου moss tank με γαριδουλες.

Συντομα περιμενω και μερικα σπανια ειδη γαριδων απο Ελβετο breeder , οποτε τα γαριδοενυδρεια μου θα πρεπει να αυξηθουν.

Aπο κοντα ειναι πιο ομορφο και "αγρια φυσικο". Ενοχλουν ομως στο ματι τα πολλα Melanoides tuberculata..Εχω αρχισει και αφαιρω πολλα με καθε αλλαγη νερου για να τα ελεγξω...

post-6932-1257465941_thumb.jpg

Μερικα μωρα cpd & P.furcata

post-6932-1257466018_thumb.jpg

H ελληνικη Pelia παει πολυ καλα και αρχισε να πεταει νεες κορυφες !!

post-6932-1257466162_thumb.jpg

Μια θηλυκια red cerry "δεινοσαυρος" !! ηταν στο υφαλμυρο απο την ημερα που εριξα το μπολι (ετσι μπηκε μεσα). Ειναι η μεγαλυτερη και πιο κοκκινη cherry που ειχα ποτε .

post-6932-1257466205_thumb.jpg

Και μερικες ωραιες φωτογραφιες απο τις υπολοιπες γαριδουλες..post-6932-1257466395_thumb.jpg

post-6932-1257466468_thumb.jpgpost-6932-1257466512_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχασα την μπάλα με την cherry δεινόσαυρο...μα καλά τι χρώμα είναι αυτό?

Τι θερμοκρασία έχεις και ευνοεί την pelia?

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα αγρια ομορφια.. :) .συγχαρητηρια :blush:

Link to comment
Share on other sites

Έχασα την μπάλα με την cherry δεινόσαυρο...μα καλά τι χρώμα είναι αυτό?

Τι θερμοκρασία έχεις και ευνοεί την pelia?

Η θερμοκρασια ειναι 24,5 και ειναι τελεια για τις γαριδες και τις moss.

Tην καμαρωνω την γαριδα αυτη, ειναι σαν κοκκινο λαμπακι μεσα σε αυτο το ενυδρειο !

Πριν λιγο εβγαλα μερικες φωτογραφιες ακομα, ειναι 1μιση φορα μεγαλυτερη απο τις αλλες ενηλικες θηλυκιες.

Εκανα επιλογη σε αυτο το ενυδρειο κι εβαλα τις πιο κοκκινες για να βγαλουν τα καλυτερα γονιδια στα μικρα τους. Ειναι κατι που κανονικα πρεπει να γινεται συχνα. Με συνεχη επιλογη θα εχει κανεις super red cherries ! :blush:

post-6932-1257511392_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πάρα πολύ όμορφο το ενυδρείο σου και οι γαρίδες φυσικά :blush::)

Link to comment
Share on other sites

Και τωρα τι θες να πουμε οτι ειναι χαλια και απεριποιητο? :thumbup:

:)

Ναι ναι...ασκηστε ανελεητη κριτικη ,βγαλτε το αχτι σας ,σταυρωστε με :P

Θα με αφορισει ο Takeshi ετσι και το δει το εκτρωμα αυτο χαχα

Περα απο την πλακα, χρειαζονται και μερικα ξεκουραστα ,απεριποιητα ενυδρεια οπου το μονο που φροντιζουμε ειναι την ποιοτητα του νερου και το ταισμα. Αισιως εφτασα τα 5 ενυδρεια και πρεπει να κανω την ζωη μου πιο ευκολη,γιατι το μεγαλο απαιτει πολυ χρονο και κοπο.

Δεν μπορω ουτε να φανταστω καποιους στο εξωτερικο που εχουν 5-6 ενυδρεια διαγωνισμων πως τα συντηρουν !

Μαλλον δεν δουλευουν και ασχολουνται ολη μερα με αυτα. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι...ασκηστε ανελεητη κριτικη ,βγαλτε το αχτι σας ,σταυρωστε με :blush:

Θα με αφορισει ο Takeshi ετσι και το δει το εκτρωμα αυτο χαχα ....

Δεν μου λες το "βραβειακι"που πηρες απο τον Amano γι'αυτο το ενυδρειακι ειναι? :):thumbup::P:ballistic:

DSC_0002-2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους... Έφτιαξες και ένα σωστό ενυδρείο και για μας τους τεμπέληδες :blush:

Δεν ξέρω αν έχω έλλειψη αισθητικής, αλλά εμένα αυτά τα ενυδρεία μου αρέσουν, πέραν του ότι δεν θέλουν και ιδιαίτερη συντήρηση!

Βέβαια θα σε παρακαλέσω να μη χρησιμοποιείς τον όρο "ότι να'ναι" γιατί θα με προκαλέσεις να ποστάρω δικές μου φώτο από πραγματικά ΟΤΙ ΝΑ'ΝΑΙ aquascape :)

Όπως πάντα μάγεψες και αυτή τη φορά πραγματικά με συγκλόνισες! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οτι πιασει το χερακι σου.... χρυσος γινεται!! :blush:

Ερωτηση... παιζει ρολο το υψηλό ph για το κοκκινο χρωμα και το μεγεθος της red cherry??

Link to comment
Share on other sites

Το ξερα οτι θα αρεσει στους τεμπεληδες! :blush:

αμα παρουν μπρος και οι moss και γινει ενα πρασινο πεπλο θα ειναι χαρμα.

Ερωτηση... παιζει ρολο το υψηλό ph για το κοκκινο χρωμα και το μεγεθος της red cherry??

Ναι ,εμμεσα. Αυτο που κυριως παιζει ρολο ειναι το ΚΗ και το Dh. Τα αλατα ασβεστιου ειναι ζωτικης σημασιας για την δημιουργια του εξωσκελετου στις γαριδες.

Επισης μην ξεχναμε οτι αυτη η γαριδα μεγαλωσε σε υφαλμυρο οπου χρησιμοποιουσα αλατι reef που περιεχει ιωδιο, πολλα ιχνοστοιχεια και αλλα συστατικα που φαινεται οτι την ωφελησαν να αποκτησει μεγαλο μεγεθος (κοντευει τα 3εκ.)

Δεν αναπαραχθηκε ομως ποτε, ουτε εφερε αυγα οσο ζουσε σε αλατοτητα 1003. Τωρα μολις επανεφερα την αλατοτητα σιγα σιγα στα επιπεδα του γλυκου νερου, αμεσως γεμισε αυγα αναμεσα στα ποδια της.

Link to comment
Share on other sites

Ρωταω γιατι το έχω ξαναδιαβασει καπου...

Αλλα εμενα το ενυδρειο έχει ph 5.8....

Βασικα ειναι αππο 6,5-5.

Σε αυτο το ενυδρειο λοιπόν έχω 7 re cherry....

Και πίστεψε με... ειναι πολυυυυυ RED!!

Kαι οι 2 απο αυτες ειναι και πολυ μεγάλες!!!

Πως το εξηγεις αυτο?

Υ.Γ. Μεψρι την επόμενη συναντηση που θα έχουν γίνει γαριδες τα αυγα... να μας φερεις... :blush:

Eιναι λίγα τα λίτρα σου!!! :)

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερουσα η μαρτυρια σου !

Πραγματικα εχω την εντυπωση οτι κατι μου διαφευγει με την διατηρηση των red cherry, το χρωμα, το μεγεθος, την διατροφη και την χημεια του νερου.

Φαινεται οτι υπαρχουν μηχανισμοι που ακομα μου διαφευγουν αν και εχω ερευνησει το θεμα παρα πολυ γιατι το βρισκω ενδιαφερον.

Δεν σου κρυβω οτι για μενα ειναι ανεξηγητο να εχεις τις γαριδες αυτες σε ph 5,8 , με πολυ χαμηλες σκληροτητες και να ειναι κοκκινες και μεγαλες σε μεγεθος. :blush:

Έγινε επεξεργασία - Raven
Link to comment
Share on other sites

φιλε το ενυδρειακι σου ειναι τελειο..προτιπο (και για το δικο μου)..η red cherry σου γεννανε?

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως το κινητό μου δεν έχει καλη αναλυση... στο σκοταδι!!!

Μετρησα ph 5,5 μολι τωρα.

Οριστε και οι φωτο που εβγαλα επισης τωρα.

Νομίζω φαινεται και το χρωμα και το μέγεθος... σε συγκριση με τα ψαρακια ακριβως διπλα και απο πάνω....

Οριστε.

post-12891-1257625982_thumb.jpg

post-12891-1257625991_thumb.jpg

post-12891-1257625998_thumb.jpg

post-12891-1257626006_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιες

Link to comment
Share on other sites

Ρωταω γιατι το έχω ξαναδιαβασει καπου...

Αλλα εμενα το ενυδρειο έχει ph 5.8....

Βασικα ειναι αππο 6,5-5.

Σε αυτο το ενυδρειο λοιπόν έχω 7 re cherry....

Και πίστεψε με... ειναι πολυυυυυ RED!!

Kαι οι 2 απο αυτες ειναι και πολυ μεγάλες!!!

Πως το εξηγεις αυτο?

Ενδιαφερουσα η μαρτυρια σου !

Αλεξ, πιστευω οτι πρεπει να παρεις υποψιν σου και αλλους παραγοντες για να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα.

Οπως πχ αυτο που αναφερει για τις αλλαγες στην οξυτητα (και πιστευω οτι αλλαζει και η σκληροτητα το ιδιο δραστικα).

Κι αυτο γιατι μπαινει νερο με ανεβασμενες σκηροτητες και οξυτητα κατα την αλλαγη, αλλα λογω του μεγαλου πληθυσμου σαλιγγαριων, οι τιμες υποχωρουν δραστικα.

Υπαρχουν δηλαδη τα macro για καποιο διαστημα μεσα στο νερο και οι γαριδες κατι παιρνουν.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Tο ενυδρειακι αυτο το χαζευω ολη μερα και μπορω να πω οτι ειναι απο τα αγαπημενα μου πλεον !

Μαγαλωσαν και τα 8 Pseudomugil furcata και τα 2 CPD που ταιζω με ζωντανη αρτεμια και συντομα θα πανε με τους γονεις τους, για να μπει η νεα φουρνια απο CPDs που ετοιμαζω.

Οι red cherry αναπαραγονται σαν τρελλες εκει μεσα και θα πρεπει να κανω παλι μια διαλογη.

Αγορασα και ενα κρεμαστο φιλτρο με καλυτερη βιολογικη δυναμη αλλα μειωμενη ροη ,το μπολιασα με ετοιμο σφουγγαρι και κεραμεικα υλικα. Eιναι για 60 λιτρα αλλα ο,τι πρεπει για αυτο το ενυδρειο τελικα !

Απο λιπασματα , λιγο flourish καθε 10-15 μερες. Θερμοκρασια στους 24.

ΝΟ3< 5ppm, PH 7,8 ,ΚΗ 11 ,DH δεν μετρησα. Φωτισμος 9watt + 11 watt, φωτοπεριοδος 10 ωρες.

Εβαλα και μερικα φυτα επιφανειας και 2 ωραια ξυλαρακια , και να πως εξελισσεται...

DSC_0061.jpg

DSC_0018.jpg

DSC_0025-1.jpg

DSC_0035.jpg

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο το ειδα απο κοντα ...εδω κολαει αυτο που λεμε μικρο στο ματι μεγαλο στο κρεβατι.......χαχαχα

super!!

να εισαι καλα και να χαιρεσαι την παρεα σου !

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω !

Ηλια ξεχασες να παρεις τα σαλιγκαρακια . Να σου ζησουν οι γαριδουλες και καλες γεννες !

Έγινε επεξεργασία - Raven
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...