Jump to content

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΦΥΤΕΜΑ


gante

Recommended Posts

Για σε ολους θα ειθελα την βοηθεια σας στο να βγαλω τα πλαστικα φυτα απο το ενυδρειο μου (ριο 125λιτ. με εσωτ. φιλτρο) και να φυτεψω καποια ευκολα ειδη φυτων.

Εψαξα λιγο για καποια ειδη και λεω να βαλω τα εξης΄

ANUBIAS BARTERI DEMERSUM

ANUBIAS BARTERI CAFFEEOLIA

ANUBIAS BARTERI VAR. ANGUSTIFOLIA

CRINUM NATANS

JAVA MOSS

BACOPA CAROLINIANA

Tο ενυδρειο δουλευει εδω και 4 μηνες με χαλικι για υποστρωμα, με ενα μεγαλο κλαδι (πλαστικο) με τρυπες και μερικα πλαστικα φυτα.

Εδω και μια εβδομαδα φυτεψα μια Anubia nana πανω σε ξυλο ενυδρειου.

Το ΡΗ ειναι απο 7,6 με θερμ. 27 και λαμπες SYLVANIA GROLUX T5 28W KAI JUWEL BLUE HIGH LITE 28W.

To προβλημα μου ειναι οτι ειδηκα τους μηνες του καλοκαιριου μπωρει να απουσιασω αρκετες ημερες απο το σπιτι και θελω φυτα ευκολα χωρις χρηση co2 και γενικα φυτα με ελαχιστες απαιτησεις.

Εαν τα παραπανω φυτα που ανεφερα δεν κανουν παρακαλω να μου πειτε τι μπορω να φυτεψω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, απο αυτά που έγραψες τα πιο εύκολα και ανθεκτικά φυτά είναι τα anubias. Μπορείς να κάνεις μια αναζήτηση εδώ για να βρείς ακριβώς τις απαιτήσεις που έχει κάθε φυτο σε θερμοκρασία, ph κλπ. Ελπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τα φυτά αυτά για τα οποία πρέπει να ανυσηχείς σε περίπτωση απουσίας σου.... :blush:

Yπάρχουν πολλα φυτά που αναπτύσονται κανονικα χωρίς διοξείδιο. (anubias, vallisneria, hygrophilia, cryptocoryne, ceratophyllum και αλλα πολλα). Γενικά να ξες οτι όλα ζουνε χωρίς CO2 απλα αμα έχεις και απ'αυτό μεγαλώνουν καλύτερα :). Και ενας ακόμα γενικός "κανόνας" είναι οτι τα φυτά που έχουν κοκκινα και αλλα χρώματα συνήθως χρειάζονται αρκετό φως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...