Jump to content

Για Ποιο Λογο Προτιμάτε Ενα Μικρο Ενυδρειο?


kwstas_original

Για ποιο λογο προτιματε ενα μικρο ενυδρειο?  

258 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

εγω πλεον δεν εχω μικρο και ενεργο ενυδρειο αλλα αν επερνα θα ηταν κυριως λογο χωρου, αντοχης της οικοδομης και ελειψης διαθεσιμου χρονου...

Link to comment
Share on other sites

για εμενα ο βασικος λογος ειναι οι αλλαγες νερου... αλλο να κανεις αλλαγη 20 - 50 λιτρα και αλλο να κανεις αλλαγη 200 λιτρα....

ιδιαιτερα οταν τα ενυδρεια ειναι απετιτικα οπως γλυκου με πολυ χαμιλο ΡΗ η θαλασσινο....

αυτος εξαλλου ειναι και ο βασικος λογος π δεν εκανα (ακομα) reef.....

ps ειχα 550 λιτρα και ξερω... δεν μιλαω στον αερα....

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

εγω επειδη εχω περιορισμενο χωρο./..

Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε να υπάρχει και επιλογή: ολα τα παραπάνω! :Ρ

Λογο κόστους

Link to comment
Share on other sites

στα μικρά ενυδρεία υπάρχουν λίγες επιλογές ψαριών που μπορείς να βάλεις εγώ προτιμώ ενυδρεία πάνω από 120 λίτρα

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα παραπανω αλλα το πιο βασικο ο χωρος :P

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

Λόγω χώρου αλλά και χρόνου (λόγω δουλειάς φεύγω για εξωτερικό και μένω πολλούς μήνες εκεί). Οπότε όλα μου τα ενυδρεία είναι πάντα προσωρινά.

Link to comment
Share on other sites

Kι εγω μενω με 4 μικρα γιατι δεν εχω χωρο για τα 2 μεγαλα που θελω ακομα...

Σιγά σιγα ομως....

Link to comment
Share on other sites

Ο χωρος πανω απο ολα,αλλα και η μικρο ομορφια τους!!! :P:ninja::blink:

Link to comment
Share on other sites

χωρος.....

σε δωματιο 1,80 * 3,80 εχω χωρεσει 3 ενυδρεια

200λ φυτεμενο

50λ nano reef

10λ wonnabe reef

Link to comment
Share on other sites

Ενα μικρό ενυδρείο είναι πρόκληση. Ασταθές, με πολύ περισσότερη φροντίδα αλλά με άπειρα ευκολότερες ρουτίνες αλλαγών νερού, θεραπείας και παρατήρησης. Ενας άλλος λόγος είναι η ασφάλεια και από άποψη αντοχής του πατώματος αλλά και η ταχύτητα αντίδρασης σε περίπτωση ατυχήματος. Μου ράγισε 20λιτρο και πραγματικά δε ξέρω τι θα έκανα αν συνέβαινε το ίδιο στα 180 λίτρα. Οικονομία σε πολλές περιπτώσεις (θέρμανση, αεραντλίες, φίλτρα, θεραπείες). Αλλά πάνω από όλα η μαγεία του Nano...

Link to comment
Share on other sites

Ενα μικρό ενυδρείο είναι πρόκληση. Ασταθές, με πολύ περισσότερη φροντίδα αλλά με άπειρα ευκολότερες ρουτίνες αλλαγών νερού, θεραπείας και παρατήρησης. Ενας άλλος λόγος είναι η ασφάλεια και από άποψη αντοχής του πατώματος αλλά και η ταχύτητα αντίδρασης σε περίπτωση ατυχήματος. Μου ράγισε 20λιτρο και πραγματικά δε ξέρω τι θα έκανα αν συνέβαινε το ίδιο στα 180 λίτρα. Οικονομία σε πολλές περιπτώσεις (θέρμανση, αεραντλίες, φίλτρα, θεραπείες). Αλλά πάνω από όλα η μαγεία του Nano...

:P:ninja::blink:

Link to comment
Share on other sites

Χωρος....

Μακαρι να εκανα και τα 4 ενα μεγαλο...

Αλα ρε γαμωτο παλι θα ηθελα γαριδες :P:ninja::blink:

Link to comment
Share on other sites

Χωρος....

Μακαρι να εκανα και τα 4 ενα μεγαλο...

Αλα ρε γαμωτο παλι θα ηθελα γαριδες :P:ninja::blink:

O λογος ειναι η ελλειψη χωρου, εχω 2 παω για τριτο ενυδρειο και σκεφτομαι να βαλω ενα στη αποθυκη.

Link to comment
Share on other sites

Ενα μικρό ενυδρείο είναι πρόκληση. Ασταθές, με πολύ περισσότερη φροντίδα αλλά με άπειρα ευκολότερες ρουτίνες αλλαγών νερού, θεραπείας και παρατήρησης. Ενας άλλος λόγος είναι η ασφάλεια και από άποψη αντοχής του πατώματος αλλά και η ταχύτητα αντίδρασης σε περίπτωση ατυχήματος. Μου ράγισε 20λιτρο και πραγματικά δε ξέρω τι θα έκανα αν συνέβαινε το ίδιο στα 180 λίτρα. Οικονομία σε πολλές περιπτώσεις (θέρμανση, αεραντλίες, φίλτρα, θεραπείες). Αλλά πάνω από όλα η μαγεία του Nano...

:P:ninja: δεν το ειχα σκεφτει ετσι αλλα εχει δικιο

η μαγεια του νανο

Link to comment
Share on other sites

Λόγω χώρου :P ........και με έναν πιτσιρίκο που τα ρημάζει όλα μέσα στο σπίτι!!!!!!! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα μεγεθη ενυδρειων εχουν την ομορφια τους αρκει να ειναι καταληλα για τα ειδη που φιλοξενουν και να ειναι σε θεση ο χομπυστας να τα φροντισει σωστα.

ΥΓ κανενας λογος απο τους 3

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πριν από πέντε περίπου χρόνια αγόρασα το Rio 125. Ο λόγος που το αγόρασα σε αυτό το μέγεθος, όπως το βλέπω σήμερα, ήταν η άγνοια. Πίστευα ότι θα ήταν αρκετά πιο έυκολη η συντήρηση και πως θα μπορούσα να φιλοξενήσω κάποια μικρά tetra, κανένα ζευγαράκι μικρές κιχλιδούλες και λίγα σχετικά εύκολα φυτά. Και πραγματικά με αυτήν την σύνθεση δουλεύει τώρα το ενυδρείο μου.

Στην πορεία όμως του χρόνου και διαβάζοντας μέσα στο forum αναθεώρησα τις απόψεις μου.

Όσον αφορά την συντήρηση δεν νομιζω ότι έχει μεγάλη διαφορά από ένα πχ 300 λίτρων. Αντί να έχω για την προετοιμασία ένα βαρελάκι 30 λίτρων θα είχα ένα 90.

Σε ότι αφορά τα ψάρια και εκεί βλέπω πως έκανα λάθος. Ακόμη και στα μικρά ψαράκια περιορίζομαι στις επιλογές μου, καθώς κάποια από αυτά θέλουν μεγαλύτερο μήκος για να κολυμπούν και φυσικά τα περισότερα μικρά ψαράκια είναι κοπαδόψαρα. Και δεν θεωρώ κοπάδι τους 7 καρδινάλιους που έχω τώρα.

Άλλο πράγμα 7 ροδόστομοι και άλλο 15...

Το θέμα κόστους και κυρίως της συντήρησης τότε δεν το είχα σκεφτεί. Τώρα πολύ πιθανό να το σκεφτόμουν...

Link to comment
Share on other sites

χωρος παιδια χωρος.εκει που ηθελα να βαλω ενα rio 240 εκανα το χατηρι της γυναικας μου και εφτιαξα τζακι!!!(το μυαλο μου και μια λιρα).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

εγω δεν ειμαι της αποψης οτι τα λιτρα κανουν την διαφορα.

φιλος εχει ενυδρειο 750λιτρα με ψευτικα φυτα μεσα,εντελως διαφορετικων απαιτησεων ψαρακια κλπ...

μπορεις να φτιαξεις εναν αριστο βιοτοπο με 80καθαρα λιτρα κ να ειναι μπιμπελο κ να εχεις ενα 400αρι παραμελημενο.

αναλογα με το χρονο-χρημα-μερακι που διαθετεις παιρνεις κ το αναλογο αποτελεσμα.

εγω ξεκινησα μια ιδιοκατασκευη με 140λιτρα κ ενω ακομα δεν ειναι ολοκληρωμενο ετσι οπως πρεπει (γι αυτο δεν εχει γινει κ παρουσιαση...) :hysterical: εχω διαθεσει αρκετο χρονο κ εχω κανει κ αρκετα λαθη σαν αρχαριος που ειμαι.

απλα οι εμπειροι προχωρουν σε μεγαλυτερα ενυδρεια με πιο εξεζητημενα ψαρακια αρα κ φυτα που χρειαζονται πολλα λιτρα/ανα ψαρακι. (π.χ. δισκοι) :ooh2:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

από ότι όλοι ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ένα μεγάλο ενυδρείο θέλει λιγότερη συντήρηση(όχι ώμος καθόλου..!!!!)στα μικρά αντιθέτως ΘΕΛΟΥΝ αρκετή φροντίδα αλλά δεν μας περιορίζουν σε θέμα χώρου,και όχι όμως κόστους(περισσότερη συντήρησή=περισσότερο κόστος)

και έρχεται και η παράμετρος τού χρόνου η οποία είναι μικρότερη στα μεγάλα ενυδρεία παρά στα μικρά.....

ΑΡΑ κατά την άποψη μου ενυδρεία ικανά να φιλοξενήσουν αρκετά ψαράκια.......ώστε να έχουν άνεση Kai kales ΣΥΝΘΗΚΕΣ είναι τα μεγάλα......τα οποία ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ το κάτι της τούς :D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

χώρος.. Μένω με γονείς. Έβγαλα την πολυθρόνα μου από το δωμάτιο για να μπει δεύτερο ενυδρείο tanganyika, προσπαθώ να τους πείσω να αχρηστέψουμε και 1 φύλο της ντουλάπας μου για να μπει ενυδρείο.

Αν είχα χώρο θα έφτιαχνα γλυκού με κοπαδόψαρα. Όπως λέει ο φίλος theodor. Τώρα κλαδεύω συνέχεια το φυτεμένο μου για να βολτάρουν τα νέον, δεν έχουν χώρο... :D

Link to comment
Share on other sites

Δυο λογοι νομιζω υπαρχουν 1ος οικονομικος 2ος προβλημα χωρου κι ας μη ξεχναμε οι περισοτεροι με μικρο ξεκινησαμε [χρυσοψαρα - μονομαχοι]

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...