Jump to content

Για Ποιο Λογο Προτιμάτε Ενα Μικρο Ενυδρειο?


kwstas_original

Για ποιο λογο προτιματε ενα μικρο ενυδρειο?  

258 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Λόγω χώρου κυρίως, οι περισσότεροι πιστεύω λόγω κόστους και φροντίδας που πιστεύουν οτι χρειάζεται, αλλά τελικά τουλάχιστον σε μένα τα μικρά με ταλαιπώρησαν πολύ πολύ περισσότερο και με λίγο περισσότερα λεφτά. Το ζήτημα βέβαια είναι τι συγκρίνεις? τα 30λ είναι μικρό, τα 100??? Σε σχέση με κάποιον που εννοεί τα 500-600Λ μεγάλο???...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,ο σημαντικοτερος οικονομικος παραγοντας που σε φρεναρει στην αρχη πιστευω,ειναι η αγορα μεγαλου ενυδρειου,και ο εξοπλισμος που αυτο συνεπαγεται!αυτο εγινε και με μενα,ασχετα οτι τωρα θα προτιμουσα να ειχα παρει μεγαλυτερο.η συντηρηση δεν εχει τοσο μεγαλη διαφορα πιστευω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γράφτηκε και πιο πάνω... τί είναι το μικρό; για μένα είναι ενυδρείο από 50 έως 80 λίτρα, πιο μικρό είναι nano και επισκοπούν ειδικές καταστάσεις π.χ. γαριδοενυδρεία. Νομίζω για όσους είχαμε μεγάλα ενυδρεία, άνω των 300λιτρων, έχουμε αρχίσει να περιοριζόμαστε σε πιο οικονομικές λύσεις... άλλος άλλαξε ψάρια, άλλος απέσυρε ενυδρεία στην αποθήκη, άλλος τα άλλαξε με πιο μικρά των 60 με 80 λίτρων. Οπότε σήμερα είμαι τις άποψης ότι οι λόγοι που προτιμάμε μικρά ενυδρεία είναι οικονομικοί.

Link to comment
Share on other sites

Ενα ενυδρειο 60 λιτρων που κατα μεσο ορο κυριαρχει στους χομπιστες δεν ειναι μικρο. Και κυριως δεν ειναι πιο ευκολο να συντηρηθει απο ενα ενυδρειο 600 λιτρων, αυτο ειναι το λαθος που κανουν πολλοι + το οτι, πιστευουμε οτι οσο μεγαλυτερο ενυδρειο τοσο καλυτερος χομπιστας κατι που απεχει παρασαγγας απο τη πραγματικοτητα.

Link to comment
Share on other sites

οι περισσότεροι ξεκινάνε με ένα μικρό ενυδρείο λόγω κόστους ή λόγω χώρου σε πολλές περιπτώσεις...από την μικρή εμπειρία που έχω και αυτό που ζω τώρα σαν κάτοχος ενός 60λιτρου θαλασσινού ενυδρείου και καινούριος στα κόλπα συνειδητοποιώ ότι λένε αρκετοί και τα παιδιά πιο πάνω πως το αποτέλεσμα μπορεί να είναι το αντίθετο και ίσως να προκληθούν αρκετά προβλήματα λόγω του ότι οι παραμέτροι αλλάζουν πανεύκολα.Το λάθος μπορεί να σε τιμωρήσει σε μεγάλο βαθμό στα λίγα λίτρα...οπότε ίσως το κόστος θα πρέπει να ληφθεί πιο σοβαρά υπόψην όταν ξεκινάμε ένα τέτοιο εγχείρημα πιστεύω και είναι προτιμότερο να περιμένουμε λίγο καιρό παραπάνω έτσι ώστε να μαζέψουμε ένα σεβαστό ποσό και να ξεκινήσουμε με τις καλύτερες των προυποθέσεων σε ένα πιο ελεγχόμενο περιβάλλον(λίτρα) γιατί στο τέλος με ένα μικρό ενυδρείο συν την απειρία μας να φτάσουμε να ξαναστήνουμε απο το 0 άμα το καταστρέψουμε και να φτάνουμε στα ίδια λεφτά με ένα μεγαλύτερο...όλα αυτά το ξαναλέω με γνώμονα τα λίγα που έχω μάθει μέχρι στιγμής και πως τα βλέπω εγώ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...