Jump to content

Reef Safe πεταλουδες???


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ :thumbup: βλεπω σε πολλα ενυδρεια με κοραλλια,πεταλουδες....οναμασιες ακριβως δεν ξερω η εαν δεν ανηκουν στην κατηγορια (πεταλουδες)..π.χ. ινοιοχος moonrish idol rustratus κ.α. μπορουμαι να βαλουμαι στο reef μας αυτα τα τοσο ομορφα ψαρια..η εαν μερικα (συγκεκριμενα) απο αυτα που δεν θα μας διμηουργισουν προβληματα... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!! :blush::)

Link to comment
Share on other sites

Moorish idol ειχα,φοβερο ψαρι αλλα ουτε να το σκεφτεσαι...δεν μας κανει.Chelmon rostratus και Forcipiger flavissimus δες, το πρωτο εχει μεγαλο ποσοστο θνησιμοτητας, το δευτερο το εχω και τα παει μια χαρα,να εχεις πολυ ζωντανο βραχο ομως.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω τις παρακάτω Copperband και Pyramid Butterflyfish πάντα με επιφυλάξει.Είναι δύσκολες στο φαγητό τους και αυτό καθιστά δύσκολες στο να κρατηθούν μεγάλο χρονικό διάστημα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σύστηνα καμία απολύτως πεταλούδα, όσο και εαν κάποιες θεωρούνται περισσότερο reef safe απο μερικές άλλες....εκ πείρας σας μιλάω, ότι αργά η γρήγορα η ζημιά θα γίνει, συν το γεγονός ότι δύσκολα θα μπορέσετε να τους εξασφαλήσετε ικανή διάρκεια ζωής...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σύστηνα καμία απολύτως πεταλούδα, όσο και εαν κάποιες θεωρούνται περισσότερο reef safe απο μερικές άλλες....εκ πείρας σας μιλάω, ότι αργά η γρήγορα η ζημιά θα γίνει, συν το γεγονός ότι δύσκολα θα μπορέσετε να τους εξασφαλήσετε ικανή διάρκεια ζωής...

+1 :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σύστηνα καμία απολύτως πεταλούδα, όσο και εαν κάποιες θεωρούνται περισσότερο reef safe απο μερικές άλλες....εκ πείρας σας μιλάω, ότι αργά η γρήγορα η ζημιά θα γίνει, συν το γεγονός ότι δύσκολα θα μπορέσετε να τους εξασφαλήσετε ικανή διάρκεια ζωής...

δηλαδή ακόμα για σε ένα καθάρό fish only ενυδρειο 400 λιτρων δε θα μπορεσεις να κρατησεις πετελουδες ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει αν είναι reef η fish only έχει να κάνει με το ότι είναι δύσκολες στο φαγητό τους και αυτό τις καθιστά δύσκολες στο να κρατηθούν για αρκετό χρόνο σε ενα ενυδρείο.Πάντως δεν είναι και λίγες οι περιπτώσεις που έχω δει να υπάρχουν σε σύστημα αρκετό καιρό να τρέφονται, να μην ενοχλούν κοράλια κτλ...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ !!καποια στιγμη στο παλιο μου ενυδρειο μου ειχα εναν ινιοχο ο οποιος δεν πειραζε τιποτα..μεσα ειχα πολλους σπιρογραφους και επειδη ειμουν στο ξεκινημα μου ειχα σινουλαριες μια μερα λοιπον γυρναντας απο τη δουλεια μου ειδα ολους τους σπιρογραφους φαγομενους κ ο οινιοχος να πειραζει την σινουλαρια και ουσιαστηκα η επιθεση του αρχισε μετα απο αρκετο καιρο που ειχα βαλη κοραλλια!!!! :P:ninja::blink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...