Jump to content

Αλλος ένας ...


sharkovios

Recommended Posts

Καλημέρα,

Πρόσφατα αποφάσισα να ασχοληθω με το hobby και πήγα και πήρα ενα 60άρι tetra με το φίλτρο του και το θερμοστάτη του.

Το ξεκίνησα με tetra aquastart και μετα απο μερικές ώρες "πέταξα" 4 guppy, κερατόφυλο, egeria, bacopa carolineana, αα και χαλικάκι ψιλό.

Το έχω περίπου 25 μέρες αμωνία 0, νιτρώδη 0, νιτρικά λίγο πάνω απο το 0.

Οπότε πήγα και χτύπησα και 6 καρδινάλιους και το χαίρομαι και εγω και τα μικρά μου.

Φωτοπερίοδος 8 ώρες.

Ηθελα να σας ευχαριστήσω γιατι χωρίς αυτό το φόρα, πραγματικά δεν θα μπορούσα να έχω ενημερωθεί σωστα.

Καλώς σας βρήκα λοιπόν.

Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

καλοσηρθες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Πρόσφατα αποφάσισα να ασχοληθω με το hobby και πήγα και πήρα ενα 60άρι tetra με το φίλτρο του και το θερμοστάτη του.

Το ξεκίνησα με tetra aquastart και μετα απο μερικές ώρες "πέταξα" 4 guppy, κερατόφυλο, egeria, bacopa carolineana, αα και χαλικάκι ψιλό.

Το έχω περίπου 25 μέρες αμωνία 0, νιτρώδη 0, νιτρικά λίγο πάνω απο το 0.

Οπότε πήγα και χτύπησα και 6 καρδινάλιους και το χαίρομαι και εγω και τα μικρά μου.

Φωτοπερίοδος 8 ώρες.

Ηθελα να σας ευχαριστήσω γιατι χωρίς αυτό το φόρα, πραγματικά δεν θα μπορούσα να έχω ενημερωθεί σωστα.

Καλώς σας βρήκα λοιπόν.

Αντώνης

1. Καλως ορισες. :ninja:

2. Μαλλον δεν το εχεις κανει και συντομα θα γραφεις στις ασθενειες η στις απωλειες ... αρχισε το διαβασμα (ξανα). :P

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για την θερμή σας υποδοχή.

Discus_fan μπορεις να γίνεις πιο σαφής;

Αντωνης.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για την θερμή σας υποδοχή.

Discus_fan μπορεις να γίνεις πιο σαφής;

Αντωνης.

Φίλε sharkovios, ο Discus_fan λογικά θέλει να πει οτι αν και λες πως χωρίς το φόρουμ δεν θα είχες ενημερωθεί σωστά εσύ προχώρησες σε σύνθεση ψαριών που είναι ασύμβατα μεταξύ τους και σε λάθος αριθμό. Και τα δύο είδη που αναφέρεις παραπάνω ζουν σε διαφορετικές παραμέτρους νερού και είναι κοπαδόψαρα που σημαίνει οτι πρέπει να τα κρατάμε σε ομάδες άνω των 6-8 ατόμων. Φιλικά, Γιώργος.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε sharkovios, ο Discus_fan λογικά θέλει να πει οτι αν και λες πως χωρίς το φόρουμ δεν θα είχες ενημερωθεί σωστά εσύ προχώρησες σε σύνθεση ψαριών που είναι ασύμβατα μεταξύ τους και σε λάθος αριθμό. Και τα δύο είδη που αναφέρεις παραπάνω ζουν σε διαφορετικές παραμέτρους νερού και είναι κοπαδόψαρα που σημαίνει οτι πρέπει να τα κρατάμε σε ομάδες άνω των 6-8 ατόμων. Φιλικά, Γιώργος.

Καλησπέρα Γιωργο,

Guppy και Cardinal δεν κάνουν μαζι;

Το γνωρίζω οτι ειναι κοπαδόψαρα και κακως εβαλα μόνο 4 αλλα με την προοπτικη να τα κάνω 6-7.

Οι καρδινάλιοι πρέπει να είναι οκ απο αριθμό σωστα;

Ευχαριστώ,

Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει είσαι με τους καρδινάλιους, αλλά θέλουν πολύ μαλακό νερό, το οποίο για να το πετύχεις θέλεις Α/Ο ή τύρφη ή και τα δύο. Εγώ θα σου έλεγα να κρατήσεις ένα από τα δύο, ανάλογα αν μπορείς να κάνεις προετοιμάσια του νερού ή να βάζεις μόνο από βρύση με αντιχλώριο (guppy). Ψάξε εδώ στο φόρουμ θα βρείς ότι πληροφορίες θες σχετικά με ΑΟ, τύρφες και τέτοια γιατί εδώ δεν είναι και η κατάλληλη κατηγορία για να τα αναλύσουμε. :P

cardinal tetra:

PH: 5-6,8 (Ιδανικά 6,0 - 6,5)

KH: 0-5°kH (ιδανικά <2)

GH: 1-6°dGH (ιδανικά <4)

Θερμοκρασία: 22.0-30°C (Ιδανικά 27)

Link to comment
Share on other sites

OK :P

Μια Φωτο απο το Ενυδρείο:

IMG_8262.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...