Jump to content

ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ - ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ


Recommended Posts

Για να πω την αλήθεια έψαξα στο forum και στον τομέα "ασθένειες" αλλά όχι και στις 25 σελίδες με τα θέματα για αύτό τον τομέα, οπότε δεν γνωρίζω αν έχει τεθεί και στο παρελθόν ανάλογο θέμα. :)

Επειδή όμως έχει τύχει πολλές φορές να αντιμετωπίσω κάποια ασθένεια με τα ψάρια και τρέχω σαν τρελός να βρω κάποιο φάρμακο θάθελα να μάθω από τους εμπειρότερους ΤΙ πρέπει να διαθέτει ένα... φαρμακείο για πρώτες βοήθειες, και το οποίο να καλύπτει ένα ευρύ φάσμα πιθανών ασθενειών; :blush:

Link to comment
Share on other sites

Για να πω την αλήθεια έψαξα στο forum και στον τομέα "ασθένειες" αλλά όχι και στις 25 σελίδες με τα θέματα για αύτό τον τομέα, οπότε δεν γνωρίζω αν έχει τεθεί και στο παρελθόν ανάλογο θέμα. :)

Επειδή όμως έχει τύχει πολλές φορές να αντιμετωπίσω κάποια ασθένεια με τα ψάρια και τρέχω σαν τρελός να βρω κάποιο φάρμακο θάθελα να μάθω από τους εμπειρότερους ΤΙ πρέπει να διαθέτει ένα... φαρμακείο για πρώτες βοήθειες, και το οποίο να καλύπτει ένα ευρύ φάσμα πιθανών ασθενειών; :blush:

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να έχεις καραντίνα και να ξεκινάς θεραπείες πρόληψης σε κάθε νέο ψάρι σου, παρά να αντιμετωπίσεις καταστάσεις προχωρημένου επιπέδου!

Εγώ θα σου πρότεινα να έχεις ΕΚΤΟΖΟΝ, Melafix, Pimafix και ένα General Cure. Όλα τ'άλλα να εύχεσαι να μη τα αγοράσεις ποτέ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να έχεις καραντίνα και να ξεκινάς θεραπείες πρόληψης σε κάθε νέο ψάρι σου, παρά να αντιμετωπίσεις καταστάσεις προχωρημένου επιπέδου!

Εγώ θα σου πρότεινα να έχεις ΕΚΤΟΖΟΝ, Melafix, Pimafix και ένα General Cure. Όλα τ'άλλα να εύχεσαι να μη τα αγοράσεις ποτέ :blush:

Ευτυχώς έχω αυτά, που αναφέρεις, κάνω και καραντίνα σε νέα ψάρια, αλλά πάντα τρέχω για γάτι άλλο, όπως το baktopur σήμερα ή το tremazol πριν λίγές μέρες ή το mycopur πριν από καιρό.

Γι' αυτό έλεγα αν υπάρχει τρόπος να έχουμε πιο ολοκληρωμένο φαρμακείο στο σπίτι και αχρείαστο νάναι...

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς έχω αυτά, που αναφέρεις, κάνω και καραντίνα σε νέα ψάρια, αλλά πάντα τρέχω για γάτι άλλο, όπως το baktopur σήμερα ή το tremazol πριν λίγές μέρες ή το mycopur πριν από καιρό.

Γι' αυτό έλεγα αν υπάρχει τρόπος να έχουμε πιο ολοκληρωμένο φαρμακείο στο σπίτι και αχρείαστο νάναι...

Όλα αυτά τα σκευάσματα έχουν ημερομηνίες λήξεις. Οπότε το να πούμε 5-6 φάρμακα "γενικά" δεν έχει κανένα απολύτως νόημα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ πιο σημαντικό να έχεις έναν καλά ενημερωμένο οδηγό με τις ασθένειες, τα συμπτώματα και τις θεραπείες τους, παρά να έχεις τα φάρμακα τα ίδια σπίτι σου τα οποία έχουν ημερομηνία λήξης.

Link to comment
Share on other sites

Για να πω την αλήθεια έψαξα στο forum και στον τομέα "ασθένειες" αλλά όχι και στις 25 σελίδες με τα θέματα για αύτό τον τομέα, οπότε δεν γνωρίζω αν έχει τεθεί και στο παρελθόν ανάλογο θέμα. :ninja:

Επειδή όμως έχει τύχει πολλές φορές να αντιμετωπίσω κάποια ασθένεια με τα ψάρια και τρέχω σαν τρελός να βρω κάποιο φάρμακο θάθελα να μάθω από τους εμπειρότερους ΤΙ πρέπει να διαθέτει ένα... φαρμακείο για πρώτες βοήθειες, και το οποίο να καλύπτει ένα ευρύ φάσμα πιθανών ασθενειών; :P

Θα σταματησεις να .... τρεχεις ... αν αντι να ψαχνεις τα φαρμακα .... δωσεις μεγαλη σημασια και προσοχη στην ποιοτητα του νερου σου.- :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...