Jump to content

προσθηκη Kalk+λευκο ξυδι σε δοχειο αναπληρωσης


Recommended Posts

οπως το λεει ο τιτλος.

το αποφασισα και το εκανα...

ξεκινησα και εγω σημερα.N03= 20 ακατεβατα εδω και τουλαχιστον 4,5 μηνες.η chaeto μου δεν δουλευει,οποτε.....

ξεκινησα με μια φρεσκια ιδεα (μεσα σε φιλτρο της καφετιερας μπηκε το kalk και στη συνεχεια τοποθετηθηκε στην εξοδο μιας αντλιας και πιαστηκε με ταιρ-απ για να αποφυγω το ιζημα στον πατο του δοχειου) σε δοχειο αναπληρωσης 50 λιτρων στο οποιο μπηκαν για αρχη 20 κουταλακια kalk+150 ml λευκο ξυδι.

το ενυδρειο δεν εχει πολλα κοραλια σε στοκ,και στην ουσια το μονο που συμπληρωνα σχετικα συχνα ηταν μπαφερ για την αλκαλικοτητα.

ειμαι ενταξει,η δοσολογια μου ειναι καλη για αρχη,θα πρεπει να προσεξω κατι αλλο.....?

ευχαριστω εκ των προτερων....

ΥΓ.σαφως και η πατεντα που προανεφερα ΔΕΝ ειναι δικη μου.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

την πατεντα δεν την καταλαβα :)

Ακου μια πατεντα ομως (μπορει και να λεμε το ιδιο)

Παιρνεις ενα μπουκαλι 1,5-2 λιτρων.Κανεις 2 τρυπες στο καπακι και περνας απο αυτες 2 σωλινακια αερα μεχρι τη μεση του μπουκαλιου.Κλεινεις καλα γυρω απο τις τρυπες που εκανες και εχεις βαλει τα σωλινακια με σιλικωνη και σφιγγεις το καπακι με την προσθηκη ταινιας τεφλον.Οπως κανουμε δηλαδη με το diy παροχη co2 (παλιες χαρες :thumbup: ).

Στο μπουκαλι βαζεις καθε εβδομαδα την καταλληλη ποσοτητα kalk που χρειαζεσαι,ανακατεβεις λιγο και συνδεεις το μπουκαλι σε ολο το συστημα της αναπληρωσης (μετα την αντλια).

Καθε φορα που θα λειτουργει η αντλια,θα μπαινει νερο στο μπουκαλι,θα ανακατευει το kalk και θα παρασερνει καποια ποσοτητα στο ενυδρειο.Επιπλεον,οτι αδιαλυτο μενει,που δεν κανει να μπει στο ενυδρειο,παραμενει στον πατο του μπουκαλιου (γιαυτο και τα σωλινακια φτανουν μεχρι τη μεση και αν θες το σωλινακι εξοδου νερου απο το μπουκαλι,ακομα πιο ψηλα) και το πετας και βαζεις ξανα σκονη την επομενη εβδομαδα.

Μετρωντας kh και ca στο τελος καθε εβδομαδας,θα μπορεσεις να δεις αν χρειασεται να αυξησεις ή να μειωσεις τη δοση.

Το μπουκαλι μπορεις να το εχεις και μεσα στο sump,ετσι ωστε και διαροη να εχει να μην λερωσεις το χαλι και εχεις τρεχαματα :blush:

Εναλλακτικα το ιδιο πραγμα σε λιγο διαφορετικη μορφη θα το βρεις στο calsium dispenser της tunze

*Edit* Και κατι ακομα.Αν η αντλια της αναπληρωσης ειναι πολυ μικρη και δεν αναδευει το μειγμα,απλα κατεβαζεις το σωλινακι της εισοδου του νερου στο μπουκαλι πιο χαμηλα

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

:blush: ακη.

η πατεντα που εφαρμοσα εγω μου φανηκε απλουστερη.πηρα το χαρτι-φιλτρο που εχουν οι κλασσικες καφετιερες.

εβαλά μεσα το καλκ και το εκανα σαν πουγκι.στη συνεχεια πηρα 1 μικρη αντλια και προσαρμοσα το πουγκι στην εξοδο του νερου της αντλιας το οποιο το επιασα με ταιρ-απ και μετα βουρ η αντλια μεσα στο δοχειο αναπληρωσης.νομιζω πως ειναι πολυ πρακτικο καθως λογικα το χαρτι του φιλτρου θα αντεξει μια βδομαδα μεσα στην αναπληρωση χωρις να σκιστει,ειναι φθηνο και δεν προκειται να αφησει καθολου ιζημα μεσα στο πατο της βαρελας.περιπου στις 7-8μερες που πανω κατω θα χρειαστει γεμισμα η αναπληρωση το αλλαζω με νεο χαρι και νεο μειγμα καλκ και ειμαι ετοιμος...

ελπιζω να δουλεψει και να παει καλα και ο υφαλος μου.....

ΥΓ.αρχικα με την αναλογια σε 50 λιτρα αναπληρωσης πιστευεις πως ειμαι καλα με τις δοσεις...?

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβω...Με αυτον τον τροπο δεν θα απελευθερωνεται διαλυμενο klak μεσα στο δοχειο με το νερο της αναπληρωσης,με αποτελεσμα να φρακαρει η αντλια της αναπληρωσης? :blush:

Αν το βαζεις στην ακρη του σωλινα αναπληρωσης πριν πεσει το νερο στο ενυδρειο ΟΚ.Αλλα ετσι δεν ξερω κατα ποσο θα προλαβαινει να διαλυεται.

Ειναι και το αλλο.Αν,λεω αν σκιστει το χαρτι για καποιο λογο και πεσει ολη η σκονη με τη μια στο ενυδρειο?

Εγω θα ξεκινουσα με 5 κουταλακια.Δεν ξερω και τι καταναλωση εχεις.Αν τελος της εβδομαδας που θα αλλαξεις το μειγμα δεις οτι οι τιμες εχουν πεσει,βαζεις +2-3.Την μεθεπομενη εβδομαδα το ιδιο.

20 κουταλακια = περιπου 100γρ ειναι παρα πολυ

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

λες ειναι πολυ εε..?? :blush:

γιατι να φρακαρει η αντλια αναπληρωσης...?αφου ειναι τοσο λεπτο το χαρτι ετσι ωστε το καλκ παραμενει μεσα του,και βγαινει ''καθαρο'' νερακι μετα το πουγκι της αντλιουλας μεσα στη βαρελα.ολα αυτα βεβαια σε περιπτωση που αντεξει 1 βδομαδα το χαρτι.στην ουσια δηλαδη υπαρχει η αντλια της αναοπληρωσης μεσα στη βαρελα +την αντλιουλα με το ''ενσωματωμενο'' καλκ.σιγουρα δηλαδη το μειγμα διαλυεται πιστευω σωστα...

οσο για την δοση λες να εκανα τετοιο λαθος..?πηρα μερικα μαθηματα παρακατω.........

ΕΔΩ

****παω για νανι.θα διαβασω αυριο την απαντηση σου...............

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Eστω και το διαλυμενο νερο με kalk που θα βγαινει,θα σου φρακαρει καποια στιγμη την αντλια αναπληρωσης.Ειναι ατιμο πραγμα.

Οσο για τη δοσολογια,5 λιτρα κορεσμενου διαλυματος ανεβαζουν το ασβεστιο σε 500 λιτρα ενυδρειο 8,5 ppm και το kh 1,2.Ενα τετοιο κορεσμενο διαλυμα χρειαζεται 2,5 περιπου κουταλακια αν θυμαμαι καλα.

Οποτε 2,5 κουταλακια = 8,5 ppm ca και 1,2 dh KH.

Τα 20 κουταλακια την εβδομαδα στα 500 λιτρα = 68 ppm Ca και 9,6 dh KH την εβδομαδα.Δεν μπορει να εχεις τοσο πολυ καταναλωση με τα κοραλια που εχεις.

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Kωστα μηπως θα επρεπε να αναφερεις που βρηκες αυτο το θεμα;

Εγω προσωπικα ξερω που ειναι απλα το αναφερω γιατι εκει που ανοιχτηκε ειναι 4 σελιδες (αυτη την στιγμη) με πολυτιμες οδηγιες απο μετρ του ειδους.

Καλοπροαιρετα παντα.

Link to comment
Share on other sites

Το Kalk κάθε εταιρίας δεν έχει και διαφορετική δοσολογία… δηλαδή κατά πόσο «δυνατό» ή όχι είναι από τον κάθε κατασκευαστή?

Ρωτάω και εγώ μιας και δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

Της AquaLight ας πούμε, αναφέρει στις οδηγίες:

Σε νερό αντίστροφης όσμωσης διαλύουμε 10gr Calcium Hydroxid (Kalk) για κάθε 5 λίτρα νερού.

Η ποσότητα αυτή αυξάνει το επίπεδο κατά 50mg στα 100 λίτρα.

Δεν θα πρέπει να υπερβαίνουμε τη τιμή των 100mg ανά ημέρα.

Δεν θα πρέπει να αναπληρώνονται πάνω από 10 λίτρα ημερησίως

Link to comment
Share on other sites

AΚΗ στο μπουκαλι γιατι κανεις 2 τρυπες στο καπακι και περνας απο αυτες 2 σωλινακια αερα?

Το Kalk κάθε εταιρίας δεν έχει και διαφορετική δοσολογία… δηλαδή κατά πόσο «δυνατό» ή όχι είναι από τον κάθε κατασκευαστή?

Ρωτάω και εγώ μιας και δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

Της AquaLight ας πούμε, αναφέρει στις οδηγίες:

Σε νερό αντίστροφης όσμωσης διαλύουμε 10gr Calcium Hydroxid (Kalk) για κάθε 5 λίτρα νερού.

Η ποσότητα αυτή αυξάνει το επίπεδο κατά 50mg στα 100 λίτρα.

Δεν θα πρέπει να υπερβαίνουμε τη τιμή των 100mg ανά ημέρα.

Δεν θα πρέπει να αναπληρώνονται πάνω από 10 λίτρα ημερησίως

Ολα τα kalkwasser ειναι πανω κατω το ιδιο πραγμα σαν συνθεση.Οποτε εχουν και την ιδια δοσολογια.

2 τρυπες κανουμε για να περασουμε σωλινακια.Απο το ενα σωλινακι θα μπαινει το νερο της αναπληρωσης και επειδη δεν θα εχει αλλο δρομο διαφυγης (το μουκαλι και οι τρυπουλες ειναι καλα κλειστα) θα συνεχιζει,αφου ανακατεψει και διαλυσει λιγο απο το μειγμα,και θα βγει απο το 2 σωλινακι που καταλληγει στο ενυδρειο μας.

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα kalkwasser ειναι πανω κατω το ιδιο πραγμα σαν συνθεση.Οποτε εχουν και την ιδια δοσολογια.

2 τρυπες κανουμε για να περασουμε σωλινακια.Απο το ενα σωλινακι θα μπαινει το νερο της αναπληρωσης και επειδη δεν θα εχει αλλο δρομο διαφυγης (το μουκαλι και οι τρυπουλες ειναι καλα κλειστα) θα συνεχιζει,αφου ανακατεψει και διαλυσει λιγο απο το μειγμα,και θα βγει απο το 2 σωλινακι που καταλληγει στο ενυδρειο μας.

δενυπαρχει περιπτωση με αυτην την μεθοδο οταν θα μπαινει το νερο της αναπληρωσης μεσα στο μπουκαλι και θα ανακατεψει το μειγμα να σηωσει απο κατω το ιζημα και να μας το μεταφερει ?

Link to comment
Share on other sites

Aν δεις να συμβαινει αυτο,ανεβαζεις λιγο το σωλινακι της εισοδου και της εξοδου και θα εισαι ενταξει.

Αν η αντλια αναπληρωσης ειναι μικρη δεν υπαρχει κανενα προβλημα με αυτη τη μεθοδο.

Φαντασου οτι στο calsium dispenser της tunze η εισοδος του νερου στο μπουκαλακι γινεται απο μια οπη στο κατω μερος του δοχειου,οποτε η αναταραξη ειναι πολυ μεγαλη.Και παλι δεν υπαρχουν προβληματα με αδιαλυτο ιζημα να εισερχεται στο ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Aν δεις να συμβαινει αυτο,ανεβαζεις λιγο το σωλινακι της εισοδου και της εξοδου και θα εισαι ενταξει.

Αν η αντλια αναπληρωσης ειναι μικρη δεν υπαρχει κανενα προβλημα με αυτη τη μεθοδο.

Φαντασου οτι στο calsium dispenser της tunze η εισοδος του νερου στο μπουκαλακι γινεται απο μια οπη στο κατω μερος του δοχειου,οποτε η αναταραξη ειναι πολυ μεγαλη.Και παλι δεν υπαρχουν προβληματα με αδιαλυτο ιζημα να εισερχεται στο ενυδρειο.

καμιά φώτο ΑΚΗ μπορείς να βάλεις απο την όλη κατασκευή γιατί δεν βγάζω άκρη............. :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν εχω αυτη τη στιγμη κατι τετοιο σε λειτουργεια.

Αν μπορεις να μου περιγραψεις ακριβως την απορια σου,πιστευω θα σου δωσω να καταλαβεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...