Jump to content

ΠΟΙΑ ΨΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΕΚΤΙΚΑ;


Recommended Posts

Ενυδρεία υπάρχουν διάφορα για... κατοίκηση.

Από ένα 50αράκι, που θέλω να του βάλω γαρίδες, μέχρι και πολύ μεγαλύτερο, ενώ σε παραγγελία υπάρχει ένα 600+

Απλώς σκέφτηκα για ψάρια ανθεκτικά (εκτός από χρυσόψαρα, που δεν μου αρέσουν και πολύ) γιατί σκέφτομαι και το χρόνο που θα απαιτείται -αν μάλιστα στηθεί και το μεγάλο- για τη φροντίδα τους :P

Link to comment
Share on other sites

Λέγοντας ανθεκτικά εννοείς ψάρια τα οποία ζούνε σε συνθήκες όσο πιο κοντά στο νερό βρύσης και χωρίς να +μεγάλη επεξεργασία νερού

Ναι σίγουρα αυτο εννοεί, και φαντάζομαι ψαράκια τα οποία αν κάνεις 2 μέρες μετα την αλλαγή νερού ή αν έρθει το καλοκαίρι και ανέβει η θερμοκρασία 1 βαθμο πάνω δεν θα βράσουν ή αυτά που δεν θα πεθάνουν απο στρές αμα περάσει μια μύγα πάνω απο το ενυδρείο.

Τέτοια ψαράκια όμως έχεις. Τα kribensis. Απο κεί και πέρα εγω ψηφίζω αφρική

Link to comment
Share on other sites

Ναι σίγουρα αυτο εννοεί, και φαντάζομαι ψαράκια τα οποία αν κάνεις 2 μέρες μετα την αλλαγή νερού ή αν έρθει το καλοκαίρι και ανέβει η θερμοκρασία 1 βαθμο πάνω δεν θα βράσουν ή αυτά που δεν θα πεθάνουν απο στρές αμα περάσει μια μύγα πάνω απο το ενυδρείο.

Τέτοια ψαράκια όμως έχεις. Τα kribensis. Απο κεί και πέρα εγω ψηφίζω αφρική

Μη μου βάζεις ιδέες γιατί το λιτό ενυδρείο σου -ξέρεις το δεξιά από την πόρτα- με έχει βάλει σε σκέψεις... :P:ninja::blink:

Link to comment
Share on other sites

Το χελί anguila anguila το κοινό χέλι θεωρώ ως πολύ ανθεκτικό καθώς ζει σε ποτάμια ανα όλο τον κόσμο και οταν είναι η περίοδος αναπαραγωγής μεταναστεύει μέχρι και την θάλασσα των Σαργάσσων...και γενικότερα όλα αυτά τα είδη.. αλλά και πάλι διαφωνώ με την 'ορολογία' ανθεκτικά...όσον αφορά τους ξιφοφορους δοκίμασε να τους βάλεις στους 30 για μια μερα και μετά βγάλε τα συμπεράσματα σου..Παρ ολα αυτά σαν "ανθεκτικό" ψάρι θα προτείνω τα Caroa Koi..τα έχω συναντήσει σε τρομερά ακραίες συνθήκες...

Φιλικά Νικος

Εεεε χωρις να παω να το πεξω εξυπνος,νομιζω πως τα Κοι μπενουν σε λιμνες!

Φιλικα

Νικος

Link to comment
Share on other sites

Απο τα πιο ανθεκτικα ψαρια του γλυκου νερου ειναι τα pygocentrous naterreri...ουτε αρρωσταινουν ,προσαρμοζονται σε ολα τα ph και ζουνε και στη λασπη ...για να τα ψοφησεις πρεπει να προσπαθησεις πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Απο τα πιο ανθεκτικα ψαρια του γλυκου νερου ειναι τα pygocentrous naterreri...ουτε αρρωσταινουν ,προσαρμοζονται σε ολα τα ph και ζουνε και στη λασπη ...για να τα ψοφησεις πρεπει να προσπαθησεις πολυ!!!

Φίλε πιρανχόβιε αυτά είναι τα λεγόμενα και red belly;;; :P

Γιατί αν είναι αυτά τότε νομίζω, ότι χρειάζονται χαμηλό ph γύρω στο 6,5; Αλλά αν όπως λες προσαρμόζονται εύκολα, ξέρεις καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...