Jump to content

φυτα...


G_lantern

Recommended Posts

Γεια σας σκοπευω να αρχισω ενα φυτεμενο με φυτα που δε χρειαζονται παροχη ανθρακα καθως ειμαι αρχαριος...

εχω βρει καποια φυτα και σας στα παραθετω.διορθωστε με αν κανω καποιο λαθος...και προτεινε του μου αν μπορειτε κι αλλα...

1) vesicularia dubyana

2)monosolenium tenerum

3)microsorum pteropus red

4)eleocharis acicularis

5)lysimanchia nummularia aurea

6)anubias heterophylla

ευχαριστω :P

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.πιστευω οτι το 2, το 4 και το 5 θελουν καλο φωτισμο, διοξειδιο και λιπανση. στη θεση τους θα σου προτεινα, περα απο τις διαφορες ποικιλιες σε ανουμπιες, μος, java fern, κατι σε κρυπτοκορινες. επισης στα ευκολα φυτα εχουν και την egeria densa,bacopa monieri,,αλλα να σου πω απο την προσωπικη μου εμπειρια με τα φυτα αυτα οτι εδειξαν θεαματικα καλυτερα με καλο φως,λιπανση και διοξειδιο. βεβαια δε χανεις και τιποτα να δοκιμασεις. επισης μαζι με τις κρυπτοκορινες μπορεις να δοκιμασεις τιποτα απο εχινοδορο. αντε το πολυ να χρειαστει καμια ταμπλετα λιπανσης στις ριζες του, οπως και οι κρυπτοκορινες.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις και Valisneria / Cabomba Caroliniana / ceratophylum demersum / Hygrophila corimbosa και άλλα.....Κοίταξε και εδώ, έχει πληροφορίες για αρκετά φυτά

http://www.tropica.com/default.asp

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις.κοιταξα στον καταλογο της τροπικα και ειδα τα φυτα που θελουβε χαμηλες απαιτησεις και διαλεξα...το διοξειδιο δεν ειναι δυσκολο στην παρασκευη του?και ακριβο στην αγορα του?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις.κοιταξα στον καταλογο της τροπικα και ειδα τα φυτα που θελουβε χαμηλες απαιτησεις και διαλεξα...το διοξειδιο δεν ειναι δυσκολο στην παρασκευη του?και ακριβο στην αγορα του?

To DIY διοξείδιο είναι εύκολο στην κατασκευή του διάβασε σχετικές πληροφορίες στην αντίστοιχη κατηγορία, για καινούργιο είναι ανάλογα τα λίτρα σου και των αριθμό των φυτών και τις απαιτήσεις τους, πάντως πληροφοριακά να σου πω ότι χρησιμοποιούσα την φιάλη της Τetra 11gr μαζί με diffuser, που λέει ότι κάνει για 100 λίτρα ενυδρείο και τα φυτά μου ήταν κομπλέ, βέβαια δεν ήταν απαιτητικά αλλά η ανάπτυξή τους από τότε που έβαλα CO2 είχε αυξηθεί υπερβολικά. Το όλο σύστημα μου στοίχισε 30€, μόνο η φιάλη και το diffuser. Ανάλογα τον εξοπλισμό του συστήματος υπάρχουν και άλλα πιο ακριβά. Μπορείς να βάλεις και ταμπλέτες αλλά δεν έχω δει να τις χρησιμοποιούν ιδιαίτερα, γι'αυτό δεν ξέρω πολλά, ας πει κάποιος εμπειρότερος.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις φιλε μου να μου δωσεις λινκ για diy διοξειδιο γτ δεν το βρησκω...το ξερω οτι ειναι καλυτερα με τον ανθρακα

Link to comment
Share on other sites

μπορεις φιλε μου να μου δωσεις λινκ για diy διοξειδιο γτ δεν το βρησκω...το ξερω οτι ειναι καλυτερα με τον ανθρακα

Κοίταξε εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...amp;s=&f=56

Link to comment
Share on other sites

To DIY διοξείδιο είναι εύκολο στην κατασκευή του διάβασε σχετικές πληροφορίες στην αντίστοιχη κατηγορία, για καινούργιο είναι ανάλογα τα λίτρα σου και των αριθμό των φυτών και τις απαιτήσεις τους, πάντως πληροφοριακά να σου πω ότι χρησιμοποιούσα την φιάλη της Τetra 11gr μαζί με diffuser, που λέει ότι κάνει για 100 λίτρα ενυδρείο και τα φυτά μου ήταν κομπλέ, βέβαια δεν ήταν απαιτητικά αλλά η ανάπτυξή τους από τότε που έβαλα CO2 είχε αυξηθεί υπερβολικά. Το όλο σύστημα μου στοίχισε 30€, μόνο η φιάλη και το diffuser. Ανάλογα τον εξοπλισμό του συστήματος υπάρχουν και άλλα πιο ακριβά. Μπορείς να βάλεις και ταμπλέτες αλλά δεν έχω δει να τις χρησιμοποιούν ιδιαίτερα, γι'αυτό δεν ξέρω πολλά, ας πει κάποιος εμπειρότερος.

Πολυ καλη η φυαλη της tetra!! Την εχω και γω σε 120L ενυδρειο και εναμιση μηνα μετα την προσθηκη απο κει που τα φυτα μου απλα μεγαλωναν, τωρα κοντευουν να βγουν απ εξω!!

[/url] 041120091190.th.jpg[/img] Ειναι αυτο το πρασινο μπουκαλακι που φαινεται πανω απ το ενυδρειο..

ΥΓ. εντελως πληροφοριακα το κιτ το ειχα παρει το πολυ 15 ευρω..

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη η φυαλη της tetra!! Την εχω και γω σε 120L ενυδρειο και εναμιση μηνα μετα την προσθηκη απο κει που τα φυτα μου απλα μεγαλωναν, τωρα κοντευουν να βγουν απ εξω!!

[/url] 041120091190.th.jpg[/img] Ειναι αυτο το πρασινο μπουκαλακι που φαινεται πανω απ το ενυδρειο..

ΥΓ. εντελως πληροφοριακα το κιτ το ειχα παρει το πολυ 15 ευρω..

Είναι ακριβώς ίδια με τη δική μου, τώρα το οτι εγώ την πλήρωσα 30, αυτό είναι άλλο θέμα :P

Link to comment
Share on other sites

Είναι ακριβώς ίδια με τη δική μου, τώρα το οτι εγώ την πλήρωσα 30, αυτό είναι άλλο θέμα :blink:

Καλα το πηρες το CO2.. (νομιζω).. απλα εγω εχω μια φιλη σε μεγαλο εργοστασιο(εισαγωγεα) απο το οποιο προμηθευονται πολλα καταστηματα προιοντα για ζωα κ.α και τα παιρνω χονδρικης και με εκπτωση... φαντασου οτι το 5λιτρο αquasafe το πηρα maximum 50 ευρω(δεν θελω να πω το ονομα της εταιριας για να μην κανω διαφημιση) :P

Σορρυ για το offtopic.. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

πόσο καιρό κρατάει η φιάλη της τετρα; ποσης χωρετικότητας είναι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι χωρητικοτητα (και δεν ειμαι και σπιτι να το κοιταξω)... Εναμιση μηνα που την χρησημοποιω δεν εχει τελειωσει(το ενυδρειο μου ειναι 120L).. Οσο για την τιμη επειδη δεν την εχω αγορασει απο καταστημα δεν γνωριζω σιγουρα(εγω την πηρα 13-15 ευρω..ολο το κιτ.. η μπουκαλα σκετη 3-5.. δεν θυμαμαι..).. Ο Alpha σε παραπανω ποστ αναφερει 30 ευρω..(απο καποιο καταστημα λογικα..)

Έγινε επεξεργασία - nikoscorsa
Link to comment
Share on other sites

πόσο καιρό κρατάει η φιάλη της τετρα; ποσης χωρετικότητας είναι;

650ml

Link to comment
Share on other sites

Δες κατ'αρχην αυτο να παρεις μια ιδεα http://www.plantedtank.net/forums/diy/89304-diy-co2.html

Μπουκαλι για το μειγμα.

1. Παρε ενα μπουκαλι κοκακολας και κανε μια τρυπα στο καπακι λιγο μικροτερης διαμετρου απ'οτι ειναι το σωληνακι που θα περασει απο μεσα.

2. Κοψε την ακρη απο το σωληνακι λοξα ετσι ωστε να κανει μυτη.

3. Περασε τη μυτη μεσα του σωληνα απο τη τρυπα του καπακιου και τραβα το να περασει απο την αλλη με ενα μυτοτσιμπιδο ή πενσακι.

Αυτο εξασφαλιζει πολυ απλα πληρη εφαρμογη και δεν εχει απωλειες αεριου και πιεσης χωρις να χρειαζεται σιλικονες κλπ

4. Κοψε το σωληνακι 10-15 εκ μετα απο το καπακι και βαλε εκει μια ανεπιστροφη βαλβιδα (με φορα ροης προς το ενυδρειο, θα δεις το βελακι).

Αυτο εξασφαλιζει οτι δεν θα γυρισει νερο απο το ενυδρειο.

Πριν την ανεπιστροφη μπορεις να βαλεις μια βαλβιδα 3 δρομων (Τ) για διαφυγη αεριου με ρυθμιστη, σε περιπτωση που θελεις να εκτονωσεις την πιεση λογω μεγαλης παραγωγης διοξειδιου.

5. Εφαρμοσε το υπολοιπο σωληνακι στην αλλη μερια της ανεπιστροφης και στειλε το να φατσει στο ενυδρειο (θα δουμε παρακατω το τροπο διαχυσης του CO2)

Για μεγαλυτερο ενυδρειο απο 80-100 λιτρα θα χρειαστεις δυο μπουκαλια ή θα πας αναγκαστικα σε μπουκαλα.

Για μικρα ενυδρεια κατω απο 50 λιτρα κανει και μισολιτρο μπουκαλι κοκακολας.

Για μετρηση φυσαλιδων μπορει να κανει δυο τρυπες στο καπακι απο ενα μικρο μπουκαλι κοκακολας (με τον ιδιο τροπο οπως πιο πανω), το γεμιζεις μεχρι τη μεση νερο, στη μια τρυπα περνας το σωληνακι που ερχεται απο το μπουκαλι με το μειγμα και το βυθιζεις μεσα στο νερο και στην αλλη τρυπα βαζεις το σωληνακι που θα συνεχισει ως το ενυδρειο, αλλα να ειναι εκτος νερου.

Σε περιπτωση λοιπον τοποθετησης μετρητη φυσαλιδων βαζεις την ανεπιστροφη βαλβιδα μετα το μετρητη προς το ενυδρειο.

Φυσικα βρισκεις και ετοιμα σε χαμηλες τιμες στο ebay (ψαξε για bubble counter)

πχ εδω http://stores.shop.ebay.co.uk/AquaticMagic-UK__W0QQ_armrsZ1

αυτο http://cgi.ebay.co.uk/Acrylic-Bubble-Count...=item4ceb787dfa

Για διαχυση του διοξειδιου στο ενυδρειο εχεις επιλογες:

1. Να βαλεις μια αεροπετρα στην ακρη του σωληνα και να τη τοποθετησεις κατω απο την εισαγωγη του φιλτρου (αν εχεις εξωτερικο φιλτρο), ή να βαλεις κατευθειαν το σωληνακι μεσα στην εισαγωγη του φιλτρου για να γινεται σπασιμο της φυσαλιδας μεσα στο φιλτρο και να το βγαζει απο την εξοδο του σε ολο το ενυδρειο (μειονεκτημα συνηθως ο θορυβος απο το φιλτρο, πιθανη βλαβη στη φτερωτη)

2. Να παρεις μια σκαλα της hagen, με την οποια κανεις και μετρηση των παραγωμενων φυσαλιδων ανα λεπτο, εχει και δικο της σωληνα (μειονεκτημα δεν κανει για μεγαλα ενυδρεια)

3. Να παρεις ενα διαχυτηρα απο ebay αναλογο για τα λιτρα του ενυδρειου σου (ψαχνεις για co2 diffuser)

πχ http://cgi.ebay.co.uk/GX-CO2-Bubble-Counte...=item4ceb787e05

κλπ

Μειγμα.

Γεμισε το μπουκαλι με ζεστο νερο μεχρι εκει που αρχιζει και στενευει ο λαιμος (γιατι πρεπει να υπαρχει κενο σε περιπτωση που φουσκωσει το μειγμα, επισης φροντιζεις να βρισκεται το σωληνακι αρκετα εκτος μειγματος) και ριξε 2,5 φλυτζανι ζαχαρη.

Ανακατεψε καλα να λιωσει.

Αστο να κρυωσει μεχρι να γινει χλιαρο (28C περιπου).

Εν τω μεταξυ σε ενα ποτηρι εχεις βαλει χλιαρο νερο (28C περιπου) και εχεις διαλυσει ενα κοφτο κουταλακι ξηρη μαγια απο το σουπερμαρκετ. Ανακατεψεμαζι με τη μαγια και ενα κουταλακι ζαχαρη και αστο 5- 10 λεπτα να αρχισει να δουλευει η μαγια.

Μολις κρυωσει (28C) το σιροπι στο μπουκαλι, ριχνεις τη διαλυμενη μαγια απλα μεσα στο μπουκαλι, κλεινεις το καπακι και συνδεεις το συστημα.

Περιμενεις εως και μερικες ωρες (1-12) να ξεκινησει η παραγωγη φυσαλιδων.

Tips

- Οσο περισσοτερη μαγια βαζεις τοσες πιο πολλες φυσαλιδες βγαζει, αλλα τοσο πιο γρηγορα τελειωνει η δραση του μειγματος,(τρωει τη ζαχαρη γρηγορα) η οποια δραση κραταει αναλογα την παραγωγη φυσαλιδων 10-20 μερες.

- Αν χρησιμοποιεις δυο μπουκαλια καλο ειναι να τα αλλαζεις εναλλαξ με φρεσκο μειγμα για να υπαρχει παντα παραγωγη και να μη περιμενεις ωρες μεχρι να ξαναπαρουν και τα δυο μπροστα.

- Οταν αλλαζεις μειγμα μη αδειαζεις τελειως το μπουκαλι, αδειαζετο προσεκτικα ετσι ωστε να μεινει λιγο ιζημα κατω κατω. Αυτο βοηθα να παρει πιο γρηγορα μπρος το νεο μειγμα.

- Η απολυτη εφαρμογη των ενωσεων για να μη χανεται η πιεση ειναι σημαντικη για την λειτουργια του συστηματος.

- Το μπουκαλι πρεπει να ειναι σε θερμο χωρο, το κρυο σταματαει την παραγωγη.

- Αν δεις τα ψαρια και αναπνεουν (χωρις να ειναι συνηθεια του ειδους τους πχ αναβαντιδες οπως μονομαχος, γκουραμι κλπ) απο την επιφανεια του νερου σημαινει πολυ διοξειδιο ελλατωνεις φυσαλιδες, γιατι μπορει να δηλητηριαστουν τα ψαρια.

- Προσεχεις να μην κουνησεις αποτομα το μπουκαλι ή οτιδηποτε αλλο μπορει να προξενησει την εισαγωγη μειγματος στο νερο του ενυδρειου. Αν γινει αυτο τρεχεις με τεραστιες αλλαγες νερου.

- Δεν ανοιγεις αποτομα το καπακι του μπουκαλιου γιατι μπορει να πεταχτει το μειγμα εξω και να γεμισει ζαχαρονερο ο τοπος.

- Ολα τα εξαρτηματα (εκτος τις κοκακολες) τα βρισκεις σε καταστηματα με ενυδρειακα αλλα και στο διαδικτυο (ebay)

Καλη τυχη.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Και τι τιμη εχει αν γινεται;

Καλημέρα, εγώ φίλε την αγόρασα 30ε, είχα μέσα την μπουκάλα, το σωληνάκι και ένα diffuser (μου φάνηκε ψιλομούφα όμως και τον άλλαξα), χωρητικότητα 11γρ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αυριο το απογευμα λεω να φτιαξω αυτην τη πατεντα.

θα αγορασω διαχητηρα αλλα ποσες φυσαλιδες το λεπτο π.χ πρεπει να διοχετευονται προς το ενυδρειο?(140Ltr)

Link to comment
Share on other sites

το μεσημερι εφτιαξα ολη την πατεντα,αλλα για αποφυγη μεγαλης παροχης CO2 στο ενυδρειο εχω βαλει την ακρη σε ενα αλλο μπουκαλι με νερο,απλα για νε τεσταρω το ολο συστημα.

φυσαλιδα ακομα γιοκ...

απολειες απο την τρυπα ή το σπειρωμα του μπουκαλιου δεν υπαρχουν,εγινε τεστ στεγανοτητας σε μια λεκανη με νερο...

Link to comment
Share on other sites

εβαλα σε ζεστο νερο μια κουταλιτσα μαγια ακομα κ την εριξα στο μπουκαλι μπας κ ''ξυπνησει'' το μιγμα κ ενεργοποιηθει...

καμια αλλη ιδεα παιδες?

Link to comment
Share on other sites

εχει περασει σχεδον ενα 10ωρο...

το νερο δεν ηταν κ καυτο,αλλα ουτε κ χλιαρο.

τεσπα θα το ξαναδοκιμασω αυριο.μπορει κατι να εκανα λαθος.

(με 2,5 φλιτζανια ζαχαρη εφτιαχνα ωραιοτατο baklava.jpg )

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

χτες το βραδυ ξαναεφτιαξα το κοκταιλ.

ολα καλα εχουμε 1 φυσαλιδα ανα 10sec. :ooh2:

μαλλον ειχα κανει λαθος με το πολυ ζεστο νερο κ αδρανοποιησα εντελως την μαγια. :hysterical:

με μια σκαλιτσα νομιζω πως θα ειμαι κομπλε. :bowdown:

το προσαρμοσα προς το παρον στο σωληνακι venturi πανω στο φιλτρο (που εχει για να οξυγονωνει το νερο)κ το διασπα παρα πολυ ωραια!

Έγινε επεξεργασία - mpompiras
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι που νομίζω οτι δεν αναφέρθηκε:

Στο ποτήρι που διαλύεις τη μαγιά μπορείς να προσθέσεις και 1-1.5 κουταλάκι μαγειρική σόδα.

Δεν επηρεάζει τον ρυθμό παραγωγής του CO2 αλλά αυξάνει την διάρκεια ζωης του μίγματος.

Προσωπικά έχω παρατηρήσει διαφορά περίπου 1 βδομάδας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...