Jump to content

Τζαμακι για Metal Halide λαμπες


ΑΚΗΣ

Recommended Posts

Επειδη εσπασε το τζαμακι προστασιας uv απο τη μια metal halide λαμπα μου,γνωριζει κανεις που μπορω να βρω τετοια τζαμακια?

Σε τζαμά μπορω να παω?Τι τζαμι θα πρεπει να ειναι ωστε να αντεχει σε θερμοκρασιες και να παρεχει προστασια απο τις UV?

Link to comment
Share on other sites

Άκη ένα απλό τζάμι είναι ικανό να κρατήσει το μεγαλύτερο μέρος της ακτινοβολίας.Το κρύσταλλο έχει μεγαλύτερη απορροφητικότητα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

το πυριμαχο θα εχει ομως προστασια UV ή θα καψουμε τα κοραλια?

Θα εχει παχος 5mm

Link to comment
Share on other sites

Ένα πυρίμαχο κρύσταλλο θα είναι ότι καλύτερο.Πυρίμαχο για να αντέχει στις μεγάλες θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Και που βρισκουμε κατι τετοιο Θεσσαλονικη?Ξερετε κανεναν?

Link to comment
Share on other sites

μπορει να εχει ο Στριγγουδης στην Αγγελακη ειναι μαγαζι με ηλεκτρολογικα υλικα αλλα βρισκεις τα παντα

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ,θα δω και σε ενα μαγαζι που μου ειπε ο salamander και σε κανεναν που κανει τζακια.

Σας ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ,θα δω και σε ενα μαγαζι που μου ειπε ο salamander και σε κανεναν που κανει τζακια.

Σας ευχαριστω

Άκη άμα δέν βρείς τίποτα Θεσσαλονίκη στείλε ένα πμ να ψάξουμε και εμείς εδώ να βρούμε τίποτα.... :P

Link to comment
Share on other sites

Θα μπεις σε τοσο κοπο για ενα τζαμακι?

Νομιζω κατι θα βρω εδω.Δεν το βιαζομαι πολυ,μιας και το φωτιστικο μου ειχε ανταλλακτικο τζαμακι.Αυτο που ψαχνω ειναι για ρεζερβα,μιας και δεν εχω τωρα.

Ευχαριστω πολυ παντως :P

Link to comment
Share on other sites

Θα μπεις σε τοσο κοπο για ενα τζαμακι?

Νομιζω κατι θα βρω εδω.Δεν το βιαζομαι πολυ,μιας και το φωτιστικο μου ειχε ανταλλακτικο τζαμακι.Αυτο που ψαχνω ειναι για ρεζερβα,μιας και δεν εχω τωρα.

Ευχαριστω πολυ παντως :P

Καθόλου κόπος...

Άμα μπορεί κάποιος να βοηθήσει κάπου που μπορεί γιατί όχι... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εσπασε το τζαμακι προστασιας uv απο τη μια metal halide λαμπα μου,γνωριζει κανεις που μπορω να βρω τετοια τζαμακια?

Σε τζαμά μπορω να παω?Τι τζαμι θα πρεπει να ειναι ωστε να αντεχει σε θερμοκρασιες και να παρεχει προστασια απο τις UV?

Θεωρω πως θα πρεπει να εχει και UV Προστασια και για τα ζωντανα σου αλλα και για σενα.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω πως θα πρεπει να εχει και UV Προστασια και για τα ζωντανα σου αλλα και για σενα.

Το τζάμι πρέπει να έχει οπωσδήποτε προστασία από UV ιδίως αν το ενυδρείο είναι σε δωμάτιο στο οποίο περνάμε πολλές ώρες την ημέρα και ακόμα περισσότερο αν υπάρχουν και μικρά παιδιά. Η βλάβη που δημιουργούν η UV στα μάτια δεν φαίνεται άμεσα αλλά γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Να πω ότι από απαντήσεις που πήρα από δυο καλές εταιρίες στο χώρο φωτισμού και κατασκευής metal halide μου είπαν: 'Οτι αν μπροστά από τη λάμπα υπάρχει το οποιαδήποτε τζάμι τότε δεν περνάει UV παρά μόνο κάποια πολύ μικρή ποσότητα UVA η οποία και είναι ακίνδυνη.Τέλος να πω ότι δεν υπάρχει τζάμι uv αλλά μεμβράνη που μπαίνει στο τζάμι.

Link to comment
Share on other sites

Το τζάμι πρέπει να έχει οπωσδήποτε προστασία από UV ιδίως αν το ενυδρείο είναι σε δωμάτιο στο οποίο περνάμε πολλές ώρες την ημέρα και ακόμα περισσότερο αν υπάρχουν και μικρά παιδιά. Η βλάβη που δημιουργούν η UV στα μάτια δεν φαίνεται άμεσα αλλά γίνεται.

+1 βλαβη παθαινουμε και στο δερμα μας.

τωρα για το τζαμι που γραφει ο φιλος salamander δεν εχω κανενα λογω να αμφισβητησω αλλα σε φιλο που ειχε φωτιστικο metal απο κατω το τζαμι εγραφε uv stop

Έγινε επεξεργασία - space
Link to comment
Share on other sites

Να πω ότι από απαντήσεις που πήρα από δυο καλές εταιρίες στο χώρο φωτισμού και κατασκευής metal halide μου είπαν: 'Οτι αν μπροστά από τη λάμπα υπάρχει το οποιαδήποτε τζάμι τότε δεν περνάει UV παρά μόνο κάποια πολύ μικρή ποσότητα UVA η οποία και είναι ακίνδυνη.Τέλος να πω ότι δεν υπάρχει τζάμι uv αλλά μεμβράνη που μπαίνει στο τζάμι.

συμφωνω και προσθετω οτι η μια απο αυτες ειναι η arcadia :ninja: παντως εχω δει φωτηστικα που εχουν γυαλι αλλα δεν γραφουν τιποτα..π.χ solar max, boyu επισης να προσθεσω οτι το uv stop τι ειναι???? τοσες ακτινες uv υπαρχουν οι οποιες δεν ειναι ολες βλαβερες..οποτε το uv stop :P ....παντως θελει ψαξιμο μιας και ολο πιο πολλοι συνχομπιστες στρεφονται στον metal halide φωτησμο μιας και ειναι μεχρι στιγμης η πιο "καλη" προσομοιωση του ηλιακου φωτος :blink: οποτε για το forum ειναι καλο να βρεθει "ακρη" με το θεμα :blink:

Έγινε επεξεργασία - kostas disc
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω και προσθετω οτι η μια απο αυτες ειναι η arcadia :ninja: παντως εχω δει φωτηστικα που εχουν γυαλι αλλα δεν γραφουν τιποτα..π.χ solar max, boyu επισης να προσθεσω οτι το uv stop τι ειναι???? τοσες ακτινες uv υπαρχουν οι οποιες δεν ειναι ολες βλαβερες..οποτε το uv stop :P ....παντως θελει ψαξιμο μιας και ολο πιο πολλοι συνχομπιστες στρεφονται στον metal halide φωτησμο μιας και ειναι μεχρι στιγμης η πιο "καλη" προσομοιωση του ηλιακου φωτος :blink: οποτε για το forum ειναι καλο να βρεθει "ακρη" με το θεμα :blink:

Δεν υπαρχουν uv ακτινες που να μην ειναι βλαβερες .

http://www.certh.gr/32B73BBB.el.aspx

Έγινε επεξεργασία - space
Link to comment
Share on other sites

¬ Διαπερατότητα φωτός: 57%

¬ Διαπερατότητα UV: <1%

¬ Ανάκλαση συνολικής ηλιακής ενέργειας: 53%

¬ Χρώμα: ’χρωμο

- Με επίστρωση αλουμινίου για μέγιστη θερμομόνωση

- Με αντιχαρακτική επίστρωση

- Προστατεύει 99% από την υπεριώδη ακτινοβολία H λυση θα μπορουσε να ειναι και αυτη....μεμβρανη llumar!!!!!! :P υ.γ μην μας πιασει και υστερια οπως το εμβολιο για την νεα γριπη :ninja: δεν ειναι και τοσο επικίνδυνα τα πραγματα....αυτοι που κατασκευάζουν τους λαμπτηρες δεν σκεφτονται ολα αυτα τι λετε???άλλωστε τα ηλεκτρομαγνητικά πεδία που δημιουργούνται απο ολα αυτα τα μηχανήματα που χρησιμοποιούμε για τα ενυδρεία μας δεν ειναι επικίνδυνα???τα ασυρματα δίκτυα κινητα σταθερα κλπ?????ε μην τρελαθούμε κιόλας οτι θα πάθουμε και ζημιά τόσο μεγάλη και επικίνδυνη απο λάμπα metal halide :blink:Επισης γινετε σε απλο τζαμι να εχουμε ΟΛΕΣ της uv block-stop και διαπερατοτητα φωτος 100 της 100 και 0 ανακλαση???? :blink::hysterical:

Έγινε επεξεργασία - kostas disc
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν έπιασε κανέναν καμία υστερία. Απλός παραθέσαμε μερικές πραγματικότητες όπως κάνουμε άλλωστε και σε άλλα θέματα.

Το "Έλα μωρέ λίγο ηλιοθεραπεία δεν χάλασε κανέναν" για μένα και για σένα μπορεί να είναι αποδεκτό για κάποιον άλλο (Πχ με παιδιά) μπορεί να μην είναι.

Το τι θα αποφασίσει να κάνει ο καθένας είναι δικό του θέμα. Το νόημα του νήματος είναι να υπάρχουν οι σωστές πληροφορίες για να μπορεί να καταλήξει κάποιος στην σωστή απόφαση.

:P

Link to comment
Share on other sites

Επισης πρεπει να δουμε (το ψαχνω ακομα),κατα ποσο ενα πυριμαχο κρυσταλο (διαφανο),μπλοκαρει τις uv οπως αναφερει ο salamander και σε τι βαθμο.Και εγω το εχω ακουσει και το εχω διαβασει αλλα κατι πιο εμπεριστατωμενο δεν εχω βρει (πχ μετρησεις ή ερευνα ή ανακοινωση απο εταιρεια λαμπων σχετικα με το τι ειδους τζαμακι πρεπει να ειναι για να εχει ιδιοτητες προστασιας απο uv)

Αν βρει καποιος σχετικες πληροφοριες,θα μας ενδιεφεραν.

Link to comment
Share on other sites

Επισης πρεπει να δουμε (το ψαχνω ακομα),κατα ποσο ενα πυριμαχο κρυσταλο (διαφανο),μπλοκαρει τις uv οπως αναφερει ο salamander και σε τι βαθμο.Και εγω το εχω ακουσει και το εχω διαβασει αλλα κατι πιο εμπεριστατωμενο δεν εχω βρει (πχ μετρησεις ή ερευνα ή ανακοινωση απο εταιρεια λαμπων σχετικα με το τι ειδους τζαμακι πρεπει να ειναι για να εχει ιδιοτητες προστασιας απο uv)

Αν βρει καποιος σχετικες πληροφοριες,θα μας ενδιεφεραν.

Αν βρει καποιος σχετικες πληροφοριες,θα μας ενδιεφεραν.+10000000 :P

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν έπιασε κανέναν καμία υστερία. Απλός παραθέσαμε μερικές πραγματικότητες όπως κάνουμε άλλωστε και σε άλλα θέματα.

Το "Έλα μωρέ λίγο ηλιοθεραπεία δεν χάλασε κανέναν" για μένα και για σένα μπορεί να είναι αποδεκτό για κάποιον άλλο (Πχ με παιδιά) μπορεί να μην είναι.

Το τι θα αποφασίσει να κάνει ο καθένας είναι δικό του θέμα. Το νόημα του νήματος είναι να υπάρχουν οι σωστές πληροφορίες για να μπορεί να καταλήξει κάποιος στην σωστή απόφαση.

:ninja:

καλησπέρα φιλε μου ΕΜΕΝΑ με ειχε πιάσει "υστερια"και για αυτο αναφέρομε επειδή ακριβως εχω ενα μικρο και περιμένω και δεύτερο(πρώτα ο ΘΕΟΣ)και είχα φοβηθεί αλλά ευτυχώς ενας συνχομπιστας salamander το εψαξε και ευτηχως τουλάχιστον για την ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ λάμπα μεταλου arcadia που εχω τα νέα ηταν καθησυχαστικά :P απλα ο γραπτος λογος ειναι λιγο παρεξηγήσιμος για αυτο και σου εξηγω :blink:

Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα ειναι απλα... λαμπες με ακροφυσια RX7 θελουν τζαμακι με φιλτρο UV.Λαμπες με ακροφυσια Ε40 εχουν ενσωματομενο φιλτρο UV.Οποιος δεν φροντισει για αυτα κακο στον εαυτο του θα κανει.... εκτος αμα μαζι με το φωτιστικο του θελει να συνδιασει και UV sterilizer :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...