Jump to content

Τι σαλιγκάρι να πάρω;


Recommended Posts

Γεια σας! Έχω ένα μονομάχο σε 20 λίτρα και σκεφτόμουν να πάρω και ένα σαλιγκάρι. Δεν θέλω να αρχίσει να μου γεννοβολάει όμως και να γεμίσω. Ένα μου είναι αρκετό. Και να μη μου τρώει τα φυτά βέβαια. Μου πρότειναν zebra snail. Μπορείτε να με κατευθείνετε σε μερικές επιλογές ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

golden apple snail δεν τρώει φυτά

Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις και Zebra (Nerite), ούτε αυτό τρώει φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Εαν βαλεις 1 apple snail δε θα εχεις θεμα με γεννες....

Αλλα και να εχεις αβγα... θα τα αφαιρεις πριν εκολαυθουν.

Αλλωστε δεν ειναι και ευκολες οι γεννες τους.

Σχεδον ολοι οι χομπιστες εχουν golden apple snail, αλλα σε ελαχιστους γεννησαν.

Μπορω να σου δωσω εγω τωρα που ειναι μικρα ακομα και δεν εχουν προλαβει να ζευγαρωσουν. \

Ειναι σχεδον 2 μηνων.

Παντως... δες και τα bubble bee που συζηταμε σε αλλο θεμα, γιατι ειναι μικρα... και μενουν μικρα!!

Τα apple γινονται μεγαλα και αν παρεις θα παρεις μονο 1 ή 2 και μολις μεγαλωσουν να δωσεις το 1.

Παντως δεν ξερουμε πως θα αντιδρασει ο μονομαχος με τους συγκατοικους...

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα bubble bee είναι τέλεια! Μπορούμε να βρούμε εύκολα τέτοια; Αν όχι, μου φαίνεται, θα δεχτώ την προσφορά σου για το apple. Αν του βάλω σαλιγκάρι και δεν τα πάνε και τόσο καλά, μπορεί να του κάνει κακό ο μονομάχος; Εννοείται ότι θα το βγάλω αμέσως αν γίνει κάτι τέτοιο, αλλά δεν θέλω να ρισκάρω κάτι, κρίμα θα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Θα προτεινω το zebra κυριως για 2 λογους :

1) δεν γενναει σε γλυκο νερο

2) κρυβει περισσοτερο την σαρκα του και ειναι δυσκολο να το τσιμπησει και να το σκοτωσει ακομα και ο πιο επιθετικος μονομαχος.

Και αν θες και εναν 3ο πιο προσωπικο λογο, ειναι πιο ομορφο και τρωει και την spot απο τα τζαμια που δεν το καταφερνουν τα αλλα ειδη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι η αλήθεια είναι ότι τα apple μου θυμίζουν λίγο το παλιό μου κατοικίδιο (σαλιγκάρι ξηράς ονόματι Χριστόφορος!).

Τα zebra τα βρίσκω εύκολα σε pet shop; Τι τρώνε;

Link to comment
Share on other sites

Ναι η αλήθεια είναι ότι τα apple μου θυμίζουν λίγο το παλιό μου κατοικίδιο (σαλιγκάρι ξηράς ονόματι Χριστόφορος!).

Τα zebra τα βρίσκω εύκολα σε pet shop; Τι τρώνε;

Zebra βρήσκεις εύκολα, (τουλάχιστον εγώ εδώ στο Αιγάλεω βρήκα εύκολα), δεν ξέρω τι τρώνε αλλά όπως λέει και ο Raven παραπάνω τρώνε και τη spot. :P

Link to comment
Share on other sites

Zebra βρήσκεις εύκολα, (τουλάχιστον εγώ εδώ στο Αιγάλεω βρήκα εύκολα), δεν ξέρω τι τρώνε αλλά όπως λέει και ο Raven παραπάνω τρώνε και τη spot. :P

Να σου πω οτι εισαι ο μονος που λεει οτι τα βρισκει ευκολα!!!

Με όσους χομπιστες εχω μιλησει... ολοι αυτα ψαχνουμε!! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω να ρωτήσω σε 1-2 pet shop που έχω εδώ γύρω και θα σας πω αν βρω κάτι. Αλλά αυτό το bubble bee είναι όλα τα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Παρε bubble bee που ειναι και μικρα!

Πήρα σημερα εγω....

Να πω οτι δεν ειμαι ικανοποιημενος απο αυτη την αγορα... μαλλον απογοητυμενος θα ελεγα...

Ο λόγως... οπως τα έβαλα... εκει εμειναν.. κλειστα... ακινητα!!!

Όση ωρα τους εκανα προετοιμασια... ηταν καλα... περιφερονταν στο λεκανακι....

Απο την ώρα που τα έβαλα στο ενυδρείο... μονο το ποιο μικρο σουλατσαρει!!1

Θα περιμενω όμως να δω πως θα εξεληχθει η κατασταση.

Παντως... ειναι σε μεγεθος ιδιο με τα νεογεννητα apple .... και ισως λίγο μικροτερα!

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωσε μας για καμιά εξέλιξη. Επειδή δεν ξέρω πως είναι τα νεογέννητα apple, για τι μέγεθος μιλάμε; Τόσο μικρό ώστε άμα του κάνει ντου ένας μονομάχος να το αφήσει τόπο;

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωσε μας για καμιά εξέλιξη. Επειδή δεν ξέρω πως είναι τα νεογέννητα apple, για τι μέγεθος μιλάμε; Τόσο μικρό ώστε άμα του κάνει ντου ένας μονομάχος να το αφήσει τόπο;

Απο 3χιλιοστα διαμετρο μέχρι 1,5εκατοστο.

Το βραδυ... που εκανα μια καταδρομική κυκλοφορουσαν.

Ισως τα φοβησαν τα χρυσοψαρα...

Συνολικά έβαλα 8. Τα 3 απλα φιλοξενοουνται μεχρι το Σαββατο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...