Jump to content

Πρόβλημα σε ενυδρείο 4 μηνών!


geovas

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους ... είμαι νέο μέλος του forum και νέος στο αλάτι...

Έχω ένα ενυδρείο 170lt Oval εργοστασιακό με 80lt sump ιδιοκατασκευής και λειτουργεί απο τα μέσα του Ιουλίου.

Ο εξοπλισμός μου είναι ο εξής:

1 κυκλοφορητής SEIO M620 2400 lt/h

1 κυκλοφορητής SEIO P320 1200 lt/h

Deltec Turbo Skimmer TS1250 (500lt)

1 αντλία επιστροφής Rio 6HF 1450 lt/h

Α/Ο DAUER 3 σταδίων

Θερμοστάτης AQUAEL 300 watt

Φωτιστικό WavePoint 4x39w T5 (2 λευκές & 2 actinic blue)

Το Sump είναι κατανεμημένο ώς εξής:

Στο πρώτο δωμάτιο υπάρχει υαλοβάμβακας και βιόμπαλες

Στο δεύτερο βρίσκεται μακαρόνι, ο θερμοστάτης και ο μετρητής αλατότητας (ο οποίος επιπλέει)

Στο τρίτο και μεγαλύτερο βρίσκεται το skimmer &

Στο τέταρτο και τελευταίο βρίσκεται η αντλία επιστροφής

Αυτή την στιγμή στο ενυδρείο έχω 2 Clown, 1 Scopas Tang, 1 Koran Angelfish, 1 Cardinalfish, 1 γαριδούλα και 1 ανεμώνη μικρή! Επίσης μέσα υπάρχει και 25 kgr Live Rock.

Απο την πρώτη στιγμή χρησιμοποώ τέστ ΝΟ2 & PH ενώ το μόνο που έβαζα στο ενυδρείο είναι το Preis Mineral Salt στις προσθέσεις νερού απο εξατμίσεις.

Έχει περίπου δύο εβδομάδες που το PH μου πέφτει κατακόρυφα και πάρα πολύ απότομα (σε 2-3 ημέρες!) Έχει φτάσει μέχρι και 7,2 χωρίς να το καταλάβω φυσικά γι' αυτό και έχασα ένα Heniochus.

Αυτό που θέλω να σας ρωτήσω είναι εάν πρέπει να βάλω και κάποια άλλα συστατικά μέσα στο νερό μου όπως Ιώδιο, Μαγνήσιο, Ασβέστιο γιατί δεν εχω προσθέσει τίποτα απο αυτά ποτέ!

Τις τελευταίες 2 εβδομάδες μόνο έχω βάλει το Formel Preis Korall και το Mineral-Komplex S της Preis όπου και στρώνει το PH για κανα δυό ημέρες και μετά πάλι τα ίδια... οπότε έχω βάσιμες υποψίες πως πρόκειται για το Ασβέστιο!

Sorry για την μάλλον χαζή ερώτησή μου αλλά πραγματικά το παλεύω καθημερινά και τώρα είμαι σε αδιέξοδο!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους ... είμαι νέο μέλος του forum και νέος στο αλάτι...

Έχω ένα ενυδρείο 170lt Oval εργοστασιακό με 80lt sump ιδιοκατασκευής και λειτουργεί απο τα μέσα του Ιουλίου.

Ο εξοπλισμός μου είναι ο εξής:

1 κυκλοφορητής SEIO M620 2400 lt/h

1 κυκλοφορητής SEIO P320 1200 lt/h

Deltec Turbo Skimmer TS1250 (500lt)

1 αντλία επιστροφής Rio 6HF 1450 lt/h

Α/Ο DAUER 3 σταδίων

Θερμοστάτης AQUAEL 300 watt

Φωτιστικό WavePoint 4x39w T5 (2 λευκές & 2 actinic blue)

Το Sump είναι κατανεμημένο ώς εξής:

Στο πρώτο δωμάτιο υπάρχει υαλοβάμβακας και βιόμπαλες

Στο δεύτερο βρίσκεται μακαρόνι, ο θερμοστάτης και ο μετρητής αλατότητας (ο οποίος επιπλέει)

Στο τρίτο και μεγαλύτερο βρίσκεται το skimmer &

Στο τέταρτο και τελευταίο βρίσκεται η αντλία επιστροφής

Αυτή την στιγμή στο ενυδρείο έχω 2 Clown, 1 Scopas Tang, 1 Koran Angelfish, 1 Cardinalfish, 1 γαριδούλα και 1 ανεμώνη μικρή! Επίσης μέσα υπάρχει και 25 kgr Live Rock.

Απο την πρώτη στιγμή χρησιμοποώ τέστ ΝΟ2 & PH ενώ το μόνο που έβαζα στο ενυδρείο είναι το Preis Mineral Salt στις προσθέσεις νερού απο εξατμίσεις.

Έχει περίπου δύο εβδομάδες που το PH μου πέφτει κατακόρυφα και πάρα πολύ απότομα (σε 2-3 ημέρες!) Έχει φτάσει μέχρι και 7,2 χωρίς να το καταλάβω φυσικά γι' αυτό και έχασα ένα Heniochus.

Αυτό που θέλω να σας ρωτήσω είναι εάν πρέπει να βάλω και κάποια άλλα συστατικά μέσα στο νερό μου όπως Ιώδιο, Μαγνήσιο, Ασβέστιο γιατί δεν εχω προσθέσει τίποτα απο αυτά ποτέ!

Τις τελευταίες 2 εβδομάδες μόνο έχω βάλει το Formel Preis Korall και το Mineral-Komplex S της Preis όπου και στρώνει το PH για κανα δυό ημέρες και μετά πάλι τα ίδια... οπότε έχω βάσιμες υποψίες πως πρόκειται για το Ασβέστιο!

Sorry για την μάλλον χαζή ερώτησή μου αλλά πραγματικά το παλεύω καθημερινά και τώρα είμαι σε αδιέξοδο!

Ευχαριστώ!

Τι ακριβως ειναι αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως ειναι αυτο;

Αυτό απο ότι με πληροφόρησαν είναι ιχνοστοιχεία που προστίθενται στο νερό της όσμωσης και πιό συγκεκριμένα είναι αυτό: http://www.preis-aquaristik.de/eng/hauptse...ineralsalz.html

Καλό η κακό?

Link to comment
Share on other sites

Το ασβέστιο δεν μπορεί να φταίει που έχασες το ψάρι σου.Τη έκανες και έπεσε το Ph σου έτσι ξαφνικά?Ανατάραξη υπάρχει ?Αν όχι θα σε βοηθήσει για να είναι ψηλά το Ph σου.

Άλλες μετρήσεις δεν κάνεις? Μπορεί να φταίνε άλλα πράγματα που θα τα καταλάβουμε από τις μετρήσεις.

Με 25 κιλά ζωντανό βράχο γιατί έχεις βιόμπαλες στο ενυδρείο σου?

Επίσης λες " μετρητής αλατότητας (ο οποίος επιπλέει)" τη είναι αυτό?

Για να ξες αν πρέπει να προσθέσεις κάτι πρέπει να κάνεις πρώτα τις αντίστοιχες μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το ασβέστιο δεν μπορεί να φταίει που έχασες το ψάρι σου.Τη έκανες και έπεσε το Ph σου έτσι ξαφνικά?Ανατάραξη υπάρχει ?Αν όχι θα σε βοηθήσει για να είναι ψηλά το Ph σου.

Άλλες μετρήσεις δεν κάνεις? Μπορεί να φταίνε άλλα πράγματα που θα τα καταλάβουμε από τις μετρήσεις.

Με 25 κιλά ζωντανό βράχο γιατί έχεις βιόμπαλες στο ενυδρείο σου?

Επίσης λες " μετρητής αλατότητας (ο οποίος επιπλέει)" τη είναι αυτό?

Για να ξες αν πρέπει να προσθέσεις κάτι πρέπει να κάνεις πρώτα τις αντίστοιχες μετρήσεις.

Τις βιόμπαλες μου τις πρότεινε αυτός που πήρα όλα τα υλικά...

Ανατάραξη υπάρχει αλλά όση κάνει η επιστροφή του νερού στο ενυδρείο...

Αυτό που γράφω οτι επιπλέει είναι το πυκνόμετρό μου και είναι αυτό στην φωτό...

Άλλες μετρήσεις δεν κάνω, τί τέστ προτείνετε να πάρω?

post-16254-1257719544_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα φιλε! ανθρακα να βαλεις.. οσο γι αυτο που λες για το pH σου ισως να φταιει το kH και το gH.. τα εχεις μετρησει? απο test χρειαζεσαι οπωσδιποτε Ammonium,Nitrate,pH,kH,gH.. απο εκει και περα αν θες και σου αρεσοθν οι μετρησειςκαι τα σχετικα βορεις να παρεισ και τεστ οξυγονου, μαγνησιου, φωσφορικων.. γενικα απο τεστ υπαρχουν πραγματικα πολλα.. ελπιζω να βοηθησα περιμενω να μου πεις νεοτερα!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...