Jump to content

Tanganika 80lt


rigas

Recommended Posts

Χαιρετω την ομορφη παρεα σας.Μετα απο πολλα χρονια αμερικης και μετα απο καποιους μηνες θαλασσα αποφασισα να φτιαξω κατι απο λιμνη tanganyika.Μαζεψα πετρες απο ενα νταμαρι(Αγ.Σταφανο απεναντι απο μια οικοδομη που δουλευα)(Ανελκυστηρες),καποια κοχυλια και γυρω στα 15kg Χαλαζιακη αμμο μπεζ.Το μηκος ειναι 60*35*40.Ειναι ετοιμο εδω και 20 μερες απο νερο και μπολι που ειχα σε ενα 20lt με γκαπυ.Επειδη δεν εβρισκα που να δωσω τα γκαπυ(1m-1f) τα κερατοφυλλα και την anubia τα εβαλα μεσα στο καινουριο.Επισης φιλοξενουνται ενα ζευγος (μαλλον)απο Julido(δεν ξερω ποιο ειδος ειναι μαλλον για μαρλιερι μου φαινονται) και περιμενω ενα χαρεμακι απο τα stappersakia του Πανου απο Αλεξ/πολη που τον ευχαριστω παρα πολλυ.Ευχαριστω και περιμενω σχολια απο ολλους και να ρωτησω ποτε να βγαλω τα γκαπακια.Παντως μεχρι στιγμης τα δυο ειδη τα πανε μιαχαρα.Φωτογραφιες πολυ συντομα post-15492-1257707021_thumb.jpgpost-15492-1257707048_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - rigas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Χαιρετω την ομορφη παρεα σας.Μετα απο πολλα χρονια αμερικης και μετα απο καποιους μηνες θαλασσα αποφασισα να φτιαξω κατι απο λιμνη tanganyika.Μαζεψα πετρες απο ενα νταμαρι(Αγ.Σταφανο απεναντι απο μια οικοδομη που δουλευα)(Ανελκυστηρες),καποια κοχυλια και γυρω στα 15kg Χαλαζιακη αμμο μπεζ.Το μηκος ειναι 60*35*40.Ειναι ετοιμο εδω και 20 μερες απο νερο και μπολι που ειχα σε ενα 20lt με γκαπυ.Επειδη δεν εβρισκα που να δωσω τα γκαπυ(1m-1f) τα κερατοφυλλα και την anubia τα εβαλα μεσα στο καινουριο.Επισης φιλοξενουνται ενα ζευγος (μαλλον)απο Julido(δεν ξερω ποιο ειδος ειναι μαλλον για μαρλιερι μου φαινονται) και περιμενω ενα χαρεμακι απο τα stappersakia του Πανου απο Αλεξ/πολη που τον ευχαριστω παρα πολλυ.Ευχαριστω και περιμενω σχολια απο ολλους και να ρωτησω ποτε να βγαλω τα γκαπακια.Παντως μεχρι στιγμης τα δυο ειδη τα πανε μιαχαρα.Φωτογραφιες πολυ συντομα

Καλως ορισες φιλε μου. :blush:

Τα γκαπυ πρεπει να φυγουν το συντομοτερο.

Εμενα για transcriptus μου φαινονται........

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Dias σ ευχαριστω για την αμμεση απαντηση.Πες μου ομως πως σου φενεται η συνυπαρξη αυτη των δυο ειδων στο 80lt?.Τα gappy θα φηγουν το συντομοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Dias σ ευχαριστω για την αμμεση απαντηση.Πες μου ομως πως σου φενεται η συνυπαρξη αυτη των δυο ειδων στο 80lt?.Τα gappy θα φηγουν το συντομοτερο.

Αν εννοεις τα κοχυλοψαρα με τα juli,δεν θα εχεις προβλημα,αρκει να εχεις μεσα και καμποσες πετρουλες.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες... :blush:

Και εμενα για transcriptus μου φαινονται...

Για τα guppy σου ειπε ο Dias...

Εγω θα βγαζα και τα φυτα...

Το μονο φυτο που θα αφηνα θα ηταν το Κερατοφυλλο...Τα λιτρα σου δεν ειναι τα πιο καταληλα αλλα θα μπορουσα να πω με επιφυλαξη πως ειναι οριακα....

Καλη συνεχεια... :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολλους και σιγουρα θα πραξω αναλλογως.Τα φυτα τα εχω βαλει προχειρα(λογω διαλυσης των γκαπυ) αλλα θα βγαλω την anubia-java.Το κερατοφυλλο το αφησα για νιτρικα οποτε δεν πειραζει αν μεινει ΙΜΟ.Απλα το δειλιμα ηταν τα ειδη των ψαριων μιας και πρωτη φορα με Τανγκνικα ασχολουμε.

Link to comment
Share on other sites

Και μερικες ακομη φωτος του μικρου μου post-15492-1257708196_thumb.jpgpost-15492-1257708180_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το κερατοφυλλο δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα να μεινει μιας και το συναντουμε στην Λιμνη Tanganyika(Βεβαια σε συγκεκριμενες περιοχες)...Ισως να το μασουλησουν τα ψαρια αλλα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα... :blush:

Link to comment
Share on other sites

post-15492-1257776217_thumb.jpg post-15492-1257776266_thumb.jpg Και μερικες ακομη
Link to comment
Share on other sites

post-15492-1258385249_thumb.jpg post-15492-1258385272_thumb.jpgΣας παραθετω και μερικες ακομα με ενα καλυτερο στησιμο
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν μπορω να τις συκεντρωσω ολες μαζι τις εκανα διπλες.Περιμενω ακομα να βρω ενα χαρεμακι stappersi ή occlatus μιας και τα κελυφη ειναι ετοιμα.Αν δω οτι ειναι οριακα με τα Julis μαλλον θα φυγουν και θα μεινουν τα κοχυλοψαρα.Αν καποιος εχει υποψην οτι υπαρχουν τα συγκεκριμενα κοχυλοψαρα εδω ειμαστε και θα περιμενουμε.Περιμενω σχολια σας και προτασεις για το aquascape και ο,τι αλλο πεσει στην αντιληψη σας.

Υ.Γ Τα γκαπακια περιμενω να τα δωσω σε οποιον ενδιαφερεται. Απλα να πω οτι τα περνανε μια χαρα με τα αλλα ειδη και επειδη δεν εχω ξαναδει τετοια συνθεση μου φαινεται πολυ πρωτοτυπη.

Link to comment
Share on other sites

Καλα τα πας απλα αυτα που μοιαζουν σαν σωληνες δεν χρειαζονται...

Αυτα τα βαζουμε συνηθως με pleco.Δεν υπαρχουν στην tanganyika.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι στο προγραμμα να φυγουν μαζι με τα gappys.Προσωρινα ειναι μια καλη mini σπηλια για τα julis.Παντως σ ευχαριστω και σιγουρα περνω κουραγιο για ο,τι εχω κανει και για ο,τι θα κανω μελλοντικα.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα δειτε και ελπιζω να ανταμηφθει ολος ο κοπος(πολυ πετρα ρε μαστορα) :excl: Dias ελπιζω αυριο να τα δεις :excl:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Βαγγο πολυ καλα τα πας ομορφιες!

Καλυτερα απο το θαλασσινο :excl:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις ΜΙΑ εστω ΜΙΑ φορα να μη μου θυμιζεις ΤΟ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟΟΟ :blush::thumbup::ninja::excl:^_^:rasp::thumbdown::thumbup::excl:;)^_^:blink:

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο την JPL Novo Tanganyika ποια αλλη τροφη θα μπορουσα να χρησιμοποιησω για τα julis και τα occelatus?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...