Jump to content

Ti ΨΑΡΙΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 13 ΛΙΤΡΩΝ?


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΓΟΡΑΣ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑΚΗ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ...13 ΛΙΤΡΩΝ ΟΠΩΣ ΓΡΑΦΕΙ Η ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ...ΑΠΟ ΓΝΩΣΤΗ ΑΛΥΣΙΔΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΩΝ. (ΟΝΟΜΑ ΔΕΝ ΛΕΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ) ΕΧΕΙ ΦΙΛΤΡΟ ΕΝΩ ΑΓΟΡΑΣΑ ΚΑΙ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ.ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΖΩΝΤΑΝΑ ΦΥΤΑ!

1)Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΣΑ ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ ΤΙ ΜΕΓΕΘΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΑΚΙ? ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΙΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΩ ΠΟΛΛΑ... ΚΑΙ ΔΥΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΑΞΙΜΟΥΜ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ...ΔΥΟ ΝΑ ΒΑΛΩ!

2)ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΤΙ ΨΑΡΑΚΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΝΕ ORLANDO EINAI MAYPA KAI EXOYN ΠΕΤΑΧΤΑ ΑΛΗΘΩΡΑ ΜΑΤΙΑ...ΠΟΣΑ ΟΡΛΑΝΤΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑ ΛΩ ΣΕ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΜΕΓΕΘΟΥΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ?

3)ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΕΙΔΟΥΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟ ΨΑΡΙΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ... ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΠΑΘΗ ΟΜΩΣ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΘΑΝΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ!

:blush::):thumbup::P:ballistic:

Έγινε επεξεργασία - Doron
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα. Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω 13 λίτρα είναι πολύ λίγα για οποιοδήποτε ψαράκι. Θα σου πρότεινα να σκεφτείς την αγορά ενώς μεγαλύτερου ενυδρείου που θα είναι ευχάριστο και για σένα αλλά και για τα ψαράκια σου. Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου,

τα 13 λίτρα είναι απαγορευτικά για κάθε ψάρι, πόσο μάλλον για πάνω από ένα...

Αφού όμως το πήρες και θέλεις να το γεμίσεις γιατί δεν σκέφτεσαι κάποιο άλλο ζωντανό, όπως γαριδούλες, που θα είναι υπέροχες;;;; :blush:

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι επάνω στο συγκεκριμένο ενυδρειάκι γράφει ότι είναι κατάλληλο για χρυσόψαρα!!! :blush::)

Και αυτό φυσικά για να το πάρουν όλο και περισσότερα παιδάκια που τους αρέσουν τα συγκεκριμένα ψαράκια.

Φίλε μου εγώ το πήρα απλά για να βάλω φυτά ( αληθινά και τα σαλιγκάρια που έβγαλα από το άλλο μου ενυδρείο. ΔΕΝ κάνει για χρυσόψαρα ειδικά που μεγαλώνουν πολύ σε σχέση με το μέγεθος που τα αγοράζεις. Το έχω κάνει το λάθος παλαιότερα και είχα 3 χρυσόψαρα και μεγαλώσαν και δεν χωρούσαν να στρίψουν καλά -καλά. Και φυσικά πολύ γρήγορα, τα έχασα ένα-ένα...

Τώρα αν θα σου πούνε να βάλεις 2-3 γαρίδες, δεν γνωρίζω. Ας απαντήσουν οι έμπειροι.

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας! Γαριδες παιδια σορρυ αλλα δεν μου αρεσουν πολυ να τις βλεπω! Θα δοκιμασω να βαλω 2 πολυ μικρα ψαρακια που δεν μεγαλωνουν και βλεπουμε! Ευχαριστω και παλι για τον χρονο σας!

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας! Γαριδες παιδια σορρυ αλλα δεν μου αρεσουν πολυ να τις βλεπω! Θα δοκιμασω να βαλω 2 πολυ μικρα ψαρακια που δεν μεγαλωνουν και βλεπουμε! Ευχαριστω και παλι για τον χρονο σας!

Χωρίς να θέλω να σε αποπάρω και να θεωρηθεί ότι ποστάρω με κακές προθέσεις.... Ποιος είναι ο λόγος που έκανες την ερώτηση?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σε αποπάρω και να θεωρηθεί ότι ποστάρω με κακές προθέσεις.... Ποιος είναι ο λόγος που έκανες την ερώτηση?

Καταρχην καλως όρισες.

Θα συμφωνησω με τον Νικο... αφου ήδη ειχες αποφασησει τι θακανεις, ποιος ο λόγως της ερωτησης? :)

Παντως φιλε μου...... ότι ψαρι βάλεις... εγω προσωικά θα ήθελα μια ενημερωση οσο περναν οι μερες να δουμε πως θα εξεληχτει... :blush:

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα! Μην ανησυχειτε δεν παρεξηγω κανενα! ειμαι καλος ανθρωπος!!! :blush::):thumbup::P

Ο λογος που εκανα την ερωτηση ηταν σαφης...να μου τι ΨΑΡΙ θα μπρουσα να βαλω

σε τοσο μικρο ενυδρειο και να επιβιωσει...

Αφου γυρισα διαφορα pet shop της Θεσσαλονικης μεταξυ εκ των οποιων πουλανε μονο ενυδρεια με ψαρια

μου ειπαν θα μπορουσα να βαλω ενα μονομαχο..

Ετσι λοιπον εβαλα ενα κοκκινο μονομαχο...οταν μπορεσω θα σας βαλω και φωτογραφια!

Τι ειδους ενημερωση θελετε? Να σας λεω π.χ. καθε μηνα αν ζει ή πεθανε? Ευχαριστως να σας λεω οτι μπορω!

Δυστυχως λογω της απειριας μου δεν ξερω αν θα μπορω να ξεχωρισω καποια αλλα στοιχεια για το ενυδρειακι

μου, για να σας πω...αλλα οτι μπορω θα σας ενημερωνω...

Τελος ξερει μπορει να μου στειλει σε π.μ. που μπορω να βρω καλυτερες τιμες στην Θεσσαλονικη οπου και

διαμενω για να αγορασω μελλοντικα καποιο μεγαλυτερο ενυδρειο γυρω στα 60-80 λιτρα?

Γιατι οσο απο την βολτα καταλαβα οτι για να βαλω κανα ωραιο τροπικο ψαρα πρεπει να εχω τετοιου μεγεθους

ενυδρειου...

Ευχαριστω και παλι!

Υ.Γ. Ως τωρα ο μοναμαχος δειχνει μια χαρα κοβει βολτες και εξερευνει το ενυδρειο! τον ταισα κιολας και

μοιαζει μια χαρα!

Έγινε επεξεργασία - Doron
Link to comment
Share on other sites

Το δυσκολο δεν ειναι να χωρεσει ψαρι μεσα στα 13 λιτρα (μπορεις να βαλεις ενα κοπαδακι αν θελεις τετοια μεσα, αν θελεις απαραιτητα πανω απο 1 ψαρια στο ενυδρειο σου) το δυσκολο ειναι να μπορεσεις λογω απειριας να κρατησεις σταθερες τις παραμετρους και την καθαροτητα του νερου. (οχι πως δεν ειναι δυσκολο ειναι και για του πιο εμπειρους αυτο).

Link to comment
Share on other sites

Το δυσκολο δεν ειναι να χωρεσει ψαρι μεσα στα 13 λιτρα (μπορεις να βαλεις ενα κοπαδακι αν θελεις τετοια μεσα, αν θελεις απαραιτητα πανω απο 1 ψαρια στο ενυδρειο σου) το δυσκολο ειναι να μπορεσεις λογω απειριας να κρατησεις σταθερες τις παραμετρους και την καθαροτητα του νερου. (οχι πως δεν ειναι δυσκολο ειναι και για του πιο εμπειρους αυτο).

:) Καλέ τι είναι τούτο; Α! Θα βάλω κι εγώ. Και δεν μου το λέγατε τόσον καιρό; Θα υπάρχει στην Ελλάδα τέτοιο ψάρι; Και πως κρατάμε ph μόνο 3;!!! :blush:

ΥΓ. Συγνώμη φίλε μου για την παρέμβαση... :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΓΟΡΑΣ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑΚΗ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ...13 ΛΙΤΡΩΝ ΟΠΩΣ ΓΡΑΦΕΙ Η ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ...ΑΠΟ ΓΝΩΣΤΗ ΑΛΥΣΙΔΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΩΝ. (ΟΝΟΜΑ ΔΕΝ ΛΕΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ) ΕΧΕΙ ΦΙΛΤΡΟ ΕΝΩ ΑΓΟΡΑΣΑ ΚΑΙ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ.ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΖΩΝΤΑΝΑ ΦΥΤΑ!

1)Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΣΑ ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ ΤΙ ΜΕΓΕΘΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΑΚΙ? ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΙΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΩ ΠΟΛΛΑ... ΚΑΙ ΔΥΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΑΞΙΜΟΥΜ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ...ΔΥΟ ΝΑ ΒΑΛΩ!

2)ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΤΙ ΨΑΡΑΚΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΝΕ ORLANDO EINAI MAYPA KAI EXOYN ΠΕΤΑΧΤΑ ΑΛΗΘΩΡΑ ΜΑΤΙΑ...ΠΟΣΑ ΟΡΛΑΝΤΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑ ΛΩ ΣΕ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΜΕΓΕΘΟΥΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ?

3)ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΕΙΔΟΥΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟ ΨΑΡΙΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ... ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΠΑΘΗ ΟΜΩΣ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΘΑΝΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ!

:blush::):thumbup::P:ballistic:Εχεις ΠΜ

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια που λες μαλλον ειναι τα χρυσοψαρα oranda αλλα ουτε αυτα κανουν για τα λιτρα σου .Κοιταξε για καμια γαριδα αντε και κανενε σαλιγκαρι.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια που λες μαλλον ειναι τα χρυσοψαρα oranda αλλα ουτε αυτα κανουν για τα λιτρα σου .Κοιταξε για καμια γαριδα αντε και κανενε σαλιγκαρι.

Με τα πεταχτα μετια ειναι ο κογκολεζος... η οραντα εχει καπελακι...

Αλλα και πάλι δεν κανει.

Παντως φιλε μου οταν ειπα ενημερωση δεν εννουσα εαν ζει ή εαν πεθανε...

Αλλα να μετρας το νερο σου και να μας ες τα νουμερα.

Επίσης να μας λες τη συμπεριφορα του ψαριου εαν αλλαζει... και διαφορα αλλα.

Κι εγω αρχαριος ειμα οπως βλεπεις, αλλα επειση κι εγω οταν μου ελεγαν μη αι μη... ελεα σιγα.. τι θαγινει??

Οταν ομως ανεβει η αμμωνια στο 1000 και δε θα κατεβαινει με τπτ τοτε θα το καταλαβεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα φίλε μου,

Καταρχήν μια φώτο απο το ενυδρείακι σου θα βοηθούσε πάρα πολυ στο να σε συμβουλέψουμε για το τι μπορείς να κάνεις.

Επισης καλά θα ήταν να βάλεις αληθινά φυτά γιατι βοηθάνε στην ποιότητα νερού.

Και μερικές σημαντικές ερωτήσεις

Απο φωτισμό τι έχει το ενυδρείο σου?

Το έστρωσες το ενυδρείο πριν βάλεις ψάρι?

Απο Αμμωνία και Νιτρώδη πως πας? ( οι ουσίες αυτές σκοτώνουν τα ψάρια)

Τι φίλτρο έχεις?

Τι θερμακρασία?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα φιλε μου, μια φωτο θα βοηθουσε να σε πληρωφορησουμε για το στησιμο του ενυδρειο σου.

το πρωτο βασικο βημα ειναι το στρωσιμο του ενυδρειου.

το εχεις κανει? φιλτρο εσωτερικο υπαρχει? μετρησεις εκανες?

παντως ενα ειναι το σιγουρο οτι τα λιτρα γι το ψαρακι σου ειναι πολυ λιγα.και για το καλυτερο αποτελεσμα ακουμε τους εμπειροτερους και παλιοτερους στο φορουμ. καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Για να πουμε τα πραγματ με το ονομα τους, η διατηρηση υδροβιου οργανισμου σε 13 λιτρα δεν ειναι αδυνατη αλλα ειναι δυσκολη και εμπεριεχει πολυ ρισκο.

Οσο πιο αρχαριος ειναι ο χομπυστας τοσο ανεβαινει το ρισκο.

ΥΓ μια καλη ιδεα για τετοια ενυδρειακια ειναι αυτη http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=27271&hl=

σημ : ο χομπυστας που το εστησε ειναι απο τους εμπειροτερους.

Link to comment
Share on other sites

Εαν κανεις τακτικες αλλαγες νερου σε συνδοιασμο με το οτι το ενυδρειακι εχει φιλτρο και θερμαντικο

σωμα ο μονομαχος εχει πολλες ελπιδες να επιβιωσει.Για μεγαλυτερο ενυδρειο κοιταξε στο καρφουρ

εχει 100 λιτρων σε πολυ καλη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...