Jump to content

Για Ποιο Λογο Προτιμάτε Ενα Μικρο Ενυδρειο?


kwstas_original

Για ποιο λογο προτιματε ενα μικρο ενυδρειο?  

258 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Για ποιο λογο προτιματε ενα μικρο ενυδρειο?

Ισως και για τους ιδιους λογους που προτιμανε αλλοι ενα μεγαλο.

Επειδη ειναι ενα ενυδρειο. :D

Link to comment
Share on other sites

Σπαταλη νερου

Link to comment
Share on other sites

Καθαρα λογω ελλειψης χωρου.Αυτο ειναι το αποθημενο μου,να μπορέσω να στησω τις διαστάσεις που θελω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγώ, έβαλα λόγω έλλειψης χρόνου, γιατί τώρα ο χρόνος πρέπει να διατίθεται για διάβασμα και όχι να ασχολούμαι με μεγάλα ενυδρεία!

Όχι κιόλας ότι δεν μου αρέσουν! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

λογο αγνοιας κ λογο φοβου οτι δεν θα τα καταφερνα να ασχοληθω οσο πρεπει κ σε συναρτηση με το οικονομικο μαζι ισως με εκαναν να τα παρατησω. βεβαια δεν ειχα λαβει υποψιν μου τοτε οτι θα εβρισκα το Aquazone κ αυτο μου βγηκε σε λαθος γιατι τωρα ψαχνομαι για μεγαλυτερο :) τεσπα... κ χωρο εχω κ ορεξη εχω αλλα πια δεν εχω το χρημα να κανω αυτο που θελω...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κατα σειρα που τα χεις βαλει....οικονομικος,περιορισμενου χωρου και τελος χρονου....αλλα κυριως οικονομικους..γιατι με τα αλλα κααααατι γινεται :)

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ψηφιζω εδω .γιατι ολα τα ενυδρεια εχουν την χαρη τους μικρα,μεγαλα. και δεν εχω προτιμηση σε καποιο μεγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Ισως και για τους ιδιους λογους που προτιμανε αλλοι ενα μεγαλο.

Επειδη ειναι ενα ενυδρειο. :)

:)

Link to comment
Share on other sites

ξεχάσατε έναν βασικό παράγοντα που είναι ο παράγοντας μητέρα και γυναίκα όπου ανήκω και εγώ και γι'αυτό δεν έχω μεγάλο ενυδρείο και έχω μικρό :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Στη δικιά μου περίπτωση προτίμησα ένα rio 125 λίτρα για κανέναν από τους τρεις λόγους, αλλά επειδή προς το παρόν δεν μένω μόνιμα σε δικό μου σπίτι. Τα 125 λίτρα για μένα ειναι το μέγιστό στο να μπορέσω να το ξεστήσω και να το μεταφέρω με το ιχ μου με σχετική "ευκολια" σε περίπτωση που χρειαστεί να μετακομίσω. Όταν όμως μου δωθεί η ευκαιρία θα χτυπήσω αρκετά μεγαλύτερο μιας και θα το ήθελα πολύ.

Έγινε επεξεργασία - yiannis00
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Εγώ πιστεύω οτί το οικονομίκο και ο περιορισμός χώρου είναι 2 παράγοντες πολύ κοντά...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το οικονομικό κόστος κυρίως, και δεύτερον ο περιορισμένος χώρος.

Σαν το πρώτο μου ενυδρείο ήθελα κάτι για να μπω στο χώρο και να αποκτήσω μια εμπειρία. Προτίμησα ένα μικρό ενυδρείο γιατί θα ξεκίναγα πιο εύκολα απο οικονομικής πλευράς. Δεν θα με πείραζε να δώσω κάποια ευρώ παραπάνω για την συντήρηση ενός μεγαλύτερο αλλα το στήσιμο-εξοπλισμό ήταν ποσό που δεν ήθελα να δώσω, ειδικά αφου είμαι αρχάριος.

Δεύτερον το ήθελα οπωσδήποτε μέσα στο δωμάτιο μου. Έχω χώρο για μεγαλύτερο (~300λ) αλλα είναι δίπλα το καλοριφέρ :thumbup:

Το ξέρω πως θα φτάσω σε σημείο που θα θέλω ένα μεγάλο. Όποτε πάω να πάρω ένα καινούργειο κοράλι σκέφτομαι απο μέσα μου... "Βασίλη, λίγα γιατί δεν θα χωρούν" :):):D

Επίσης νομίζω το μεγάλο ενυδρείο είναι μια καλύτερη βάση, με μεγαλύτερη βιολογία και αντοχή.

Link to comment
Share on other sites

-1 ο χωρος και οχι τοσο γιατι δε χωραει οσο για το οτι νοικιαζω και ηδη εχω 5 μετακομισεις στην πλατη μου και παω για 6η και σκεφτομαι το καθε ενα τασακι παραπανω που πρεπει να κουβαλησω ποσο μαλλον ενα γαιδουροενυδρειο και -10 το χρημα που λειπει!

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω μεινη σε ενα 60λιτρο και ενα 13λιτρο επειδη μενω στον 6 οροφο σε 33 χρωνων πολυκατοικια :) :) :D:thumbup:

και δεν θελω να κανω καλητερες σχεσεις με τουσ αποκατω μου :hysterical:

τωρα ελπιζω να μετακομοισουμε σε μονοκατοικια ωστε να κανω μερικα απο τα ονειρα μου πραγματικοτιτα

(λιμνη)+(2 oscar και εναν pleco δηλαδη 600 λιτρα +)

Link to comment
Share on other sites

Και για μένα λόγω χώρου...

Φοιτητής στην επαρχεία με γκαρσονιέρα φιλοξενώ ένα 12L με μονομάχο....

Λετε να πάω για 1000αρι???? :D:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

χώρος.. Μένω με γονείς. Έβγαλα την πολυθρόνα μου από το δωμάτιο για να μπει δεύτερο ενυδρείο tanganyika, προσπαθώ να τους πείσω να αχρηστέψουμε και 1 φύλο της ντουλάπας μου για να μπει ενυδρείο.

Αν είχα χώρο θα έφτιαχνα γλυκού με κοπαδόψαρα. Όπως λέει ο φίλος theodor. Τώρα κλαδεύω συνέχεια το φυτεμένο μου για να βολτάρουν τα νέον, δεν έχουν χώρο... :D

UPDATE:

Τώρα έχω και 3ο ενυδρείο στο δωμάτιο! :D

52 λίτρα με 8 black neon, 52 λίτρα που θα μπουν multi και 30 λίτρα γαριδάδικο.

Εμένα αυτό που με μαγεύει είναι να φτιάχνω διαφορετικές εικόνες με τα ενυδρεία, δηλαδή και τα 3 τώρα είναι τελείως διαφορετικά. Των black neon μοιάζει με βυθό λίμνης, με ξύλα, φύλλα κλπ, το άλλο είναι τανγκανικα-στυλ και το γαριδάδικο είναι φουλ φυτεμένο με γκαζόν.

Βέβαια αν είχα χώρο θα είχα τα ίδια, ίσως και περισσότερα αλλά πιο μεγάλα :D καθένα όμως διαφορετικό όπως τώρα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

πιστεύω ότι αναλόγως το χρόνο που διαθέτεις για το χόμπι πρέπει να επιλέξεις και ανάλογο ενυδρείο.αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι όσο μικρότερο τόσο καλύτερα.προσωπικά αν μπορούσα θα έφτιαχνα 300λιτρο που πιστεύω είναι η βάση για αξιοπρεπή διαβίωση ζωντανών οργανισμών. :)

Link to comment
Share on other sites

Για να βοηθάει τα μεγάλα :)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα επελεξα να στησω μικρα για ενα λογο:

Εμπειρια!

Ισορροπια, λεπτομερια, δεξιοτητα, παρατηρηση, εξασκηση, χρονος αντιδρασης, skills :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μικρός χώρος και μικρό budget = μικρό ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Μικρο λογου χωρου.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια πιστεύω πως η σωστή ερωτηση θα έπρεπε να ηταν για ποιο λόγο προτιμάτε και ένα μικρό ενυδρείο (πέρα του μεγάλου). <_<

Μα για να φιλοξενούμε καποια είδη που δε μπορούμε στο μεγάλο. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πρωτίστως λόγω χώρου, αλλά έτσι όπως είναι τα πράγματα και οι οικονομικοί λόγοι παίζουν το ρόλο τους.

(Επίσης για την ώρα είναι και η έλλειψη εμπειρίας για μένα, μιας και είναι το πρώτο μου)

Έγινε επεξεργασία - Frangisk
Link to comment
Share on other sites

εγω αν ειχα πολυ καλα οικονομικα θα αγοραζα ενα μεγαλυτερο σπιτι με ενα θαλλασινο στο σαλονι 700 λιτρα με 200 λιτρα σαμπ ενα στο υπνοδωματιο 400 λιτρα με δισκους ενα 120 στην κουζινα με ζωότοκα και ενα 60λιτρο nanocube με γαριδες.Αλλα δυστηχως λογο οικονομικων δεν εχω ούτε μεγαλο και δικο μου σπιτι ουτε 5.000 ευρω για ενυδρεια.οπότε μουν αρκουν το 30λιτρο και το 60λιτρο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εγω εχω μεινη σε ενα 60λιτρο και ενα 13λιτρο επειδη μενω στον 6 οροφο σε 33 χρωνων πολυκατοικια :(:headonwall::headonwall::headonwall:

και δεν θελω να κανω καλητερες σχεσεις με τουσ αποκατω μου :ninja:

καλα δεν υπαρχει κανενα προβλημα ακομη και αν βαλεις ενα 400λιτρο.αρκει να ειναι κατω απο δοκαρι..δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...